Jazykové kurzy v cizině získávají na atraktivitě. A nemusí být ani drahé

Doplnit si znalosti (nejen) angličtiny, to je nejčastější důvod, proč Češi všech věkových kategorií vyhledávají stále více jazykové pobyty v zahraničí. Ty získané v rámci školní výuky nebo různých kurzů u nás totiž často považují za nedostatečné. Možností se nabízí nespočet, i v různých cenových hladinách. Jak se v nabídce zorientovat?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Student Agency

Investice do vzdělání bývají považované za ty nejlepší. A netýká se to jen dětí a škol, které studují. Platí to také pro jazykovou vybavenost, bez níž se dnes takřka nedá obejít. Jenže znalosti jazyků u mnoha lidí stále pokulhávají.

Zájem o jazykové pobyty v zahraničí tak v posledních letech zůstává velmi vysoký a v roce 2025 dále roste. „Nárůst poptávky zaznamenáváme nejen u programů pro dospělé, ale také u pobytů pro děti, kde meziroční růst dosáhl deseti procent,“ říká Alexandra Janoušek Kostřicová, mluvčí společnosti Student Agency.

Velká část zájemců si chce v zahraničí doplnit své znalosti angličtiny, které považují po absolvování školní výuky za nedostatečné. Jiní se zaměřují na zvládnutí dalších cizích jazyků, zejména pak španělštiny a francouzštiny v autentickém prostředí. Výrazně roste také poptávka po výuce řečí ve vzdálenějších destinacích.

Zájmu se těší rovněž letní juniorské pobyty. „Střední a starší generace zájemců volí jazykovou výuku v kombinaci s atraktivní, často exkluzivní destinací. Výjimkou tak není třeba angličtina na Havaji nebo na Floridě, španělština v Argentině, japonština v Tokiu nebo korejština v Soulu,“ doplňuje Kristýna Světlíková, travel manažerka z portálu Study.cz.

Studující napříč generacemi

Jak je vidět, na jazykový kurz do zahraničí může vyrazit v podstatě kdokoliv od dětského věku až po seniory. Největší zájem o pobyty je mezi studenty středních a vysokých škol. Podle údajů Study.cz ale celou čtvrtinu tvoří lidé starší 25 let. Velkou skupinu z toho představují studující ve věku 40+.

V nabídce jsou přitom programy přizpůsobené specifickým potřebám a zájmům jednotlivých skupin, aby si každý našel kurz, který mu nejlépe vyhovuje. Ať už jde o děti, které si chtějí zlepšit angličtinu, dospělé využívající jazyk pro profesní růst, nebo seniory hledající kombinaci jazykového vzdělávání a kulturních zážitků. „Mnoho škol ve vybrané termíny nabízí speciální programy pro studenty 50+,“ dodává Světlíková.

Jaké jazyky lze studovat

Kam jet na kurz

Angličtina: Malta, Spojené státy americké, Spojené království (například Brighton, Londýn, Liverpool, Edinburgh, Glasgow), Spojené arabské emiráty, Kanada, Irsko, Nový Zéland, Austrálie, Kypr a Jihoafrická republika

Francouzština: Francie (například Paříž, Nice, Provence, Montpellier), Švýcarsko a Maroko

Němčina: Německo (například Berlín, Drážďany, Mnichov, Frankfurt nad Mohanem, Düsseldorf) a Rakousko (Vídeň, Salzburg)

Španělština: Španělsko (například Barcelona, Madrid, Valencie, Málaga, Kanárské ostrovy), Mexiko, Kuba, Kostarika a Latinská Amerika

Italština: Řím, Florencie a Taormina

Arabština: Maroko a Jordánsko

Čínština: Peking, Šanghaj a Tchaj-wan

Japonština: Tokio

Korejština: Soul

Zdroj: Study.cz

Nejžádanějším jazykem je u všech generací angličtina, s největší poptávkou po kurzech v Anglii a na Maltě. Nově se objevuje také zvýšený zájem o jazykové pobyty v USA, kde k New Yorku a Los Angeles přibyla jako nová destinace Miami, oblíbená pro své poznávací a zábavní programy. V individuálních kurzech se stává stále populárnější Dubaj, která nabízí kombinaci jazykového vzdělání s poznáváním rozmanité kultury a sportovních aktivit.

