Čtvrtek 25. února 2021, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 25. února 2021 Liliana

Když peníze ničí lásku. Proč se hádáme kvůli financím a jak neshodám předejít

Během únorového svátku zamilovaných si nejeden pár přislíbí sňatek nebo společné soužití. Jednou z věcí, kterou budou muset dříve či později řešit, jsou finance. Jak předejít hádkám kvůli penězům a jsou si Češi finančně nevěrní?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Drtivá většina Čechů o penězích doma otevřeně mluví. Ostatně pokud oba partneři dnes pracují z domu, je mnohem těžší něco tajit. Vyplynulo to z průzkumu o finanční nevěře mezi partnery, který si nechala zpracovat společnost Provident. 80% respondentů svému protějšku sdělí výši své mzdy. Zajímavé je, že 14,5 % lidí uvedlo, že si část peněz schovává bokem pro případ rozvodu.

Naprostá většina partnerů se doma poradí před nákupem, jen občas někdo nepřizná plnou cenu, pokud si koupí něco pro sebe. Jestli si myslíte, že jsou to spíše ženy, podle výsledků průzkumu je to přesně naopak. A jak by manželé řešili, když by zjistili tajné utrácení? Více než polovina lidí by o problému mluvila a stanovila jasná pravidla. Každý desátý účastník průzkumu by ale přistoupil k oddělení bankovních účtů.

Peníze bývají častým důvodem hádek mezi partnery a tak je určitě lepší udělat si ve financích pořádek a naplánovat společný rozpočet hned, než později čelit sporům. Jak řešit některé problémové situace radí Cyril Křůpala ze společnosti Cofidis.

1.Rozdílný vztah k penězům

Je skoro jedno, jaký souhrnný příjem má celá domácnost, když mají partneři k financím naprosto odlišný přístup. Pokud je jeden z nich notorický šetřílek, který ulévá každou korunu a šetří na šťastnou budoucnost, zatímco druhý žije přítomností a rozhazuje, neshody na sebe nenechají dlouho čekat.

JAK TO ŘEŠIT
Nejlepším řešením je v tomto případě založení společného účtu, kam každý z partnerů pošle svou část financí na nezbytně nutné výdaje, jako je nájem nebo nákup potravin, splátky půjček apod. O zbylých financích si pak každý z partnerů může nakládat podle svého uvážení.

2.Výpadek příjmu

Dlouhodobá nemoc, propuštění ze zaměstnání, ale také mateřská dovolená. Všechny tyto události mají zásadní vliv na domácí rozpočet a nejeden pár už byl pořádně zaskočen, když zjistil, jak je těžké ufinancovat celou domácnost z jednoho platu.

JAK TO ŘEŠIT
Mimo běžné výdaje není od věci pobavit se také o společných úsporách právě pro případ, že jeden z partnerů nebude mít delší dobu plnohodnotný příjem. Řešením může být třeba společný spořící účet, na který budou oba partneři přispívat právě v době, kdy jsou oba zdraví a vydělávají.

3.Nečekaná událost či plánovaný velký výdaj

Na jedné straně neveselé události jako třeba požár nebo povodeň. Na straně druhé příjemnější záležitosti jako je pořízení vlastního bydlení nebo rozsáhlá rekonstrukce. Situace spojené s velkým výdajem peněz během krátké doby dokážou se vztahem pořádně zamávat.

JAK TO ŘEŠIT
Samozřejmě nejlepší je se na takové situace připravit a zvládnout je prostřednictvím úspor. Ale asi jen málokterý pár má na účtu statisíce až miliony, které bývají v daných situacích potřeba. Nezapomínejte na dobré pojištění, a pokud plánujete vlastní bydlení, sjednejte si stavební spoření.

4.Rozdíly v příjmech

Rozdíl pár tisíc výraznou obtíž nepřináší. Pokud však jeden z partnerů vydělává několikanásobně více než druhý, rýsuje se hned několik pravděpodobných scénářů. Partner s nižšími příjmy se může cítit méněcenný či žárlit, ten „bohatší“ zase snadno může získat dojem, že má větší právo rozhodovat o tom, jak bude společný život vypadat, kam se pojede na dovolenou a co se koupí.

