Pátek 5. června 2020, svátek má Dobroslav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 5. června 2020 Dobroslav

Chtěl sobě i ženě zajistit klidné stáří. Místo toho přišla rodina o dům

aktualizováno 
V manželství jsou majetek i dluhy společné. Tuto zákonnou úpravu ovšem mohou partneři svou dohodou změnit. Nejen před svatbou, ale i za trvání manželství. Jak může takzvaná manželská smlouva ochránit majetek, a co se naopak může stát, když není, přibližuje na konkrétním případu advokát Pavel Strnad.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pavel Strnad

Pavel Strnad
 • Absolvoval právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně.
 • Studoval na Universitá La Sapienza v Římě a The John Marshall Law School v Chicagu.
 • Je vedoucím advokátem a zakladatelem AK Polverini Strnad.
 • Specializuje se na právo nemovitostí včetně bankovního financování a insolvenčního práva, zastřešuje službu Právní Ochrana Majetku (P.O.M.)

Těšili se na důchod, který plánovali strávit v domku u přehrady. Aby se měli ještě lépe, rozhodl se pan Zdeněk zhodnotit své úspory. Investoval dva miliony, během několika měsíců ale v důsledku nezdařených a z větší části spíše rizikových investic do cenných papírů o všechny peníze přišel.

Trochu se bál tuto prekérní věc svěřovat manželce, a tak našel řešení. Tentokrát už to jistě bude tutovka, on své peníze získá zpět a další ještě vydělá. Sám obchodník s cennými papíry mu ochotně půjčil další dva miliony a vše vsadil na spekulativní akcie se „zaručeným“ vysokým a krátkodobým zhodnocením.

Jenže i toto rozhodnutí se ukázalo jako nešťastné. Celkové dluhy se vyšplhaly na téměř pět milionů korun a manželka se o neuvážených investicích svého muže dozvěděla až ve chvíli, kdy exekutoři zabavili jejich nemovitost. Dům byl totiž v katastru nemovitostí zapsán jen na manžela, a tak vůbec netušila, že k němu bez jejího vědomí sjednal zástavní právo.

Za špatnou investici makléř neručí

Podle zkušeností právníků společnosti Právní ochrana majetku (P.O.M.) není příběh pana Zdeňka zdaleka ojedinělý. Lidé často podléhají vidině jednoduchého a rychlého zisku. 

Navíc dnešní možnosti internetových aplikací umožňují se poměrně snadno a samostatně zapojit do nejrůznějších investičních obchodů. Stejně tak můžete padnout i na špatného, tedy neznalého finančního poradce, nebo i takového, který prostě neměl štěstí a neodhadl vývoj na trhu. 

V tomto konkrétním případě se navíc sešlo více nešťastných okolností dohromady. „Pan Zdeněk svěřil své peníze makléři s důvěrou, že na konci bude jeho investice zisková a sám byl pro větší zisk ochoten více riskovat. Když se to napoprvé nepovedlo, vsadil všechno takzvaně na jednu kartu a věřil, že předchozí neúspěch vyrovná dalším obchodem,“ podotýká advokát Pavel Strnad.

Podle čeho vybírat investičního poradce?

 • Ideální je, pokud vám poradce může poskytnout reference dalších klientů, se kterými dlouhodobě spolupracuje.
 • Sám by měl v oboru delší dobu působit (dobu platnosti licence je možné zjistit na stránkách ČNB).
 • V neposlední řadě by se vám neměl snažit poradce prodat co nejvyšší zhodnocení. Investování totiž není jen o zhodnocení, ale hlavně o splnění vašich cílů a těch je možné dosáhnout i bez výraznějšího kolísání investice.
 • Dobrým signálem je, pokud poradce nemluví jen o zhodnocení, ale zmiňuje i „temnější“ stránky investování a připraví vás na to, že hodnota vaší investice může kolísat.

Je poradce odpovědný za ztrátu?

 • Poradce je odpovědný za správné nastavení portfolia vůči cílům klienta, ale nenese odpovědnost za případné propady trhu. Ty zcela jistě na delších horizontech přijdou, hlavně v rámci dynamičtějších nástrojů. Nicméně dobře nastavená strategie by s nimi měla počítat a klient by na ně měl být psychicky připravený.

