Pondělí 8. března 2021, svátek má Gabriela
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 8. března 2021 Gabriela

Ekonomové: jak si uchovat finanční imunitu vůči covidu

Jaký dopad má v současnosti probíhající pandemie na naše investice? Jak se máme v rámci péče o svůj finanční majetek zachovat? A jaké pojištění může ochránit nás a naše blízké proti hrozícím zdravotním rizikům? To jsou otázky, které nyní řeší mnohé domácnosti. Jak si můžeme uchovat finanční imunitu vůči covidu, přibližují ekonomové Věra Švecová a Richard Bechník.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Česko čelí druhé vlně koronavirové pandemie. Počty nakažených v tuzemsku v posledních dnech dramaticky rostou a bohužel jsme se ocitli dokonce na prvním místě Evropy co do poměru nakažených obyvatel. V této situaci jsme svědky každodenně probíhajících bojů mezi odborníky v médiích. Jeden tvrdí, že situaci je třeba řešit radikálně, jinak, s trochou nadsázky, nebudeme stíhat kopat hromadné hroby, druhý zase situaci naprosto zlehčuje a popírá v podstatě veškerá, u nás i ve světě, přijímaná opatření.

Ať už zastáváme jakýkoliv názor na pomyslné škále mezi těmito protipóly, nikdo z nás by neměl opomenout, že v jednom jsme všichni na stejné lodi. Situace se totiž výrazně dotýká našich financí.

Zásadní otázka, kterou bychom si měli položit, proto zní: „Máme řádně ochráněna hrozící zdravotní rizika a výpadek příjmů v rámci našeho životního pojištění?

Zdraví na prvním místě

Pozitivní je, že dnes již všechny pojišťovny na českém trhu pojistné plnění za zdravotní komplikace v souvislosti s pandemií koronaviru poskytnou. Na jaře přitom situace v tomto směru tak pozitivní nebyla. Naštěstí však pojišťovny, kterým pojistné podmínky umožňovaly vyvléknout se z povinnosti plnit za pandemickou nákazu, zaujaly zodpovědný přístup a svým klientům pojistná plnění garantují.

Věra Švecová

 • Vystudovala Masarykovu univerzitu v Brně, obor Finance, Bankovnictví a pojišťovnictví. 
 • Profesní zkušenosti získala zejména v České podnikatelské pojišťovně. 
 • Nyní působí ve Fincentrum & Swiss Life Select jako specialistka na pojištění osob.

Která rizika je tak v souvislosti s probíhající pandemií nutné mít řádně ošetřena? Bez pochyb je to zejména riziko pracovní neschopnosti. Důležité je se ujistit, že sjednaná pojistná částka dorovnává dostatečně hrozící propad příjmu, a také, zda máme dostatečnou finanční rezervu pro pokrytí pracovní neschopnosti do případného počátku plnění.

Pokud by průběh nemoci byl vážný, plněno může být také z pojištění hospitalizace. Pokud máme děti, pomyslet bychom měli i na správně nastavené riziko ošetřování člena rodiny, které nám dorovná případný propad v našem příjmu, pokud budeme muset zůstat s nemocnými dětmi doma.

V ojedinělých případech mohou být následky této nemoci fatální. Pro takové případy je třeba myslet především na kvalitní zajištění rizika invalidity a úmrtí. Správně stanovená pojistná částka by se měla odvíjet především od potenciální státní dávky (důchodu), potenciálně zachovaných příjmů naší domácnosti v dané situaci a předpokládaných výdajů. S výpočtem a správným nastavením těchto rizik může poradit zkušený finanční poradce.

Co dělat v případě, když životní pojištění zatím sjednáno nemáme a zdravotní rizika tak nejsou řádně ošetřena? Rada je zřejmá, a to nepokoušet štěstí a rozhodnutí sjednat si kvalitní životní pojištění uspíšit. Chcete být vůči rizikům spjatým s pandemií chráněni ihned? Bez obav – i to je dnes možné. Na trhu se již totiž najdou i pojistné produkty, které nás dokážou na rizika spojená s pandemií koronaviru ochránit skutečně prakticky hned, dokonce bez čekacích dob.

Investicemi k ochraně majetku

Pokud začal mít někdo obavy o své bohatství ve spojitosti s dopady šíření viru na ekonomiku, a především finanční trhy, musí se podívat na strukturu svého majetku. Optimalizace jeho likvidnější části mu přitom může zaručit větší odolnost celkového portfolia zainvestovaných a uložených peněz. V případě investičních instrumentů můžeme podstupovat rizika například tržní a kreditní, což jsme viděli v tomto roce mnohokrát při zvýšené volatilitě a cenových propadech.

