Středa 27. ledna 2021, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. ledna 2021 Ingrid

S čím je nutné počítat, když se dostanete do kontaktu s exekutorem

Když použijete kreditní kartu, sjednáváte splátkový prodej, nebo strčíte do šuplíku složenku za elektřinu, asi neuvažujete o tom, že by to mohlo skončit exekucí. Ale mohlo. Potvrzují to dotazy čtenářů. S čím je nutné také počítat, vysvětluje Pavel Strnad z advokátní kanceláře Polverini Strnad.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Přestěhovali jsme se. Na poště jsme nechali adresu nového bydliště. Co se stane, když mi nepřijde dopis o případné exekuci? Mohu se někde jednoduše dozvědět, zda nejsem v ohrožení?
Nejjednodušší je zajít na příslušný soud v místě bydliště. Ten totiž eviduje všechna řízení a na vaši žádost zdarma vydá informaci, jestli figurujete v některém z nich. Je potřeba dojít na soud, obvykle do podatelny nebo informačního centra, vyplnit formulář a současně s jeho podáním nechat ověřit svou existenci podle občanského průkazu. Pokud budete žádost posílat poštou, musí na ní být úředně ověřený podpis.

Potřebuje půjčit? Půjčte si s rozumem, poradíme jak.

To, že je na vás vedena exekuce, se můžete dozvědět i z oznámení z katastru nemovitostí nebo z banky. Může se však stát, že nebudete moci zaplatit kartou, nebo vám bankomat nedá peníze a dopis přijde až potom. Nejdříve se totiž blokuje účet a teprve poté se posílá exekuční příkaz.

Mohu se dozvědět o exekuci někoho jiného? V mém případě člověka, který si ode mne chce pronajmout byt.
V tomto případě je jediná možnost využít výpisu z Centrální evidence exekucí, ideálně na Czech Pointu. Jedna informace stojí 60 korun a informací je i to, že daný člověk v exekuci není. Pozor, zobrazují se pouze pravomocné exekuce. Tedy ty, o nichž byl povinný již informován. Pokud je někdo v prodlení se splácením, ale exekuce ještě nebyla stanovena, nedozvíte se to. Výhodou je znát rodné číslo či IČ, ale postačí i jméno a adresa.

Bydlím s dospělým synem v mém domě. On má nejspíš dluhy a já se bojím exekuce, která by zasáhla i mě. Jak mohu zařídit, aby měl syn trvalé bydliště jinde? Hraje roli, že syn se doma prakticky nezdržuje a většinu času tráví u přítelkyně?
Obecní úřad odhlásí osobu pouze v případě, když tam fyzicky nebydlí déle než tři měsíce v kuse. Na to je potřeba mít svědky. Celý proces trvá zhruba půl roku.

Musím do bytu vpustit exekutora? Musí mít s sebou svědka, třeba policistu? A co když exekuce není vedena na mě, ale na přítele, který má bydliště jinde?
Exekutora musíte vpustit do bytu, nemusí však mít s sebou svědka, pak je povinný vše natáčet na kameru. Toto je povinnost platná od začátku roku 2015. Pokud je doloženo, že se ve vašem bytě povinný zdržuje, popřípadě přebírá poštu, nebo o tom existuje svědectví souseda, exekutor může bez problému vstoupit do bytu, i když u vás přítel nemá trvalé bydliště.

Může se exekutor dostat do bytu násilím v době mé nepřítomnosti?
Ano, může se to stát. V tom případě vylomí zámek na dveřích, nasadí nový, klíče uloží na policejní stanici a nechá na dveřích oznámení, že vstoupil do bytu. Exekutor nemá povinnost vás o své návštěvě předem informovat, obyčejně však volá dopředu, aby se vylamování zámků předešlo, protože to jsou zbytečné náklady navíc.

Žiji v bytě s bývalým manželem. On po rozvodu nadělal dluhy. Hrozí exekuce i mně?
Pokud dluhy vzniknou až po rozvodu, tak ne. Exekutor sepíše vybavení domácnosti a je na vás, abyste prokázala, že jsou vaše a ne povinného. I proto je dobré si od cennějších věcí schovávat účtenky, případně doklady, že byly placeny vaší platební kartou.
Pokud dluhy vznikly za manželství, lze je vymáhat i na rozvedeném partnerovi, ale jen postižením účtu – poloviny peněz nebo nemovitosti v rámci společného jmění manželů.

Může exekutor zabavit majetek manželce, jestliže manžel má dluhy? Manželé spolu několik let nežijí a oba mají jiné trvalé bydliště? Přihlíží soud k takové rodinné situaci, když nejsou rozvedeni?
Soud může postihnout jen účet, polovinu peněz na něm a nemovitost ve společném jmění manželů. Na to, že mají odlišné trvalé bydliště, se nehledí a tedy mají o sobě povědomí.

Exekutor v bytě označil předměty k prodeji. Mohu je dál používat? A co když se něco rozbije?
Označené předměty samozřejmě lze nadále používat, dokud je exekutor neodveze. Když se něco zničí, tak je třeba to ohlásit, ale není za to postih. Nesmíte však věci vzít a prodat nebo někomu darovat. Aby se předešlo podvodům, případné zničené věci nesmíte vyhodit.

