Pátek 25. června 2021, svátek má Ivan
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 25. června 2021 Ivan

Chtěl sobě i ženě zajistit klidné stáří. Místo toho přišla rodina o dům

V manželství jsou majetek i dluhy společné. Tuto zákonnou úpravu ovšem mohou partneři svou dohodou změnit. Nejen před svatbou, ale i za trvání manželství. Jak může takzvaná manželská smlouva ochránit majetek, a co se naopak může stát, když není, přibližuje na konkrétním případu advokát Pavel Strnad.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pavel Strnad

Pavel Strnad
 • Absolvoval právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně.
 • Studoval na Universitá La Sapienza v Římě a The John Marshall Law School v Chicagu.
 • Je vedoucím advokátem a zakladatelem AK Polverini Strnad.
 • Specializuje se na právo nemovitostí včetně bankovního financování a insolvenčního práva, zastřešuje službu Právní Ochrana Majetku (P.O.M.)

Těšili se na důchod, který plánovali strávit v domku u přehrady. Aby se měli ještě lépe, rozhodl se pan Zdeněk zhodnotit své úspory. Investoval dva miliony, během několika měsíců ale v důsledku nezdařených a z větší části spíše rizikových investic do cenných papírů o všechny peníze přišel.

Trochu se bál tuto prekérní věc svěřovat manželce, a tak našel řešení. Tentokrát už to jistě bude tutovka, on své peníze získá zpět a další ještě vydělá. Sám obchodník s cennými papíry mu ochotně půjčil další dva miliony a vše vsadil na spekulativní akcie se „zaručeným“ vysokým a krátkodobým zhodnocením.

Jenže i toto rozhodnutí se ukázalo jako nešťastné. Celkové dluhy se vyšplhaly na téměř pět milionů korun a manželka se o neuvážených investicích svého muže dozvěděla až ve chvíli, kdy exekutoři zabavili jejich nemovitost. Dům byl totiž v katastru nemovitostí zapsán jen na manžela, a tak vůbec netušila, že k němu bez jejího vědomí sjednal zástavní právo.

Za špatnou investici makléř neručí

Podle zkušeností právníků společnosti Právní ochrana majetku (P.O.M.) není příběh pana Zdeňka zdaleka ojedinělý. Lidé často podléhají vidině jednoduchého a rychlého zisku. 

Navíc dnešní možnosti internetových aplikací umožňují se poměrně snadno a samostatně zapojit do nejrůznějších investičních obchodů. Stejně tak můžete padnout i na špatného, tedy neznalého finančního poradce, nebo i takového, který prostě neměl štěstí a neodhadl vývoj na trhu. 

V tomto konkrétním případě se navíc sešlo více nešťastných okolností dohromady. „Pan Zdeněk svěřil své peníze makléři s důvěrou, že na konci bude jeho investice zisková a sám byl pro větší zisk ochoten více riskovat. Když se to napoprvé nepovedlo, vsadil všechno takzvaně na jednu kartu a věřil, že předchozí neúspěch vyrovná dalším obchodem,“ podotýká advokát Pavel Strnad.

Podle čeho vybírat investičního poradce?

 • Ideální je, pokud vám poradce může poskytnout reference dalších klientů, se kterými dlouhodobě spolupracuje.
 • Sám by měl v oboru delší dobu působit (dobu platnosti licence je možné zjistit na stránkách ČNB).
 • V neposlední řadě by se vám neměl snažit poradce prodat co nejvyšší zhodnocení. Investování totiž není jen o zhodnocení, ale hlavně o splnění vašich cílů a těch je možné dosáhnout i bez výraznějšího kolísání investice.
 • Dobrým signálem je, pokud poradce nemluví jen o zhodnocení, ale zmiňuje i „temnější“ stránky investování a připraví vás na to, že hodnota vaší investice může kolísat.

Je poradce odpovědný za ztrátu?

 • Poradce je odpovědný za správné nastavení portfolia vůči cílům klienta, ale nenese odpovědnost za případné propady trhu. Ty zcela jistě na delších horizontech přijdou, hlavně v rámci dynamičtějších nástrojů. Nicméně dobře nastavená strategie by s nimi měla počítat a klient by na ně měl být psychicky připravený.

Zásady bezpečného investování

 • Diverzifikujte, tedy rozložte portfolia mezi více typů aktiv.
 • Nehoňte se za nejvyšším výnosem. Platí, že čím je vyšší potenciální zhodnocení, tím je investice rizikovější.
 • Používejte selský rozum. Z nějakého důvodu klienti odmítají investovat do bezpečnějších nástrojů s nižším zhodnocením, ale když uvidí nějakou „neznámou“ firmu s dluhopisem nesoucím 10 % p.a., často by nejraději investovali veškeré prostředky, aniž se blíže seznámí se všemi riziky.

