Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ešmejdi pomocí AI úspěšně lákají na investice a obírají lidi o miliony

Stále víc lidí začíná investovat a zajímat se o možnosti, jak co nejlépe zhodnotit své peníze. Po internetu přitom kolují i nové podvodné nabídky na zbohatnutí. Některé jsou natolik přesvědčivé, že se řada investorů nechá zmanipulovat a přijde o značnou část svých peněz. Upozorňují na to experti na prevenci platebních podvodů z Komerční banky a ČSOB.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Před novou velmi nebezpečnou praktikou z oblasti investičních podvodů teď varuje ČSOB. Kyber podvodníci se v ní snaží obalamutit důvěřivce tím, že jim pro první investici nabídnou český účet, často velké dobročinné organizace, která věří, že jde o nezištný dar. Zájemce o investici však myslí, že posílá peníze schopné investiční společnosti. Pro další a mnohem vyšší investice pak zmanipulovaným lidem nabízí podvodníci k převodu investovaných financí již zahraniční účty, kde se po penězích slehne zem.

Podvodné nabídky obírají důvěřivé o miliony

„Je to pro nás poměrně nová finta. Celý podvod začíná kliknutím na reklamu, která nabízí lákavé investiční služby řízené analytikem a umělou inteligencí, samozřejmě se zaručenými zisky. Po vyplnění online údajů se podvodníci ozvou své chycené oběti telefonicky a nabízejí první, takzvanou zkušební investici, která je v nižší částce, obvykle kolem šesti tisíc korun, a vypadá zcela bezpečně. Posílá se totiž na standardně vypadající české číslo účtu. Brzy po falešné investici dostane oběť informaci, že tento první vklad byl zhodnocený úspěšně. A rovnou začínají nabádat k vyšším investicím, které už ale směřují na zahraniční účty podvodníků,“ popisuje kroky podvodníků Petr Vosála.

Jednou z takových organizací, kterou pro svou nekalou činnost podvodníci zneužili, je například i Člověk v tísni. „Díky jedné z našich dárkyní, která takto naletěla a nevědomě nám zaslala peníze, se nám podařilo odhalit už několik desítek plateb z různých účtů. Tyto peníze teď vracíme ve spolupráci s Policií ČR zpět podvedeným lidem. Je nám velmi líto, že se najdou ve společnosti lidé, kteří jsou ve svých podvodných praktikách schopní zajít až tak daleko, že zneužívají veřejné účty dobročinných organizací,“ dodává Tomáš Vyhnálek, vedoucí oddělení fundraisingu v neziskové organizaci Člověk v tísni.

Podle odborníků jde o typ podvodu, při kterém lidé přicházejí o největší částky. „Nejčastěji řádově o statisíce korun, ale výjimkou nejsou ani milionové částky. Velmi často se setkáváme s tím, že klienti investují po menších částkách dlouhodobě. To, že se jednalo o podvodnou investici, zjistí někdy až po několika měsících nebo letech,“ poznamenává Petr Vosála. Zároveň doporučuje prověřovat každou jednotlivou investiční nabídku včetně jejího poskytovatele a nedělat žádná rychlá a unáhlená rozhodnutí pod tlakem. „Pokud už někdo provedl podezřelou platbu a zjistí to zpětně, vždy doporučujeme, aby nás neprodleně kontaktoval,“ dodává.

Podvodná videa vytváří umělá inteligence

Tyto podvody jsou často podpořeny falešnými videi s politiky nebo populárními osobnostmi, které zvyšují jejich zdánlivou věrohodnost. Mnoho lidí tak podlehne představě rychlého zbohatnutí a investuje významné částky, aniž by pochopili rizika.

„Takzvaná deepfake videa, která vypadají velmi pravdivě, jsou jedním z nejnovějších nástrojů podvodníků. Zvláště u starších osob nad 50 let pozorujeme, že mají problém pochopit, že technologie již umožňují vytvoření obsahu, který se jeví jako autentický,“ poznamenává Marek Macháček, expert na prevenci platebních podvodů Komerční banky.

Pomocí umělé inteligence umí dnes podvodníci vytvořit různě dokonalé napodobeniny známých osobností a vsunout jim do úst nejrůznější lákavé nabídky. Některá videa se dají snadno prokouknout, jiná působí na první pohled dokonale.

Jak rozpoznat a vnímat podvodná videa

Jedna z podvodných nabídek, která byla vytvořená umělou inteligencí, zneužila před časem například tvář a hlas Jaromíra Jágra. Šlo o „jedinečný projekt“, který měl být občanům Česka přístupný jen během omezené doby.

Údajný Jaromír Jágr – přesněji postava vytvořená umělou inteligencí – ve videu sděluje, že se podařilo vyvinout speciální software, na jehož vývoj utratil Jágr během dvou let pět miliard dolarů. Software prý umí obchodovat s akciemi a vítězit v transakcích s úspěšností 98 %, protože analyzuje data 10 tisíc krát rychleji, chytřeji a účinněji než jakýkoliv počítač. Byl vytvořen proto, aby lidé mohli změnit svůj finanční stav a splnit si své životní sny. Může prý pomoci vyléčit chudobu. A pak nabádá, kolik peněz je třeba vložit do algoritmu, aby vklad začal automaticky růst. Během dne přitom stačí sledovat, jak zisk závratně roste.

Jak poznat, že jde o podvod? „Člověk se ani nemusí zaměřovat na to, kdo ve videu je, jak vyslovuje některá slova či zda se mu správně hýbe pusa. Hlavní je, aby lidé při konzumaci této zprávy používali zdravý selský rozum a odpověděli si na otázku: Mají tyto celebrity a známé osobnosti zapotřebí dělat taková videa a slibovat lidem zbohatnutí? Určitě ne!“ doporučuje Marek Macháček.

