Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 29. ledna 2023 Zdislava

Limit pro povinnou registraci k DPH se zvýší. Komu se vyplatí odhlášení?

Novela zákona o DPH zvyšuje limit pro povinnou registraci k DPH z 1 mil. Kč na 2 mil. Kč Je pro drobné plátce výhodné odregistrování? Jaké faktory před tímto rozhodnutím zvážit, přibližuje daňová poradkyně Denisa Krocová.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

O zrušení registrace bude moci zažádat plátce se sídlem či bydlištěm v České republice, pokud není DPH skupinou a jeho obrat za 12 po sobě jdoucích měsíců nepřesáhl 2 mil. Kč. A pokud chcete vstoupit do režimu paušální daně, je zrušení registrace k DPH podmínkou.

„Nicméně lákavá myšlenka zániku povinností spojených s plátcovstvím DPH a úspory souvisejících administrativních nákladů by neměla zastínit povědomí o povinnostech spojených se zrušením registrace,“ upozorňuje daňová poradkyně Denisa Krocová.

Zároveň je vhodné se zamyslet, zda být neplátcem je pro daný typ podnikání či pro danou pozici v obchodním řetězci skutečně výhodné. Než se rozhodnete, zodpovězte si následující otázky.

1. Nebudu muset vracet odpočty?

Pokud jste pořídili majetek, u kterého jste uplatnili daň na vstupu v plné či částečné výši, a který máte stále ve svém obchodním majetku, budete pravděpodobně muset uplatněný odpočet DPH snížit.

Denisa Krocová

Denisa Krocová

 • Absolvovala Fakultu financí a účetnictví na VŠE v Praze.
 • Je certifikovaný daňový poradce.
 • Od roku 2019 působí ve společnosti BDO, kde pracuje jako Senior Consultant v oddělení daní.
 • Zabývá se hlavně problematikou nepřímých daní, primárně DPH a DPH compliance.
 • Pracuje na projektech daňové due diligence, nastavení reportingu Intrastat a DPPO compliance.
 • Je součástí týmu zabývajícího se problematikou ESG a vlivu politiky udržitelnosti na daňovou oblast.
 • Má zkušenosti s vedením účetnictví, podílí se na zakázkách pro malé a střední společnosti působící v oblasti výroby, služeb a obchodu.

Lhůta pro úpravu odpočtu činí 10 let pro nemovitosti a jejich technické zhodnocení a 5 let pro ostatní dlouhodobý majetek. Úprava odpočtu se týká také zásob, vlastního nedokončeného majetku a dalšího majetku pořízeného v období 11 měsíců předcházejících měsíci zrušení registrace, u kterého byl uplatněn odpočet alespoň 2 100 Kč. Povinnost vrátit odpočet vzniká i z titulu přijaté úplaty za zdanitelné plnění, které se do dne předcházejícímu dni zrušení registrace neuskutečnilo.

„Pokud plátce DPH při podání žádosti o deregistraci eviduje některé z výše uvedených, měl by zpozornět. Zrušení registrace k DPH se totiž může stát značně nákladné, upozorňuje poradkyně.

Zákon stanovuje lhůtu pro úpravu odpočtu, která má představovat jakousi „dobu životnosti“, po kterou by měl být majetek používán k vytváření přidané hodnoty.

„Jestliže plátce majetek po celou tuto stanovenou dobu ke zdanitelné činnosti nevyužívá nebo zruší svoji registraci k DPH, musí část nároku na odpočet poměrně podle počtu let či měsíců vrátit finančnímu úřadu, aby nedocházelo k nerovnostem mezi neplátci DPH a bývalými plátci DPH,“ vysvětluje poradkyně.

Příklad (Zdroj: BDO)

Fyzická osoba, podnikatel a plátce DPH, pořídil v srpnu 2020 automobil za 605 000 Kč a uplatnil si plný nárok na odpočet DPH ve výši 105 000 Kč. Plátcovství DPH bylo zrušeno k 15. 12. 2022. Jelikož podnikatel bude poslední daňové přiznání k DPH podávat za prosinec 2022, musí v něm provést úpravu nároku na odpočet a snížit uplatněný nárok na odpočet z tohoto automobilu.

Od nákupu automobilu neuplynuly ani tři roky z pětiletého sledovaného období. V přiznání za prosinec 2022 tak bude muset podnikatel snížit odpočet z automobilu o 3/5 nárokovaného odpočtu DPH a vrátit 3/5 ze 105 000 Kč, tedy 63 000 Kč.

2. Nehrozí mi registrace tzv. identifikované osoby?

Identifikovanou osobou se stává podnikatel (neplátce DPH), když přijímá službu nebo zboží z jiného členského státu EU nebo nabízí své služby a zboží do jiného státu EU,

„Identifikovaná osoba na rozdíl od standardního plátce pouze vykazuje a odvádí DPH, daňová přiznání podává pouze v případě, že jí ve zdaňovacím období vznikne daňová povinnost. Nemá ale nárok na odpočet DPH,“ upřesňuje Denisa Krocová.

Ze zmíněných důvodů je vhodné zapřemýšlet, zda není výhodnější zůstat zaregistrovaný jako plátce DPH, který má nárok na odpočet.

Při dovozu zboží ze třetích států nehrozí, že se neplátce stane identifikovanou osobou. Nicméně DPH vyměřené celníky při dovozu má neplátce povinnost zaplatit, avšak nemá nárok na odpočet daně.

