Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. října 2022 Olívie, Oliver

EET má být od května pro všechny. Na co se připravit a co to bude stát

Svátek práce mohou podnikatelé a drobní živnostníci oslavit stylově. Budou muset zkontrolovat, zda mají vše potřebné k zavedení EET, kterému od 1. května nemá uniknout nikdo, kdo přijímá platby v hotovosti.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Skupina 73 poslanců však podala Ústavnímu soudu návrh na zrušení zákona o elektronické evidence tržeb, nebo jeho částí. Tisková mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková redakci iDNES.cz zároveň potvrdila, že soudce zpravodaj chce vyhovět návrhu na přednostní projednání. Není proto zatím zcela jisté, že zákon začne platit, tak jak byl schválen.

Pokud však nedojde ke změně, elektronická evidence tržeb začne od začátku května platit povinně pro mnoho dalších profesí. EET si budou muset pořídit lékaři, advokáti, taxikáři či zemědělci nebo drobní živnostníci, jako jsou švadleny, elektrikáři či truhláři. Co budou muset konkrétně udělat?

Daň z příjmu

Stáhněte si interaktivní podání, které vás povede

ilustrační snímek

Na kterémkoli finančním úřadě podnikatel požádá o autentizační údaje. Kdo má zřízenu datovou schránku, může žádat elektronicky na Daňovém portále. Se získanými údaji se přihlásí do webové aplikace Elektronická evidence tržeb. Po přihlášení je potřeba zaevidovat své provozovny a vygenerovat certifikát, který pak podnikatel nainstaluje do svého pokladního zařízení. A pozor, certifikát má omezenou platnost – po třech letech je nutné jej obnovit.

Ve standardním režimu se pak pomocí pokladního zařízení evidují tržby a tisknou účtenky s kódem FIK. Je k tomu potřeba připojení k internetu. Ohledně EET nemusí s finančním úřadem nic dalšího řešit. Pokud dojde k výpadku internetu či poruše pokladny, je třeba jednotlivé údaje do systému zadat dodatečně do 48 hodin. V provozovně všech podnikatelů musí být viditelně umístěna informace, kterému z režimů EET podléhají hotovostní platby.

Zjednodušený režim: špatný přístup k internetu

Vše se vyřizuje stejně jako u varianty ve standardním režimu – autentizační údaje, certifikáty, pokladní zařízení. V případě, že podnikatel nemá dobrý přístup k internetu, může požádat úřad o evidování ve zjednodušeném režimu. Tržby bude evidovat jako ostatní, na účtence však nebude jedinečný kód FIK, bude tam jen PKP (podpisový kód poplatníka). Alespoň jednou za 5 dní se musí připojit k internetu a tržby poslat k zaevidování. 

Zvláštní režim: malé obraty

Kdo má jen malé obraty v hotovosti, nemusí si žádat o autentizační údaje a vyřizovat certifikát, ale musí požádat na finančním úřadě o možnost evidovat tržby ve zvláštním režimu. Podmínkou je, že podnikatel není plátcem DPH, nemá víc než dva zaměstnance a jeho příjmy z hotovostních tržeb nejsou vyšší než 600 000 ročně. Přesně: výše příjmů z evidovaných tržeb nepřesahuje za čtyři bezprostředně předcházející kalendářní čtvrtletí 600 000 Kč a předpokládaná výše těchto příjmů ve 12 bezprostředně následujících kalendářních měsících nepřesahuje 600 000 Kč.

Na finančním úřadě si podnikatel vyzvedne bločky účtenek, které bude vyplňovat ručně. Povinné údaje jsou částka, datum a čas, DIČ a číslo provozovny (jestliže jich má víc). DIČ nezapisuje, pokud je jeho součástí rodné číslo. Na účtence jsou ještě další nepovinné údaje. Originál dá podnikatel zákazníkovi, kopii bude archivovat. Nejpozději 20 dní od konce kalendářního čtvrtletí na úřad odevzdá sumář evidovaných tržeb.

Co je třeba udělat a kolik to bude stát některé vybrané profese?

1. AUTOMECHANIK

Má stálou provozovnu vedle rodinného domu, v místě však není internet ani mobilní signál. Denně řeší 2 až 3 klienty.
CO SI POŘÍDIT : zjednodušený režim schválený finančním úřadem
JAK TO FUNGUJE: Obstará si aplikaci EET a jednotlivé tržby bude její pomocí evidovat offline, i když nebudou obsahovat kódy FIK. Nejpozději jednou za pět dní se musí připojit k internetu a zaevidované tržby odeslat do systému finanční správy.
NA KOLIK TO VYJDE: Do mobilu si zdarma může stáhnout EET systém, třeba Profi účtenku či JswEET. K tisku účtenek zákazníkům bude potřebovat přenosnou tiskárnu, ta vyjde na 3 000 korun, bloček termopapíru na účtenky vyjde na desetikorunu.

