Finanční poradce by vám měl vyhovovat i lidsky

aktualizováno 
Už vám někdy někdo volal, chtěl se s vámi sejít a nabízel, že "ušetří vaše peníze"? Nejspíš vám chtěl nabídnout finanční poradenství. Redaktorka MF DNES vyzkoušela, jaký finanční plán jí poradci doporučí uskutečnit.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - úspory, peníze | foto: Profimedia.cz

Začněte se sami aktivně zajímat a oslovte poradenské společnosti na internetu. Takových klientů zatím moc není, firmy tak trochu očekávají, že to jsou "analytičtí šťourové" a nevysílají proti nim do tržního boje žádné nováčky. Máte tak téměř jistotu, že váš plán bude důkladně připravený.

V Partners si na mě udělal čas vedoucí pobočky, v ZPFA poradce na nejvyšší pozici firemního žebříčku a ostatní, i když se nepyšnili ředitelskými tituly, měli přehled.

Jděte do kanceláře

Poradci většinou nabídnou, že za vámi kamkoli přijedou. Jistě, je to pohodlné, ale nechte si toto stádium až na chvíli, kdy si svého člověka opravdu vyberete. Zpočátku chtějte schůzku u něj v kanceláři - uvidíte jak si firma stojí. Nepřistupujte na schůzku někde v restauraci - rozhodně to není komfortní prostředí.

Rozdíl je už třeba v tom, jak vám nabídnou čaj. V jedné společnosti jsem dostala sice na výběr, ale místo ovocného nakonec stejně přinesli nějaký žaludeční utrejch.

Vemte si s sebou smlouvy

Shromážděte všechny smlouvy, dobrý poradce by se o ně měl zajímat a zapracovat je do finančního plánu. Aby poradce smlouvu zrušil, už musí být opravdu špatná.

I když si poradci smlouvy chtěli ponechat k prozkoumání, bez problémů souhlasili s okopírováním. O podklady k pojistce byste mohli přijít: i poradce může mít třeba nehodu. Já jsem popravdě řekla, že si vybírám mezi více poradenskými firmami a podklady potřebuji pro ně.

Ptejte se

Na první schůzce vám poradce bude klást spousty otázek, i dost důvěrných. Měli byste mu podepsat souhlas se shromažďováním osobních údajů. Na druhé schůzce bude prezentovat plán. Nejspíš mu nebudete rozumět. Nekývejte, ptejte se na detaily. Samotné smlouvy podepište až ve chvíli, kdy budete doopravdy všechno chápat.

Po dvacetiminutové ne příliš konkrétní prezentaci ve společnosti Broker Consulting přišly známé otázky: Jak se vám navrhované řešení líbí? A co kdyby ho dnes rovnou odnesla domů? Neodnesla jsem si ho.

Dejte i na dojem

Poradce, kterého si vyberete, budete vídat minimálně jednou ročně. Neměl by to tedy být člověk, ze kterého vám naskakuje kopřivka. Měl by vám vyhovovat i lidsky.

S poradkyní AWD jsme si "sedly". Asi proto jsem se nejdéle odhodlávala zavolat jí, že její finanční plán nekoupím. A zklamání jsem cítila i z její strany.

Čtěte v úterní MF DNES

V příloze Peníze se dozvíte, která poradenská firma je nejlepší a kde vás chtějí spíš nachytat. Také čtěte, jak se vyznat v hantýrce finančních poradců.

.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Nad neplatiči nájmu může majitel snadno zvítězit, říká notář Neubauer

Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

V Česku se množí případy, kdy majitel v dobré víře pronajme byt, ale z nájemníka se vyklube neplatič, který se navíc...

KVÍZ: Víte, jaké novinky v oblastí financí přinese rok 2019?

Ilustrační snímek

Letošní rok přináší řadu novinek, které se dotknou našich peněženek. Víte, jaké změny nás čekají? Otestujte své...

Mít chatu či chalupu je opět v kurzu. Na jejich cenách je to znát

ilustrační snímek

Dříve platilo, že co Čech, to chatař nebo chalupář. Dnes se tento trend do značné míry vrací. Zájem o rekreační...

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Kurzy.cz Zásadní otázkou při výběru kryptoměn pro rok 2019, kterou si musí každý investor položit, je, zda bude v roce 2019 stál...

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 42 000 - 48 000 Kč

Najdete na iDNES.cz