Ve Student Agency zaznamenali ale i výrazný růst poptávky po studiu jiných jazyků než angličtina. „Zvláště španělština a francouzština si v poslední době vysloužily značnou oblibu, když jen zájem o španělské kurzy stoupl o 20 procent,“ konstatuje Alexandra Janoušek Kostřicová.

O tyto kurzy projevují zájem zejména lidé nad 40 let, kteří se chtějí učit španělštinu či francouzštinu jako druhý jazyk. Stejný trend sledují rovněž u Study.cz.

Jak pobyty probíhají

Nejoblíbenější jsou shodně napříč generacemi týdenní a dvoutýdenní pobyty. Typicky o letních prázdninách, kdy je ale potřeba počítat s vyšší cenou ubytování. Pro dospělé proto mnoho škol nabízí výhodné cenové nabídky na studium během podzimu a zimy.

Intenzitu studia si každý může zvolit podle svých představ a potřeb. „Obvyklá je výuka v rozsahu 15 až 25 hodin týdně ve skupinách, které jsou rozděleny podle jazykové úrovně,“ popisuje Janoušek Kostřicová. K mání jsou ale i výrazně intenzivnější kurzy, až 35 hodin týdně. U některých škol lze absolvovat dokonce až 40 lekcí za týden. A k dispozici jsou také privátní lekce.

Ubytování je možné v hostitelských rodinách, rezidencích nebo hotelích, každý podle vlastních preferencí. Stravování bývá zajištěno v rámci ubytování nebo formou plné penze, v závislosti na typu pobytu. Program často zahrnuje kulturní a volnočasové aktivity, které obohacují jazykový zážitek. Samostatně se pak platí letenky či jiná doprava.

Jde to i levně

„Dospělí si ale mohou u školy objednat i pouze samostatný kurz a ubytování si najít po vlastní ose,“ upřesňuje Světlíková. Pokud se tedy člověk s bydlením uskromní a například si bude i sám vařit, dá se dostat na zajímavou cenu.

Samostatný kurz totiž nemusí vyjít vůbec draze. „Například týdenní kurz pro dospělého v Brightonu na jižním pobřeží Anglie se dá pořídit za 6510 korun, k tomu je třeba přičíst ještě 2 tisíce korun registrační poplatek. Na Maltě pak za 5650 korun, registrační poplatek zde činí 1600 korun,“ uvádí příklady Světlíková ze Study.cz. Týdenní kurz ve španělské Malaze lze pořídit za 5865 korun (+ 780 korun registrační poplatek), v italské Florencii za 6400 korun (+2050 korun registrační poplatek) a v Dubaji za 8450 korun (+ 2700 korun registrační poplatek).

Kolik stojí pobyt na klíč

Nabídky jsou samozřejmě připravené i pro ty, kteří chtějí koupit službu kompletní. Například jazykový pobyt s výukou angličtiny ve skotském Edinburghu na dva týdny vyjde u Student Agency na 36 700 korun. „Jde o přípravný zkouškový kurz, kde student absolvuje 35 lekcí týdně. Cena zahrnuje i ubytování v hostitelské rodině v jednolůžkovém pokoji s polopenzí, a rovněž ubytovací a registrační poplatky,“ říká Alexandra Janoušek Kostřicová. V tomto případě tak bude nutné už zakoupit jen letenku, případně cestovní pojištění.

Za standardní kurz angličtiny (20 lekcí týdně) v New Yorku na dva týdny pak zájemce u Student Agency zaplatí 38 500 korun, přičemž v ceně je i ubytování v hostitelské rodině v jednolůžkovém pokoji se snídaní. A například standardní kurz španělštiny (20 lekcí týdně) v Malaze na dva týdny pak u této agentury vyjde na 26 500 korun. Kromě samotné výuky zahrnuje cena také ubytování v hostitelské rodině v jednolůžkovém pokoji s polopenzí. V obou případech bude nutné dokoupit si ještě dopravu.

