Je lepší sázet nebo investovat?

  10:56aktualizováno  10:56
Výdělek na burze se může při současné volatilitě kapitálových trhů zdát asi tak pravděpodobný, jako výhra ve sportce nebo v kasinu. Není tedy lepší rovnou sázet?
Výdělek na burze se může při současné volatilitě kapitálových trhů zdát asi tak pravděpodobný, jako výhra ve sportce nebo v kasinu. Není tedy lepší rovnou sázet?

Pokud si s úvodní myšlenkou pohráváte, pak věřte, že burza patří stále v hráčském světě k těm pravděpodobnějším způsobům zbohatnutí. Různé pravděpodobnosti výher a tím i rizika, že o svůj vklad přijdete, můžete ostatně posoudit sami.

Sportka – hra, na které nevyděláte

Systém sportky asi každý zná a proto nemá smysl se s ním podrobněji zabývat. Sázející tipuje 6 čísel ze 49 a první cenu získává při uhodnutí všech šesti čísel. Výše možné výhry není pevně stanovená, řídí se výší dosažených vkladů. Navíc může získat sázející tzv. jackpot, pokud nebylo v předcházejících tazích dosaženo hlavní výhry. Maximální výše výhry činila v historii 61 684 876 Kč (v roce 2000). A jaké jsou pravděpodobnosti Vaší výhry?

Počet uhodnutých čísel Pravděpodobnost uhodnutí tohoto počtu čísel
6 0,000007%
5 0,001845%
4 0,097%
3 0,018%

Při vsazení jednoho sloupce tak činí vaše šance na jakoukoli výhru přibližně 1,86%. Pokud byste se rozhodli sázet na každý tah (tedy dvakrát týdně) 100 sloupců, mohli byste očekávat výhru někdy během příštích 659 let.

Šťastných 10

Tato hra je ve světě známá jako KENO. Oproti výše uváděné klasické hře Sportka si sázející může zvolit výši sázky (od pěti do sta korun), míru rizika a tím i výši potenciální výhry. Při této hře se losuje dvacet čísel z osmdesáti, přičemž sázející může vsadit na jedno až deset čísel. Výše výhry je poté dána počtem tipovaných čísel, počtem uhodnutých čísel a výší sázky. Je předem pevně určena násobkem vložené sázky.

Počet tipovaných čísel Počet uhodnutých čísel Výhra Pravděpodobnost výhry
10 10 200 000 * vklad 0,00001%
10 5 3 * vklad 5,14%
5 5 200 * vklad 0,065%
1 1 2 * vklad 25%

A co takhle ruleta?

Princip výběru čísel na ruletě jistě každý zná. Na otočném talíři jsou čísla od 0 do 36, z nichž je jedno vybráno pomocí malé kovové kuličky. Čísla jsou podle svých vlastností rozdělena na červená a černá, sudá a lichá, malá (1-18) a velká (19-36). Dále na čísla v prvním, druhém a třetím tuctu a na čísla v první, druhé a třetí koloně. Na každou z těchto vlastností si může sázející zvolit a v závislosti na druhu a výši sázky je pevně stanovena i výše výhry. O tom, jestli se hra rulety vyplatí, můžete rozhodnout na základě následující tabulky:

Typ sázky Kurz při výhře výhry Pravděpodobnost výhry
Sázka na 1 číslo 35:1 2,7%
Sázka na tucet 2:1 32,43%
Sázka na barvu, lichá/sudá čísla, velká/malá čísla 1:1 48,65%

Je libo karetní hry?

Kdo někdy ve svém životě neslyšel o nervy drásajících karetních partiích. Black Jack, Poker nebo jiné hry přinášejí zdánlivě vcelku vyrovnané šance na výhru. Ovšem i tyto hry spočívají především na štěstí, respektive na náhodě (pokud ovšem „netaháte esa z rukávu“). Pokud budete chtít dostat při rozdávání z běžného balíčku dvaapadesáti karet čtyři esa, máte šanci 1 : 270725. Ta představuje pravděpodobnost 0,000003694.

Zajímavou alternativou pro "hráče" je kurzové sázení, v Čechách především na výsledky sportovních zápasů. I toto sázení má ovšem určité nevýhody. Sázkařské společnosti si účtují jako poplatek 10% ze vsazené částky a ani kurzy nebývají ve většině případů nijak štědré a podstatně rostou až při sázce na výsledek více sportovních klání na jeden tiket. Spolu s počtem zápasů ovšem klesá i pravděpodobnost na výhru a roste tak riziko, že o svůj vklad přijdete. I při kurzovém sázení je jediným limitujícím faktorem výše vaší výhry částka, kterou jste ochotni sami vsadit.

Nechvalně známé jsou také výherní automaty. V souvislosti s těmito stroji se nejčastěji hovoří o závislých hráčích, tzv. gemblerech. I na nich je ale šance na výhru poměrně vysoká. Podle údajů Ministerstva financí prohráli Češi v roce 2000 v automatech 35,5 miliardy korun a z nich dostali zpět na výhrách 24,4 miliardy korun. To představuje pravděpodobnost výhry přibližně 68,7%.

Z uvedených způsobů, jak prodělat své peníze, se první dva podstatně liší od ostatních. Výtěžek z oficiálních loterií provozovaných s licencí Ministerstva kultury směřuje na veřejně prospěšné účely. A tak může sázkaře i při prohře hřát pocit, že přibližně polovinou své sázky přispěl například na stavbu dětského hřiště. Určité poplatky do obecních a státních rozpočtů ale samozřejmě odvádějí i provozovatelé jiných hazardních her.

Vsadili jste si někdy? Nebo dokonce sázíte pravidelně? A jaké jsou Vaše výsledky?

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

Kolegyně mají dovolenou a šéf mi nařídil přesčasy. Můžu odmítnout?

ilustrační snímek

Podle statistik počet přesčasových hodin sice klesá, avšak v létě a období dovolených se asi některým z nás nevyhnou....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Proč vypnout o dovolené a jak si umět odpočinout, radí psycholog

Ilustrační snímek

Kdo nedokáže o dovolené vypnout a relaxovat, koleduje si o potíže. Nejen že klesne pracovní produktivita, ale vzroste...

Další z rubriky

Proč vypnout o dovolené a jak si umět odpočinout, radí psycholog

Ilustrační snímek

Kdo nedokáže o dovolené vypnout a relaxovat, koleduje si o potíže. Nejen že klesne pracovní produktivita, ale vzroste...

Manželská smlouva teplé večeře nezaručí, jistí ale střechu nad hlavou

ilustrační snímek

Předmanželskou smlouvu jsme kdysi znali jen z filmů. Vloni ji u nás sepsal zhruba každý pátý pár, který se rozhodl...

Myslete víc na sebe a na svoji penzi, vzkazují ženám finanční poradci

Ilustrační snímek

Víc než 2,5 tisíce korun. To je rozdíl měsíčních příjmů starobních důchodců a důchodkyň. Jejich penze se liší kvůli...

3 ověřené tipy, jak si přivydělat na rodičovské dovolené

3 ověřené tipy, jak si přivydělat na rodičovské dovolené

Kurzy.cz I když se úspěšně řeší navýšení rodičovského příspěvku, některé maminky na výši rodičovské spoléhat nemohou. Mají nákla...

Najdete na iDNES.cz