Dnes je Den závěti. Svátek dokladu, který je obestřen mýty

aktualizováno 
Loni bylo v České republice sepsáno jen dvacet tisíc oficiálních závětí. Podle notářů jsou Češi oproti jiným státům v sepisování tohoto dokumentu výrazně zdrženlivější. Důvodem mohou být i mýty, které se ve společnosti tradují.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1. mýtusZávěť je drahá

Říká se, že sepsání závěti je složité a drahé. Ve skutečnosti jde o relativně jednoduchý úkon. Sepsání a uložení závěti u notáře stojí přibližně 1 800 korun. Závěť musí být sepsána písemně a splňovat několik dalších náležitostí.

2. mýtusHned jak napíšu závěť, umřu

Jenže realita je jinde. Koalice za snadné dárcovství na webu odkazuje na výzkum amerického profesora Jamese Russella, podle něhož lidi, kteří sepíšou závěť, se dožívají vyššího věku než zbytek populace. Britský vědec Richard Radcliffe jde ještě dál a po analýze tisíců závětí v Anglii vyvodil, že lidé, kteří v závěti mysleli na charitu, žili až o devět let déle než ostatní.

Podle Jana Gregora, mluvčího kampaně Závěť pomáhá, je celé téma  složitější a může být i odrazem toho, že lidé, kteří se dožijí vyššího věku, častěji uzavírají závěť ve prospěch dobročinných organizací. Pro většinu lidí je navíc tato forma darování ze závěti spojena s pozitivními emocemi a nalezením radosti ze svého konání.

3. mýtusStejně se podle ní nebude nikdo řídit

Závěť napsaná doma vlastní rukou skutečně může být zatajena a zničena, a to zejména v případech, když ji jako první po smrti dotyčného objeví někdo, kdo v ní byl opomenut, nebo nedědí to, co si původně nárokoval. Ovšem závěť sepsaná u notáře a evidovaná notářem v evidenci pořízení pro případ smrti dává největší jistotu, že se podle ní bude po smrti zůstavitele postupovat. Jde o závěť ve formě notářského zápisu.

4. mýtusCo je psáno, to je dáno a nelze to změnit

Závěť může její autor kdykoli za svého života zrušit. A to buď pořízením nové závěti nebo odvoláním závěti. Odvolat závěť lze i výslovným prohlášením o odvolání závěti.

Když chybí dědic...

V případě, že člověk nemá dědice, propadne jeho majetek státu. „Přitom je možné věnovat peníze, nemovitosti či cenné papíry dobročinné nebo veřejně prospěšné organizaci. Konat dobré skutky lze jak za života, tak i po něm, a to prostřednictvím dobročinné závěti,“ říká Jan Gregor a doplňuje, že v mnoha státech Evropy je tato forma daru běžná a mnoho neziskových organizací by bez této podpory nepřežilo.

U nás je podle něj dobročinnost prostřednictvím darování ze závěti stále spíše novinkou. Ve Velké Británii, Kanadě, Německu či Rakousku má darování ze závěti dlouholetou tradici. A právě na to má upozornit Měsíc dobročinné závěti, který navazuje na Den závěti, který se slaví v mnoha státech světa včetně České republiky 13. září. A až do 12. října bude každému, kdo sepíše závěť s notářem a bude v ní pamatovat i na charitu, odpuštěn poplatek za sepsání ve výši 1 800 korun.

Za roky 2014 až 2017 propadlo z úmrtí státu 1,1 miliardy korun. Pro srovnání, za stejné období získaly české neziskovky, sdružené v koalici Za snadné dárcovství, ze závětí 113 milionů korun. Nejčastěji odkazují lidé hotovost, méně často nemovitosti, ojediněle cenné papíry a hmotný majetek. V některých případech založí dárci za života svěřenský fond nebo odkazem či v dopise na rozloučenou určí, k čemu má být jejich dar použit.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Jak vyjít se sociopatem na pracovišti a jak ho spolehlivě rozpoznat

Sociopat - ilustrační foto

Podle mezinárodních odhadů spadá do kategorie sociopatů zhruba každý pětadvacátý. Je proto velmi pravděpodobné, že se s...

Karetní realita: PIN na šupině, kartu dala synovi, účet vysál kolega

Ilustrační snímek

Platit kartou Čechy baví. V digitálních platbách jsme dokonce na špici v Evropě. Používáme je doma i v cizině a platíme...

Dostal výpověď pro nadbytečnost, firma přitom inzeruje volná místa

Ilustrační snímek

Zaměstnavatel nám může dát výpověď jen z důvodů vyjmenovaných v zákoníku práce. Co ale dělat, když výpovědní důvod...

Podnikal a tloustl. Drasticky shodil 33 kilo a změnil si tím život

Stanislav Petříček

Stanislav Petříček začal podnikat a přibývat na váze. Během roku vystřídal pět velikostí kalhot. Pak začal mít strach,...

Kolik letos zaplatíte v Chorvatsku v restauraci a v supermarketu?

Ilustrační snímek

Jadran není levný, ale i tam se dá ušetřit. Přinášíme přehled cen, kolik stojí v Chorvatsku potraviny, drogistické...

Další z rubriky

Mějte svou poštu pod kontrolou. Přinášíme pět tipů, jak na to

Ilustrační snímek

Možná si myslíte, že v době SMS zpráv a e-mailů vaši dopisovou schránku nemusíte řešit. Jenže úřední či soudní obsílky...

Kolik letos zaplatíte v Chorvatsku v restauraci a v supermarketu?

Ilustrační snímek

Jadran není levný, ale i tam se dá ušetřit. Přinášíme přehled cen, kolik stojí v Chorvatsku potraviny, drogistické...

KVÍZ: Znáte nová pravidla ve směnárnách?

Ilustrační snímek

Platit kartou nebo mobilem se dá dnes téměř po celém světě. Určitě se ale při cestách na zahraniční dovolenou vyplatí...

Alena Schillerová diskutovala v Otázkách Václava Moravce o návrhu státního rozpo...

Alena Schillerová diskutovala v Otázkách Václava Moravce o návrhu státního rozpo...

Kurzy.cz Zdroj: ČT1 | 16. 6. 2019 | 12:00 | Pořad: Otázky Václava Moravce

Najdete na iDNES.cz