Jak snadno a rychle otrávit podřízené: Šéf stylu „nulové“ informace

aktualizováno 
Jsou šéfové a manažeři, kteří jsou pro své lidi oporou a je fajn pod nimi pracovat. Nu a jsou manažeři, kteří svým chováním kolegy tak trochu trápí. Většinou si ani neuvědomují, že svým jednáním způsobují podřízeným starosti a komplikace. Přitom existují typické chyby manažerů.
Nemluvit je signál špatných vztahů. Manažer, který se svými lidmi nemluví, nevědomky právě takový signál vysílá. Ilustrační snímek

Nemluvit je signál špatných vztahů. Manažer, který se svými lidmi nemluví, nevědomky právě takový signál vysílá. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dnes si představíme nekomunikující manažery. Styl "nulové informace". Jejich tichým krédem je: "Já neříkám ani tak, ani onak, ale na má slova dojde." Rozvážně sedí za svým stolem, zkoumají poslední reporty a pročítají e-maily. Chtějí říkat jen to, co si dobře rozmyslí. Se svými podřízenými mluví jen v nouzi nejvyšší.

Čím nejvíc komplikuje práci svých lidí?

Za podstatu své práce považují vyplnění tabulky výsledků, vypsání dovolených a přeposlání e-mailů. Jejich podřízení si často vytvářejí svá vlastní zadání úkolů a doufají, že budou ve shodě s nevyřčenou představou manažera. Když už to podřízený nevydrží a jde za manažerem s dotazem, jak má nějaký problém řešit, dočká se mnohdy chápavého vyslechnutí a odpovědi typu: "Já se na to podívám." A skutek mnohdy utek.

Může se hodit

Žhavé pracovní nabídky najdete každý den na jobDNES.cz.

Šéf, který se svými lidmi nemluví, je samozřejmě problém. Jeho lidé si říkají: Co mám dělat první, když nevím, jaké jsou priority? Kdo ví, co si šéf o mé práci myslí, je spokojený, nebo ne? Budou u nás do budoucna nějaké změny jako v ostatních odděleních, nebo se to našeho týmu netýká? Je pravda, že už se nebude dělat produkt XY, protože klient nebyl spokojen s kvalitou? Potýkají se s trvalým nedostatkem informací, a to je demotivuje. Jsou otrávení, protože se cítí izolovaní a nevědí, co se děje.

Bohužel to vede často k pocitu, že daný manažer je tam jaksi navíc. Podřízení nechápou, jaká je jeho přidaná hodnota. Vyplňovat výkazy a přeposílat e-maily může přece kdokoliv. Navíc se občas přidává nepříjemné zjištění, že mě manažer nepodpoří, když potřebuji. Pokud například prezentuji něco na poradě vyšších manažerů a někdo se tam do mě takříkajíc "pustí", tak můj nemluva jen tiše přihlíží, místo aby se mě zastal.

Co by se měl nemluva naučit

Patříte-li k mlčenlivým šéfům, uvědomte si výše zmíněná rizika. Vaši lidé potřebují informace, rozhodnutí a podporu. Nikdo po vás nechce herecké etudy a hodinové proslovy.

Bohatě postačí, když se svými lidmi pravidelně proberete, co se děje a co chcete, aby se dělo dál. Krátká porada, pětiminutový rozhovor, občas kolečko mezi kolegy, aby se vás mohli na něco zeptat, je-li třeba. To není nic složitého. A i když milujete e-mail, věřte, že posílání zpráv a přímá komunikace není to samé.

Těžší je naučit se dávat rozhodnutí. Místo neurčitých odpovědí říkat jasné ano nebo ne. Důvodů, proč se lidé nechtějí rozhodnout, je více. Z mé profesní zkušenosti je ten nejčastější důvod to, že nechtějí udělat chybu. Jenže mnoho manažerů si neuvědomí, že základní chybou je právě "nerozhodnout". Když už nechcete rozhodnout hned, řekněte svým lidem, kdy rozhodnete. Zapomeňte na neurčité: "Dám ti vědět," raději řekněte, že za hodinu rozhodnete, jak dál. Bude to i bič na vás.

Mlčí. Vysílá negativní signály

Poslední důležitý typ komunikace manažera je podpora a povzbuzení. Každý zná výraz tichá domácnost. Tichá domácnost znamená, že jsou lidé na sebe naštvaní, a proto spolu nemluví. Nemluvit je signál špatných vztahů. Manažer, který se svými lidmi nemluví, nevědomky právě takový signál vysílá.

Představte si jednoduché otázky jako: Jak se daří?, Jak to jde? anebo prosté pozitivní věty typu: Díky za ten přehled. Je bezva, že jste to stihli. To není nic, kvůli čemu by vedoucímu "upadla pusa", a přesto se takových jednoduchých povzbuzení mnozí lidé v práci nedočkají, jak je rok dlouhý.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Spočítáno: Kolik vlastních peněz potřebujete při žádosti o hypotéku

Ilustrační snímek

Pokud uvažujete o koupi bytu na hypotéku, není to levná záležitost. Víte, kolik peněz musíte mít ve vlastních zdrojích?

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Koupil nový telefon a zjistil, že je používaný. Reklamaci e-shop zamítl

Ilustrační snímek

Nákup na internetu má své výhody, ale ne vždy. Například když nám prodejce zamítne reklamaci a jeho zdůvodnění je...

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Koupil nový telefon a zjistil, že je používaný. Reklamaci e-shop zamítl

Ilustrační snímek

Nákup na internetu má své výhody, ale ne vždy. Například když nám prodejce zamítne reklamaci a jeho zdůvodnění je...

Co dělat, když máte splácet víc, než zvládá váš rozpočet

Ilustrační snímek

Problémy se splácením se netýkají jen těch, kdo si neuváženě půjčí. Potíže mohou nastat i tehdy, když si bez vašeho...

Poradna: Vyloučili mě z družstva, vrátí mi milion zaplacený za byt?

Ilustrační snímek

Pokud bydlíte v družstevním bytě, máte řadu práv, ale i povinností. Co se může stát, pokud je neplníte? Na dotaz...

Pracovní doba se zkrátí, plánuje ČSSD. Budou lidé brát stejně?

Pracovní doba se zkrátí, plánuje ČSSD. Budou lidé brát stejně?

Kurzy.cz Sociální demokracie chce zkrátit pracovní dobu ze 40 hodin týdně jen na 37,5. Podle ČSSD by se tak zvýšila produktivita...

Najdete na iDNES.cz