Výdaje za školáka rostou, rodiče zaplatí tisíce korun. Lze ušetřit?

aktualizováno 
Jen nákup pomůcek do školy vyjde letos na tři až čtyři tisíce korun. Shodlo se na tom několik aktuálních průzkumů finančních institucí. A co teprve výdaje za oblečení, družinu, jídelnu, kroužky. Rodiče tak musí na začátku školního roku počítat s tím, že zaplatí kolem patnácti tisíc korun za jedno dítě.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Letní měsíce jsou pro rodiny s dětmi finančně dost náročné. O prázdninách utrácejí za dovolenou a letní tábory, na konci srpna a v září je čekají platby spojené s návratem dětí do škol.

Naspořte dětem na studia. Poradíme vám, jak.

Jak zjistila agentura NMS Market Research pro společnost Provident Financial, výdaje za školní pomůcky a další nezbytnou výbavu jen na začátku školního roku činí něco kolem tří tisíc korun za dítě. Tato částka se ovšem mění s věkem dítěte.

„Za žáka na prvním stupni zaplatí rodiče na začátku školního roku v průměru 2,5 tisíce, u dětí navštěvujících druhý stupeň je částka o 800 korun vyšší. V případě středoškoláků náklady dosahují 3700 korun, u vysokoškoláků 5100 korun,“ rozvádí výsledky průzkumu hlavní analytik Providentu Tomáš Černý. 

Nákupem výbavy na začátku roku ovšem výdaje nekončí. Dotázaní rodiče v průzkumu odhadli, že v jeho průběhu utratí za věci související se školní docházkou v průměru dalších 10 tisíc korun. K tomu je nutné připočítat ještě náklady na kroužky převyšující částku pět tisíc korun za rok.

Jak ušetřit při nákupu učebnic

  • Letos poprvé mohou lidé za učebnice a učební texty v kamenných i internetových knihkupectvích platit prostřednictvím daňově zvýhodněných volnočasových karet nebo poukázek.
  • Zvýhodněné nákupy umožňuje novela zákona o dani z příjmu, která od začátku letošního roku zařadila prodej tištěných knih mezi volnočasové zaměstnanecké benefity. „Do této kategorie spadají tištěné knihy, učebnice, slovníky a další učební texty, stejně tak i obrázkové dětské knihy,“ říká Zbyněk Vystrčil ze společnosti Edenred.  
  • Na každé knize lidé při platbě volnočasovou kartou nebo poukázkou Edenred Benefits „ušetří“ až 31 %. Poukázka je osvobozena od daně z příjmu a odvodů na zdravotní a sociální pojištění.

„Když vezmeme v potaz, kolik žáků a studentů navštěvuje jednotlivé typy škol, a tento počet vynásobíme výdaji spojenými se začátkem školního roku, pak můžeme konstatovat, že Češi utratí dohromady 5,82 miliard korun, což s ohledem na výkon české ekonomiky představuje 0,11 % HDP,“ vypočítává Tomáš Černý a pokračuje: „Pokud bychom k této sumě připočetli náklady na mimoškolní aktivity, dostáváme se na částku 15,1 miliardy korun, tedy 0,29 % HDP.“

Platíme více než loni

K podobné sumě došel i průzkum společnosti Profi Credit. Uvádí celkové náklady ve výši zhruba 14 tisíc korun za jedno dítě. A upozorňuje, že školní pomůcky letos podražily. „Náklady na ně meziročně vzrostly o více než sto korun. V loňském roce zaplatili Češi za pomůcky na začátku školního roku v průměru 2 933 korun, letos už je to 3 078 korun,“ říká Pavel Klema, ředitel společnosti Profi Credit.

Rady, jak na nákup školních pomůcek

  • Vyplatí se nakoupit vše u jednoho e-shopu, jinak se nedoplatíte na poštovném. Návrat do školy je také velkým trhákem pro obchodní řetězce, které se ve své nabídce předhání, tak proč toho nevyužít.
  • Rozložte nákupy v čase a zapojte celou rodinu (aktovka k narozeninám, penál k svátku, vak na tělocvik ke dni dětí)·
  • Nenechte se zlákat prodejci pro každou věc (Kapsa na lavici je hezká věc, ale je opravdu potřeba?)
  • Nemáte na aktovku se superhrdinou? Zkuste dítě potěšit atraktivní klíčenkou a deskami na pracovní listy. 
  • Co takhle místo nových bačkor donosit letní sandále? Volné prsty a pevný opatek je snem každého ortopeda. 
  • Místo pěti kroužků dopřejte žákovi jeden dva. Ušetřit se dá v domech dětí a mládeže, nejpraktičtější je využít nabídku školy. 
  • Vyhnete se nabíjení karet do automatů na svačiny. Obsah většinou za moc nestojí.

Zdroj: ČSOB

Tento průzkum zjistil i další fakta: alespoň jednu volnočasovou aktivitu navštěvují děti 57 % respondentů. Letos zde rodiče počítají s průměrnými pololetními výdaji ve výši 3 031 korun. Podíl dětí navštěvujících placenou školní družinu je výrazně nižší, týká se pouze 25 % českých školáků. Pololetní platby za družinu se pohybují do tisíce korun. A přestože se školní jídelny těší nevalné pověsti, navštěvují je děti 8 z 10 respondentů. Průměrný pololetní výdaj na školní jídelnu činí 3 710 korun.