Zásady bezpečného investování

 • Diverzifikujte, tedy rozložte portfolia mezi více typů aktiv.
 • Nehoňte se za nejvyšším výnosem. Platí, že čím je vyšší potenciální zhodnocení, tím je investice rizikovější.
 • Používejte selský rozum. Z nějakého důvodu klienti odmítají investovat do bezpečnějších nástrojů s nižším zhodnocením, ale když uvidí nějakou „neznámou“ firmu s dluhopisem nesoucím 10 % p.a., často by nejraději investovali veškeré prostředky, aniž se blíže seznámí se všemi riziky.

Zdroj: Jiří Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Ani toto podle něj není výjimečný scénář, kdy se klienti za každou cenu snaží zvrátit nepříznivý výsledek svého investování a  mnohdy naprosto iracionálně riskují. „Ve finále ale všechny důsledky padají jen a pouze na jejich účet a účet jejich rodiny,“ varuje advokát.

Ochránit majetek je možné

Přesto ale pan Zdeněk mohl rodinný dům ochránit, a to ideálně ještě předtím, než začal s obchodováním na burze. Právní úprava nabízí řadu nástrojů za účelem ochrany majetku jednotlivců či manželů. 

„Pan Zdeněk měl ještě předtím, než začal s riskantními obchody, zajistit, aby rekreační dům byl právně oddělen od jeho osoby, se kterou by naopak byly spojeny případné dluhy z rizikových obchodů. Stačilo využít například zúžení společného jmění manželů o tuto nemovitost tak, že by se jejím výlučným vlastníkem stala manželka, či ji rovnou pořídit jen do výlučného vlastnictví manželky,“ doporučuje Pavel Strnad. Samozřejmě tato opatření je třeba provést včas, dříve než nastanou krizové situace, aby pak toto jednání nebylo shledáno jako účelové.

Pamatujte si:

 • Společné jmění manželů (SJM) vzniká automaticky uzavřením manželství.
 • Až na pár výjimek, jako jsou například věci sloužící k osobní potřebě jednoho z manželů nebo věci získané darem či dědictvím, SJM zahrnuje veškerý majetek, který manželé po dobu trvání manželství získají.
 • Součástí společného jmění manželů jsou i dluhy vzniklé za trvání manželství.
 • Zákonnou úpravu SJM je možné vyloučit ještě před svatbou, tzv. předmanželskou smlouvou.
 • Zákonnou úpravu mohou po dohodě změnit i manželé za trvání manželství.
 • Společné jmění manželů je možné dohodou zúžit, například vyjmout z něj nemovitost a stanovit, že nově se jejím vlastníkem stává jen jeden z manželů.
 • Takzvaná manželská smlouva je vhodná i v případě jakéhokoliv podnikání jednoho z manželů.
 • Ideální je sepsat ji u notáře a nechat zapsat do seznamu listin.

Zdroj: Pavel Strnad, Právní ochrana majetku

Autor: pro iDNES.cz
 • Nejčtenější

Šest důvodů, proč někteří lidé nikdy neuspějí

V pojetí toho, co znamená úspěch, se ani moudří lidé většinou zcela neshodnou. Větší shoda panuje v chápání neúspěchu....

Ministerstvo si prokleplo finanční gramotnost Čechů. Zjištění jsou i překvapivá

Exkluzivně Češi začínají myslet do budoucna a stále víc lidí začíná spořit, většinou ale konzervativně. Sestavování domácího...

Pandemie se promítla i do zaměstnaneckých benefitů. Firmy některé zrušily

Před pandemií byla zaměstnanost rekordní a firmy se snažily zaměstnance nalákat a udržet množstvím benefitů. Vymýšlely...

Nezapomeňte na daň z příjmu. Opozdit se s odloženou platbou vyjde draho

Letos se mohou poplatníci daně z příjmů opozdit s podáním přiznání i platbou daně až o tři měsíce, tedy do 1. července...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výrobní družstva nejsou passé. Úspěšná mohou být i dnes

Jsou největším tuzemským výrobcem čistících přípravků pro domácnost s ročním obratem 100 milionů korun. Přesto nejde o...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

 • Další z rubriky

Když chybí peníze v domácím rozpočtu: je rozumné vypovědět stavební spoření?

Premium Možná se vám v důsledku pandemie snížil příjem. A možná jste dokonce bez práce. O kolik přijdete, když zrušíte stavební...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...

Odložené platby za nákup na internetu získávají na popularitě

Krize způsobená šířením nemoci covid-19 urychlila proces digitalizace v Česku. Během několika týdnů se podstatná část...

Množí se nekalé e-shopy, nespalte se při online nákupu

Koronavirová pandemie změnila nákupní chování lidí. Kvůli zavřeným kamenným obchodům rapidně vrostlo nakupování v...

Najdete na iDNES.cz