Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

aktualizováno 
Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě ubytování a hosté jsou hluční více, než jsme ochotni tolerovat? Na konkrétní dotaz čtenářky odpovídá advokát Kamil Tvarůžka.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Naše ložnice sousedí s bytem, který je pronajímán jako airbnb a často se zde ubytují lidé, kteří jsou velmi hluční. Je možné po majiteli vedlejšího bytu požadovat vybudování protihlukové stěny?
Vybudování protihlukové stěny po sousedovi výslovně požadovat nelze. Je ale možné domáhat se toho, aby se zdržel a zamezil všemu, co způsobuje mimo jiné nadměrný hluk - doslova v míře nepřiměřené místním poměrům. Říká se tomu omezení vlastnického práva a týká se to také například kouře, otřesů, zápachu apod. Je jedno, že hluk způsobují návštěvy, protože za ně soused odpovídá a on je povinen nadměrnému hluku zabránit. Jakým způsobem tak učiní, je na něm. Může lépe vybírat návštěvy, může přesunout obývací pokoj, nebo svůj byt skutečně může odhlučnit.

Předpokládám, že minimálně noční klid by hosté respektovat měli. Co máme dělat, pokud je ještě ve tři ráno v bytě večírek?
Taková situace se dá v průběhu nočního klidu řešit přivoláním policie, která sepíše protokol, návštěvu napomene, nebo věc předá do přestupkového řízení. U návštěv z ciziny přestupkové řízení sice nemusí být příliš účinné, ale pokud obtěžování hlukem přesáhne určitou míru a budete se domáhat ochrany u soudu, mohou protokoly od policie či z přestupkového řízení sloužit mimo jiné jako důkaz, že hluk opravdu překročil zákonné meze. Já ale vždy doporučuji nejprve se s majitelem sousedního bytu pokusit domluvit.

Noc za 1500 liber. Luxusní apartmány u londýnského Hydeparku se nabízí přes...
Noc za 1500 liber. Luxusní apartmány u londýnského Hydeparku se nabízí přes...

Přes Airbnb jsou nabízeny také Luxusní apartmány u londýnského Hydeparku.

Dosud jsme žili ve velmi klidném domě, dnes si někdy připadám spíše jako v hlučném hotelu. Copak soused nepotřebuje k provozování ubytování souhlas ostatních nájemníků a není možné mu takové podnikání zakázat?
Nájemník může dále pronajímat byt pouze se souhlasem majitele bytu. Častá argumentace provozovatelů airbnb je, že jde „jen o návštěvu“. Nicméně návštěva bez přítomnosti nájemce není návštěvou, ale ubytováním a jakousi formou krátkodobého podnájmu a navíc přenecháním bytu bez kontroly třetím osobám, a proto je zde potřeba předchozího souhlasu majitele. V takovém případě může majitel bytu nájemní smlouvu vypovědět z důvodu hrubého pochybení ze strany nájemce. Pokud ovšem provozuje airbnb sám majitel bytu, omezit to nelze.

Ilustrační snímek

Jak je to v případě družstva?
Tady doporučuji obrátit se na orgány družstva či řešit vše na členské schůzi. Podle mých zkušeností poškozený zůstává sám. Pokud návštěvy neruší také někoho dalšího, většinou to orgány družstva nebo správci neumí nebo nechtějí řešit.

Družstvo jako vlastník bytů má ale řadu možností, jak problém vyřešit i jak mu předejít. Například může upravit ve stanovách, že přenechání bytu bez dohledu = krátkodobý podnájem a bez předchozího souhlasu družstva je důvodem pro vyloučení z družstva.

Nikdo vám neřekne, jak by to dopadlo u soudu, kdyby se vyloučený člen družstva bránil. Neznám žádný nález Nejvyššího soudu ČR či Ústavního soudu ČR, který by širší problematiku rušení ostatních v této návaznosti výslovně řešil. Bude tak záležet na konkrétním soudci, jak celou věc pojme. V případě sporu by ale šlo argumentovat i tak, že docházelo k častému a opakovanému nadměrnému rušení ostatních a vázat postih vyloučení z družstva pouze na rušení práv ostatních - nadměrný zápach, hluk, otřesy apod. Možná obrana tedy je, jednoduchá ale nebude.

Autor: pro iDNES.cz

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Náš pes nepřežil operaci, musíme veterináři za výkon zaplatit?

ilustrační snímek

Pokud nejsme spokojeni s kvalitou výrobku či s provedenou službou, můžeme reklamovat. Jak je to ale v případě, kdy se...

Nečekejte na dream job, stačí, když je práce jen O. K., říká odbornice

Koučka Petra Drahoňovská se zaměřuje na profesní přestupy zaměstnanců a práci s...

Je dobré změnit během života práci? Některé obory, jako je IT, business, ekonomie, média, si o změnu díky rychlému...

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Kvíz: Jste připraveni na problémy při zahraniční dovolené?

ilustrační snímek

Prázdniny už sice za dva týdny končí, ale možná se právě teď chystáte na dovolenou do ciziny. Víte, co dělat, když se...

Peníze z hypotéky došly, na kuchyň už nezbylo. Poradíme, jak na to

ilustrační snímek

Většina žadatelů o hypotéku, ať už při nákupu, výstavbě nebo rekonstrukci nemovitosti, s plánovaným rozpočtem...

Další z rubriky

Hrozila jim insolvence, ale zvládli to. Tři příběhy z reálného života

Ilustrační snímek

V červenci bylo podáno 2 653 návrhů na osobní bankrot, což je nejvyšší počet za celou dobu účinnosti insolvenčního...

Nakoupili zlaté slitky, při prodeji zjistili, že vlastní padělky

Ověřování padělaného slitku měřením.

Cena zlata roste, a kdo investoval do zlatých cihliček a slitků, může být spokojený. Na konci června vyšplhala jeho...

Dítě a prázdniny: nejpohodlnější je dát mu mobil, tábor vyjde na tisíce

ilustrační snímek

Ještě čtyři týdny zbývají do konce letních prázdnin. Pokud nemáte hlídací babičky nebo je váš finanční rozpočet...

Starobní důchod nedostanete jen při splnění věkové hranice

Starobní důchod nedostanete jen při splnění věkové hranice

Kurzy.cz Chcete jít do důchodu? Pak pro vás budou rozhodující dvě základní podmínky – tou první je dosažení důchodového věku a d...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTORKA VÝROBY V DVOUSMĚNNÉM PROVOZU V BRNĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 26 000 Kč

Najdete na iDNES.cz