Sobota 10. dubna 2021, svátek má Darja
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. dubna 2021 Darja

Máte v sobě odrazovače nebo našeptávače? Jak bojovat s démony

Své „démony“ má většina z nás. Postihují naše uvažování, zasahují do našeho rozhodování a projevují se v našem jednání. A to vesměs tak, že nám svým působením škodí. Ať tyto démony chápeme jako skutečné, nebo jen metaforicky, je třeba s nimi bojovat. Jak na to, radí psycholog Jan Urban.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jsou ve světě lidé, a není jich málo, kteří existenci démonů čili nositelů zla skutečně věří. A přou se jen v tom, zda je chápat jako součást našeho já, nebo „jen“ jako mytické tvory, jež na nás útočí zvenčí. Více než dva měsíce po odchodu prezidenta Trumpa si tak značná část Ameriky stále není jistá, zda její bývalý prezident (úspěšně) bojoval s vnějšími démony, kteří chtěli jeho zem poškodit, nebo jen (neúspěšně) zápasil s démony v něm samém.

Hledáte práci? Navštivte internetový pracovní portál jobDNES.cz a najděte ji ještě dnes.

Z psychologického hlediska však na skutečné nebo jen fiktivní existenci démonů příliš nezáleží. Ať již je chápeme jako vnější „tvory“ nebo jen vnitřní „výtvory“, podstatné je, že nám až na řídké výjimky škodí. Většinou tím, že nás odrazují od toho, co bychom dělat měli, nebo vedou k tomu, čeho bychom se měli vyvarovat.

Spektrum jejich zlovolného působení je poměrně široké. Pokud se nechceme s jejich existencí smířit, je třeba proti nim bojovat. Pokud se v nás, obrazně řečeno, již silně zabydleli, nemusí to být snadné. Někdy se přitom dokonce neobejdeme bez vnější pomoci. 

Řada lidí se honí za potěšením a stávají se štvanci, říká Marian Jelínek

Mentální kouč Marian Jelínek v říjnu 2019

Přesto však máme v zápase s nimi podstatnou výhodu. Jde o „naše nepřátele“, tedy nepřátele, se kterými se můžeme – ve shodě se zásadou čínského vojevůdce Sun Tzu – po čase poměrně dobře seznámit, a této známosti využít.

S některými z nich si možná můžeme vytvořit i určitý osobní vztah jdoucí tak daleko, že si je pojmenujeme. Tento vztah nám může pomoci i tím, že se nám je podaří ošálit. Bojovat s nimi však pomáhá i to, když sledujeme démony druhých. Démoni jiných bývají totiž často obdobní.

Jak démony rozpoznat

O démonech, především v těch, které sídlí v nás, platí často totéž co o našich nepřátelích. Zpravidla je poznáme podle toho, že předstírají snahu nám pomoci. Ve skutečnosti nás však vedou či svádějí ke krokům, které nám škodí.

K těm běžným a nejčastějším, se kterými se možná už důvěrně známe, patří následující démoni:

1.Našeptávači

Patří k démonům, se kterými se zpravidla vypořádáme nejjednodušeji. Projevují se tím, že nám v určitých situacích našeptávají, co bychom měli udělat, nejčastěji to, co bychom měli pronést. Svou radu prezentují jako dobře míněnou pomoc. Ve skutečnosti se nám však snaží nejrůznějším způsobem ublížit. Především tím, že nás přivedou do situace, která je obtížná či ze které se nemusíme snadno dostat.

Jan Urban (1953)

  • Je autorem řady publikací, z článků, které několik let publikoval na iDNES.cz, vznikla jeho nejnovější kniha Vezměte život do svých rukou.
  • Věnuje se personálnímu a manažerskému poradenství a firemnímu vzdělávání.
  • Je absolventem VŠE Praha a Filozofické fakulty UK, obor psychologie práce a řízení.

„Platy některých státních úředníků, především těch vedoucích, u nás patří k...

Našeptávači nás navádějí k pronášení nejrůznějších nevyžádaných doporučení, kterých později litujeme. Navádějí nás vstupovat do sporů, které se nás nijak netýkají. Doporučují nám „vracet“ něco lidem, kteří nám ve skutečnosti nic neudělali. Nabádají nás hájit za každou cenu naše ego, přestože na něj nikdo neútočí, nebo našeptávají, abychom se bránili před věcmi, které nás nijak neohrožují.