Richard Bechník

 • Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a zaměřoval se na bankovnictví, pojišťovnictví a měnovou politiku.
 • Profesní zkušenosti získal v České spořitelně a v Penzijní společnosti Komerční banky.
 • Nyní se jako investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select věnuje retailovým investicím.

Jak čelit dalším podobným situacím? I když můžeme na šíření nákazy nahlížet jako na globální problém, jednotlivé regiony a země zasahuje v čase s výrazně odlišnou intenzitou, která je ale těžko predikovatelná. Na to pak reagují i zdejší aktiva jako akcie či dluhopisy. Nikdo začátkem roku netušil, že zrovna Čína a Taiwan budou v pololetí na poli akciových trhů představovat jedny z nejvýkonnějších titulů. Jediným bezpečným přístupem v takovém prostředí byla a je diverzifikace.

Další stěžejní doporučení vychází z umění zachovat chladnou hlavu a dodržovat investiční horizont. O tom nás může přesvědčit letmý pohled na americké technologie, jejichž index Nasdaq v září propadl o 5,7 procenta. Za necelou půli října to už ale téměř stačil dohnat s růstem 5,4 procenta.

V dnešní nejisté době ale dominují především peněžní produkty. Lidé je pochopitelně vyhledávají jako bezpečný přístav s vysokou likviditou. Od začátku roku domácnosti na svých účtech nechaly o 210 miliard korun víc. Následně si ale neuvědomují, že zde podstupují téměř jistou reálnou ztrátu vlivem inflace. Ta za září činila 3,2 procenta. Nominální úrok na této úrovni ale můžeme hledat ztěžka.

Autor:

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021.

 • Nejčtenější

Nepřizpůsobila chůzi chodníku, odmítlo město odškodné ženě. Rozhodl soud

Pokud spadnete a zraníte se na neupraveném chodníku, máte nárok na náhradu škody. U koho nárok uplatnit a jak se...

Podnikatelský nápad brali jako recesi, uspěli u zákazníků i v soutěži

Martin Zrzavý a Tomáš Jeřela mají společnou zálibu, folklor. Potisk krojové košile na tričko vznikl před sedmi lety...

Spořit na penzi s příspěvkem státu půjde v novém účastnickém fondu

Skupina Partners získala od centrální banky licenci na vlastní penzijní společnost. Na jejím základě pak zažádala o...

KVÍZ: Zvládnete daně přiznat bez chyb a neplatit víc, než je třeba?

Na odevzdání daňového přiznání je ještě měsíc času. Než se ale pustíte do vyplňování růžového formuláře, ověřte si v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pro klienty není dobrá zpráva, když jejich oblíbená banka zmizí, říká expert

Ještě coby vysokoškolák nastoupil jako úvěrový analytik do ČSOB, o 19 let později byl členem jejího představenstva....

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

 • Další z rubriky

E-recept vám nepošlu, nebyl jste na preventivce, vzkázal lékař

Preventivní lékařská prohlídka u praktika jednou za dva roky je hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Je povinná?...

KOMENTÁŘ: Nový stavební zákon jako Pyrrhovo vítězství?

Podle odborníků není výjimkou, že se doba stavebního řízení vyšplhá i na několik let. Vláda schválila návrh nového...

Svatý Valentýn váš majetek neochrání, manželská smlouva ano. Co o ní víte?

Manželskou smlouvu u nás sepisuje každý čtvrtý pár, který vstupuje do manželství. Lidé se tím chrání před odpovědností...

Poradna: Podnikáte jako OSVČ a plánujete dítě? Jak nepřijít o peníze

Od letošního roku mají podnikatelé a podnikatelky s příjmy do jednoho milionu korun možnost platit si paušální daň. Do...

Advantage Consulting, s.r.o.
KRÁL JAKOSTI A KVALITY (40-45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Karlovarský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Zemřel rockový bubeník kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Zemřel rockový bubeník spjatý zejména s heavymetalovou kapelou Citron Radim Pařízek. Hudebníkovi, který se uplatnil i v...

Jeden partner byl sadista, druhý asexuál, říká autorka erotické trilogie

Blanka Lipinska (35) se proslavila svou erotickou trilogií s názvem 365 dní. Polská spisovatelka si momentálně užívá na...

České lvy vyhrál Šarlatán, z herců Trojan, Borová, Mádl a Špalková

Filmové ceny Český lev za rok 2020 vyhrál životopis léčitele Šarlatán, vyslaný rovněž za Oscary. Cenu pro herce v...

Těžká z dokumentu V síti má kromě manžela a přítelkyně i další milostné vztahy

Tereza Těžká (25) je divákům známá jako jedna z představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních predátorech V...