Ceny letenek budou záležet na tom, kdy budou kupované. Mění se totiž v závislosti na sezoně, obsazenosti letadel i aktuálních akcí leteckých společností. Jsou tedy dynamické a mohou se rychle měnit. Například u Letuška.cz lze momentálně orientačně pořídit letenku do Edinburghu za zhruba 5500 korun, do Malagy kolem 5 tisíc korun a do New Yorku kolem 15 tisíc korun.

Kurzy pro děti mají svá specifika

Skupinový jazykový kurz pro děti

Vedle těchto „dospěláckých“ kurzů najdete ale v nabídkách jazykových škol, resp. cestovních agentur i mnoho letních juniorských skupinových pobytů. V tomto případě s dětmi cestuje česky nebo slovensky hovořící delegát, který se o ně stará i v průběhu pobytu a dohlíží na jejich bezpečnost.

Některé školy nabízí programy pro děti od 8 let, případně dokonce od 6 let. Častěji ale cestují o něco starší děti, které chodí na druhý stupeň základní školy.

„Kurzy pro děti jsou vedeny zkušenými učiteli - rodilými mluvčími. Výuka probíhá interaktivní formou, která zahrnuje různé metody, aby děti měly z jazyka radost a zároveň se učily efektivně. Do programu jsou často přidávány také výlety a kulturní aktivity, které pomáhají dětem lépe pochopit místní kulturu a jazyk v reálných situacích,“ popisuje Alexandra Janoušek Kostřicová.

Ubytování bývá buď v hostitelských rodinách nebo ve studentských rezidencích. Tyto kurzy jsou ale o poznání dražší. Například do Velké Británie se takový skupinový pobyt na dva týdny o letních prázdninách dá pořídit za cenu zhruba mezi 50 až 70 tisíci korunami. Cena zahrnuje vše, včetně letenek a delegáta.

Je zde ale ještě další varianta. Děti mohou jet na společný pobyt s rodičem, kde se bude učit jak dítě, tak rodič. Tento formát je oblíbený, protože umožňuje rodinám společně zažít jazykové a kulturní zážitky, což může být velmi motivující a zábavné pro všechny zúčastněné.

Případně mohou starší děti cestovat i samostatně. „Zde ale záleží na podmínkách dané letecké společnosti. Například aerolinka KM Malta umožňuje létat dětem samostatně od 12 let, jiné vyžadují doprovod osoby starší 16 let,“ doplňuje Kristýna Světlíková.

Nejčtenější

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové přiznání. Ale také někteří zaměstnanci, řada důchodců, studentů a dalších poplatníků, kteří si v roce 2024...

Studie: Jaké profese připraví AI o práci a které ovlivní. Dotkne se to i vás?

Umělá inteligence AI začíná hýbat pracovním trhem. Dotkne se zhruba 2,3 milionů Čechů a razantní dopad pocítí asi 600 tisíc pracovníků. Nutností bude rekvalifikace a zvyšování vzdělání. Podle...

Klíč k finanční nezávislosti FIRE aneb jak odejít do penze dřív, než naši rodiče

Představte si, že je vám 40. Ráno vám ale nezvoní budík v šest a nemíříte do práce. Budíte se, kdy chcete, a věnujete se jen tomu, co vás baví. To není jen sen, ale reálný cíl pro ty, kdo se vydali...

Deset dní do podání daní online. Pozor na tyto chyby v přiznání

Termín pro podání daňového přiznání elektronicky se blíží. Letos připadá na pátek 2. května, což je za deset dní. Online podání je povinné pro všechny OSVČ, drobné živnostníky a podnikatele, kteří...

Planetum: Ze stoleté instituce udělal moderní kulturně vzdělávací centrum

Práce v hvězdárně či planetáriu je hodně specifická. Dělat ji a nemít ji zároveň jako koníčka tím pádem prostě nejde. „Každý tu musí být srdcař. Bez toho by jejich střediska spadla na úroveň multikin...

