Pondělí 10. května 2021, svátek má Blažena
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 10. května 2021 Blažena

Pedagogové na home office. Jaká jsou pravidla a na co mají nárok

Práci z domova u zaměstnanců soukromých firem nelze jednostranně nařídit, vzniká jen na základě dohody obou stran. U pedagogických pracovníků a zaměstnanců škol však platí trochu jiná pravidla. Ve spolupráci s právníky Bořivojem Líbalem a Markem Polonim přinášíme odpovědi na nejčastější dotazy pedagogů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Výuka žáků a studentů probíhá kvůli epidemii a uzavření škol již dva měsíce na dálku. Home office má ale u pedagogických pracovníků trochu jiná pravidla, než je tomu v soukromých firmách. V čem je to jiné a o co se tato pravidla opírají?
Bořivoj Líbal: Rozdílnost je dána především existencí zvláštního právního předpisu, který doplňuje zákoník práce. I přes uzavření škol, kvůli nařízeným mimořádným opatřením, má nyní celý vzdělávací systém za úkol zajistit kontinuitu vzdělávání s využitím dostupných forem vzdělávání na dálku. Je to primárně ředitel školy, který má v této situaci za úkol přidělit zaměstnancům práci v oblasti distančního vzdělávání nebo v oblasti prací souvisejícími s pedagogickou činností. A to jak pedagogickým, tak i nepedagogickým pracovníkům.

Může tedy ředitel nařídit pedagogům a dalším pracovníkům školy, aby svou práci vykonávali i na pracovišti?
Marek Poloni: Ano, je to tak. Ředitel školy může nařídit, aby zaměstnanci konali práci i na pracovišti zaměstnavatele, i když je společensky preferován výkon práce z domova.

Co když ale není možné takovou práci přidělit, třeba proto, že škola nemá dostatečné technologické vybavení. Jak to lze řešit?
Bořivoj Líbal: Přerušení prezenční výuky způsobuje jednotlivým školám nemalé technické i organizační obtíže. Pokud ředitel školy nemůže zaměstnanci přidělovat práci, může se jednat až o překážku v práci na straně zaměstnavatele, za kterou zaměstnanci přísluší náhrada platu ve výši průměrného výdělku. 

Bořivoj Líbal:

 • Je spoluřídícím partnerem mezinárodní advokátní kanceláře Noerr v Praze a vedoucím sekcí Nemovitostní právo & investice a Digitální byznys & inovace.
 • Vystudoval práva na právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a na univerzitě v Lisabonu.
 • Je rozhodcem u Mezinárodního rozhodčího soudu při Českomoravské komoditní burze a předsedou Česko-portugalské obchodní komory.

Bořivoj Líbal

Platí ale, že je na zaměstnavateli, aby v případě přidělení práce pedagogovi zavedl taková opatření a technická řešení, aby je mohl naplňovat. Tedy aby byla například zajištěna online výuka probíhající z prostor školy nebo z domova jednotlivých pedagogů.

Jestliže pedagog zajišťuje online výuku žáků ze svého domova a vykonává tak přímou pedagogickou činnost z domova, jak se v souladu s legislativou řeší, že není na pracovišti?
Marek Poloni: Obecně platí, že pedagogický pracovník je povinen být na pracovišti zaměstnavatele v době stanovené rozvrhem v souvislosti s přímým výkonem pedagogické činnosti a v případech, které stanoví v souladu se zákoníkem práce zaměstnavatel. Za současné situace mohou být podmínky výkonu přímé pedagogické práce upraveny formou vnitřního předpisu, který vydá ředitel školy.

V rámci výkonu práce z domova je rovněž pro ředitele a pedagogy vhodné sledovat a dodržovat doporučené postupy v období vzdělávaní na dálku uveřejněné Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Pedagogové však vykonávají i takzvanou nepřímou pedagogickou práci jako je příprava na online výuku žáků, hodnocení písemných prací žáků či komunikace s rodiči. Jak je to s rozvrhem této práce a případnou úhradou vzniklých nákladů?

Marek Poloni

 • Je právníkem mezinárodní advokátní kanceláře Noerr v Praze. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.
 • Zaměřuje se na poradenství v oblastech bankovnictví a financí, digitálního práva a ochrany osobních údajů.
 • V oblasti digitálního práva pracoval pro významné klienty, včetně finančních institucí.
Marek Poloni

Marek Poloni: Takovou práci může pedagog vykonávat i z místa mimo své pracoviště a rozvrhuje si ji sám v rámci pracovní doby. 

Nástrojem distančního vzdělávání v rámci nepřímé pedagogické činnosti mohou být například zadávání cvičení a úloh e-mailem, oprava úkolů, testů v prostředí umožňujícím dálkový přístup, oprava úkolů a zaslání řešení žákovi e-mailem a všechna k tomu související komunikace s rodiči a žáky.

Náklady, které pedagogickému pracovníkovi vzniknou výlučně v souvislosti s výkonem této nepřímé pedagogické práce na jiném místě než na pracovišti zaměstnavatele, se však nepovažují za náklady vzniklé v souvislosti s výkonem závislé práce. Není-li dohodnuto jinak, hradí je pedagogický pracovník.