JAK TO ŘEŠIT
Pokud jeden partner přináší do domácího rozpočtu většinu financí, měl by se vyvarovat výčitek tomu druhému a o životě rozhodovat společně s ním. Partner s nižším příjmem by si měl uvědomit, že investovat do vztahu a společné domácnosti se dá i jiným způsobem než prostřednictvím peněz. V tomto případě je na obou stranách důležitá sebereflexe, pokora a psychická podpora partnera. Ony se také někdy mohou role obrátit.

5.Vysoká noha či kariéra nade vše

Vysnil si jeden z partnerů vilu na Ořechovce a druhý se kvůli tomu musí strhat a najít si další práci? Z dlouhodobého hlediska to vřelému vztahu úplně nenahrává. Obdobná situace může nastat, pokud jeden z partnerů v honbě za penězi a kariérou tak trochu zapomene, že vlastně nějaký vztah má.

JAK TO ŘEŠIT
Je nutné ujasnit si, co je pro společný život skutečně důležité. Jistě, asi každý si přeje mít hezký domov, ale možná to nemusí být zrovna třípatrový dům s bazénem v luxusní čtvrti. Stejně tak pohádkovou dovolenou můžete zažít i jinde než v nejdražším hotelu. Zkrátka, aby mohl vztah dlouhodobě fungovat, je nutné o něj pečovat.

6.Finanční pomoc

I když se oba partneři snažili všechno dělat dobře a o penězích se nikdy nehádali, může v průběhu jejich vztahu z různých důvodů dojít na potřebu finanční výpomoci. Nikdy se nelze připravit na vše. V takových případech mnozí zmatkují a někdy hledají i zoufalá řešení.

JAK TO ŘEŠIT
V životě každého z nás může nastat situace, ve které se dobrým řešením stane půjčka. I v takovém případě je nutné zachovat si chladnou hlavu a u výběru půjčky si počínat maximálně zodpovědně. Rozhodně je žádoucí vybírat mezi společnostmi s licencí ČNB a věnovat pozornost ceně úvěru.

Autor: pro iDNES.cz

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021.

  • Nejčtenější

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

E-recept vám nepošlu, nebyl jste na preventivce, vzkázal lékař

Preventivní lékařská prohlídka u praktika jednou za dva roky je hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Je povinná?...

Začínal v garáži a neměl ani telefon, dnes jeho firmu znají i ve světě

Před třiceti lety se pustil do výroby žaluzií. Jak sám říká, jeho cílem tehdy bylo se podnikáním uživit. Dnes je firma...

Pracující a podnikající důchodci mohou žádat o zvýšení své penze

Kdo v důchodu pracuje nebo podniká, může od státu získat vyšší důchod. A to za výdělečnou činnost, která podléhá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Živnostníky decimují karantény a izolace. Mnozí na podporu nedosáhnou

Nařízená karanténa a izolace kvůli rizikovému kontaktu s covid pozitivní osobou přidělává finanční starosti hlavně...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Kdo věří spikleneckým teoriím typu, že očkování není ku prospěchu

Spiklenecké teorie nejsou ničím novým. Vyskytovaly se odedávna a šíří se i dnes. Vzhledem k rychlosti informačních toků...

Zákoník práce platí i v pandemii. Co všechno si nemusíte nechat líbit

Premium Řada podnikatelů se kvůli koronavirové krizi dostává do potíží. Někde to řeší snížením platů, jinde přistupují i k...

KVÍZ: V testu kyberbezpečnosti byli Češi jen průměrní. Obstojíte lépe?

Počty kyberútoků stále rostou a nějakou zkušenost s nimi má podle průzkumu České bankovní asociace více než polovina...

Zdravotní pojišťovny: kolik korun a na co vám letos přispějí

Pečovat o zdraví by měl každý, zvlášť v tak obtížné době, jakou je pandemie. Všech sedm zdravotních pojišťoven nabízí...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...