Spočítáno: za studentské bydlení na privátě si připlatíte

aktualizováno 
Bydlení na koleji má své kouzlo, ale pokud jste spíš pilný student než účastník večírků, možná uvažujete o pronájmu bytu. Kolik zaplatíte za klid na učení a na co dát pozor?

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nájemné roste a u studentských bytů to platí také. Navíc zájemců je mnohem víc než volných bytů, takže není moc prostoru na to, aby si student vybíral. Často nájem získá ten, kdo vyhovuje požadavkům majitele bytu, přijde první se složenou kaucí a o nastavených podmínkách moc nediskutuje.

Porovnejte si sazby hypoték a vyberte tu nejvýhodnější.

„Setkáváme se pravidelně s tím, že se na pronájem zajímavého bytu hlásí okolo třiceti zájemců,“ popisuje praxi Jan Zachystal z realitní kanceláře RE/MAX Alfa. Probíhá to tak, že majitel bytu se rozhodne, jaké bude preferovat zájemce. Nejčastěji jsou to ti, kdo mají stabilní příjem či zájem na dlouhodobém bydlení. 

Největší zájem je o byt 2+1, který je pro studenty ideální - každý má své soukromí a kuchyň je společným prostorem. Jako studenti počítejte s o něco vyšším nájemným, než kdybyste byli rodina s dítětem. Část majitelů má totiž obavy z většího hluku, a byť vybavení nebývá luxusní, roli hraje i strach o vybavení bytu.

Privát dvakrát dražší

Oproti vysokoškolským kolejím, na kterých však také není vždy jednoduché sehnat místo, je privátní bydlení dražší. Například v Praze v koleji Kajetánka zaplatíte za lůžko na dvoulůžkovém vybaveném pokoji 3 600 korun měsíčně. Kdybyste si v téže lokalitě chtěli pronajmout garsonku, bude to stát 10 tisíc korun a více, spolubydlení s dalším studentem ve 2+kk by jednoho vyšlo na 7 tisíc korun za měsíc. 

Proč nájemné roste

 • Nájemné se po několik let drželo téměř neměnné, přestože se cenová úroveň většiny zboží a služeb zvýšila.
 • Díky ekonomickému růstu zaměstnavatelé lákají do měst nové lidi, tím se vytváří poptávka po nájemním bydlení. 
 • Mzdy rostou, tedy i nájemci mohou za nájemné platit více.
 • Důvodem je i fenomén Airbnb, kvůli kterému ubylo jen v Praze 10 000 bytů z nabídky dlouhodobého nájemného bydlení. 

Zdroj: RE/MAX Alfa

Dostupnost bydlení pro studenty se liší i podle regionu. Podle realitního makléře Milana Vršeckého je třeba v Brně spolubydlení úplně normální a spousta bytů se pronajímá právě studentům. Veliký převis poptávky je v Plzni, kde lidé po špatných zkušenostech s mejdany či s neplacením nájmu moc nechtějí studentům byty pronajímat.

Nejde jen o nájemné

Server Ulovdomov.cz, který se zaměřuje na střednědobé bydlení, doporučuje, aby se zájemci o podnájmy zajímali o víc než jen cenu nájmu. Mohlo by se totiž snadno stát, že další výdaje spojené s bydlením převýší jejich možnosti. Pronajímateli je vhodné předem položit tyto otázky: 

 • Zůstane byt při předání stejný jako při prohlídce, nebo se něco změní? Nepříjemným překvapením by totiž bylo, kdyby si pronajímatel odnesl pračku či vařič a studenti by si museli vybavení pořídit vlastní. 
 • Jak to bude s energiemi? Nejspíš je budete platit navíc nad rámec nájemného. Předem by však mělo být jasné minimálně to, jak se budou řešit přeplatky/nedoplatky. Počátky stavů energií byste si na začátku nájmu měli poznamenat.
 • Jak je to s internetem? Jaké je v místě připojení a kolik stojí? Je třeba, abyste přijali internet od pronajímatele, nebo si můžete pořídit svůj? V Brně třeba ocení studenti internet od Netboxu, jehož výhodou je to, že je bez závazků - kdo shání bydlení pouze na jeden nebo dva semestry, nemusí tak v případě změny bydliště řešit pokuty či doplatky věrnostních slev. 
 • Samozřejmě byste se měli ptát i na to, kdo nemovitost pronajímá. Aby se nestalo, že zaplatíte kauci někomu, kdo k bytu nemá žádná práva. 
 • Pro svůj klid byste si také měli ujasnit, kdo všechno má klíče od bytu, zda na vás padá nějaký závazek úklidu společných prostor, jak je byt pojištěný.