Pokud pedagogové vykonávají přímou pedagogickou práci z domova, náklady jim ale vznikají. Lze je vymáhat, nebo získat nějakou kompenzaci?
Bořivoj Líbal: Vymáhat nároky, které vzniknou v souvislosti s výkonem této přímé pedagogické práce na jiném místě než na pracovišti zaměstnavatele, je problematické.

Zákon o pedagogických pracovnících však nevylučuje možnost výkonu přímé pedagogické činnosti i pomocí technických prostředků umožňujících dálkový přístup, jako je například konzultace či výuka s využitím webového semináře. Předpokladem pro tyto činnosti je, že doba byla rozvržena zaměstnavatelem, a místo výkonu práce je v pracovní smlouvě uvedeno jako obec, kde je škola umístněna. Pak by se dalo uvažovat o tom, že jde o výkon přímé pedagogické činnosti a také o náhradě nákladů.

Pedagogové i zaměstnanci často pracují s důvěrnými informacemi a osobními údaji na počítači, ke kterému teď mohou mít přístup i ostatní členové jejich domácnosti. Jak by měli tyto informace chránit?
Marek Poloni: I když pedagog nemá k dispozici pracovní počítač a používá svůj vlastní, nezbavuje ho to povinnosti přiměřeně zabezpečit důvěrné informace a osobní údaje, se kterými přichází do styku při výkonu svých pracovních povinností. Doporučuji proto pedagogům požádat e-mailem ředitele školy o instrukce, jakým způsobem nejlépe data ochránit a zabezpečit.

Prakticky je dobré přesunout data a programy na nově vytvořený uživatelský účet nebo do složek, které uživatel zahesluje. Dále je vhodné provést bezpečnostní aktualizace operačního systému, nastavit firewall a antivirovou ochranu počítače. Po dokončení práce se vždy odhlásit nebo vypnout používané aplikace. Pokročilejším uživatelům doporučuji pro uložení souborů i využití ověřených cloudových služeb, které v základním balíčku nabízejí dostatečnou úložní kapacitu. Navíc ke komunikaci s žáky a rodiči by měl pedagog nebo i zaměstnanec používat výlučně pracovní e-mailovou adresu, kterou mu přidělil zaměstnavatel.

A jak by měla škola a pedagogové přistoupit například k online výuce přes kameru? Jaké základní zásady je potřeba dodržet?
Marek Poloni: Při provádění výuky se zapojením webových kamer jde zásadně o zpracování osobních údajů. Škola by proto měla všem pedagogickým pracovníkům, žákům a případně i rodičům podat srozumitelné informace v zákonném rozsahu, tedy zejména sdělit právní důvod a účel, proč k takové výuce přistoupila, po jakou dobu bude záznam uchovávat a jaký bude rozsah zpracování osobních údajů žáků v rámci výuky se zavedením webových kamer. Zejména odlišný režim může nastat v případě, že se výuka bude nahrávat a případně i publikovat. Doporučením je spíše nepořizovat záznam z jednotlivých „hodin“ v rámci online výuky.

Jako právní důvod zpracování osobních údajů často školy vyžadují souhlas se zpracováním po žácích, což je nežádoucí. Na místě je spíše uvést, že jde o veřejný zájem na kontinuitě vzdělávání a oprávněný zájem školy tento cíl naplňovat zajištěním distanční formy online výuky. Škola by dále měla přesně určit metody online výuky, které její pedagogičtí pracovníci využívají, tedy například telekonference, hromadné e-maily, nebo videonahrávky.

Autor:
 • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...

Odkázal jí celý majetek, nedostala ale nic. Kdy (ne)dědí družka?

Závětí ovlivníte, co bude s majetkem po vaší smrti. Pokud má ovšem závěť nějaké věcné či formální chyby, může se...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

I přes covidovou krizi rozjeli svůj vysněný byznys. A mají úspěch

Kristýna a Petr jsou životní partneři. Od loňského prosince k tomu přidali i partnerství pracovní. Zjistili totiž, že v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Advokát: Mít sídlo firmy v bytě může být pro živnostníky komplikace

Řada lidí odstartuje své podnikání jako osoba samostatně činná. Mnoho podnikatelů se přitom rozhodne, že bude mít sídlo...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

 • Další z rubriky

Rekreačních apartmánů bude přibývat. Zahýbe to s cenami?

Chaty a chalupy jdou na dračku. Svůj boom zažívají i rekreační apartmány. Jenže těch je zoufalý nedostatek. Nejen díky...

Zákoutí mysli: Osm situací, v nichž se lidé často a podobně mýlí

Mýlit se je lidské. Existují však situace, ve kterých se mýlíme nebo často velmi chybně uvažujeme. Jak tomu předejít?...

Zranil se při dopravní nehodě. Odškodnění za následky řeší několik let

Loni šetřila Policie České republiky 94 794 dopravních nehod, při kterých zahynulo 460 lidí, těžce se zranilo 1 807 a...

KVÍZ: Nepotřebují dálniční známku, parkují zdarma. Co víte o elektromobilech?

Přestože jejich pořizovací cena je oproti klasickým vozům vyšší, mají nižší provozní náklady. Zaplatíte více na...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...