Sehnat hospodyni není snadné. Nejvíc zaplatíte za jednorázový úklid

aktualizováno 
Mít hospodyni, která jednou týdně přijde uklidit a vyžehlit, je dnes docela běžnou záležitostí. Dávno již nejde o cenově nedostupnou službu. Hledat ji můžete přes agenturu či online tržiště. Tady můžete poptat i jednorázový úklid nebo třeba práce na zahradě.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Za minulého režimu se razilo heslo, že žena musí zvládnout všechno sama, práci i domácnost. To už dnes naštěstí neplatí. Stejně jako za dob první republiky se tak v mnoha domácnostech objevuje hospodyně. V žádném případě však nejsou doménou jen těch bohatých. 

Největší zájem o ně mají ti, kteří mají velký dům nebo byt, dále také hodně zaměstnaní lidé, které jednoduše nebaví uklízet. „A pak jsou to rodiny s dětmi, které raději tráví svůj volný čas společně, než aby ho věnovaly úklidu,“ poukazuje na trend Eva Kopečná z agentury Domestica. Nejčastěji její služby využívají jedenkrát týdně na pravidelný úklid domácnosti. 

Hospodyně uklidí i vyžehlí

„Standardně je v úklidu zahrnuto i žehlení, případně praní. Kromě toho zvládne v průběhu pravidelných návštěv hospodyňka i umýt okna, utřít prach na méně dostupných místech, třeba v knihovně,“ vysvětluje Barbora Černá z agentury Hospodyňky.

Jinými slovy, vedle běžného úklidu obvykle udělá i nějakou z prací, které se dělají jednou za čas. To už ovšem záleží na konkrétní domluvě. Jednou tak třeba hospodyňka umyje obklady v koupelně, podruhé kuchyňskou linku, jindy vymyje lednici. 

Cena se jednotně říci nedá. Úklid domácnosti totiž nejde počítat na metry čtvereční jako třeba úklid kanceláří, kde existují jasně dané standardy úklidu. Záleží například na tom, co požadujete, jak je dům či byt vybavený.

A do značené míry i na tom, jakou cestou si hospodyňku seženete. Ideální variantou je samozřejmě získat hospodyni na doporučení od někoho známého. To se ale vždy nepodaří, protože pomocnice v domácnosti jsou doslova nedostatkovým zbožím.

Pomoc hledejte na online tržišti

Širší záběr mají určitě online tržiště. Princip jejich fungování je přitom jednoduchý. „Když budete shánět paní třeba na úklid, co uděláte první? Poptáte se kolem, jestli vaši známí někoho neznají,“ říká Petr Šigut z portálu Hlídačky.cz. „My tohle přenášíme na internet, abyste si mohli najít výpomoc ve vašem okolí a mohli spolu dlouhodobě spolupracovat.“

Na portály se obvykle kromě webu dostanete také přes mobilní aplikaci. „Naším cílem je být něco jako Facebook Messenger nebo Whatsapp pro komunikaci s hlídačkou, abych tam měl po ruce jednoduše své oblíbené a v případě potřeby jim mohl napsat,“ říká Šigut. Že je to krok správným směrem, dokládá statistika portálu. Za poslední měsíc 67 procent uživatelů využilo mobilní aplikaci. Také SuperSoused.cz nabízí kromě webu přístup ke službám i přes mobilní aplikaci.

Jaké služby zde seženete

Seženete tu nejen paní na úklid, ale třeba i pomoc s drobnými řemeslnými pracemi či prací na zahradě. Poptávat zde můžete jak dlouhodobé (pravidelné) služby, tak jednorázové práce. 

O ty je největší zájem před Vánocemi a Velikonocemi. „Na začátku jara vedou zahradní práce, zejména péče o zeleň, stromy a živé ploty. Na konci jara pak u nás zákazníci nejvíce poptávají péči o trávník,“ popisuje Žaneta Huňková z portálu SuperSoused.cz.

V jarních měsících evidují rovněž větší zájem o úklid domácnosti a mytí oken. Jinak však u úklidů a domácích prací převažují zakázky pravidelné. Běžně zde lidé poptávají také například instalatérské služby, montáže nábytku, připevnění poliček, vymalování bytu, ale i pomoc s autem či stěhováním.

