Problému s exekucemi chtěl zabránit pan Marcel. „Pronajímal jsem byt a protože vím, že exekutor jde v první řadě na adresu trvalého pobytu, součástí nájemní smlouvy byla klauzule, že nájemce se na adrese bytu nemůže přihlásit k trvalému pobytu,“ popisuje pan Marcel.
O pár měsíců později se dozvěděl, že jeho nájemkyně si v bytě přihlásila trvalý pobyt, aby mohla pobírat podporu na bydlení. A zároveň zjistil, že je proti ní vedeno několik exekucí. Stěžoval si na úřadě, ale marně. „Řekli mi, že úřad nepochybil a že vůbec nejsou povinni číst obsah smlouvy,“ rozhořčuje se Marcel.
Zakázat nájemci, aby si zřídil trvalý pobyt, nemůžete
„I když je v nájemní smlouvě ujednání o tom, že pronajímatel zakazuje nájemci ohlásit svůj trvalý pobyt na adrese pronajatého bytu, tak to nájemci v ohlášení trvalého pobytu nemůže zabránit,“ vysvětluje advokát Pavel Nastis. Podle zákona o evidenci obyvatel totiž nájemci stačí, pokud doloží oprávněnost užívání bytu, tedy nájemní smlouvu. Souhlas pronajímatele se k ohlášení trvalého pobytu zákon nevyžaduje. Jinými slovy, podle zákona je toto ustanovení ve smlouvě neplatné.
Daně 2017Průvodce formulářem daňového přiznání a tipy jak ušetřit: SPECIÁL NA TÉMA DANĚ Jak správně vyplnit daňové přiznání a kde zjistit, jaká daňová zvýhodnění můžete uplatnit? VYPLNIT FORMULÁŘ ON-LINE |
A navíc skutečnost, zda má nájemce v bytě trvalý pobyt či nikoli, nemá vůbec žádný význam. Trvalý pobyt má pouze evidenční charakter. „Pronajímatelé se velice často obávají udělit nájemci souhlas k přihlášení trvalého pobytu, ovšem neuvědomují si, že pokud se exekutor dozví, že dlužník v tom bytě bydlí, může do bytu vstoupit a provádět exekuci, i když dlužník na této adrese nemá svůj trvalý pobyt,“ dodává Pavel Nastis. Exekutor může provést mobiliární exekuci všude tam, kde se domnívá, že má dlužník svůj majetek.
Pokud jste nájemce, zajímejte se o to, zda v bytě nemá trvalý pobyt například předchozí nájemník. „Exekuce by sice měla být prováděna v bytě, kde se dlužník fakticky zdržuje, ale odhlášení trvalého pobytu předchozího uživatele lze určitě doporučit. Není totiž vyloučeno, že se budete později dohadovat s exekutorem, že bývalý uživatel bytu tam již nebydlí,“ upozorňuje vedoucí právního oddělení dTestu Lukáš Zelený.
Ověřit si dluhy a platební morálku není nikdy stoprocentní
Jako majitel nemovitosti, kterou pronajímáte, můžete nájemce požádat o aktuální lustraci ze soudu, že nic nedluží. Můžete po něm chtít, aby předložil výpis z centrální evidence exekucí.
Nepřehlédněte |
Řada pronajímatelů si ověřuje platební morálku nájemce z nejrůznějších registrů. Podle advokáta Pavla Nastise ale neexistují žádné zdroje, ze kterých lze stoprocentně zjistit, že váš budoucí nájemník je bez dluhů. Registry fungují na principu, že údaje do nich vkládají pouze některé subjekty, například mobilní operátoři, poskytovatelé energií. V centrální evidenci exekucí se neevidují návrhy na nařízení exekuce.
A výpisy ze soudu? Abyste měli stoprocentní jistotu, že dotyčný nikde nic nedluží, museli byste po něm chtít výpis ze všech soudů, protože není vyloučeno, že proti osobě s trvalým bydlištěm v Ostravě je vedeno soudní řízení například u městského soudu v Praze. „Navíc, dotyčný člověk mohl být v uplynulých několika měsících třeba pětkrát přistižen v různých městech při jízdě načerno, pokuty zatím nejsou vymáhány, ale jsou to dluhy, které v budoucnu mohou vést k exekuci,“ varuje advokát.
Důležitá je nájemní smlouva
Jedinou možností, jak zabránit exekuci vašich věcí, je správně sepsaná nájemní smlouva. „Doporučuji do nájemní smlouvy uvést, jaké vybavení ve vlastnictví pronajímatele je přenecháváno nájemci do užívání, podrobně toto vybavení popsat a ideálně ke smlouvě přiložit fotodokumentaci,“ doporučuje Pavel Nastis.
Exekuce v bytě ovšem může proběhnout nejen pro dluhy nájemce, ale i pro dluhy pronajímatele. Pokud jste tedy v bytě nájemníkem a do bytu jste si pořídili své věci, schovejte si všechny účtenky.
Problémy s nečekanou návštěvou exekutora ovšem mohou nastat i kvůli dluhům manžela, ať už pronajímatele či nájemce. „Skutečnost, že pro dluhy jednoho z manželů může být postižen i majetek toho druhého, si bohužel řada lidí stále neuvědomuje, obranou v těchto případech může být oddělení majetku formou notářského zápisu,“ říká Lukáš Zelený.
Exekutor zabavil vaši věc, co teď?
Pokud již nastala situace, že je vedena exekuce nebo výkon rozhodnutí, tak dříve či později dojde k tomu, že nájemce v bytě navštíví vykonavatel a bude mít snahu postihnout movité věci dlužníka. Při tomto takzvaném mobiliárním způsobu exekuce může dojít k tomu, že budou zabaveny věci, které dlužníkovi nepatří, ale patří třetí osobě, například jeho přítelkyni, rodičům nebo pronajímateli bytu.
„Ocitnou-li se na soupisu exekutora věci nepatřící dlužníkovi, ale vám, můžete požádat o jejich vyškrtnutí ve lhůtě 30 dnů plynoucí ode dne, kdy se dozvíte, že vaše věci byly do exekuce zahrnuty,“ uvádí Lukáš Zelený z dTestu. O návrhu na vyškrtnutí věci ze soupisu rozhodne exekutor do 15 dnů od jeho doručení. Pokud exekutor návrhu vyhoví, například když je jednoznačně listinnými důkazy doloženo, že věc nepatří povinnému, je záležitost vyřešena.
„Pokud vám exekutor nevyhoví, nezbude vám než podat k soudu žalobu na vyloučení věcí z exekuce,“ doporučuje Zelený. Žalobu je třeba podat u soudu ve lhůtě 30 dnů od doručení rozhodnutí exekutora, kterým nevyhověl návrhu na vyškrtnutí věcí z exekuce. V soudním řízení pak musíte prokázat, že jste vlastníkem věci, ideálně účtenkou, výpisem z účtu prokazujícím, že jste věc zakoupili a uhradili platební kartou, popřípadě svědeckou výpovědí.