Další průzkum k začátku školního roku nabídla Poštovní spořitelna, která se zaměřila především na výdaje za prvňáčky. Vybavená aktovka, tělocvik a přezuvky stojí podle výpočtu spořitelny nejméně 3500 korun. S ostatními náklady pak ratolest v prvním měsíci docházky stojí okolo osmi tisíc. 

„Za prvňáčka se dají utratit tisíce korun. Rodiče ale mohou výrazně ušetřit, pokud se neukvapí a dopředu koupí jen aktovku s penálem. Pomůcky na výtvarnou výchovu, někdy i sešity, totiž umí školy pořídit s výraznými slevami. Často na jejich úhradu použijí vlastní zdroje nebo vyberou peníze od rodičů formou příspěvku. Tak či tak, trpělivost se vyplatí,“ radí Jana Opršalová, výkonná manažerka útvaru Řízení segmentu Poštovní spořitelny

Pozor na to, kde si půjčujete

A pak je tu ještě šetření Home Creditu. To se dostalo k částce čtyři tisíce korun za základní školní pomůcky. A protože jde o instituci, která nabízí spotřebitelské úvěry, tvrdí, že na konci srpna a na začátku září se zvyšuje zájem o drobné půjčky právě na nákup věcí do školy. 

Chápu, že řada rodin tuto situaci nezvládá. Vhodné je hledat i jiné alternativy, než si půjčovat peníze. Zejména matky samoživitelky se často kvůli neuváženým krokům stanou ohroženou skupinou, náchylnou k chybnému výběru poskytovatele úvěru,“ říká Miroslav Zborovský, ombudsman společnosti Home Credit

Jaké kapesné?

„Pokud dítěti chceme co nejdříve vštípit základy finanční gramotnosti, měli bychom mu dát možnost hospodařit s k jeho věku přiměřeným obnosem, aby zároveň mělo možnost si něco uspořit. Na prvním stupni to může být například 150 až 200 korun měsíčně, na druhém samozřejmě více s každoročním navýšením. Čím dříve vložíme do dětí důvěru, tím dříve se s financemi naučí zacházet odpovědně,“ míní Václav Potůček, který má na starosti projekt Finančního vzdělávání ČSOB a distribuční síť Poštovní spořitelny.

„Výdaje s nástupem do školy patří mezi předvídatelné, proto se na ně můžeme připravit. Našetřit si, požádat rodinu o vhodné dárky pro předškoláky nebo hledat levnější možnosti nákupu,“ dodává Zborovský.

Podle něj je dobré poohlédnout se i po bazarech, různých skupinách na sociálních sítích nebo se poptat v okolí kamarádek a kolegyň. „Často se někdo věcí zbavuje velmi levně nebo i zadarmo. Mnoho lidí nemá čas řešit, co s použitými věcmi, ze kterých děti odrostly, přitom jsou skoro jako nové,“ radí Zborovský jak ušetřit. 

Nákupem z druhé ruky ušetříte jenom část peněz. Pokud nepomůže ani rodina a musíte se obrátit na třetí stranu, tedy požádat o půjčku, dejte velký pozor při výběru poskytovatele. 

„Existují odborníci, kteří nabídku půjček pravidelně hodnotí a výsledky zdarma zveřejňují. Patří k nim například nezisková organizace Člověk v tísni, Navigátor bezpečného úvěru a dobré rady získáte i v Poradně při finanční tísni. Právě tyto žebříčky vám zcela jasně řeknou, kde nenaletíte,“ radí ombudsman Zborovský.

Nejčtenější

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Na zakázce se nedohodli, přesto mu firma účtuje tři tisíce

Ilustrační snímek

Nefungující výrobek můžete vyměnit, špatnou práci reklamovat. Co ale dělat v případě, kdy pro vás řemeslník nic...

Češi sice brblají, ale zvyklostem v zahraniční firmě se přizpůsobí

Ilustrační snímek

K Němcům loajální, na Američany usměvavý, se Skandinávci kamarádský. Jaká pravidla a zásady musí český zaměstnanec...

Komentář: Budeme mít v Česku čtyřdenní pracovní týden?

Ilustrační snímek

O zavedení čtyřdenního pracovního týdne v poslední době slýcháváme stále častěji, a to zejména v souvislosti s rostoucí...

KVÍZ: Obstáli byste v odborné zkoušce úvěrových poradců?

Ilustrační snímek

Každý, kdo se přímo podílí na poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru, musí složit zkoušku...

Další z rubriky

KVÍZ: Víte, jaké povinnosti jsou spojené s cyklistikou?

Ilustrační snímek

Pro Čechy je jízda na kole téměř národním sportem. Na cyklovýlety vyrážíme s dětmi, kamarády, na kole jezdíme do práce...

Nové auto či dovolená na splátky jsou sice lákavé, ne vždy ale rozumné

Ilustrační foto.

Chtěli byste na dovolenou k moři a nemáte na to? Potřebujete nové auto, ale chybí vám peníze? Dilema, zda si vzít...

Pojišťovacích poradců ubylo. Jsou ale vzdělanější

Ilustrační snímek

Nový zákon o distribuci pojištění pomohl zpřesnit počty pojišťovacích poradců. S napětím se čekalo na podklady od...

ČNB zvýšila úrokové sazby. Eurozóna překvapila solidním růstem HDP

ČNB zvýšila úrokové sazby. Eurozóna překvapila solidním růstem HDP

Kurzy.cz Na globálních trzích i ve středoevropském regionu v dubnu klesly ceny vládních dluhopisů. V případě těch českých měly k...

Najdete na iDNES.cz