Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. října 2021 Michaela

Kapesné dostávají více než dvě třetiny dětí. Jen peníze však nestačí

Více než polovina dětí dostává kapesné již v předškolním věku. V průměru jim rodiče dají 100 korun na měsíc, s nástupem do školy pak částku zvyšují. Avšak jen dávat kapesné nestačí. O penězích je třeba s dětmi i mluvit, shodují se odborníci.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ještě dříve, než rodič vybaví své dítě peněženkou s několika drobnými, by ho měl se světem financí seznámit jednoduchým způsobem. Stačí ho s sebou například několikrát vzít na nákup oblečení nebo potravin. Dítě tak přirozeně a velmi rychle pochopí, jak to s penězi chodí a že se za věci platí.

„Okolo třetího roku věku můžeme dítě do placení nějakým způsobem zapojit, může matce pomáhat vyndat peněženku nebo předat samo menší obnos na pokladně,“ radí psycholog ze společnosti New Perspective Solution Petr Kornacki.

Samotné kapesné pak doporučuje spojit se začátkem školní docházky. Takové období je pro děti podle Kornackého významným předělem v životě a krokem k rozvoji jejich samostatnosti.

Jaký rodič, takové dítě

Psycholog zároveň upozorňuje i na způsob hospodaření samotných rodičů a vlivu na to, jak bude pravděpodobně v budoucnu s penězi zacházet i jejich dítě.

„Pokud je u nás něco v nepořádku, nemůžeme očekávat, že to naše děti nebudou vnímat a naučí se s penězi zacházet jinak, než jak jim to většinou neuvědomovaně předvádíme,“ popisuje Petr Kornacki.

Jeho slova potvrzuje svou zkušeností z praxe finanční poradce skupiny Partners Ondřej Hatlapatka. Podle něj se schopnost vyjít s penězi, stejně jako si na něco ušetřit, v rodinách často přenáší z generace na generaci.

„Mám klientku samoživitelku se dvěma dospívajícími dětmi, která pracuje ve školní jídelně. I přes její podprůměrný měsíční příjem dostávají její děti kapesné zhruba 400 korun na měsíc a ušetří si z něj i na oblečení,“ říká Ondřej Hatlapatka.

Pro srovnání pak přidává jiný příklad. Nedávno řešil konsolidaci půjček a stabilizaci rodinného rozpočtu u čtyřčlenné vcelku běžné rodiny se slušným příjmem. Jejich děti dostávaly každé dva tisíce korun na měsíc a na otázku, co všechno si z těchto peněz hradí, odpověděly, že to mají na vlastní zábavu.

„Při návrhu na snížení jejich kapesného kvůli předlužené domácnosti děti reagovaly, že je přeci rodičovskou povinností jim měsíční kapesné dávat,“ líčí finanční poradce.

O penězích je třeba s dětmi mluvit

KVÍZ: Děti si zaslouží kapesné i bankovní kartu. Co víte o dětských účtech?

ilustrační snímek

S postupným zaváděním kapesného a vedením k samostatnosti v hospodaření s penězi souhlasí i gestorka finančního vzdělávání České bankovní asociace (ČBA) Lucie Nápravová. Podle ní patří kapesné k prvním krůčkům rozvoje finanční gramotnosti u dětí a je mu proto třeba věnovat pozornost.

„Měli bychom dětem vysvětlit, že z každého příspěvku by si měly část spořit pro případ, že by si chtěly koupit něco většího. V budoucnu pak pro ně bude mnohem snazší pochopit, že z peněz, které mají, si musí vytvářet finanční rezervy,“ vysvětluje Lucie Nápravová.

Děti by měly první impulzy o financích přijímat od rodičů již v předškolním věku. A postupně se učit tomu, co je drahé, co užitečné, a co naopak třeba zbytečné. Bohužel podle výsledků nedávné studie ČBA hovoří o financích v tomto věku s dětmi sotva čtvrtina rodičů. Další více než polovina jich s nimi mluví o penězích později a zhruba 15 procent rodičů s dětmi o penězích nemluví vůbec.