Roman Pospíšil: Mám za to, že trhy se mohou vrátit do normálu raz dva

„Jestli jsem měl deset milionů korun, a teď jich mám osm, tak se na to nehezky kouká. Ale neznamená to, že jsem o to přišel, pokud to teď neprodám,“ říká v rozhovoru o současných propadech na...

29. dubna 2025

Přiznáním daní to 2. května nekončí. Kdo platí zálohy na dani a jak je to s odvody

Na internetové přiznání daní z příjmu zbývají už jen tři dny. Posledním dnem je pátek 2. května 2025. Nezapomeňte včas zaplatit daň z příjmu a také odevzdat přehledy a uhradit správnou výši odvodů....

29. dubna 2025

Sedm nejzávažnějších typů finančních podvodů, na které byste si měli dát pozor

Premium

Finanční a investiční podvody jsou známé po staletí a mnohé přetrvávají v téměř nezměněné podobě až do současnosti. Rozvoj digitálních transakcí a rozšíření spektra finančních produktů vedou však i...

28. dubna 2025

Planetum: Ze stoleté instituce udělal moderní kulturně vzdělávací centrum

Práce v hvězdárně či planetáriu je hodně specifická. Dělat ji a nemít ji zároveň jako koníčka tím pádem prostě nejde. „Každý tu musí být srdcař. Bez toho by jejich střediska spadla na úroveň multikin...

27. dubna 2025

Řídit velké rodinné festivaly je pořádná jízda, říká promotérka Bezva Festu

Jedna z největších rodinných festivalových roadshow s názvem Bezva Fest slaví letos páté narozeniny. Přitom na začátku stála jen parta nadšenců v čele s Adélou Markovou a hned po prvním ročníku jim...

26. dubna 2025

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové přiznání. Ale také někteří zaměstnanci, řada důchodců, studentů a dalších poplatníků, kteří si v roce 2024...

25. dubna 2025  9:05

Studie: Jaké profese připraví AI o práci a které ovlivní. Dotkne se to i vás?

Umělá inteligence AI začíná hýbat pracovním trhem. Dotkne se zhruba 2,3 milionů Čechů a razantní dopad pocítí asi 600 tisíc pracovníků. Nutností bude rekvalifikace a zvyšování vzdělání. Podle...

25. dubna 2025

Domů se nevrátil, zahynul v práci. Na co má rodina nárok, radí advokát

V Česku dochází na pracovištích každoročně k několika desítkám smrtelných pracovních úrazů. Pozůstalí většinou vůbec netuší, na jaké odškodnění mají nárok.

25. dubna 2025

Chystá se bič na krátkodobé pronájmy. Obce chtějí víc moci

Barcelona a Berlín. Co mají společného? Ukazují, jak přísná může být regulace krátkodobých pronájmů, jako je Airbnb. Mimo jiné proto, aby chránila dostupnost bydlení pro místní obyvatele. „Podobnou...

24. dubna 2025

KOMENTÁŘ: Firemní dluhopisy jsou lákavé, jde však o investici do prázdné skořápky

Firemní dluhopisy už zlákaly řadu investorů. Nabízejí daný výnos a zdánlivě jednoduchý princip. Investor půjčí firmě a na oplátku dostane pravidelný úrok a po splatnosti i jistinu zpět. Některé firmy...

24. dubna 2025

Digitálních nomádů přibývá. K práci na dálku je ale nezbytná disciplína

Cestují po světě a pracují přes internet odkudkoli, často navíc nevydrží dlouho na jednom místě – to jsou společné znaky digitálních nomádů. Podle odhadů pracuje takhle na dálku z různých koutů světa...

23. dubna 2025

Klíč k finanční nezávislosti FIRE aneb jak odejít do penze dřív, než naši rodiče

Představte si, že je vám 40. Ráno vám ale nezvoní budík v šest a nemíříte do práce. Budíte se, kdy chcete, a věnujete se jen tomu, co vás baví. To není jen sen, ale reálný cíl pro ty, kdo se vydali...

23. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.