Do domu mu investovala 300 tisíc, po rozchodu jí nevrátil ani její notebook

aktualizováno 
Plánovanou svatbu zrušili. Jenže ona mezitím financovala opravy jeho nemovitosti. Je bývalý partner povinen vrátit investované peníze? Jak řešit podobné problémy, přiblížíme na konkrétním příběhu čtenářky iDNES.cz.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Když se Klára seznámila s Dušanem, měli už oba nepříliš vydařené manželství za sebou a tak byli zpočátku docela opatrní. Pak si ale spočítali, že neustálé přejíždění z jednoho bytu do druhého je ztráta času, vést dvě domácnosti taky něco stojí a platit Klářin nájemní byt je zbytečné. A tak bylo rozhodnuto, Klára se nastěhovala do rodinného domku, který Karel zdědil po rodičích.

Splňte si své sny. Začněte investovat ještě dnes. Poradíme, jak.

„Do domu už dlouho nikdo neinvestoval a bylo to na něm znát,“ vzpomíná Klára. Karel ale na opravy neměl, ještě splácel úvěr na rekonstrukci střechy „Dlouho jsem váhala a známí mě varovali, nakonec jsem si řekla, že pořídím jen to nejnutnější, a kdyby to náhodou mezi námi nedopadlo, nakoupené věci si vezmu,“ popisuje.

Jenže pořízení nové kuchyně znamenalo provést i kompletní rekonstrukci vody, odpadů i elektřiny. Stejně tak když se koupil nábytek do pokoje, chtělo to novou podlahu. Následoval rok spokojeného života, zařizování domku a plánování svatby. Pak se ale něco zvrtlo, idylka se vytratila a nakonec se oba domluvili, že se rozejdou.

Klára si rychle našla pronájem, když si ale přijela pro své věci, čekalo ji nemilé překvapení. „Na terase jsem měla sbalené kufry a můj expřítel pravil, že dům je jeho a já na nic nemám právo. Nedal mi dokonce ani můj notebook, “ líčí. „Já jsem spočítala, že jsem do jeho domu investovala tři sta tisíc. Všichni mi říkají, že když jsme nebyli manželé, nemám šanci, aby mi peníze vrátil, je to pravda?“ ptá se naše čtenářka.

Investici do majetku jiného můžete vymáhat

Podle advokáta ale paní Klára rozhodně bez šance není. „Má nárok jak na vrácení notebooku či zakoupeného nábytku, tak na výdaje, které vložila do rekonstrukce ve vlastnictví bývalého partnera. Optimální by bylo, kdyby se s ním dohodla na nějakém finančním vypořádání, v opačném případě se bude muset obrátit na soud,“ doporučuje advokát Kamil Tvarůžka.

Investice, které vložila do Karlova domu, může požadovat zpět z titulu bezdůvodného obohacení. Ještě před zasláním předžalobní upomínky a před podáním žaloby je ale nutné zaslat výzvu k vydání bezdůvodného obohacení s jeho vyčíslením. Ale pozor, podle judikatury Nejvyššího soudu ČR se výše bezdůvodného obohacení nemusí rovnat výši škody, která poškozené straně vznikla, ale výši přínosu straně, která se obohatila.

„V praxi to znamená, že paní Klára sice může vyzvat a žalovat celkovou částku, kterou do domu partnera vložila, ale v případě, že to druhá strana u soudu namítne a rozporuje, bude muset být vypracován znalecký posudek na výši bezdůvodného obohacení,“ vysvětluje advokát.

Důležité je investice prokázat

„V případě konkrétních věcí, tedy nábytku a notebooku, jako je to v případě tazatelky, může žalovat na vydání věci, tady stačí, když prokáže její vlastnictví,“ říká Tvarůžka. I v tomto případě je nutné nejprve písemně vyzvat druhou stranu, aby sporné věci vydala.

Pokud nejsou k dispozici faktury či písemné doklady o vlastnictví k předmětným věcem nebo k investicím, je možné je prokázat za pomocí jiných důkazů, například výpověďmi svědků, výpisy z účtů apod.

„Je ale třeba si uvědomit, že platí princip volného hodnocení důkazů a bude tak záležet na přesvědčivosti svědků před konkrétním soudcem. Společní známí většinou v případě problémů okamžitě ztrácejí paměť nebo jsou před soudem nervózní a vlastnictví se po čase těžko prokazuje. Písemné doklady mají proto obvykle vyšší přesvědčivost,“ poukazuje advokát.

A tak pokud se nechcete dostat do podobné situace jako naše čtenářka, ošetřete veškeré případné investice do majetku druhého písemnou smlouvou a schovávejte si účty a faktury. Můžete tak předejít případným problémům v případě rozchodu.

Autor: pro iDNES.cz

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

Úrokové sazby u hypoték dál padají. Sílí propad hypotečního trhu

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují už sedmý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z lednových 3,00 procent na srpnových 2,61 procenta....

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

Jak s úspěchem prezentovat a neotrávit posluchače

ilustrační snímek

Schopnost předstoupit před větší skupinu lidí a přesvědčit je o svém názoru nebo je získat pro určité rozhodnutí, neumí...

Soused má autoservis, my hluk a výhled na vrakoviště. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Mít dobré vztahy se sousedy je určitě důležité. Co ale dělat v případě, kdy nás ruší sousedovo podnikání a domluva s...

Za pracovní úraz si může sám, tvrdila firma. Rozhodl až soud

ilustrační snímek

V případě pracovního úrazu máte nárok na odškodné. Výpočet částky, která vám náleží, je poměrně složitý a v praxi bývá...

Ručit druhým za úvěr přináší povinnosti, ale i rizika

ilustrační snímek

Banky i nebankovní instituce peníze rády půjčí každému, u koho mají jistotu, že jim peníze splatí. Praxe ovšem ukazuje,...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJOVÝ JUNIOR KONSTRUKTÉR

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz