Sobota 8. května 2021, Den vítězství
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. května 2021 Den vítězství

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na úrovni 2,3 procenta, což je o 0,2 procentního bodu více než v únoru. Co nás v nejbližších měsících čeká a proč dojde ke zdražování, komentuje analytik Martin Mašát se společnosti Partners.

Martin Mašát | foto: Partners

Děti ve školách, učitelé naočkováni, služby se otevírají, nezaměstnanost stále minimální, prodeje nemovitostí trhají rekordy, a tak bych mohl pokračovat. Vypadá to, že z nejhoršího jsme venku a teď nás čekají zářné zítřky a nekonečný optimismus je před námi. Nemůžeme však být dále od pravdy. Teď teprve začne zdražování a růst sazeb úvěrů a s tím související problémy.

Nenechte se mýlit klesajícími čísly nakažených nebo optimistickými vyjádřeními vládních činitelů. To je ostatně jejich práce a před blížícími se volbami dokonce nutnost. Optimismus však není na místě. Otevření ekonomiky přinese vedle bezmezné euforie, také jeden, ale opravdu velký problém, a tím je růst ceny spotřebního koše. Jednoduše řečeno bude tu inflace a budou růst ceny zboží a služeb.

Blíží se svižné zdražování

Oficiální číslo, tzv. index spotřebitelského koše, roste jen o 2,3 % meziročně. To je přece legrace, když koruna zboží zdražila jen o dva haléře. Že to ale ve skutečnosti bolí mnohem více? Nejenže se změnily kvůli pandemii návyky, ale ruku na srdce všichni nakupujeme nyní významně jinak než před rokem.

Co je pokles telefaxových služeb o 10 %, když vám zdraží o 9 % kola a dopravní prostředky nebo pokles cen fotoaparátů, když zdraží o 5 % ovoce. Asi nejste průměrný spotřebitel. Ale to není konec, spíš začátek. Průměrná inflace se sice v únoru trochu umravnila a poklesla na 2,1 % ročně, ale už se opět otáčí směrem nahoru. V březnu se zvedla na 2,3 % a poroste rychleji. Průměrný růst nad 3 % je tak opět v dohledu.

Vývoj inflace od roku 2016

Vývoj inflace od roku 2016

Centrální banku inflace nepálí

Nemusíme se bát, že by Česká národní banka inflaci brzdila. Vždyť už více jak čtyři roky inflace soustavně překonává virtuální cíl 2 % a v průběhu roku 2020 (tedy v dobu nejkrutější pandemie) byla na dohled inflace 4 %.

Martin Mašát (1977)

  • Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a Institut ekonomických studií na Univerzitě Karlově.
  • Je držitelem titulu CFA (Chartered Financial Analyst) udělovaného CFA Institutem v USA.
  • Na finančních trzích se pohybuje od roku 2000.
  • V Partners se věnuje řízení investičního procesu a obchodování s cennými papíry.

Martin Mašát

Ani do budoucna nelze čekat obrat. Vyjádření jednotlivých členů bankovní rady jasně indikují, že je inflace nyní na vedlejší koleji a nebudou ji nijak brzdit.

Inflační cíl je tedy zapomenut. Nutno dodat, že vyšší inflace také pomáhá snižovat reálnou výši státního dluhu. Jednoduše řečeno vyšší inflace požírá část dluhů na úkor věřitelů, například penzijních úspor a také kupní sílu peněz na účtech a schovaných pod polštářem.

Bohužel, celou situaci vnímají jinak investoři, kteří se začali zbavovat českých státních dluhopisů. Jejich výnos vzrostl za rok z 0,8 % ročně na 2,0 %, což pocítí následně celý úvěrový trh. U desetiletých dluhopisů je to propad ceny o 10 %. Při rychlosti, jakou se český stát zadlužuje (státní dluh vyrostl podle MFČR na 2,5 bilionu korun, což je za rok o 1 bilion korun nebo také růst o 65 %), budou dluhopisy ještě levnější. 

Nicméně - díky rostoucím výnosům budou mít konzervativní investoři konečně po dlouhé době šanci inflaci dohnat. A ne jako v roce 2020, kdy byla inflace přes 3,5 % a výnosy dluhopisů hluboko pod 1 %.

Za všechno si připlatíme

Směrem nahoru bude ceny tlačit hlavně rychlý rozjezd ekonomiky, kdy budou lidé v euforii dohánět, co za poslední rok zanedbali. Pracovníci ve službách pojedou na směny, budou se obnovovat šatníky, konečně se rozjede zábava a rekreace.

