Spotové ceny energií mohou dnes běžnou domácnost finančně zruinovat

Vysoké ceny energií zesilují tlaky obchodníků na odběratele, aby si sjednali takzvané spotové neboli dynamické ceny. Ty se odvíjí od aktuálně obchodovaných cen energií na burze, a ty jsou teď mnohonásobně vyšší. Domácnosti to může zruinovat.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Někteří z obchodníků dokonce převádějí domácnosti na spotové ceny bez jejich vědomí. Ve svých nekalých praktikách se podle předsedy Rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Stanislava Trávníčka zaměřují hlavně na seniory, kteří se v tarifech a smlouvách ne vždy dobře orientují.

Úřad podle něj letos řešil přes 900 stížností na neoprávněné převedení na spotové ceny. Reálně jde ale o podstatně více poškozených. Jedna stížnost se totiž týká obvykle více zákazníků, často i několika tisíců. „To už jsou poměrně vysoké počty,“ podotýká Trávníček.

V současnosti u nás na principu spotového určení cen energií podle Trávníčka funguje zhruba pět procent domácností. Tlaky ze strany dodavatelů nebo zprostředkovatelů dodávek energií na přechod domácností na spotový produkt budou podle něj sílit s tím, jak porostou ceny elektřiny a plynu.

„Bohužel s tím, jak se zvyšuje cena na trzích a obchodníci mají problém se zajištěním elektřiny, tak mají problém s cenami a snaží se převádět zákazníky na spotové ceny,“ říká. Zároveň tvrdí, že podle dat ERÚ už v Česku v posledních měsících narůstá počet spotřebitelů se sjednanými spotovými produkty.

Spotové ceny dnes běžnou domácnost zruinují

Spotové někdy nazývané dynamické ceny energií představují pro běžnou domácnost nemalé riziko. To především v současné době, kdy se ceny energií na burzách obchodují na historicky nejvyšších hodnotách.

„Spotové produkty pracují přímo s aktuálním vývojem na burze. Přistupovat by na ně měli pouze ti spotřebitelé, kteří se dobře orientují ve fungování energetické burzy a situaci na ní průběžně sledují,“ upozorňuje finanční poradce skupiny Partners Vladimír Weiss.

Běžná domácnost by se podle něj měla spotovému produktu určitě vyhnout. Cena plynu nebo elektřiny se totiž v posledních měsících ve velmi krátkém čase zvyšuje i o stovky procent.

Pádu do chudoby musíme zabránit. V Česku se z ní dostává těžko, říká ekonom

„Zdražení na burze se do ceny u spotových produktů propisuje prakticky okamžitě. V současné situaci jsou proto pro dodavatele energií spotové produkty velmi výhodné. Inkasují vysokou marži a cenu přenáší na koncového spotřebitele,“ dodává Weiss.

To je i důvod, proč spotové produkty obchodníci odběratelům opakovaně nabízejí. A někteří z nich je na ně převádějí dokonce bez jejich souhlasu. Anebo skrytě v dodatcích ke stávajícím smlouvám. Lidé bohužel zjišťují, co podepsali, až když jim skokově vzrostou zálohy na energie.

Vysoká záloha jako varování

Burzovní produkty nebo i produkty s cenou podle burzy, jak se jim také říká, fungují na bázi cenového vzorce. Vzorec pracuje s cenou energie na okamžitém neboli spotovém trhu, respektive jejím průměrem za určité období. A k ní si připočítá další položky.

Místo ceníku s jasnými částkami se tak spotřebitel může spolehnout jen na vlastní odhad, jak se burzovní ceny budou vyvíjet. Od dodavatele se často dozví jen výši nové zálohy, která ale může skokově vzrůst i z měsíce na měsíc, vysvětlují odborníci.

S tím souhlasí výkonná manažerka Institutu prevence a řešení předlužení Gabriela Vondrušová. Převedení domácnosti na spotové ceny za současné situace podle ní značí pro domácnost doslova peklo.

„Aktuálně je cena elektřiny na spotovém trhu na 13násobku ceny obchodované před dvěma lety. To znamená, že kdo platil zálohy například dva tisíce korun měsíčně, tak se spotovým tarifem zaplatí nyní 26 tisíc korun za měsíc,“ upozorňuje.

Pro většinu domácností je takový cenový skok neudržitelný a likvidační. Domácnosti by se proto podle Vondrušové měly v nynější turbulentní době více zajímat o svůj energetický tarif.

„A v žádném případě nepodepisovat nic podomním prodejcům nebo uzavírat smlouvy po telefonu. Zároveň by si měly hlídat svoji aktuální spotřebu v korunách,“ radí domácnostem.