Role našeptávačů spočívá často i v tom, že se nás snaží přesvědčit, že důvodem naší občasné nespokojenosti jsou především osoby kolem nás. Brání nám tak chápat, že za své problémy si většinou nejméně z poloviny můžeme sami. A někdy dokonce z ještě větší části. Obviňování či útoky na druhé, ke kterým nás naši démoni vedou, tak většinou k řešení problémů moc nepřispívá, spíše naopak. A to přesto, že o jednání, ke kterému nás vedou, pochopitelně tvrdí, že žádné nepříznivé důsledky nemá.

Čelit těmto a podobným démonům lze však často poměrně snadno. Například tím, že je ironizujeme. Pokud se objeví a snaží se nás vést „svým“ směrem, uděláme nejlépe,  když jim dáme najevo, že jsme je prohlédli. Například slovy: Jiří, jsem rád, že jste mě opět po čase navštívil, už jsem se bál, že jste na mě zanevřel. Raději se však i tentokrát bez vašich rad obejdu.

Když své démony budete ironizovat vytrvale, je pravděpodobné, že to časem vzdají, nebo vás dokonce zcela opustí.

2.Odrazovači

„Pomoc“, kterou tito démoni nabízejí, spočívá v tom, že nás od nejrůznějších činností odrazují a radí nám vykonat nejdříve činnosti jiné. Radit mohou i to, že bychom dané činnosti či rozhodnutí měli vykonat až poté, kdy k nim budeme mít veškeré potřebné informace, protože jinak bychom se mohli zmýlit.

Činnosti, od kterých nás tito démoni odrazují, však patří většinou k těm nejdůležitějším, jež před námi stojí. Past, do které nás lákají, je pastí příliš dlouhého zvažování, což vede k tomu, že nám v provedení určité činnosti či rozhodnutí skutečně zabrání. Zpravidla proto, že nám na ně nezbyde čas.

Démon tohoto typu, říkejme mu třeba Karel, ví, že k rozhodnutí, které činíme, máme jen zřídkakdy všechny potřebné informace. Ví i to, že se někdy můžeme zmýlit. Právě to však škodolibě využívá. Pokud taková situace nastane, je třeba dát mu to najevo třeba slovy: Karle, s jedním či dvěma chybnými rozhodnutími svět nekončí.

Největší chybou, kterou v takových situacích můžeme udělat, spočívá navíc v tom, že neprovedeme rozhodnutí žádné. Každé nedokonalé rozhodnutí totiž v sobě většinou nese i určité poznání, novou zkušenost či zárodek nové příležitosti. Příliš dlouhé zvažování pro a proti je jen jednou z dalších pastí našich démonů naší mysli, do které bychom neměli upadnout.

3.Démoni výčitek a perfekcionismu

Démoni tohoto typu se většinou nesnaží předstírat, že jsou příjemní. Jejich role spočívá v tom, že nám vyčítají, čeho jsme nedosáhli. Zdůrazňují, co jsme nevykonali, jak jsme měli a v čem jsme nebyli zcela dokonalí.

I tito démoni, jakkoli nepříjemní, se nám snaží ukázat, že jsou potřební a že nám pomáhají. Zdůrazňují, že nás upozorňují na chyby, kterých bychom si bez jejich upozornění nevšimli, a vedou nás k překonání těchto chyb. Svou kritikou, výčitkami a snahou nutit nás k perfekcionismu nás ale ve skutečnosti stresují a znervózňují. V údajné snaze nám pomoci k úspěchu nám ve skutečnosti v úspěchu brání.

V záloze přitom často mají i další nástroje. Pokud nás svými výčitkami a kritikou dostatečně neznervózní, zkoušejí další argument. Tvrdí, že pokud se nám něco, o co usilujeme, dosud zcela nepodařilo, nepodaří se nám to ani v budoucnu. Například proto, že k úspěchu je třeba mít štěstí a my prostě štěstí nemáme.

Ani zápas s těmito démony však nemusí být příliš složitý. K úspěchu je skutečně třeba mít štěstí. Toto je však zpravidla o to větší, čím déle a usilovněji se o určitou věc snažíme. Zkrátka štěstí přeje připraveným.