Sám, nebo společně?

Jedním z praktických problémů při spolubydlení je to, zda má nájemní smlouvu podepisovat jen jeden z nájemníků za všechny, nebo zda mají být na smlouvě jmenovitě všichni spolubydlící. Obojí má své výhody i nevýhody. Jaké, to uvádí Ondřej Preuss, zakladatel společnosti DostupnyAdvokat. cz. 

Kde hledat

 • www.espolubydleni.cz 
 • www.studentreality.cz 
 • www.flatio.cz 
 • www.ulovdomov.cz

Společnými nájemci jsou ti, kteří podepíší nájemní smlouvu anebo k ní formálně později za souhlasu předešlých stran přistoupí. Všichni společní nájemci mají stejná práva i stejné povinnosti. Praktickou výhodou je, že běžné záležitosti při společném nájmu bytu může obstarávat každý z nájemců sám. Každý je pak oprávněn provést drobné opravy v bytě, zaplatit v daném měsíci celý nájem i za kolegy nebo za ostatní přijmout přeplatek na službách. 

V záležitostech, které nelze považovat za běžné, musí společní nájemci jednat skutečně společně. To znamená, že jeden z nájemců bez souhlasu (podpisu) ostatních nemůže například uzavřít dohodu o ukončení nájmu nebo dokonce dát i za ostatní pronajímateli výpověď z nájmu bytu a nájem tak ukončit. 

V praxi se u „studentských“ bytů vše většinou řeší přes jednoho z nich, aby při záležitostech, které nelze považovat za běžné, nemusel pronajímatel jednat se všemi. Stačí mu tak pak například dát výpověď jen jednomu člověku, nemusí řešit její včasné doručení všem. Společný nájem má pro pronajímatele však i výhody. Může třeba celý dlužný nájem vymáhat od všech nájemců, ale i od kteréhokoliv z nich samostatně. 

Pro studenty může být výhodou společného nájmu větší jistota, že o bydlení nepřijdou, když se třeba ten z nich, který smlouvu podepsal, bude chtít odstěhovat. Také se pak může student přihlásit v daném místě k trvalému pobytu, což může být výhoda pro získání parkovací karty či třeba možnost volit v komunálních volbách tam, kde skutečně žije.

Ceny studentského bydlení
Město Kolej (v Kč)Spolubydlení ve 2+kk
Brno3 5405 250
České Budějovice2 9004 750 
Hradec Králové 
3 1205 500
Jihlava2 3004 000
Liberec2 7005 500
Olomouc
28505 000
Ostrava3 0905 500
Pardubice2 7605 500
Plzeň2 6295 000
Praha3 6007 000
Zlín 2 898 5 500
Zdroj: nabídky realitních kanceláří, ceníky kolejí

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Majetek musí nahlásit notáři sami dědicové. A také uvést jeho hodnotu

ilustrační snímek

Smrt blízkého člověka je asi nejtěžší záležitostí, kterou nám život přináší. Neméně těžké chvíle pak nastávají v...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Diplomacii opustil a začal podnikat, aby dostal od života, co chce

Jan Hebnar

Jan Hebnar říká, že lenost má v sobě každý. I on sám. Zvládl ale vystudovat tři vysoké školy, má státnici ze tří jazyků...

Další z rubriky

Kolik si letos koupíme za českou tisícovku v oblíbených destinacích

Ilustrační snímek

Zahraniční dovolená letos zlevní jen o necelé procento, ze třinácti hlavních destinací ovšem bude oproti loňsku levněji...

Nové auto či dovolená na splátky jsou sice lákavé, ne vždy ale rozumné

Ilustrační foto.

Chtěli byste na dovolenou k moři a nemáte na to? Potřebujete nové auto, ale chybí vám peníze? Dilema, zda si vzít...

Přívěsný vozík po otci nemá, jen značky. Přesto musí platit pojistku

Ilustrační snímek

Povinné ručení nemusíte platit v případě, že registrační značky odevzdáte do depozitu nebo vozidlo vyřadíte z evidence....

Volby - Evropský parlament, výsledky voleb do evropského parlamentu 2019 v ČR

Volby - Evropský parlament, výsledky voleb do evropského parlamentu 2019 v ČR

Kurzy.cz V sobotu 25. 5. 2019 skončily volby do Evropského parlamentu v ČR, výsledky voleb však byly zveřejněny až v neděli 26. ...

Najdete na iDNES.cz