2. PEKAŘKA

Má vlastní prodejnu s pekárnou, peče několik druhů chleba, koláče a sezonní pečivo (vánočky, mazance). V prodejně denně obslouží asi stovku zákazníků. Nemá problém s přístupem na internet.
CO SI POŘÍDIT: stálou pokladnu
JAK TO FUNGUJE: Obstará si pokladnu s tiskárnou a s EET softwarem. Jednotlivé tržby bude evidovat online a zákazníkům dávat rovnou účtenky s kódem FIK. Tržby budou hned evidované a ona pak nebude muset nijak dodatečně úřadovat.
NA KOLIK TO VYJDE: Protože má dost obratů, měla by dbát na to, aby se pokladna pohodlně ovládala, stejně tak tiskárna by měla být spolehlivá a rychlá. Než mobilní telefon bude lepší přenosná dotyková pokladna, dá se sehnat i za 6 000 korun s tiskárnou. Systém Profiúčtenka může být zdarma. Kdo by chtěl vychytanější systém, který zahrnuje třeba i skladovou evidenci, musí si připravit alespoň 8 500 korun.

3. TRUHLÁŘ

Truhlář je už v důchodu, ale když ho někdo ze sousedů požádá o pomoc, vyrobí na zakázku třeba stůl či křeslo. Během roku má přibližně pět takových zakázek.
CO SI POŘÍDIT: zvláštní režim schválený finančním úřadem
JAK TO FUNGUJE: Pokud podnikatel splní podmínky zvláštního režimu, na finančním úřadě si vyzvedne blok účtenek, které bude zákazníkům vyplňovat. Jednou za čtvrt roku odevzdá jejich sumář finančnímu úřadu.
NA KOLIK TO VYJDE: Tento systém je zdarma – stojí však čas a administrativu.

4. SEZONNÍ TRHOVKYNĚ

Žena na rodičovské má koníčka – šije doma patchworkové deky. Dvakrát ročně se s nimi vydává na tradiční trhy, kde část své tvorby prodá.
CO SI POŘÍDIT: evidenci s kasabločkem
JAK TO FUNGUJE: Obstará si systém, který nevyžaduje tiskárnu. Nejprve se do něj na internetu zaregistruje. Do mobilu si stáhne aplikaci, zadá tržbu a z bločku utrhne lístek s jedinečným kódem, který dá klientovi. Klient si pak na internetu může stáhnout účtenku. Lze ovládat i pomocí SMS – prodejce nepotřebuje chytrý telefon. Finanční správě není třeba nic dodatečně posílat. NA KOLIK TO VYJDE: Tímto způsobem funguje systém Malá pokladna. Pokladní systém stojí 120 korun měsíčně, ale platí se jen v měsíci, kdy jej použijete. Jeden kasabloček stojí 25 korun a obsahuje 150 účtenek. Data či SMS podle tarifu operátora.

5. INSTALATÉR

Instalatér pracuje v domácnostech klientů. Podle typu zakázky, někde dvě hodiny, jinde několik dní.
CO SI POŘÍDIT: mobilní zařízení
JAK TO FUNGUJE: Může v kapse nosit přenosnou pokladnu s tiskárnou, nebo si stáhnout aplikaci do mobilu jako automechanik z prvního příkladu. Rozdíl je v tom, že bude tržby finanční správě odesílat hned a klientům dávat EET účtenku s kódem FIK.
NA KOLIK TO VYJDE: Opět může využít Profi účtenku či JswEET, což je software zdarma s přenosnou tiskárnou za 3 000 korun. V mobilu bude potřebovat datový tarif, ten se dá pořídit od 99 korun na 30 dní či v ceně měsíčního paušálu.


Autoři: ,
  • Nejčtenější

Začal podnikat sám a z ničeho, teď má parťačku a vydělávají miliony

Štěpán Hodač se proslavil vlastním receptem na hummus a kimchi. Se svými produkty oslovil spoustu zákazníků a svou...

Podle metrů, nebo podle osob? Jak účtovat zálohy na služby v SVJ

Premium Pokud jste vlastníkem bytu, zálohové platby energií řešíte sami se svým dodavatelem, stejně tak i vyúčtování. Řadu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kteří absolventi na trhu práce uspějí nejlépe a kde jsou největší mzdy

Každý rok je pro absolventy něčím výjimečný. Ten letošní je k nováčkům veskrze vlídný. Firmy vítají každou novou sílu s...

Povinnost, nebo benefit? Stravné se zvýšilo, na co máte nárok?

Stravné bylo od 20. srpna zvýšeno. To ovlivnilo i daňově optimální hodnotu stravenky, která dnes činí 180 Kč. Na co...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chaty a chalupy už tolik nefrčí. Co to dělá s cenami?

Premium Krátce po vypuknutí pandemie koronaviru v roce 2020 se pořízení rekreační nemovitosti stalo po delší době opět horkým...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Datové schránky dostanou automaticky živnostníci i mnozí zaměstnanci

Doposud jsou datové schránky doménou firem. Pro ostatní jsou pouze dobrovolnou záležitostí. To se však od příštího roku...

Proč někdy popíráme skutečnost a kdy je to už přes čáru

Před tím, co nás stresuje, se nás naše mysl snaží občas bránit. Někdy ovšem za cenu, že ztrácíme kontakt s realitou....

Nalákala ho nabídka výhodné investice. Jedním kliknutím přišel o půl milionu

Počet kybernetických podvodů roste a vyvíjejí se i metody útočníků. Jaké jsou nejčastější finty podvodníků a jak se jim...

KVÍZ: Zelené prvky pro každého. Jak ušetřit na vytápění a získat dotaci?

Rostoucí ceny elektřiny a plynu nutí Čechy zateplovat, měnit vytápěcí návyky a pořizovat alternativní zdroje energie....

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...