Investiční bomba plutonium: vydělejte 20 % ročně

aktualizováno 
Obchodování s komoditami není pro každého. Vyžaduje talent, pevné nervy i velkou dávku štěstí. Pokud nechcete riskovat, není to nic pro vás. V příštím roce se však na tomto poli chystá v České republice převratná novinka: investování do plutonia. Jak vydělat na radioaktivních materiálech?

exploze, bomba, dynamit

V roce 1987 během třetího setkání sovětského generálního tajemníka  s americkým prezidentem ve Washingtonu, byla podepsána Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu, která je v platnosti od 1. června 1988. Smlouva též obsahovala doložku podle, které se mocnosti dohodly otevřít obchod s radioaktivním plutoniem. S opožděním ale přece se od roku 1991 začalo s touto látkou obchodovat na největší světové komoditní burza v Chicagu.

Potíž však byla v tom, že obchody na burze byly uzavřené pro veřejnost a mohly se jich účastnit jen společnosti s licencí od Mezinárodní atomové agentury (MAAE) a s pověřením národní vlády. S uvolňováním politické situace po studené válce a pádem Svazu sovětských socialistických republik však začala MAAE poskytovat tyto licence prakticky komukoliv, pod podmínkou, že pruty plutonia budou uschovány v trezorech agentury.

Plutonium se brzy stalo miláčkem investorů. Na burzu vstoupilo s hodnotou 100 bodů a už po prvním měsících bylo jasné, že sázka na radioaktivní kovový prvek stříbřitě šedé barvy byla terno. Plutonium se prodává v tzv. kontraktech po 300 000 jednotkách, co je přibližně jedna miliontina gramu.

Koncem tohoto roku cena jednoho kontraktu představovala téměř 1 640 USD. Radioaktivní prvek tedy od svého uvedení na burzu před 15 lety znásobil svou hodnotu přibližně 16krát, co představuje výnos 20,5 % ročně. Nic není bez rizika, ale v porovnání s volatilitou jiných komodit (platina, zlato), patří plutonium k těm nejméně kolísavým. Pro ilustraci: jeho riziko měřeno směrodatnou odchylkou je přibližně stejné jako riziko akciového indexu S&P 500 Composite, který měří vývoj 500 vybraných akcií na americkém trhu cenných papírů.

Plutonium je silně radioaktivní, toxický kovový prvek, připravovaný uměle v jaderných reaktorech především pro výrobu atomových bomb. Plutonium je od 40. let 20. století nejvíce vyráběným umělým prvkem, a to bohužel především proto, že izotop 239Pu je vhodný pro výrobu atomové bomby. Kritické množství čistého kovového plutonia 239Pu je přibližně 16 kg,. Plutoniová jaderná puma má sílu výbuchu přibližně 20 kt TNT na každý kilogram použitého plutonia.

Jestliže již na komoditní burze obchodujete s kávou, pšenicí, či zlatem a o investici do plutonia jste od svého brokera neslyšeli, máme pro vás pozitivní zprávu. Ze zdrojů, které si nepřejí být citovány, vyplývá, že obchodování s plutoniem brzy dorazí i k nám do České republiky. Tak se nechme překvapit. 

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Peníze z fondu jde vybírat kdykoli. Zrušit rovnou i smlouvu je chyba

ilustrační snímek

Investiční odborníci se shodují, že nejčastější chybou tuzemských investorů je, když prodávají své nakoupené podílové...

Mladé Čechy láká práce v zahraničí, rychleji se tam dočkají povýšení

ilustrační snímek

Téměř polovina mladých lidí se stěhuje do zahraničí za kariérním růstem. To odhaluje nejnovější průzkum HSBC Expat...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

Dluží výplatu, nabídli práci v nové firmě. Nepřijdu tím o odstupné?

ilustrační snímek

Zaměstnanec může dát výpověď kdykoli a z jakéhokoli důvodu. Zaměstnavatel pouze z důvodů vyjmenovaných v zákoníku...

Rok marodím. Čeká mě invalidní důchod nebo se nemocenská prodlouží?

ilustrační snímek

Nemocenské dávky vyplácí stát nejdéle 380 kalendářních dnů. Co ale dělat v případě, že tato takzvaná podpůrčí doba...

Jak s úspěchem prezentovat a neotrávit posluchače

ilustrační snímek

Schopnost předstoupit před větší skupinu lidí a přesvědčit je o svém názoru nebo je získat pro určité rozhodnutí, neumí...

Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placen...

Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placen...

Kurzy.cz Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placení lidé Školníci, kuchařky nebo knihovní...

Najdete na iDNES.cz