Středa 8. července 2020, svátek má Nora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. července 2020 Nora

Zaplatili jste si ubytování, ale na dovolenou neodjedete. Vrátí vám peníze?

aktualizováno 
Samostatnost při zařizování dovolené se teď může obrátit proti vám. Zatímco u zájezdů s cestovkami je všechno jasné, u soukromě sjednaného ubytování záleží i na tom, zda jste je bukovali přímo, či přes prostředníka.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Do které země jste chtěli jet a kdy a jaká jsou v dané lokalitě protipandemická opatření, i na tom bude záležet, zda se vám peníze za zaplacené ubytování vrátí zpátky všechny, nebo jen jejich část. Důležité je i znění smlouvy, kterou jste si s hotelem dohodli.

Naproti tomu nezáleží na tom, jaká opatření byla tou dobou vyhlášena v Česku. Jiří Fröhlich z České obchodní inspekce to komentuje: „V případě samostatně zakoupeného ubytování v zahraničí se obecně možnost odstoupení od smlouvy řídí právem příslušného státu. Krizová opatření v České republice obvykle nebudou dostatečným důvodem pro odstoupení od smlouvy a vrácení zaplacené částky v případě nevratné rezervace.“

Pobyty si totiž můžete rezervovat takzvaně „s možností storna“ či bez této možnosti, ty bývají také nazývány jako nevratné. Výhodou těch nevratných je, že jsou levnější. Nevýhodou to, že když se rozhodnete nejet z jakýchkoli důvodů, nedostanete peníze zpět. Můžete se však domluvit, že místo vás pobyt využije někdo jiný – hoteliérovi je obvykle jedno, jestli pojede rodina Novákova starší, nebo jejich dcera s rodinou, pokud rodičům překazily plány třeba zdravotní problémy.

Provozovatelé hotelů však nechtějí o své klienty přijít, a proto jsou i v případě „nevratných rezervací“ poměrně vstřícní. Nabízejí vouchery k využití na pozdější dobu a mnohdy i se zajímavými výhodami.

Paní Eva Vácová například zaplatila pobyt přímo italskému kempu. Když už bylo jasné, že červnová dovolená neproběhne, poslala e-mailem dotaz, jaký bude další postup. Obratem dostala odpověď – kemp jí věnoval doživotní Camping Fidelity Card, díky níž může volně a bezplatně měnit termín příjezdu, stornovat pobyt tři dny před příjezdem (standardně bývá 14 dní) a může si vybírat místo v kempu, které jinak bývá přidělené.

Zahraniční spor vyjde draho

Co když nastane situace, že nebudete s výsledkem jednání s hotelem spokojeni? Nebudou vám chtít vrátit peníze, protože jste například nepřijeli kvůli zavřeným hranicím na české straně v době, kdy oni ubytování ještě poskytovali.

Cestování do ciziny

Jaká je aktuální situace v jednotlivých zemích, lze zjistit na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR – hledejte „Rozcestník informací k vycestování do ostatních států“.

Pokud vám to stojí za to, můžete se zkusit obrátit na advokáta. Výzva k vrácení peněz v cizím jazyce vyjde přibližně na dvě tisícovky. Další postup už je náročný, a to i finančně.

„Rozhodné právo je zahraniční a stejně tak budou příslušné i zahraniční soudy, český advokát nebude moci klienta v řízení zastupovat. Může pro klienta dojednat zahraniční právní pomoc, ale její cena se bude řídit zahraničním právem a domluvou se zahraničním advokátem,“ vysvětlují v advokátní kanceláři Slaninová-Vokál. Výsledek je tak nejistý a cena nejspíš mnohem vyšší, než kolik jste za ubytování zaplatili.

Přes Booking či AirBnB

Pokud jste si rezervovali pobyt pomocí zprostředkovatelů, podívejte se, s kým jste uzavřeli smlouvu a komu poslali peníze – s ním jednejte. Může se vám totiž stát, že si vás zprostředkovatel a hotel budou takzvaně přehazovat mezi sebou.

Výhodu mají ti, kteří si objednali o něco dražší pobyt s možností storna – mohou pobyt odvolat a všechny nebo většina peněz se jim vrátí. Pobyty bez možnosti storna budou komplikovanější: rozhodne termín, lokalita a šíře opatření v zemi, kde jste měli zarezervovaný pobyt.

U Bookingu se vše dá „zúřadovat“ po přihlášení na stránkách v sekci „můj přehled“.„Aktuálně jsem takto zrušil pobyt v Polsku. Nebyl žádný problém, všechny peníze se mi vrátily,“ popisuje Marek Močkoř z Darkovic.

Pokud ovšem chcete hovořit přímo „s živým člověkem“, obrňte se trpělivostí. Kontaktovat například operátory Bookingu je téměř nad lidské síly. Třikrát jsme to vzdali po marném třicetiminutovém vyzvánění. Nepomohlo ani vyzkoušet variantu „Je vám čekání dlouhé? Přepojíme vás na našeho anglicky mluvícího operátora“.