Zdroj: Jiří Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Ani toto podle něj není výjimečný scénář, kdy se klienti za každou cenu snaží zvrátit nepříznivý výsledek svého investování a  mnohdy naprosto iracionálně riskují. „Ve finále ale všechny důsledky padají jen a pouze na jejich účet a účet jejich rodiny,“ varuje advokát.

Ochránit majetek je možné

Přesto ale pan Zdeněk mohl rodinný dům ochránit, a to ideálně ještě předtím, než začal s obchodováním na burze. Právní úprava nabízí řadu nástrojů za účelem ochrany majetku jednotlivců či manželů. 

„Pan Zdeněk měl ještě předtím, než začal s riskantními obchody, zajistit, aby rekreační dům byl právně oddělen od jeho osoby, se kterou by naopak byly spojeny případné dluhy z rizikových obchodů. Stačilo využít například zúžení společného jmění manželů o tuto nemovitost tak, že by se jejím výlučným vlastníkem stala manželka, či ji rovnou pořídit jen do výlučného vlastnictví manželky,“ doporučuje Pavel Strnad. Samozřejmě tato opatření je třeba provést včas, dříve než nastanou krizové situace, aby pak toto jednání nebylo shledáno jako účelové.

Pamatujte si:

 • Společné jmění manželů (SJM) vzniká automaticky uzavřením manželství.
 • Až na pár výjimek, jako jsou například věci sloužící k osobní potřebě jednoho z manželů nebo věci získané darem či dědictvím, SJM zahrnuje veškerý majetek, který manželé po dobu trvání manželství získají.
 • Součástí společného jmění manželů jsou i dluhy vzniklé za trvání manželství.
 • Zákonnou úpravu SJM je možné vyloučit ještě před svatbou, tzv. předmanželskou smlouvou.
 • Zákonnou úpravu mohou po dohodě změnit i manželé za trvání manželství.
 • Společné jmění manželů je možné dohodou zúžit, například vyjmout z něj nemovitost a stanovit, že nově se jejím vlastníkem stává jen jeden z manželů.
 • Takzvaná manželská smlouva je vhodná i v případě jakéhokoliv podnikání jednoho z manželů.
 • Ideální je sepsat ji u notáře a nechat zapsat do seznamu listin.

Zdroj: Pavel Strnad, Právní ochrana majetku

Autor: pro iDNES.cz
 • Nejčtenější

Na co je a není nárok, když čerpáte dovolenou, radí advokátka

Kdo pracuje v soukromém sektoru, má zákonný nárok na čtyři týdny dovolené. Zaměstnanci ve veřejném sektoru mají pět...

Volno k lékaři či na svatbu. Co nám zaměstnavatel (ne)zaplatí?

Jsou situace, kdy potřebujeme volno z práce, ať už jde o svatbu, pohřeb nebo návštěvu lékaře. I na to legislativa myslí...

Nesolidní zaměstnavatelé mnohým zkomplikují přiznání penze

Nárok na starobní důchod nevzniká jen dosažením státem určeného věku. Podmínkou jeho přiznání je i splnění doby, po...

Má titul Mistr rukodělné výroby a tisíce spokojených zákazníků

Vždycky ji bavily ruční práce a tak volba byla jasná, vyučila se krejčovou. Pak se naučila tkát koberce na ručních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Refinancování hypoték mimo výročí fixace dříve či později zdraží

Refinancování hypoték v Česku sílí každým měsícem. Důvodem jsou obavy z rostoucí inflace a zvyšování úroků u hypoték,...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

 • Další z rubriky

Nebojte se platby kartou. Jaké zásady přitom dodržovat

Nakupování přes internet se během pandemie stalo nezbytností. Obávat se zneužití svého účtu je přitom zbytečné. Stačí...

I letos můžete do lázní levněji. Jak získat a jak čerpat příspěvek 4 000 korun

Od května mohou lázně opět přijímat samoplátce. Jestli jsou pobyty uprostřed léčivých pramenů vaší srdeční záležitostí,...

Speciální tábory či moře se slevou. Senioři si mohou cestování užít výhodněji

Většinou už mají lidé ve věku 60+ za sebou očkování proti covidu, takže mohou celkem bez obav vyrazit po Česku i za...

Zmapováno: Za kolik natankujete, když vyrazíte autem po Evropě

Ustupující pandemie usnadňuje cesty do zahraničí. Pokud se na dovolenou chystáte vyrazit automobilem po vlastní ose,...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

Připravte se na epický kolaps, varoval burzovní amatéry slavný investor Burry

Michael Burry, který vydělal miliardy na tzv. internetové horečce nebo úderu poslední finanční krize, ostře zkritizoval...

Hlásí vám Google na mobilu chybu? Nejste sami, na vině je aktualizace

V posledních hodinách se objevilo mnoho případů, kdy uživatelům Androidu neustále systém ukazuje chybovou hlášku, že...