Z kapesného si mají děti platit třeba i dopravu

Podle zmiňovaného průzkumu ČBA u nás dostává více než polovina dětí kapesné již v předškolním věku. V průměru jim rodiče dají 100 korun na měsíc. S nástupem do školy pak částku navyšují, mladší žáci dostávají v průměru 130 korun na měsíc, starší pak o 150 korun více. Středoškoláci vycházejí s kapesným v průměrné výši 480 korun. Nejčastěji rodiče vyplácejí kapesné v hotovosti (45 %). Na bankovní účet ho posílá 13 % rodičů, dalších 11 % pak tyto způsoby výplaty kombinuje.

„Oba způsoby vyplácení, tedy jak hotovost, tak bankovní účet, mají své výhody, a především každý z nich je vhodný pro jinak staré děti,“ říká Lucie Nápravová.

Při řešení výše kapesného pak podle Petra Kornackého nezáleží pouze na věku dítěte. Vycházet by měli rodiče i z toho, co si z peněz bude školák platit. Zatímco prvňáček si z kapesného zřejmě koupí sladkost nebo něco k pití, u středoškoláka už může zahrnovat i úhradu dopravy, oblečení, svačin a obědů.

„Obecně bych doporučoval výši kapesného postupně navyšovat společně s navyšováním provozních položek, které z něj žák a později student platí,“ radí Petr Kornacki.

Mladším dětem hotovost, starším i kartu a účet

Odborníci se shodují v tom, že u menších dětí by měli rodiče začít s hotovostí. Děti si tak na peníze reálně sáhnout a lépe si uvědomí, jak fungují a jaká je jejich hodnota. Totéž platí u frekvence kapesného.

„S kapesným bych začal s týdenní frekvencí, je dobré, že to bude menší částka. Na konci týdne bych se s dítětem v ‚nenásilné diskusi’ pobavil, jak s penězi naložilo, abych jako rodič měl přehled, za co je kapesné utráceno,“ radí psycholog.

Bankovní účet pak doporučuje založit kolem 13 až 14 roku věku dítěte, kdy už je schopno „naplno“ přemýšlet o svém vlastním jednání, o hodnotách a také o morálce. Od věci pak podle něj není se s dospívající dětmi pobavit o výdělku z případné brigády a o tom, co s vydělanými penězi plánují. Jednoduše řečeno, na jakých nákladech se student bude vlastním přičiněním podílet.

Autor:
  • Nejčtenější

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Živnostníci s nízkými zisky si připlatí na pojistném. O kolik a komu se zvýší

Premium Všichni živnostníci, drobní podnikatelé a další osoby samostatně výdělečné činné, které vykonávají hlavní samostatnou...

Zaskočil vás vysoký nedoplatek za energie? Poradíme, jak to řešit

Nejen rostoucí ceny energií, ale často i nedbalost stojí za vysokými nedoplatky v ročním vyúčtování spotřeby....

Jsou bez práce, ale nedobrovolně. Vzdát to nechtějí, vyplývá z analýzy

Nezaměstnanost je v Česku nízká. Na konci září bylo bez práce jen 3,5 % lidí. Na trhu práce bylo přitom téměř 358 tisíc...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlastní, nebo nájemní bydlení. Preference se mění

Bydlet ve svém je z historických důvodů téměř mantra. Téměř jako cizí slovo naopak Češi berou bydlení v pronájmu. Doba...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

  • Další z rubriky

Tvrdili, že budou hlídat ceny energií, nakonec měla platit pokutu 30 tisíc

Kdo by nechtěl ušetřit. A kdo by nechtěl ušetřit na energiích. Jenže ta nejvýhodnější nabídka domů zpravidla nepřijde....

Dům na hypotéku a dluhy, o kterých nevíte. Jak rozdělit majetek po rozvodu

Premium Společné jmění manželů zaniká okamžikem zániku manželství. Co do něj patří a jak majetek po rozvodu rozdělit? Na otázky...

Zdražil vám dodavatel elektřinu nebo plyn? Braňte se, možností je několik

Premium Zvyšování cen energií je v současné době žhavým tématem. Měli jste i vy ve schránce dopis, že váš dodavatel musí cenu...

Vlastní, nebo nájemní bydlení. Preference se mění

Bydlet ve svém je z historických důvodů téměř mantra. Téměř jako cizí slovo naopak Češi berou bydlení v pronájmu. Doba...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...