Skočit na lep bychom těmto démonům neměli ani tím, že uvěříme, že se určitým věcem naučit nedokážeme. V opačném případě nás totiž povedou jako psa na vodítku a zabrání nám využít vlastní potenciál. Naučit se něčemu novému může být obtížné. Když ale přistoupíme k novému úkolu s tím, že ho zvládneme, nebo jsme naopak předem přesvědčeni, že se nám ho zvládnout nepodaří, máme zpravidla v obou případech pravdu. Výsledek totiž závisí na tom, které z obou představ uvěříme.

4.Démoni, přicházející s radou na štěstí

Démoni, které jsme si nechali na konec, patří k těm nejnebezpečnějším. Snaží se nás totiž přesvědčit, že bychom byli šťastnější, kdybychom měli méně práce, nebo dokonce nemuseli pracovat vůbec.

Občas to může znít přesvědčivě, především tehdy, když jsme prací doslova zavaleni. Tato doba však většinou netrvá věčně a velké množství volného času zpravidla vede jen k nudě a depresi. Navíc většinou pootvírá dveře i dalším démonům, démonům závislostí.

Když máme pocit, že nás práce neuspokojuje, měli bychom si najít novou, která nás uspokojí více. Většinou půjde o práci, která lépe odpovídá našim schopnostem. Tedy o práci spíše náročnější než méně náročnou.

Představa, se kterou naši démoni občas přicházejí, bývá i ta, že když v našem životě nedojde k podstatné změně, nebudeme nikdy zcela spokojení. Na přání dosáhnout něčeho lepšího, není nic špatného. Touha po změně by nás ale neměla vést k představě, že v současné situaci být šťastní nemůžeme. 

Tajemství spokojeného života nebývá v tom, že se nám podaří dosáhnout vytouženého cíle, ale spíše v tom, že si „užijeme“ cestu, která k němu vede. Mnohé cíle, které nás na konci této cesty očekávají, navíc vypadají zajímavě spíše jen zdálky.

Autor:

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

Úředníci jim podnikání rozmlouvali, dnes mají obrat 25 milionů

Před třemi lety zvítězili v soutěži Rodinná firma. Jejich medovina získala zlatou medaili na světové soutěži medovin...

KVÍZ: Mohli byste být finančním poradcem? Zvládli byste jejich zkoušky?

Ať už uvažujete o práci na finančním trhu, anebo si jen tak chcete porovnat své znalosti s profesionály, zkuste si...

Šest či osm týdnů volna, i to je realita. Zatím ovšem jen málokde

Dobře odpočatý zaměstnanec je spokojenější a podává lepší pracovní výkony. To je všeobecně známé. Jenže na to je...

Za psa odpovídá jeho majitel. Pokuty mohou dosáhnout až 100 tisíc korun

Pandemie ovlivnila i poptávku po psech. Chovatelé potvrzují, že zájem o štěňata je několikanásobně vyšší než v minulých...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Finanční znalosti Čechů klesly. Na penzi spoří jen 43 procent lidí

Pandemická situace a vládou přijatá opatření se promítly nejen do peněženek Čechů, ale mají negativní dopad i na naše...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Kellnera mrzel boj o Prazdroj, Japonci ho drsně přeplatili, říká Dostálek z PPF

Premium Prakticky od počátku nahlížel auditor a zakladatel české pobočky poradenské firmy KPMG František Dostálek do účetních...

  • Další z rubriky

Za psa odpovídá jeho majitel. Pokuty mohou dosáhnout až 100 tisíc korun

Pandemie ovlivnila i poptávku po psech. Chovatelé potvrzují, že zájem o štěňata je několikanásobně vyšší než v minulých...

Chcete tuto chalupu? Tak něco přihoďte

Zájem o chaty a chalupy loni zaznamenal obrovský boom. A s dalším lockdownem ještě zesílil. Poptávka je rekordní,...

KVÍZ: Mohli byste být finančním poradcem? Zvládli byste jejich zkoušky?

Ať už uvažujete o práci na finančním trhu, anebo si jen tak chcete porovnat své znalosti s profesionály, zkuste si...

Máte v sobě odrazovače nebo našeptávače? Jak bojovat s démony

Své „démony“ má většina z nás. Postihují naše uvažování, zasahují do našeho rozhodování a projevují se v našem jednání....

Malá „sopka“ s velkým hlasem. Zpívala s Gottem, zemřela v zapomnění

V hrdle prý neměla zlato, ale zápalnou směs. „Mrňavou“ zpěvačku Janu Robbovou přirovnávali na počátku kariéry v 70....

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...