Lidé se zdravotním postižením (OZP), kterým doma s dýcháním pomáhá plicní ventilace či oxygenoterapie, měli letos vážné obavy o nikoli nevýznamně navýšený příspěvek na mobilitu o 2 tisíce korun na 2 900 korun měsíčně. Od prosince 2022 byl tento vyplácený příspěvek kvůli skokovému růstu cen elektřiny totiž původně schválený jen do konce letošního roku. Jeho výplata nakonec pokračuje, a i v roce 2025 tak lidem v domácí péči nadále pomůže s úhradou elektřiny.
„Zrušení časového omezení příspěvku na provoz umělé plicní ventilace, díky které můžu být doma s rodinou, a ne v nemocnici, jenom vítám. Zálohy na elektřinu nám před dvěma roky vyskočily několikanásobně,“ říká k podpoře osmašedesátiletý pan Jaroslav.
Dýchací přístroj doma zprvu používal hlavně na noc. Dnes, jak říká, už ho má zapnutý kvůli pokročilému onemocnění většinu času i přes den. A tak roste i spotřeba energie.
„Nikdy jsem žádné sociální příspěvky nebral, celý život pracuji. Poslední roky jsem pracoval v hutním průmyslu, dříve i jako horník, a to se na mě podepsalo,“ vysvětluje zřejmé důvody svého onemocnění.
Na dýchání se šetřit moc nedá
Kvůli zhoršení zdravotního stavu, kdy pan Jaroslav potřebuje používat dýchací přístroj po větší část dne, mu v domácnosti skokově narostla spotřeba energie. Nyní na zálohách platí měsíčně 3 800 korun. Přitom žije se svou manželkou ve dvoupokojovém bytě s kuchyní vytápěném ústředním topením. A říká, že šetří, kde se dá. Také ale dodává, že ne všude je to možné.
„Dýchat prostě musíte a mě s tím pomáhá přístroj na elektřinu. A na dýchání se ušetřit moc nedá,“ dodává pan Jaroslav.
Kvůli mimořádnému růstu cen elektřiny, ale i plynu v roce 2022 se podle finančního poradce skupiny Partners Davida Kučery dostaly do problémů mnohé domácnosti. „Nejhůře dopadly ty domácnosti, které spolu s elektřinou používaly i plyn obvykle k vytápění. Mnohé z nich plynové kotle kvůli vysokým cenám odstavily a přešly na vytápění pevnými palivy,“ říká.
Pojištění dlouhodobé péče: ztráta soběstačnosti už nemusí být strašák |
Lidé podle něj začali energiemi i více šetřit, zateplovat budovy a podle jeho zkušeností i snížili kvůli úsporám udržovanou teplotu v bytech a domech „Taková opatření považuji v danou situaci za rozumná, ale jak ukazuje i příběh pana Jaroslava, některé domácnosti nemůžou i přes uskromnění se výrazně snížit spotřebu elektřiny,“ dodává Kučera.
Finanční příspěvek od státu pro tuto skupinu pacientů je tak podle něj navíc úspornějším řešením, než kdyby pobývali na lůžku v některém ze zdravotnických nebo sociálních zařízení.
Zvýšení příspěvek na mobilitu činí 2 900 korun
Na provoz plicní ventilace nebo oxygenoterapii, tedy léčbu pomocí inhalace kyslíku, přispívá stát lidem v domácí péči prostřednictvím zvýšeného příspěvku na mobilitu. Ten činí 900 korun měsíčně. Pokud je zvýšený o příspěvek na kyslíkový přístroj, pak dosahuje částky 2 900 korun každý měsíc.
Příspěvek se ale nevztahuje na zdravotnické přístroje pro léčbu poruch dýchání ve spánku. A rovněž ani na prostředky pro odsávání z dýchacích cest, jak se pojištěnci často mylně domnívají.
O příspěvek se žádá na úřadech práce a ty ho i vyplácejí. Podmínkou jeho výplaty ale je přiznání příspěvku na mobilitu. To znamená, že ti, kteří ho nepobírají, musí nejprve požádat o průkaz osoby se zdravotním postižením a příspěvek na mobilitu. Teprve poté žádají o zvýšení podpory na provoz plicní ventilace.
K žádosti o zvýšení příspěvku na mobilitu kvůli domácí plicní ventilaci se přikládá potvrzení od zdravotní pojišťovny o užívání přístroje. Stačit by ale měla i smlouva o výpůjčce přístroje uzavřenou s pojišťovnou, firmou zajišťující jeho dodání a servis a žadatelem o příspěvek. Pro podání žádosti o vystavení potvrzení nevyžadují pojišťovny speciální formulář, stačí tak o potvrzení požádat volnou formou.