Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pozor na tři velmi nebezpečné internetové finty. Obírají o statisíce korun

Počty kyberútoků narůstají. Některé podvodné finty jsou velmi nebezpečné. Firmy a běžní občané i přes „obezřetnost“ přicházejí o peníze. U podvržených faktur lze jen těžko rozpoznat, že jde o podvod. I podvodné esemesky a zprávy o nároku na peníze jsou tak chytře vymyšlené, že se lidé nechají napálit.
Fotogalerie1

ilustrační snímek | foto: Reuters

Některé finty internetových podvodníků přicházejí opakovaně a ve vlnách. A stále se vylepšují. Jejich cílem je získat citlivé osobní údaje včetně údajů o bankovních účtech, nasměrovat důvěřivce na podvodnou doménu a obrat je o peníze. Podvodná SMS zpráva, která dorazí do mobilu vytipované obětí, se tváří důvěryhodně a lidé často uvěří, že jde o sdělení třeba i státní instituce.

V závěru roku by číslo trestných činů v kyberprostoru mohlo přesáhnout 20 tisíc.

ČSSZ varuje před útoky

Příkladem je aktuální opakovaný útok, který zneužívá důvěryhodnou instituci, jakou je Česká správa sociálního zabezpečení.

V mobilu pípne SMS zpráva a příjemce si přečte informaci: „Na vašem účtu je k dispozici výplata.“ Pod stručným sdělením je odkaz na webové stránky, na kterých lze avizované peníze získat. Cílem útočníků je, aby dotyčná oběť potvrdila příchozí platbu.

Náhledy podvodných SMS a falešných webových odkazů.

„Kyberpodvodníci se snaží zneužít složité ekonomické situace a lákají v SMS na zprávy o dávkách a příspěvcích, což je citlivé téma, na které může řada lidí v naději reagovat zbrkle a bez přemýšlení. Odkaz na webovou stránku napodobuje originál a je to trik, který jsme již mnohokrát viděli. Ale úspěšně se vrací s novými doménami a vylepšeným obsahem,“ říká Petr Kadrmas, bezpečnostní expert z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Kdo zprávě uvěří, klikne na internetovou adresu a vyplní na podvodné doméně požadované údaje, má smůlu. Místo příchozí platby o peníze přijde, i opakovaně. Tento tak zvaný SMShing, je velmi účinný. Je to novodobá podoba klasického phishingu, jen místo e-mailu využívá esemesky.

Podle odborníků má tato finta až třicetiprocentní úspěšnost. Útočníci počítají s tím, že lidé nečtou pozorně a jen stěží rozpoznají, že doména není oficiální, ale dobře vytvořená napodobenina.

Nejčastější mobilní chyba, kterou Češi ohrožují své peníze v bance

„Podvodné domény jsou postupně blokovány, přesto stále vznikají nové formy tohoto tzv. phishingu. Proto varujeme a důrazně vyzýváme klienty, aby veškeré stránky ověřovali a nevyplňovali své údaje, pokud si nejsou stoprocentně jisti původem stránky. ČSSZ tyto formy SMS nikdy nerozesílá. Jediné oficiální stránky ČSSZ jsou www.cssz.cz a eportal.cssz.cz,“ upozorňuje Jitka Drmolová tisková mluvčí ČSSZ.

Pozor na inzertní podvody

Podvodné zprávy typu „Přijměte na svůj účet peníze!“ patří k nejúspěšnějším a stále se opakujícím útokům. Velmi často přicházejí z internetových inzertních a bazarových portálů. Tento útok zažilo již mnoho lidí.

Příkladem je mladá žena, která se letos rozhodla prodat šaty na online inzertní platformě za dva tisíce korun. Na její nabídku reagovala zájemkyně s ženským jménem, která chtěla šaty koupit a poslat rychle přes kurýrní službu. Proto požádala prodávající o její e-mail a číslo mobilu.

A pak se rozběhl tak zvaný reverzní inzertní podvod. Na e-mail dorazil odkaz na kurýrní službu, po rozkliknutí se zobrazila platební brána, ve které prodávající vyplnila číslo své platební karty včetně data její platnosti a CVV kódu. Po vyplnění těchto požadovaných údajů ji stránka přesměrovala dál, kde žena vyplnila údaje do svého internetového bankovnictví. Poté jí esemeskou dorazil z banky šestimístný kód. I ten vyplnila do příslušného políčka a odeslala. Otevřela tak svůj bankovní účet podvodníkům. Místo zisku dvou tisíc, přišla o rovných 200 tisíc.

„Venku čekají desetitisíce podvodníků. Chytrý mobil a počítač má téměř každý. Nepozorností a několika kliknutím si přitom lidé dokážou zničit život a přijít o úspory,“ říká Marek Macháček, IT specialista na prevenci bankovních podvodů Komerční banky.

Podvrženou fakturu lze těžko rozpoznat

Některé kyberútoky nejsou podle odborníků na internetovou prevenci tak četné. Jsou však velmi promyšlené a finančně citelné. „Je to jednorožec, kterého lze těžce chytit,“ upozorňuje Marek Macháček. Cílí na firmy, které běžně proplácejí faktury v částkách sto tisíc, půl milionu a výše. A to nejen v korunách.

Proplaťte fakturu, napsal jí šéf. Provedla a skončila. Selže jeden z pěti účetních

Komunikace a zaslání faktury probíhá po e-mailu. Pomocí umělé inteligence dokážou útočníci napsat e-maily, které dokonale napodobí styl, s jakým firma s klienty běžně komunikuje.