U AirBnB mohou být rezervace pobytů provedené nejpozději 14. března s datem příjezdu do 15. června 2020 před příjezdem zrušeny. Airbnb po dohodě buď vrátí peníze, nebo pošle cestovní kredit. U rezervací zamluvených po 14. březnu, kdy už bylo jasné, že je pandemie, budou platit storno podmínky hostitele jako obvykle. Výjimkou jsou případy, kdy jsou host nebo hostitel přímo nakaženi virem covid-19, bude o tom třeba doložit potvrzení.

Jestli jste si ubytování našli na Trivagu, svůj problém nebudete řešit s touto společností (ta jen porovnává ceny), ale s tím, na jehož stránkách jste si pobyt rezervovali – může to být přímo hotel či penzion, ale i jiný zprostředkovatel či cestovní kancelář. Pokud si pamatujete jen to, že jste hledali na Trivagu a měli jet na Zlaté písky, prohlédněte e-mailovou poštu. Jistě jste dostali potvrzující mail o rezervaci a v něm název zprostředkovatele i kontaktní údaje.

V Česku je vše jasnější

Jestli jste si rezervovali tuzemský pobyt, máte situaci o něco jednodušší. Od 16. března bylo v Česku zakázáno poskytovat ubytovací služby. V tom případě je jedno, zda od smlouvy odstoupil ubytovatel, či zákazník – ubytovatel nemůže závazek ze smlouvy splnit, tudíž nemůže zákazníkovi účtovat ani žádné penále.

Některé hotely jsou samy aktivní, kontaktují klienty a nabízejí jiný termín pobytu. To se stalo například klientce Jitce Barlové, která se chystala na tuzemský pobyt v Mníšku pod Brdy. „Jednání bylo vstřícné a férové, nebyl důvod nepřijmout,“ komentuje žena.

Jiné to bude ve chvíli, kdy měl pobyt začínat až po ukončení zákazu ubytovacích služeb (25. května). To se pak uplatní standardní podmínky zrušení rezervace podle smlouvy – tedy i s případnými storno poplatky.

  • Nejčtenější

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Začínali s jedním starým traktorem, dnes mají obrat deset milionů

Nikoho by ani nenapadlo, že se pouze čtyři členové rodiny starají o dvě stě býčků a krav a obdělávají 250 hektarů půdy....

Poradna: může zaměstnavatel chtít vědět, kam pojedu na dovolenou?

S ústupem pandemie koronaviru se opět otevírají hranice. Vycestovat na dovolenou do ciziny je již možné. Nemusí to být...

Vysněná dovolená se nekonala, přesto má zaplatit 24 tisíc. Jak se bránit?

Když si objednáme zájezd u cestovní kanceláře, očekáváme, že ta se o vše postará a my nemusíme nic řešit. Jak ovšem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PŘEHLEDNĚ: Konec daně z nabytí nemovitosti. Kolik dnes ušetříte?

Koupili jste si byt za tři miliony a byli naštvaní, že budete muset vyndat z kapsy ještě sto dvacet tisíc na daň z...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Kolik kdo dnes vydělává? A jak naše mzdy ovlivní krize?

Průměrná mzda se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšila na 34 077 korun. Kdo na průměrnou mzdu dosáhl a kde se...

Právníci: předkupní právo k nemovitosti se od července zásadně mění

Předkupní právo spoluvlastníků nemovitostí bude od 1. července 2020 opětovně zrušeno. Vrací se do stavu, který platil v...

PŘEHLEDNĚ: Konec daně z nabytí nemovitosti. Kolik dnes ušetříte?

Koupili jste si byt za tři miliony a byli naštvaní, že budete muset vyndat z kapsy ještě sto dvacet tisíc na daň z...

Vysněná dovolená se nekonala, přesto má zaplatit 24 tisíc. Jak se bránit?

Když si objednáme zájezd u cestovní kanceláře, očekáváme, že ta se o vše postará a my nemusíme nic řešit. Jak ovšem...

Advantage Consulting, s.r.o.
SAP ABAP VÝVOJÁŘ JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

O novém vztahu jsem svého manžela informovala, říká Světlana Witowská

Moderátorka Světlana Witowská (47) kromě konce v hlavních zpravodajských pořadech České televize řeší také nový vztah....

Můj boj s nemocí: Když jsem se probudila, neměla jsem nohy

Na začátku to vypadalo, jako bych něco špatného snědla nebo chytla virózu, píše čtenářka Renata svůj příběh do seriálu...

Berenika Kohoutová ukázala postavu po porodu bez retuše

Herečka a zpěvačka Berenika Kohoutová (29) si posteskla, že s pětiměsíční dcerou Lolou se její život otočil o 180...