Na toto riziko upozorňuje Česká bankovní asociace. Zatím jsou známy jednotky takových případů, na jejichž řešení banky intenzivně spolupracují s Policií ČR. Nejen pachatelům, ale i důvěřivým „bílým koním“ hrozí postih, protože se dopouštějí trestné činnosti.
Česká bankovní asociace proto varuje: Nepřistupujte na podezřelé finanční a pracovní nabídky, pachatelé vás mohou zneužít k praní špinavých peněz odcizených z bankovních účtů. Nestaňte se nevědomky prostředníkem zločinu.
Těm, kteří roli bílého koně naplní, hrozí podle paragrafů 216 a 217 trestního zákoníku trestní stíhání z důvodu podílnictví na legalizaci výnosu z trestné činnosti. Na závažnost této internetové kriminality upozorňuje další díl seriálu Inspektor v nesnázích, kterou připravila Česká bankovní asociace ve spolupráci s iDNES.cz.
Inspektor v nesnázích Nestaňte se bílým koněm
Herci Tomáš Matonoha a Barbora Mottlová rozehrávají scénku, která se může zdát přehnaná. Kluzo se uchází o post finančního asistenta, splní „zkušební úkolíček“, přepere „pár kousíčků“ a „nedocvakne mu“, o co jde.
Odhalené případy naznačují, že ono „nedocvaknutí“ není od věci. K praní špinavých peněz se nechávají zlákat důvěřivci, kteří se domnívají, že nejde o trestnou činnost.
Vše probíhá podle následujícího scénáře: Zájemce o práci odpoví na důvěryhodný inzerát, který je zveřejněný na specializovaném internetovém serveru s nabídkami volných pracovních míst. Následně je zpravidla e-mailem kontaktován pachatelem. Ten mu jako zkušební úkol, údajně pro posílení důvěry, zadá, aby na svůj bankovní účet přijal peníze. Ty podle pokynů má uchazeč o práci vybrat a vložit je na zadaný účet, kde si peníze pachatel vybere. Vše vypadá profesionálně a lidé, často v hmotné nouzi, kteří usilovně hledají zaměstnání, nejsou schopni tuto past odhalit. Stanou se tak nevědomky bílým koněm.
Seriál Inspektor v nesnázích: |
Kybernetická kriminalita s využitím bílých koní patří k těm velmi sofistikovaným. Je ukázkovým případem hůře rozpoznatelných útoků, kde nejde o typický phishing provázený špatně napsanými e-maily se špatnou diakritikou. Inzeráty i komunikace s potenciálními bílými koňmi působí velmi seriózně, stejně tak i ověření firmy a web. S důvěřivci jsou zpravidla uzavírány písemné smlouvy.
„Považujeme za nutné zvyšovat povědomí občanů České republiky o možných podvodných jednáních, jejichž účastníky se mohou nevědomky stát. Apelujeme na klienty bank, aby si dávali pozor na podobné inzeráty a nevěřili nabídkám rychlých výdělků. A v případě podezření, aby tuto skutečnost neprodleně oznámili,“ doporučuje Česká bankovní asociace.