Na webových stránkách některých dodavatelů už fungují speciální kalkulačky. Do nich lidé zadají svoji spotřebu v KWh a vyjde jim aktuální útrata. Ti dodavatelé, kteří takový servis zákazníkům nezajišťují, by měli zevrubnou útratu vyčíslit alespoň manuálně, například pomocí pracovníka call centra. Zákazníci tím zjistí nejen spotřebu, ale také si ověří, jestli nemají sjednané spotové ceny.

Co dělat při nečekaně vysoké záloze

V situaci, kdy dodavatel požaduje úhradu výrazně vyšší ceny, o které zákazníka předem a jasně neinformoval, by se měl na nesprávný postup nejprve ohradit u samotného dodavatele. Pokud společnost chybu neuzná a vyúčtování neopraví, pak přichází na řadu reklamace.

„Pokud mu dodavatel nevyhoví, může se bránit prostřednictvím mimosoudního řešení spotřebitelského sporu na ERÚ. Právě v těchto řízeních může zaznít pravomocný verdikt, že dodavatel na účtování zvýšené ceny nemá nárok,“ vysvětluje ve svém doporučení úřad.

KALKULAČKA: Spočítejte si, kolik vám stát pošle přes úsporný tarif

Zvlášť nebezpečné jsou podle odborníků pro spotřebitele spotové produkty sjednané na dobu určitou. „Kvůli tomu, že je u spotového produktu smluvní cena dána vzorcem, který se nemění ani při zdražování, nelze zpravidla využít zvýšení ceny jako důvod pro odstoupení od smlouvy bez sankcí, jako je tomu u standardních produktů,“ vysvětlují zástupci ERÚ.

Jestliže si spotřebitel sjedná spotový produkt se smlouvou na dobu určitou, ale později zjistí, že jeho domácí rozpočet burzovní výkyvy neunese, nemůže odejít, aniž by se vyhnul sankci za předčasné ukončení smlouvy. Jedinou výjimkou jsou nekale sjednané spotové produkty. A ty, které obchodník sjednal bez dostatečného vysvětlení, v čem princip spotového produktu spočívá.

„Proti takovému postupu se může zákazník ohradit a namítat neplatnost smlouvy,“ radí, jak na vypovězení spotových cen u energií, zástupci ERÚ.

Autoři: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Soused topí v krbu, zahradu máme plnou sazí a smradu. Jak se bránit?

26. února 2024

Náklady na topení v rodinných domech bývají výraznou složkou celkového rozpočtu domácnosti. Každý...

Rozbil jsem služební tablet. Po třech letech mi přišel účet na 10 tisíc

28. února 2024

Zaměstnanec je ve vztahu k zaměstnavateli považován za slabší stranu a je proto českým právním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přeplatek na energiích 25 tisíc dodavatel nevrátil, zálohy nesnížil

29. února 2024

Na začátku roku dodavatelé energií zasílají vyúčtování elektřiny a plynu. Jak má být doručeno a co...

Přejít ze starého do nového „penzijka“ je snazší. Komu se to vyplatí?

27. února 2024

Staré penzijní připojištění peníze příliš nezhodnocuje oproti novému doplňkovému penzijnímu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byt na investici: před pár lety sázka na jistotu. A co dnes?

1. března 2024

Premium Investice do nemovitosti je v našich končinách dlouhodobě považovaná za bezpečnou. To platí stále....

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Proč přisuzujeme druhým lidem nepříznivé vlastnosti, které nemají

4. března 2024

Řada lidí často přisuzuje druhým nejrůznější negativní vlastnosti, které ve skutečnosti nemají....

DIPnete si správně? Co víte o dlouhodobém investičním produktu?

3. března 2024

Dlouhodobý investiční produkt, zkráceně DIP. Tato tři písmena jsou v poslední době vidět skoro...

Příběh nejen o tekutých trnkách. Reportáž z Vizovic

2. března 2024

V království slivovice Rudolfa Jelínka vyrobí šest milionů lahví pálenky ročně, část produkce...

Byt na investici: před pár lety sázka na jistotu. A co dnes?

1. března 2024

Premium Investice do nemovitosti je v našich končinách dlouhodobě považovaná za bezpečnou. To platí stále....

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Okouzlil mě v uniformě pilota a sbalil na Bali, říká Vondráčková o manželovi

Helena Vondráčková (76) zavzpomínala na první seznámení se svým manželem Martinem Michalem (64), kdy ji okouzlil v...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...