Čtvrtek 6. května 2021, svátek má Radoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 6. května 2021 Radoslav

Jméno otce svého potomka uveďte vždycky. Musí živit nejen dítě, ale i vás

Životní úroveň osamělé matky po porodu či už v těhotenství nutně nemusí klesnout. Otec dítěte je povinen jí po dobu dvou let přispívat na výživu i podílet se na nákladech spojených s těhotenstvím a porodem. Pokud je ale neznámý, vyživovací povinnost přechází na prarodiče.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Lucie z Teplic je svobodná, osamělá matka. Otěhotněla s přítelem, ovšem prvotní nadšení vystřídal šok, když dal od ní i dítěte ruce pryč. Rázem se tak ocitla sama a zařadila se mezi osamělé matky, jejichž počet každým rokem narůstá.

"Podle statistik se dnes téměř čtyřicet procent dětí v Česku narodí mimo manželství a zhruba polovina z nich matkám, které po porodu zůstanou s dítětem samy bez partnera," uvádí Dana Hamplová ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

I Lucie zůstala na vše sama. Prvotní citovou reakci, že s přítelem už nechce mít nic společného, vystřídal rozum a rozhodla se uvést ho jako otce dítěte. Udělala dobře, otec nemá vyživovací povinnost pouze vůči svému dítěti, ale i vůči jeho matce. I on zodpovídá za situaci, ve které se matka jeho dítěte ocitla. Lucie má právo na pravidelný příspěvek na úhradu výživy a jednorázový příspěvek na úhradu nákladů spojených s jejím těhotenstvím a porodem.

Matka nesmí trpět za nezájem otce

Lucie by ovšem měla pamatovat především na to, že své nároky vůči otci dítěte musí uplatnit nejpozději do tří let od porodu. "Pokud by své nároky uplatnila později, může se otec bránit námitkou promlčení," upozorňuje právník Ondřej Načeradský, vedoucí Občanské poradny o.s. Společnou cestou z Prahy - Jižní Město.

Nejjednodušší je se s otcem na výši obou příspěvků dohodnout. "Jde o nárok matky, takže není důvod, proč by o něm, na rozdíl od nároku dítěte, nemohla svobodně rozhodovat a musela žádat přivolení soudu. Pokud se tedy rodiče dohodnou, není co řešit a pokud ne, tak pak musí matka zvážit, zda chce svá práva vymáhat soudně," doplňuje Načeradský.

na co má osamělá matka nárok

Příspěvek na výživu a úhradu některých nákladů neprovdané matce

§95 (1) Otec dítěte, za kterého není matka dítěte provdána, je povinen matce přispívat přiměřeně na úhradu výživy po dobu dvou let, jakož i na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím.

§95 (2) K zajištění úhrady těchto nákladů, jakož i k zajištění výživy dítěte po dobu, po níž by zaměstnankyni podle zvláštního předpisu náležela mateřská dovolená, může soud na návrh těhotné ženy uložit tomu, jehož otcovství je pravděpodobné, aby potřebnou částku poskytl předem.

§95 (3) Právo žádat úhradu nákladů podle odstavce 1 se promlčí ve třech letech ode dne slehnutí.

Zdroj: Zákon č. 94/1963 Sb., zákon o rodině

Kočárek a výbavička pro dítě do nákladů matky nepatří

Příspěvek na úhradu výživy je otec povinen matce poskytovat pravidelně po dobu dvou let. Při stanovení jeho výše se přihlíží jak k potřebám matky, tak k majetkovým poměrům otce. Matce se ale v žádném případě nesmí v důsledku těhotenství a porodu zhoršit její životní situace.

Jednorázově je otec povinen matce přispět na náklady, které jí v důsledku těhotenství a porodu vznikají. Jsou to především výdaje za těhotenské oblečení a obutí, za zvláštní stravu, potravinové doplňky, léky, poplatky u lékaře apod.

Podle Načeradského některé matky při určování těchto nákladů chybují. "Matka nerozlišuje mezi tím, co jsou její náklady a co jsou náklady dítěte. Položky jako je kočárek, postýlka a vůbec výbavička dítěte se nepovažují za náklady matky, ale za náklady dítěte," vysvětluje.

