Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 4. července 2022 Prokop

Jméno otce svého potomka uveďte vždycky. Musí živit nejen dítě, ale i vás

Životní úroveň osamělé matky po porodu či už v těhotenství nutně nemusí klesnout. Otec dítěte je povinen jí po dobu dvou let přispívat na výživu i podílet se na nákladech spojených s těhotenstvím a porodem. Pokud je ale neznámý, vyživovací povinnost přechází na prarodiče.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Lucie z Teplic je svobodná, osamělá matka. Otěhotněla s přítelem, ovšem prvotní nadšení vystřídal šok, když dal od ní i dítěte ruce pryč. Rázem se tak ocitla sama a zařadila se mezi osamělé matky, jejichž počet každým rokem narůstá.

"Podle statistik se dnes téměř čtyřicet procent dětí v Česku narodí mimo manželství a zhruba polovina z nich matkám, které po porodu zůstanou s dítětem samy bez partnera," uvádí Dana Hamplová ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

I Lucie zůstala na vše sama. Prvotní citovou reakci, že s přítelem už nechce mít nic společného, vystřídal rozum a rozhodla se uvést ho jako otce dítěte. Udělala dobře, otec nemá vyživovací povinnost pouze vůči svému dítěti, ale i vůči jeho matce. I on zodpovídá za situaci, ve které se matka jeho dítěte ocitla. Lucie má právo na pravidelný příspěvek na úhradu výživy a jednorázový příspěvek na úhradu nákladů spojených s jejím těhotenstvím a porodem.

Matka nesmí trpět za nezájem otce

Lucie by ovšem měla pamatovat především na to, že své nároky vůči otci dítěte musí uplatnit nejpozději do tří let od porodu. "Pokud by své nároky uplatnila později, může se otec bránit námitkou promlčení," upozorňuje právník Ondřej Načeradský, vedoucí Občanské poradny o.s. Společnou cestou z Prahy - Jižní Město.

Nejjednodušší je se s otcem na výši obou příspěvků dohodnout. "Jde o nárok matky, takže není důvod, proč by o něm, na rozdíl od nároku dítěte, nemohla svobodně rozhodovat a musela žádat přivolení soudu. Pokud se tedy rodiče dohodnou, není co řešit a pokud ne, tak pak musí matka zvážit, zda chce svá práva vymáhat soudně," doplňuje Načeradský.

na co má osamělá matka nárok

Příspěvek na výživu a úhradu některých nákladů neprovdané matce

§95 (1) Otec dítěte, za kterého není matka dítěte provdána, je povinen matce přispívat přiměřeně na úhradu výživy po dobu dvou let, jakož i na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím.

§95 (2) K zajištění úhrady těchto nákladů, jakož i k zajištění výživy dítěte po dobu, po níž by zaměstnankyni podle zvláštního předpisu náležela mateřská dovolená, může soud na návrh těhotné ženy uložit tomu, jehož otcovství je pravděpodobné, aby potřebnou částku poskytl předem.

§95 (3) Právo žádat úhradu nákladů podle odstavce 1 se promlčí ve třech letech ode dne slehnutí.

Zdroj: Zákon č. 94/1963 Sb., zákon o rodině

Kočárek a výbavička pro dítě do nákladů matky nepatří

Příspěvek na úhradu výživy je otec povinen matce poskytovat pravidelně po dobu dvou let. Při stanovení jeho výše se přihlíží jak k potřebám matky, tak k majetkovým poměrům otce. Matce se ale v žádném případě nesmí v důsledku těhotenství a porodu zhoršit její životní situace.

Jednorázově je otec povinen matce přispět na náklady, které jí v důsledku těhotenství a porodu vznikají. Jsou to především výdaje za těhotenské oblečení a obutí, za zvláštní stravu, potravinové doplňky, léky, poplatky u lékaře apod.

Podle Načeradského některé matky při určování těchto nákladů chybují. "Matka nerozlišuje mezi tím, co jsou její náklady a co jsou náklady dítěte. Položky jako je kočárek, postýlka a vůbec výbavička dítěte se nepovažují za náklady matky, ale za náklady dítěte," vysvětluje.