Růst cen v Česku opět zrychluje, vyšší inflaci táhnou hlavně pohonné hmoty

O tom, že letí nahoru ceny výrobních komodit si necvrlikají jen vrabci na střechách průmyslových hal, ale silně to cítí výrobní podniky a stavební firmy.

Komodity totiž vysávají jiné státy, které už jedou naplno. Závratně také rostou ceny mezinárodní dopravy. Výsledkem je, že ceny zboží prostě musí jít nahoru a není vyhnutí. Zvláště u tak otevřené ekonomiky jako je ta česká, kde 80 % HDP je dovoz.

Zkuste například hádat, co do inflace asi řekne růst cen ropy, respektive benzínu? Malá nápověda, benzín stál před rokem pod 25 Kč/litr.

Blížící se volební daňový rébus

Vyšší poptávce a tím i cenám nahoru pomáhají i nižší daně (zrušení superhrubé mzdy, zvýšení minimální mzdy, valorizace apod.) a stále velmi nízká nezaměstnanost. Jen zrušením superhrubé mzdy poslala vláda lidem více jak 100 miliard korun navíc. Když k tomu přidáme deficity způsobené dalšími pandemickými výdaji a rychle rostoucí úroky z dluhopisů, tak není vyhnutí, že se budou zvedat daně. Prostě budou.

Až volby určí, jaké daně se zvednou, a tedy zda zaplatíme státní zadlužování daní ze spotřeby nebo odevzdáme část platů. Politicky nejprůchodnější bývají spotřební daně a DPH, které ale zase znamenají růst cen, a tedy opět inflaci.

Při inflaci je dobré být dlužník a mít nakoupeno

Jak z toho ven? Na to jsme malí páni. Přehřátou ekonomiku zbrzdí až růst sazeb úvěrů nebo fiskální restrikce. Můžeme se jen připravit. Nabízí se několik řešení. 

Spočítejte si, kolik ukrojí z úspor inflace

Možností je si půjčit, protože inflace je dar z nebes dlužníkům. Sami vidíme, že objemy hypoték rostou, jak se lidé rychle snaží využít nízkých sazeb. Inflace pak zatopí hlavně věřitelům, respektive bankám.

Rostoucí ceny podporují také okamžitou spotřebu. Kdo by čekal na zdražení, že? Další možností je investovat do akcií a akciových fondů, které dlouhodobě pobíjejí inflaci. U konzervativní střadatelů jsou možností dluhopisové fondy, které mají před sebou veselejší období.

A kruh se uzavřel. Poptávka zvyšuje ceny a ceny zvyšují poptávku. Ceny prostě půjdou nahoru. Ceny čeho? Všeho.

Autor:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...

Odkázal jí celý majetek, nedostala ale nic. Kdy (ne)dědí družka?

Závětí ovlivníte, co bude s majetkem po vaší smrti. Pokud má ovšem závěť nějaké věcné či formální chyby, může se...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

Cesta k úspěchu: začal jako zaměstnanec, dnes je spolumajitelem firmy

Do firmy Martin Dozrál nastoupil jako finanční analytik. Dnes je nejen jejím generálním ředitelem, ale i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Advokát: Mít sídlo firmy v bytě může být pro živnostníky komplikace

Řada lidí odstartuje své podnikání jako osoba samostatně činná. Mnoho podnikatelů se přitom rozhodne, že bude mít sídlo...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Kvíz: Statistika nemusí být nuda. Co zjistíme díky sčítání lidu?

Sčítání lidu je letos poprvé hlavně online. Přestože se původně uvažovalo o bezkontaktním sčítání po dobu 14 dní,...

Rekreačních apartmánů bude přibývat. Zahýbe to s cenami?

Chaty a chalupy jdou na dračku. Svůj boom zažívají i rekreační apartmány. Jenže těch je zoufalý nedostatek. Nejen díky...

Tajila své dluhy. Když vše prasklo, na záchranu střechy nad hlavou bylo pozdě

Problémy se nevyhýbají ani úspěšným. Zejména v podnikání může velmi snadno nastat situace, kterou by nikdo nečekal....

Zákoutí mysli: Osm situací, v nichž se lidé často a podobně mýlí

Mýlit se je lidské. Existují však situace, ve kterých se mýlíme nebo často velmi chybně uvažujeme. Jak tomu předejít?...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...