„Na podvržené faktuře útočníci však upraví číslo účtu, což se dá těžko uhlídat, protože čísla účtů, na které mají být peníze odeslány, firmy často mění. Podvod ale může prozradit, když peníze mají odejít do země, se kterou firma neobchoduje,“ přibližuje odborník na prevenci bankovních podvodů.

Marek Macháček však zná případ, kdy útočníci předem avizovali, proč mají být peníze odeslány výjimečně do jiné země. „Po e-mailu, který vypadal velmi důvěryhodně, dorazila od zahraniční firmy zpráva, že u nich probíhá hloubková kontrola, proto zcela výjimečně musí dojít k převodu peněz nikoliv do Švédska, ale do Finska,“ přibližuje.

Peníze v tomto případě neskončily v nenávratnu. Na podezřelou transakci upozornila banka. Pak stačilo telefonické ověření u zahraniční firmy, s níž společnost skutečně obchodovala, zda opravdu požadují proplatit fakturu výjimečně do Finska. Šlo přitom o velmi vysokou částku. Ne vždy se ale podaří podvodu zabránit a peníze uchránit. Těchto podvodných útoků podle odborníků na prevenci naštěstí ubývá, protože příprava je poměrně pracná. V další vlně se však mohou počty těchto útoků opět zvýšit.

  • Nejčtenější

Vrátila zboží za 600 korun, které jí nesedělo. Přišla o 70 tisíc

Kdo si myslí, že nikdy nesedne na lep internetovým podvodníkům, je na omylu. Stát se to může prakticky každému, bez ohledu na věk i vzdělání. Potvrzuje to případ ženy, která věřila, že se jí nic...

Upozorňují na sebe drahým zbožím. Proč někteří propadají okázalé spotřebě

Premium

Ekonomie většinou tvrdí, že lidské chování včetně rozhodování o nákupech, výdajích i spotřebě je v zásadě rozumné. Psychologie k tomu dodává, že téměř nic není vzdálenější pravdě. U velké části...

Novela OZ: Rozvody budou jednodušší, péče o děti po rozvodu se změní

V oblasti rodinného práva se chystá velká změna, a bude se týkat i rozvodového řízení. Rozvod má zrychlit a zjednodušit, rodiče motivovat k dohodě. Co se má změnit, přibližuje právnička Jana...

Optimální hodnota stravenky je již 225 korun. Firmy ji většinou podrží níž

Premium

Stravenky či stravenkový paušál jsou dnes plošným benefitem, který zaměstnanci považují takřka za samozřejmost. Legislativa navíc umožňuje, aby byl štědrý, a to i přes nově nastavené omezení...

Mateřská či ošetřovné. Co se mění v dávkách nemocenského pojištění od ledna

Elektronický systém e-Neschopenka se osvědčil, proto je od 1. 1. 2025 zaveden i pro ostatní dávky nemocenského pojištění. Jaké výhody přinese zaměstnancům a zaměstnavatelům? A jak bude například...

Ani konec roku 2024 nevedl ke klidu na finančních trzích

Podílové fondy loni v prosinci většinou ztrácely. Vyplývá to z aktuálního Partners Indexu podílových fondů. Ten za hlavní důvod uvádí varování centrálních bank před stále přítomnou inflací.

14. ledna 2025

Vrátila zboží za 600 korun, které jí nesedělo. Přišla o 70 tisíc

Kdo si myslí, že nikdy nesedne na lep internetovým podvodníkům, je na omylu. Stát se to může prakticky každému, bez ohledu na věk i vzdělání. Potvrzuje to případ ženy, která věřila, že se jí nic...

14. ledna 2025

Upozorňují na sebe drahým zbožím. Proč někteří propadají okázalé spotřebě

Premium

Ekonomie většinou tvrdí, že lidské chování včetně rozhodování o nákupech, výdajích i spotřebě je v zásadě rozumné. Psychologie k tomu dodává, že téměř nic není vzdálenější pravdě. U velké části...

13. ledna 2025

Novela OZ: Rozvody budou jednodušší, péče o děti po rozvodu se změní

V oblasti rodinného práva se chystá velká změna, a bude se týkat i rozvodového řízení. Rozvod má zrychlit a zjednodušit, rodiče motivovat k dohodě. Co se má změnit, přibližuje právnička Jana...

12. ledna 2025

Eva Adamczyková je maminkou. Olympionici prozradili jméno miminka

Snowboardistka Eva Adamczyková (31) a herec Marek Adamczyk (37) se stali rodiči. Narození jejich prvního potomka na...

Miluna ze Slunce, seno nestárne. Schmalzová oslavila 30 let po boku milionáře

Petra Schmalzová (57), za svobodna Pyšová, se proslavila jako nezapomenutelná hostinská Miluna v trilogii Zdeňka Trošky...

Jako znásilnění, říká Shieldsová o intimní operaci, kterou si nepřála

Herečka, spisovatelka a modelka Brooke Shieldsová (59) se ve svém právě vycházejícím životopise svěřila mimo jiné se...

Po operaci jsem přibrala sedm kilo, ale cítím se nejvíc sexy, říká Pořízková

Modelka českého původu Pavlína Pořízková (59) po loňské výměně kyčelních kloubů přibrala. Všimla si toho, až když jí to...

Sporťák Jan Smetana už má po odchodu z České televize novou práci

Na konci prosince oznámil, že po 23 letech končí v České televizi. Moderátor Jan Smetana (42) se stane novou posilou...