Matka tedy nemůže výdaje za věci, které nakoupila, či nakoupí pro dítě, zahrnout do nákladů spojených s jejím těhotenstvím a porodem. Položky jsou součástí vyživovací povinnosti rodičů, resp. otce, vůči dítěti.

I pravděpodobný otec musí platit

Zákon myslí na osamělé matky i tehdy, pokud se muž otcovství brání. Matka totiž může podat žádost i vůči muži, jehož otcovství je pravděpodobné.

Soud přihlíží k jejímu návrhu a může uložit pravděpodobnému otci, aby předem přispíval osamělé matce na výživu i náklady spojené s těhotenstvím a porodem po dobu, která odpovídá mateřské dovolené.

V případě, že se později prokáže, že otcem byl někdo jiný, může ten, kdo za jiného plnil vyživovací povinnost, požadovat zpětně úhradu vynaložených nákladů.

Za neznámého otce nastupují prarodiče

Pochopitelně jsou i případy, kdy matka z jakéhokoliv důvodu otce neuvede. "Je ale potřeba počítat s tím, že stát se prostřednictvím soudního řízení bude snažit v zájmu dítěte zjistit otce a to, i když si to matka nebude přát," uvádí Načeradský.

Pokud i tak zůstane otec neznámý a matka nebude schopná sebe ani dítě uživit, může nastoupit vyživovací povinnost jejích rodičů jak vůči ní, tak vůči dítěti. A to především v případě, pokud matka nebude dostatečně zabezpečena prostřednictvím systému sociálních dávek.

Pro vyživovací povinnost rodičů vůči dceři a vnoučeti není podstatné, zda dcera žije s rodiči či nikoliv. Jejich vyživovací povinnost trvá do doby, než bude dcera schopna uživit sebe i své dítě.

"Je třeba si uvědomit, že primárně by mělo být výživné rodičů jen podpůrné, a tak se například u matky bez uvedeného otce bude zkoumat, jestli jí k zajištění výživy nepostačují sociální dávky, jako jsou rodičovský příspěvek, přídavek na dítě, sociální příplatek, příspěvek na bydlení apod.," doplňuje Načeradský. Podle něho pak zároveň nelze vyloučit takové rozhodnutí, kdy vyživovací povinnost rodičů sice trvá, ale výživné nemusí hradit, protože jejich dcera je dostatečně zajištěna ze systému sociálních dávek.

  • Nejčtenější

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Začínal jako portýr, dnes šéfuje dvěma stovkám zaměstnanců i robotům

V patnácti letech obsluhoval po večerech se servisním vozíkem na plesech v Mladé Boleslavi. Jak sám říká, tato náhoda...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přivýdělky začínají být pro mnohé nutností. Jaké jsou možnosti?

Kvůli rostoucí inflaci má stále více lidí problém vyjít se svým stálým příjmem. Buď už nestačí vůbec, nebo s ním vyjdou...

KOMENTÁŘ: České právo nepřiměřeně silně chrání nájemníky

Hypotéka se po zvýšení sazeb stala nástrojem pro bohaté. Pro většinu lidí bude nájem jedinou cestou k bydlení. Nájem ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé investující do akcií tyto cenné papíry přímo nevlastní. Proč?

Investování na finančních trzích se řídí mnoha pravidly. Zdaleka nejde jen o dodržení investičních strategií, důležité...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Je čas měnit slabá hesla. Víte, jak rychle prolomí hackeři to vaše?

Internetová bezpečnost se skloňuje už roky ve všech pádech. Přitom je paradoxní, že stále hodně lidí má sklon k...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

KVÍZ: Reklama, na kterou jen tak nezapomenete. Ale víte, na co vlastně byla?

Každý den vidíme řadu reklam, ale jen některé nás zaujmou natolik, že si na ně vzpomeneme i po několika dnech. Jaká je...

Tipy, jak na rekonstrukci bydlení, abyste zbytečně netratili peníze

Stále víc Čechů se pouští do rekonstrukce svého bydlení. Letos to podle průzkumu plánuje 41 % lidí. Někdo svépomocí,...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...