Obliba online tržiště roste

Zájem o služby těchto portálů je přitom opravdu velký. Například portál SuperSoused.cz měsíčně přijímá kolem tisícovky poptávek na nejrůznější práce. Největší portál Hlídačky.cz pak zaregistruje každý měsíc dokonce přes čtyři tisíce nových rodin a hlídaček (nazývají tak každého, kdo na portálu nabízí služby).

Celkem je na této platformě 150 tisíc uživatelů, takže požadavky bývají opravdu široké a rozdílné. „Když sháním úklid pro sebe, tak jsem rád, když si celý úklid hlídačka zorganizuje podle sebe. Pokud ale hledá úklid třeba maminka od rodiny, tak už má zažitý svůj proces a je ráda, když ho hlídačka následuje,“ vysvětluje Petr Šigut.

Jak tržiště fungují

Vše přitom funguje velmi jednoduše, na principu sdílené ekonomiky. „Zadáte si zakázku, tedy požadavek na práci, se kterou potřebuje pomoci, například úklid či montáž nábytku. My zakázku rozešleme na registrované sousedy z blízkosti vašeho bydliště, kteří vám mohou nabídnout svou pomoc. Pak už si jen vyberete svého souseda,“ popisuje princip Žaneta Huňková. „U úklidových služeb si obvykle vybíráte až ze tří nabídek. Není ale výjimkou, že se na zakázky úklidu přihlásí až devět sousedů, kteří jsou ochotni pomoci.“

Na Hlídačky.cz si pak můžete kromě vložení inzerátu (to je zdarma), na který se vám ozvou zájemci o práci, zvolit ještě další možnost – zaplatit si členství. V tom případě si můžete psát rovnou s hlídačkami, které jsou vám sympatické. „Nejlevnější týdenní členství stojí 359 korun a umožňuje kontaktovat pět hlídaček, nejprodávanější je pak měsíční za 549 korun a s tím je možné kontaktovat neomezeně hlídaček,“ popisuje Petr Šigut.

Vybírat na online tržištích můžete na základě ceny. Například úklid v Praze zde můžete sehnat za 100 až 150 korun za hodinu, mimo Prahu za 80 až 130 za hodinu. Nebo můžete zvolit jiné kritérium, třeba podle ověřených hodnocení ostatních zákazníků.

Zbytek už je pak jen mezi vámi a tím, kdo práci bude vykonávat. Portál zde vystupuje jen jako zprostředkovatel. Určitou jistotu zde ale máte. „Uchováváme si databázi registrovaných sousedů. A ti, s kterými jsou zákazníci nespokojeni, nebo nepracují kvalitně a jsou nespolehliví, nemají na našem portálu místo,“ zdůrazňuje Huňková.

A třeba portál SuperSoused.cz vystupuje rovněž jako garant, který je odpovědný za bezpečnost plateb pro své zákazníky i sousedy. „Peníze, které za službu zaplatíte dopředu, jsou na účtu portálu v depozitu. Vy tak máte jistotu, že práce bude dokončena, druhá strana zase, že dostane vždycky zaplaceno. Úhrada proběhne v okamžiku, kdy strany odsouhlasí, že byla zakázka dokončená,“ vysvětluje Huňková.

Agentury hospodyně prověřují a školí

Pokud preferujete kompletní servis, můžete se obrátit na specializovanou agenturu. V tomto případě jsou hospodyně zaměstnankyněmi agentury a ta za ně tak ručí. I proto si každou zájemkyni o práci v domácnostech prověřují. „Naše zaměstnankyně mají čistý výpis z rejstříku trestů. Pokud to jde, získáváme také doporučení od předchozího zaměstnavatele,“ popisuje Eva Kopečná.

Adeptky rovněž projdou školením o technikách úklidu, o chemických prostředcích a jejich použití, o základech žehlení. A věřte, že je to nutné. Realita je totiž taková, že některé ze zájemkyň o práci hospodyně ze začátku například neumí vůbec žehlit košile, neví, co je a jak se používá rukávník.

Pro případ, že by zaměstnankyně agentury při práci způsobila nějakou škodu, třeba něco rozbila, je firma pojištěná.

Agentura vám dá smlouvu

Služba je zajištěna i smluvně. „Uzavíráme smlouvu mezi agenturou a domácností, ta se řídí občanským zákoníkem. A samozřejmě máme smlouvu i mezi agenturou a hospodyňkou, ta se řídí zákoníkem práce,“ popisuje Barbora Černá.

Domácnost tak má jistotu, že platí za skutečně odvedenou práci. Agentura totiž standardně fakturuje cenu služby měsíčně zpětně, a to na základě podepsaného pracovního výkazu, který má hospodyně k dispozici. 

