Finanční poradce by vám měl vyhovovat i lidsky

aktualizováno 
Už vám někdy někdo volal, chtěl se s vámi sejít a nabízel, že "ušetří vaše peníze"? Nejspíš vám chtěl nabídnout finanční poradenství. Redaktorka MF DNES vyzkoušela, jaký finanční plán jí poradci doporučí uskutečnit.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - úspory, peníze | foto: Profimedia.cz

Začněte se sami aktivně zajímat a oslovte poradenské společnosti na internetu. Takových klientů zatím moc není, firmy tak trochu očekávají, že to jsou "analytičtí šťourové" a nevysílají proti nim do tržního boje žádné nováčky. Máte tak téměř jistotu, že váš plán bude důkladně připravený.

V Partners si na mě udělal čas vedoucí pobočky, v ZPFA poradce na nejvyšší pozici firemního žebříčku a ostatní, i když se nepyšnili ředitelskými tituly, měli přehled.

Jděte do kanceláře

Poradci většinou nabídnou, že za vámi kamkoli přijedou. Jistě, je to pohodlné, ale nechte si toto stádium až na chvíli, kdy si svého člověka opravdu vyberete. Zpočátku chtějte schůzku u něj v kanceláři - uvidíte jak si firma stojí. Nepřistupujte na schůzku někde v restauraci - rozhodně to není komfortní prostředí.

Rozdíl je už třeba v tom, jak vám nabídnou čaj. V jedné společnosti jsem dostala sice na výběr, ale místo ovocného nakonec stejně přinesli nějaký žaludeční utrejch.

Vemte si s sebou smlouvy

Shromážděte všechny smlouvy, dobrý poradce by se o ně měl zajímat a zapracovat je do finančního plánu. Aby poradce smlouvu zrušil, už musí být opravdu špatná.

I když si poradci smlouvy chtěli ponechat k prozkoumání, bez problémů souhlasili s okopírováním. O podklady k pojistce byste mohli přijít: i poradce může mít třeba nehodu. Já jsem popravdě řekla, že si vybírám mezi více poradenskými firmami a podklady potřebuji pro ně.

Ptejte se

Na první schůzce vám poradce bude klást spousty otázek, i dost důvěrných. Měli byste mu podepsat souhlas se shromažďováním osobních údajů. Na druhé schůzce bude prezentovat plán. Nejspíš mu nebudete rozumět. Nekývejte, ptejte se na detaily. Samotné smlouvy podepište až ve chvíli, kdy budete doopravdy všechno chápat.

Po dvacetiminutové ne příliš konkrétní prezentaci ve společnosti Broker Consulting přišly známé otázky: Jak se vám navrhované řešení líbí? A co kdyby ho dnes rovnou odnesla domů? Neodnesla jsem si ho.

Dejte i na dojem

Poradce, kterého si vyberete, budete vídat minimálně jednou ročně. Neměl by to tedy být člověk, ze kterého vám naskakuje kopřivka. Měl by vám vyhovovat i lidsky.

S poradkyní AWD jsme si "sedly". Asi proto jsem se nejdéle odhodlávala zavolat jí, že její finanční plán nekoupím. A zklamání jsem cítila i z její strany.

Čtěte v úterní MF DNES

V příloze Peníze se dozvíte, která poradenská firma je nejlepší a kde vás chtějí spíš nachytat. Také čtěte, jak se vyznat v hantýrce finančních poradců.

.

Nejčtenější

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Na zakázce se nedohodli, přesto mu firma účtuje tři tisíce

Ilustrační snímek

Nefungující výrobek můžete vyměnit, špatnou práci reklamovat. Co ale dělat v případě, kdy pro vás řemeslník nic...

Češi sice brblají, ale zvyklostem v zahraniční firmě se přizpůsobí

Ilustrační snímek

K Němcům loajální, na Američany usměvavý, se Skandinávci kamarádský. Jaká pravidla a zásady musí český zaměstnanec...

Komentář: Budeme mít v Česku čtyřdenní pracovní týden?

Ilustrační snímek

O zavedení čtyřdenního pracovního týdne v poslední době slýcháváme stále častěji, a to zejména v souvislosti s rostoucí...

KVÍZ: Obstáli byste v odborné zkoušce úvěrových poradců?

Ilustrační snímek

Každý, kdo se přímo podílí na poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru, musí složit zkoušku...

Další z rubriky

Zmapováno: co je třeba zařídit, když se narodí dítě

Ilustrační snímek

V Česku se v posledních dvou letech rodí kolem 114 tisíc dětí, z toho polovina mimo manželství. S narozením potomka...

Potřebujete pomoc pro babičku či dědečka. Víte, kde ji hledat?

ilustrační snímek

Někteří senioři jsou i ve vysokém věku v dobré kondici, jiní se bohužel bez pomoci druhých neobejdou. Ne všechny rodiny...

Cyklista srazil maminku na bruslích, stálo to přes dva miliony

Typická cyklostezka v údolí Adiže

Když způsobí nehodu řidič vozu, jistí ho povinné ručení. Když způsobí nehodu cyklista, jde to z jeho kapsy, pokud nemá...

Letošní útraty u moře: Jak se projeví změny kurzů měn ve vaší peněžence na letní...

Letošní útraty u moře: Jak se projeví změny kurzů měn ve vaší peněžence na letní...

Kurzy.cz Na kolik nás vyjde letní dovolená? Výrazně se do ceny projeví inflace v místě destinace a také kurz koruny. V Egyptě ná...

Najdete na iDNES.cz