Jak hospodaří s penězi samoživitelka

  • 7
Žena vychovávající sama dvě děti ve věku 13 a 8 let. Bydlí v družstevním bytě 2+kk, do práce a do školy chodí všichni pěšky. Děti se stravují ve školní jídelně, maminka chodí na obědy v práci. Doma vaří úsporná jídla.

Oblečení nakupují ve slevách a v second handech. Nemají mobil - používají domácí pevnou linku. O víkendech společně navštěvují výstavy, muzea a různé kulturní akce. Matka uzavřela životní pojistku, za kterou platí 500 korun měsíčně.

Komentář finanční poradkyně: Příjmy jsou v úrovni 1,16 násobku životního minima, takže rodina by měla mít nárok na příspěvek na bydlení, sociální příplatek a přídavek na dítě.

Matka - samoživitelka určitě potřebuje zajistit sebe i své děti pro případ ztráty příjmů, chybí však úrazová pojistka a lze jen doufat, že  životní pojistka je rizikového charakteru - tedy levnější a účelovější než kapitálové pojištění. Při této úrovni příjmů by měla mít přednost kombinace rizikového pojištění a formy spoření se státní podporou, například stavebního spoření.
Také chybí pojištění domácnosti - škoda na majetku by přitom mohla být velice těžko nahraditelná jen z běžných příjmů.
Chvályhodné je, že přes velmi nízkou úroveň příjmů matka  nalezne zdroje pro kulturu a sport.

Výdaje
Potraviny 2500 korun
Alkohol, tabák 0 korun
Odívání a obuv 1000 korun
Voda, energie, paliva 1800 korun
Základní bydlení 2000 korun
Bytové vybavení 500 korun
Zdraví 200 korun
Doprava 300 korun
Pošty a telekomunikace 300 korun
Rekreace, kultura, sport 1000 korun
Vzdělání 400 korun
Stravovací služby 800 korun
Pojistky 500 korun
Celkem 11 300 korun