Ztráty zaměstnání obává v roce 2025 více než polovina lidí (54,4 procenta) a zhruba stejný počet (56,1 procenta) uvažuje o tom, že zaměstnání příští rok změní z vlastní iniciativy. Vyplývá to z průzkumu Pracovní plány pro rok 2025 společnosti Randstad.
Mezi důvody pro změnu současného zaměstnání jednoznačně převládá nízké finanční ohodnocení. „Mzda a benefity jsou rozhodujícím kritériem pro výběr zaměstnavatele dlouhodobě,“ říká Martin Jánský, generální ředitel společnosti Randstad.
Profesionální životopis je základ
Při hledání nové pracovní příležitosti je určitě dobrou vstupenkou k pozvání na pracovní pohovor profesionální životopis a motivační dopis.
Počítejte ale s tím, že při hledání manažerských profesí je dnes běžnou praxí také pre-employment screening, tedy prověřování uchazečů o práci. Mnohdy si firmy na toto detailní prověření najímají i specializované společnosti, které se zaměřují na komplexní poskytnutí takové služby.
Hledáte práci? Připravte si profesionální životopis! |
Tato metoda se využívá, když firma hledá kandidáty na běžné, ale i klíčové manažerské pozice a někteří zaměstnavatelé si takto prověřují i stávající zaměstnance. Důvod je jasný – pečlivý screening umožňuje vybrat si z kandidátů pokud možno spolehlivé a kvalitní zaměstnance a mít v týmu loajální pracovníky.
Co o vás může odhalit digitální stopa
Digitální stopa, kterou za sebou na internetu zanecháváte, protože využíváte nejrůznější diskusní fóra či platformy, jako je LinkedIn, Instagram či Facebook, hraje stále významnější roli. „Informace, které zde zanecháte, mohou zaměstnavatelům nabídnout vhled nejen do vašich profesních zkušeností, ale i do vaší osobnosti, hodnot a přístupu k životu,“ říká personalistka Anna Kevorkyan z pracovního portálu JenPráce.cz.
Screening dnes neznamená jen základní ověření pracovních zkušeností nebo vzdělání. Zaměstnavatelé se mohou zaměřit také na reference z předchozích zaměstnání, vaši úvěrovou historii nebo si ověřit, zda vaše uváděné informace v životopisu jsou pravdivé a dostatečné. Z veřejně dostupných informací na internetu se dá zjistit i neúspěch v podnikání.
Odborník radí, jak občerstvit životopis, abyste při výběru nepropadli |
Zákon sice zaměstnavatelům zakazuje zohledňovat při výběru uchazečů o práci citlivé údaje, jako je věk, pohlaví nebo náboženské vyznání. Tyto informace však mohou být odhaleny právě prostřednictví sociálních sítí, na kterých zanecháváte digitální stopu. „Profesní sítě, jako je LinkedIn, slouží zaměstnavatelům často k ověření údajů v životopise. Osobní sítě, jako Instagram či Facebook, pak mohou odhalit více o vašich zájmech nebo sociálních interakcích,“ poznamenává Kevorkyan.
S věkem se prezentace na sítích mění
Zaměstnavatelé si na sociálních sítích všímají nejen vašich pracovních úspěchů, ale také varovných signálů. Proto je dobré přemýšlet o tom, jaké informace zveřejňujete a zda odpovídají obrazu, který chcete dnes o sobě veřejně prezentovat.
S přibývajícím věkem můžete zjistit, že to, jak jste se prezentovali před několika lety, již i vám s odstupem času vyznívá jinak a dnes byste se tak nevyjadřovali. Může být proto užitečné zkontrolovat své profily na sociálních sítích a odstranit obsah, který neodpovídá realitě.
Nevhodné komentáře, agresivní chování nebo veřejně sdílené informace, mohou mít při hledání nové pracovní příležitosti negativní vliv a poškodit vaši profesní kariéru. I příspěvek sdílený jen pro zábavu či s nadsázkou může být vnímán jako odraz vašeho charakteru.
„Nutno podotknout, že vaše příspěvky, reakce a další aktivita na sociálních sítích bývá někdy zavádějící – většina lidí zde prezentuje jen idealizovanou verzi svého života. To může vést ke zkresleným závěrům, jaký jste člověk nebo zaměstnanec,“ upozorňuje personalistka.
Na co mají zaměstnavatelé právo
Dobré je však vědět, že pre-employment screening podléhá přísným pravidlům. Musí se provádět v souladu se zákoníkem práce, zákonem na ochranu osobních údajů i dalších právních předpisů. Jinými slovy, zaměstnavatelé mají povinnost chránit vaše osobní údaje a prověřovat vás pouze v mezích zákona. Pokud je při screeningu nutné zpracovávat citlivé informace, musí od vás nejprve získat souhlas.
V České republice platí, že zaměstnavatel nemůže poskytovat reference o zaměstnanci třetí straně bez jeho souhlasu. Podle zákoníku práce je totiž zaměstnavatel povinen chránit soukromí a osobní údaje zaměstnance. Pokud by chtěl předchozí zaměstnavatel předat reference novému potenciálnímu zaměstnavateli, potřebuje k tomu výslovný souhlas zaměstnance.
Jak na to?Zkontrolujte si, co je o vás na internetu dohledatelné a odstraňte případný obsah, který již neodpovídá vaší osobnosti. Pokud nechcete, aby vaše osobní příspěvky viděli potenciální zaměstnavatelé, využijte nastavení soukromí na platformách, které používáte. Profesní sítě, jako je LinkedIn, udržujte aktuální a přehledné. |
Každopádně zaměstnavatelé mohou prověřovat veřejně dostupné informace, jako jsou profesní profily na sociálních sítích. Nemají však právo požadovat přístup k vašim soukromým profilům nebo neveřejným údajům ani zohledňovat informace, které nejsou pro danou pozici podstatné.
Pokud si chcete své soukromí chránit a uvažujete o změně zaměstnání, snažte se i na sociálních sítích prezentovat reálně a nezkresleně.
Hledáte zaměstnance? Vyberte si je ze 120 tisícové databáze životopisů na pracovním portálu jobDNES.cz |