I banky využívají umělou inteligenci

Doporučení a rad, jak nenaletět na finty kyber podvodníků, existuje celá řada. Sednout na lep přesto může každý. Potvrzují to nejrůznější případy. „Podvodníci ke svým útokům často využívají období, kdy jsou lidé více zaneprázdněni nebo roztržití, jako jsou svátky, prázdniny a především období před Vánocemi,“ přibližuje Pavel Šašek, manažer karetního servisu a prevence podvodů KB.

KVÍZ: Podvody na sítích rostou. Umíte se bránit internetovým zlodějům?

Významnou roli při zachraňování peněz klientům dnes hraje také využívání umělé inteligence pro detekci podvodných aktivit. „Umělá inteligence je dvousečná zbraň. Zatímco podvodníci ji využívají pro vytváření sofistikovanějších útoků, my ji používáme k posílení našich obranných mechanismů,“ komentuje Pavel Šašek. „Zároveň velmi dobře funguje mezibankovní spolupráce nebo spolupráce s Policií ČR,“ dodává Petr Vosála.

„Naše práce je jako šachová partie. Musíme pozorně sledovat tahy protivníka a neplýtvat časem na opatření, která podvodníky nezastaví. Abychom efektivně chránili úspory klientů, musíme být před podvodníky vždy o krok napřed,“ uzavírá Marek Macháček.

Autor:

Školní rok 2024-25

Ve všech základních, středních a základních uměleckých školách i konzervatořích začal školní rok v pondělí 2. září 2024. První volno budou mít školáci o podzimních prázdninách na konci října.
  • Nejčtenější

Hypotéky zůstávají drahé. Naplňují se pesimistické předpovědi

Úrokové sazby hypoték jsou stále vysoké. K 5. září 2024 byla průměrná roční nabídková sazba hypotečních úvěrů měřená Swiss Life Hypoindexem na úrovni 5,38 %. Úroky okolo pěti procent tak budou na...

6. září 2024

Psycholog radí, co dělat, abyste na druhé působili přesvědčivěji

Když chceme někoho přesvědčit, snažíme se většinou uvést co nejvíce důvodů, které podporují náš názor. Tento postup ale není příliš úspěšný. Důvody, které považujeme zpravidla za pádné, totiž na...

9. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Důchodcům už stát nepřispívá na spoření. Jak úspory dál zhodnocovat a co nedělat

Na 750 tisíc důchodců přestalo od července dostávat státní příspěvky ke spoření na penzi, které byly jedním z hlavních taháků tohoto produktu. Obrovské množství lidí nyní řeší, jak se samotným...

10. září 2024

Teambuildingy jsou opět „in“. Jejich náplň se ale mění

Dříve se slovo teambuilding skloňovalo snad ve všech pádech. S covidem vše ustalo, postupně se k nim ale firmy zase vrátily. Cíle přitom sledují různé, odpovídají tomu i programy, které na tyto...

12. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pojištění dlouhodobé péče představily už tři pojišťovny, srovnali jsme nabídky

Produkt pojištění dlouhodobé péče je navržen tak, aby poskytoval klientům finanční zabezpečení v případě, že se o sebe nebudou schopní sami postarat a zůstanou závislí na pomoci další osoby, ať už...

11. září 2024

Teambuildingy jsou opět „in“. Jejich náplň se ale mění

Dříve se slovo teambuilding skloňovalo snad ve všech pádech. S covidem vše ustalo, postupně se k nim ale firmy zase vrátily. Cíle přitom sledují různé, odpovídají tomu i programy, které na tyto...

12. září 2024

Živly ničí majetky Čechů. Pojištění ale nemá přes milion a půl nemovitostí

Tornádo, které zničilo majetek lidí za několik miliard korun, odhalilo v Česku v roce 2021 obrovský problém. Tisíce lidí nemělo svůj majetek a nemovitosti pojištěné nebo jen na nízké částky. Podle...

12. září 2024

Pojištění dlouhodobé péče představily už tři pojišťovny, srovnali jsme nabídky

Produkt pojištění dlouhodobé péče je navržen tak, aby poskytoval klientům finanční zabezpečení v případě, že se o sebe nebudou schopní sami postarat a zůstanou závislí na pomoci další osoby, ať už...

11. září 2024

Než koupíte nemovitost. Které informace (ne)získáte na katastru nemovitostí

Ať už kupujete vysněný dům, chatu, byt či jenom garáž, než podepíšete smlouvu a zaplatíte sjednanou cenu, ověřte si nejen technický, ale i právní stav nemovitosti. Jak vám pomůže katastr nemovitostí,...

11. září 2024

Pavel Novotný zdrtil v kleci Zdeňka Godlu. Herce odváděli zdravotníci

Herec Zdeněk Godla (49) se v sobotu během galavečera Clash of the Stars utkal v kleci se starostou Řeporyjí Pavlem...

Herečka Anna Polívková se na pláži provdala za italského přítele

Herečka Anna Polívková (45) se v sobotu provdala. Svatba se uskutečnila v Itálii, protože manžel české herečky odtamtud...

Pro syna chtěla lepší partii. Těhotnou snachu rozpůlila a pohřbila ve sklepě

Premium Seděl ve služebně Veřejné bezpečnosti a otázky příslušníků mu byly evidentně nepříjemné. „Proč jste nenahlásil zmizení...

Schwarzenegger se v Praze proháněl na kole. Vyfotil se také s „Klukem s kamením“

Legendární herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger (77) je v Praze. O víkendu si užíval kávu na...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...