Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Chystáte se na dovolenou do zahraničí autem? Otestujte se, co víte

  • 19
Pokud jste se letos rozhodli na dovolenou do zahraničí vyjet autem, chce to určitě dobrého řidiče. Ale neuškodí vyzkoušet si v našem kvízu, jak jste připraveni teoreticky. Víte například, jestli je výhodnější mýtné, nebo dálniční známka? Nebo kdy vám pomůže asistenční služba? Otestujte svoje znalosti.

Jedním ze základních aspektů pro klidnou cestu je samozřejmě platný řidičský průkaz. Pokud cestujete v rámci Evropské unie, stačí vám poslední verze českého řidičského průkazu s logem EU. Pokud jste se rozhodli vyjet autem do zemí, které jsou mimo EU, budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz, buď podle ženevské, nebo vídeňské úmluvy. Záleží, do jakých zemí se vydáte, ale tuto skutečnost si raději ověřte.

Ujistěte se také, že máte u sebe technický průkaz a zelenou kartu, která slouží jako doklad o zákonném pojištění. Před cestou ještě zkontrolujte, zda se neblíží kontrola emisí a zda máte havarijní pojištění. „Výhody můžete získat sjednáním asistenčních služeb, které jako řidič využijete i v situaci, kdy budete potřebovat například odtažení vašeho vozu a zapůjčení náhradního, zajištění noclehu, tlumočení, právní pomoc, nebo i v případě nedostatku a záměny paliva,“ uvádí Lukáš Cankař z Volkswagen Financial Services.

Kvíz: Chystáte se na dovolenou do zahraničí autem?

Pokud cestujete na dovolenou zapůjčeným vozidlem, je třeba mít doklad o povolení, případně podepsanou plnou moc opravňující k vycestování do zahraničí. Plná moc vám poslouží tehdy, pokud máte vůz půjčený od zaměstnavatele, rodinného příslušníka či kamaráda. Díky ní v případě neočekávané situace předejdete zbytečným komplikacím. Zároveň si od pronajímatele zjistěte všechny důležité informace a čísla, která by se vám mohla hodit (např. asistenční služba). Pokud máte vozidlo pronajaté od finanční společnosti prostřednictvím operativního leasingu, přesné podmínky zjistěte u ní, ve většině případů budete potřebovat povolení s výjezdem.

Seznamte se s dopravními předpisy cílové destinace, stejně tak i zemí, přes které budete projíždět. „Podle našeho průzkumu to vůbec neprovádí každý osmý český řidič, namátkově si informace o dopravních předpisech studuje jen každý čtvrtý český řidič,“ upozorňuje Cankař a dodává: „Někteří řidiči mohou být odlišnými pravidly pro řízení vozidla v zahraničí zaskočeni, rozdíly totiž nejsou jen v maximální povolené rychlosti, ale také například v povinné výbavě vozu, která se může v některých zemích výrazně lišit.“ Oproti Česku se například v Polsku, Rakousku, Bulharsku, Belgii nebo Pobaltí vyžaduje hasicí přístroj. Problém způsobuje samozřejmě i řízení pod vlivem alkoholu, například ve Španělsku již za jedno promile můžete dostat až tři měsíce.

, pro iDNES.cz