Kolik úklid přes agenturu stojí

Za takový servis si ovšem budete muset připlatit. „Hodně se zvýšila cena práce a odvody státu, tedy DPH, sociální a zdravotní pojištění. A to se pochopitelně do ceny za tuto službu promítá,“ konstatuje Eva Kopečná.

Cena za hodinu práce hospodyně přes agenturu se tak nejčastěji pohybuje od 140 do 250 korun. Obvykle má agentura stanoven také minimální počet hodin, standardně tři nebo čtyři hodiny týdně. Pokud byste chtěli úklid jen jednou za 14 dní, bude to u některých agentur za vyšší sazbu. Naopak při vyšším počtu hodin, například více než 60 hodin za měsíc, vám dají nižší hodinovou sazbu.

Například u agentury Domestica obvykle za minimální rozsah služby (3 hodiny týdně) zaplatíte okolo 2 500 korun. U agentury Hospodyňky je pak nejčastěji vyhledávanou služby běžného úklidu a žehlení jedenkrát týdně a žehlení v ceně okolo 3 700 korun. 

Jednorázový úklid od agentury? Jen někde

Jednorázové úklidy v současnosti agentury příliš nenabízejí. Nemají na ně totiž kapacitu. „Zájemců o pomoc v domácnosti je výrazně více než zájemkyň o práci hospodyňky,“ vysvětluje Barbora Černá.

Pokud ho seženete, připravte se na to, že cena bude ještě vyšší než v případě pravidelného úklidu. Obvykle se pohybuje mezi 160 až 300 korunami za hodinu. Mytí oken se pak platí podle plochy, nejčastěji 17 až 28 korun za metr čtvereční.

Za hodinu zahradních prací či drobné údržby se pak platí standardně od 150 do 250 korun. I tuto nabídku ovšem najdete jen u některých agentur.

Autor:

Nejčtenější

Řada zaměstnavatelů marně shání lidi, hlad je po deseti profesích

Ilustrační snímek

Hledat jehlu v kupce sena je možná namáhavé, ale je alespoň nějaká šance, že se najde. Zaměstnavatelé jsou však v...

Zapomněl, že má pojistku na dožití. Když se ozval, dostal 120 tisíc

Ilustrační snímek

Životní pojištění může zaniknout kvůli úmrtí pojištěného či osoby, která platí pojistné, nebo naopak dožitím se doby,...

Koho čeká po studiu úspěšná kariéra a kdo moc šancí na úspěch nemá

Ilustrační snímek

Oběma se podařilo získat vysokoškolský diplom. Jeden z nich okamžitě získá práci snů a může budovat kariéru. Druhý bude...

Ceny hypoték prudce klesly, tlačí je dolů konkurence. Zájem roste

Ilustrační snímek

Jaro hypotékám svědčí. Hypoteční trh se odrazil ode dna a po slabých měsících nabírá opět druhý dech. Průměrná úroková...

Kvůli nádoru prožila peklo, ale nevzdala se. Dnes si plní svůj zlatý sen

„První šperk jsem vyrobila na základní škole, byly to náušnice a spona do...

Klára Bílá vystudovala kulturologii na Univerzitě Karlově. Kvůli dlouhodobým problémům s nespavostí absolvovala řadu...

Další z rubriky

Manžel opustil společnou domácnost, je povinen platit výživné na psa?

Ilustrační snímek

Rozvod nemusí nutně znamenat hádky o majetek. Pokud se partneři domluví a děti jsou dospělé, je soudní řízení zpravidla...

Nezapomeňte včas odevzdat přehledy na zdravotní a sociální pojištění

Ilustrační snímek

Kromě daňového přiznání má většina živnostníků a drobných podnikatelů povinnost vyplnit a odevzdat přehledy o příjmech...

Chůvy a paní na hlídání jsou v kurzu, kolik stojí a jak je najít

ilustrační snímek

Chůvu si můžete sehnat přes agenturu, která ji za vás prověří. Ale najít ji můžete i na online tržišti nebo přes...

Získejte rekvalifikační kurz od úřadu práce zcela zdarma

Získejte rekvalifikační kurz od úřadu práce zcela zdarma

Kurzy.cz Chcete získat novou kvalifikaci nebo rozšířit a prohloubit dosavadní kvalifikaci, a to navíc zcela zdarma ? Ano, čtete ...

Najdete na iDNES.cz