Matka tedy nemůže výdaje za věci, které nakoupila, či nakoupí pro dítě, zahrnout do nákladů spojených s jejím těhotenstvím a porodem. Položky jsou součástí vyživovací povinnosti rodičů, resp. otce, vůči dítěti.

I pravděpodobný otec musí platit

Zákon myslí na osamělé matky i tehdy, pokud se muž otcovství brání. Matka totiž může podat žádost i vůči muži, jehož otcovství je pravděpodobné.

Soud přihlíží k jejímu návrhu a může uložit pravděpodobnému otci, aby předem přispíval osamělé matce na výživu i náklady spojené s těhotenstvím a porodem po dobu, která odpovídá mateřské dovolené.

V případě, že se později prokáže, že otcem byl někdo jiný, může ten, kdo za jiného plnil vyživovací povinnost, požadovat zpětně úhradu vynaložených nákladů.

Za neznámého otce nastupují prarodiče

Pochopitelně jsou i případy, kdy matka z jakéhokoliv důvodu otce neuvede. "Je ale potřeba počítat s tím, že stát se prostřednictvím soudního řízení bude snažit v zájmu dítěte zjistit otce a to, i když si to matka nebude přát," uvádí Načeradský.

Pokud i tak zůstane otec neznámý a matka nebude schopná sebe ani dítě uživit, může nastoupit vyživovací povinnost jejích rodičů jak vůči ní, tak vůči dítěti. A to především v případě, pokud matka nebude dostatečně zabezpečena prostřednictvím systému sociálních dávek.

Pro vyživovací povinnost rodičů vůči dceři a vnoučeti není podstatné, zda dcera žije s rodiči či nikoliv. Jejich vyživovací povinnost trvá do doby, než bude dcera schopna uživit sebe i své dítě.

"Je třeba si uvědomit, že primárně by mělo být výživné rodičů jen podpůrné, a tak se například u matky bez uvedeného otce bude zkoumat, jestli jí k zajištění výživy nepostačují sociální dávky, jako jsou rodičovský příspěvek, přídavek na dítě, sociální příplatek, příspěvek na bydlení apod.," doplňuje Načeradský. Podle něho pak zároveň nelze vyloučit takové rozhodnutí, kdy vyživovací povinnost rodičů sice trvá, ale výživné nemusí hradit, protože jejich dcera je dostatečně zajištěna ze systému sociálních dávek.

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...

Odkázal jí celý majetek, nedostala ale nic. Kdy (ne)dědí družka?

Závětí ovlivníte, co bude s majetkem po vaší smrti. Pokud má ovšem závěť nějaké věcné či formální chyby, může se...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

Cesta k úspěchu: začal jako zaměstnanec, dnes je spolumajitelem firmy

Do firmy Martin Dozrál nastoupil jako finanční analytik. Dnes je nejen jejím generálním ředitelem, ale i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajila své dluhy. Když vše prasklo, na záchranu střechy nad hlavou bylo pozdě

Problémy se nevyhýbají ani úspěšným. Zejména v podnikání může velmi snadno nastat situace, kterou by nikdo nečekal....

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Rekreačních apartmánů bude přibývat. Zahýbe to s cenami?

Chaty a chalupy jdou na dračku. Svůj boom zažívají i rekreační apartmány. Jenže těch je zoufalý nedostatek. Nejen díky...

Kolik utratíme v lékárnách a jaké léky kupujeme nejvíce?

Lékařská péče je u nás bezplatná. Z vlastní zkušenosti ale určitě znáte, že na některé léky musíte doplácet a jsou i...

Zranil se při dopravní nehodě. Odškodnění za následky řeší několik let

Loni šetřila Policie České republiky 94 794 dopravních nehod, při kterých zahynulo 460 lidí, těžce se zranilo 1 807 a...

Tajila své dluhy. Když vše prasklo, na záchranu střechy nad hlavou bylo pozdě

Problémy se nevyhýbají ani úspěšným. Zejména v podnikání může velmi snadno nastat situace, kterou by nikdo nečekal....

Absolonová oznámila rozchod s Hornou. Bohužel i to je život, vzkázala

Monika Absolonová (44) na sociálních sítích oznámila, že se rozešla s partnerem Tomášem Hornou (40). Důvodů podle ní...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...