Exekutor označil v bytě předměty, které mi nepatří (služební počítač). Jak postupovat, abych neměl další problémy v práci?
Lze podat návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu. Zaměstnavatel se však o vašich problémech dozví, protože takový návrh musí udělat osoba, která je vlastníkem věci, tedy právě zaměstnavatel. Pokud exekutor nevyhoví, tak lze využít jedině vylučovací žaloby. Většinou se přistoupí k vyškrtnutí věci ze soupisu, pokud se doloží faktura nebo výpis z účetnictví.

Mohu být v exekuci, když nepracuji? Jsem starobní důchodce.
Samozřejmě, i lidi na úřadu práce, kteří jsou v exekuci, lze postihnout. A to především jejich příjmy od České správy sociálního zabezpečení.

Co když na mou adresu přijde dopis pro někoho jiného (třeba bývalý majitel domu, exmanžel…) a odesílatel je exekuční kancelář či vymahačská firma. Jak mám postupovat?
Pokud u vás pošta dopis nechá, dopis neotvírejte, porušili byste listovní tajemství. Vraťte psaní na poštu, ať ho odešle zpět. Nahlaste, že dotčená osoba u vás nebydlí, ani se nezdržuje.

Jsem čtvrtinovým spoluvlastníkem činžovního domu. Teď jsem se dozvěděl, že na jiného spoluvlastníka je vydán exekuční příkaz. Hrozí, že o podíl na nemovitosti přijdu?
O svůj podíl nepřijdete, týká se to jen podílu dlužníka, ten se ocení a prodá v dražbě. Tam máte jako spoluvlastník předkupní právo, tedy nemusíte učinit nejvyšší nabídku, ale jen ji dorovnáte a nemovitost připadne vám. Pokud však podíl některý ze spoluvlastníků nezíská, riskuje, že nový spoluvlastník se bude chovat jako vetřelec s cílem získat i ostatní podíly za výhodnou cenu.

Je nějaký ceník na poplatky exekutorovi? Prý v prvních patnácti dnech nic neplatím.
Odměna vychází z exekučního tarifu, do dvaceti tisíc korun se platí dvě procenta, pak patnáct procent v částce do tří milionů korun atd., stejně jako notáři. Pokud povinný zaplatí v prvních třiceti dnech od první výzvy exekutora, platí se jen polovina odměny dané ze zákona.

Je na mě uvalena exekuce – peníze mi strhávají ze mzdy. Teď mám šanci si přivydělat nějaké peníze „bokem“. Co se stane, když to exekutorovi nenahlásím?
Práce bokem je riziková. Pokud je načerno, zaměstnavatel ji nemusí vyplatit, pokud je to na dohodu, lze ji postihnout jako další příjem nad zákonem stanovené minimum, které musí exekutor povinnému zanechat.

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021.

  • Nejčtenější

Uspěl v oboru pro muže netypickém. Navzdory pandemii má milionové obraty

Premium Začínal jako osobní trenér, před osmi lety začal prodávat komponenty pro výrobu šperků. Dnes provozuje největší e-shop...

KVÍZ: Někteří si letos finančně přilepší. Víte, jak na tom budete vy?

Podle oficiálních statistik průměrná mzda roste. Co můžeme čekat letos? Jak ovlivní legislativní změny vaše příjmy?...

Loňský boom hypotečního trhu v sobě skrývá nejedno riziko

Na přelomu roku vyvolal v Polsku rozruch případ podnikatele, který na internetu poprosil o příspěvek na záchranu svého...

Potkávám se se zoufalstvím a deziluzí majitelů obchodů, říká odborník

Obchodní centra se v důsledku pandemie otevírají a zase zavírají. Jaký vliv to má na nemovitostní fondy? „Hodnoty...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Padl rekord v objemu poskytnutých hypoték, úroková sazba stále klesá

Banky loni poskytly hypotéky v rekordním objemu. Od ledna do prosince překročil objem poskytnutých hypoték hranici 250...

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

  • Další z rubriky

Cestování do Velké Británie zdražilo. Třeba je mít i cestovní pojistku

Cesty do Británie už nejsou od nového roku pro Evropany tak pohodlné jako bývaly a ani tak laciné. Občanský průkaz je...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...

KVÍZ: Někteří si letos finančně přilepší. Víte, jak na tom budete vy?

Podle oficiálních statistik průměrná mzda roste. Co můžeme čekat letos? Jak ovlivní legislativní změny vaše příjmy?...

Potkávám se se zoufalstvím a deziluzí majitelů obchodů, říká odborník

Obchodní centra se v důsledku pandemie otevírají a zase zavírají. Jaký vliv to má na nemovitostní fondy? „Hodnoty...

Po dlouhé nemoci zemřela herečka Hana Maciuchová, bylo jí 75 let

Po dlouhé, těžké nemoci zemřela v úterý v Olomouci herečka Hana Maciuchová. Bylo jí 75 let. „Rozloučení bude pouze v...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...