3. Je pro mne deregistrace skutečně výhodná?

Pravděpodobně nejzásadnějším faktorem pro rozhodnutí, zda být či nebýt plátcem DPH je, s jakými subjekty budete obchodovat, tedy kdo budou vaši zákazníci – plátci nebo neplátci?

„Obecně řečeno, pokud jsou moji zákazníci plátci, je lepší být plátcem, pokud jsou neplátci, výhodnější je být neplátcem,“ říká Denisa Krocová.

Ačkoli zisk podnikatele z jednoho výrobku není registrací ovlivněn, konečná cena produktu, která rozhoduje o poptávce i celkových tržbách již ovlivněna je.

Následující tabulka zobrazuje na příkladu podnikatele nakupujícího vstupy
za 1 000 Kč, k nimž vytvoří přidanou hodnotu ve stejné výši, rozdílnost konečných cen pro zákazníky za předpokladu, že je podnikatel plátcem/neplátcem DPH a zákazník plátcem/neplátcem DPH:

Rozdíl v konečných cenách v závislosti na plátcovství DPH (Zdroj: BDO)
PodnikatelPlátceNeplátce
ZákazníkPlátceNeplátcePlátceNeplátce
Nákup vstupů (vč. DPH)1 210 Kč1 210 Kč1 210 KČ1 210 Kč
Náklad podnikatele1 000 Kč1 000 KČ1 210 Kč1 210 Kč
DPH na vstupu
(nárok na odpočet)
210 Kč210 Kč0 Kč0 Kč
Přidaná hodnota1 000 Kč1 000 Kč1 000 Kč1 000 Kč
Prodejní cena vč. DPH2 420 Kč
náklad 1 000 + přidaná hodnota 1 000 + DPH 420
2 420 Kč
náklad 1 000 + přidaná hodnota 1 000 + DPH 420
2 210 Kč
náklad 1 210 + přidaná hodnota 1 000)
2 210 Kč
náklad 1 210 + přidaná hodnota 1 000
Náklad pro zákazníka2 000 Kč2 420 Kč2 210 Kč2 210 Kč

Jak je patrné z příkladu, zisk podnikatele činí vždy 1 000 Kč, avšak konečná cena je rozdílná. Pokud je podnikatel plátcem, je výhodnější prodávat zboží plátcům, jelikož za předpokladu stejného zisku podnikatele je cena pro zákazníky - plátce nižší (2 000 < 2 420). Pokud je podnikatel neplátcem, své zboží bude prodávat spíše neplátcům, jelikož má jako neplátce vůči plátcům konkurenční výhodu (cena plátců pro neplátce je 2 420 Kč a cena neplátců pro neplátce je 2 210 Kč).

Ke schválení novely aktuálně zbývá pouze podpis prezidenta. Než se rozhodnete ke zrušení registrace, zamyslete se nad výše uvedenými otázkami.

Novela obsahuje i přechodné ustanovení, které umožňuje zažádat o zrušení registrace plátcům s obratem mezi 1 a 2 mil. Kč i před její účinností, která je plánována na 1. 1. 2023, ale odvíjí se od jejího zveřejnění ve Sbírce zákonů. Pokud dojde ke zveřejnění novely ve Sbírce zákonů například 4. prosince 2022, může plátce již 10. prosince 2022 (tj. do 5 dnů od účinnosti) podat žádost o zrušení registrace k DPH.

Autor: pro iDNES.cz

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

 • Nejčtenější

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

V cenách bytů jsme předběhli i Německo, nájmy zdraží, říká analytik

Přehřátý trh s nemovitostmi si o pokles cen říkal už dlouho. Předpověď, že k tomu dojde během pandemie covidu, se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Roční úspora 6 300 Kč a slušná renta. Češi by měli ve spoření na penzi přidat

Odborníci doporučují, abychom si na stáří během produktivního života našetřili alespoň dva miliony korun. Počty...

Všechny zprávy zdarma a fikce doručení. Časté mýty kolem datových schránek

V průběhu prvního čtvrtletí zřídí stát všem živnostníkům a nepodnikajícím právnickým osobám elektronickou datovou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo musí do konce ledna podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí

Blíží se konec ledna a s ním i uzávěrka pro daňové přiznání k dani z nemovitostí. Vyplněný formulář se podává pouze...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Hromadné řízení by pomohlo podvedeným, současný návrh ale šmejdy nepotrestá

Každý třetí Čech se setkal s neférovým jednáním, které by se dalo řešit podáním hromadné žaloby. Vyplynulo to z...

Všechny zprávy zdarma a fikce doručení. Časté mýty kolem datových schránek

V průběhu prvního čtvrtletí zřídí stát všem živnostníkům a nepodnikajícím právnickým osobám elektronickou datovou...

Virtuální, nebo osobní bankéřka. Víte, co která umí? Otestujte si své znalosti

Umělá inteligence prostupuje do téměř všech oblastí našeho života a finance nejsou výjimkou. Možná už znáte bankovní...

Šetří čas i peníze. Už máte digitální občanku? Otestujte se, co o ní víte

Bankovní identita je nejpoužívanějším způsobem digitálního ověření totožnosti. Během necelých dvou let od startu počty...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Zemřel hudebník Petr Hošek, hlas a tvář punkové kapely Plexis

Ve věku nedožitých 56 let zemřel po krátké nemoci Petr Hošek, zakladatel a hlavní tvář legendární pražské punkové...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...