Deset rad investorům do podílových fondů

aktualizováno 
1) Určete si, jakou míru rizika jste ochotni přijmout – Investování je, narozdíl od spoření, spojeno s rizikem. Míru investičního rizika si ale můžete určit sami. Pokud budete investovat do fondu peněžního trhu či do dluhopisového fondu, riskujete pouze nulový či mírně záporný výnos z investice. Pokud nakoupíte podílové listy akciového fondu, riskujete ztrátu až do celkové výše vaší investice. Přijatému riziku odpovídá výkonnost fondu – fondy peněžního trhu a dluhopisové fondy vynášejí řádově procenta, zatímco akciové fondy řádově i desítky procent. Určitý kompromis mezi rizikem a výkonností představují smíšené fondy a fondy fondů.

2) Ujasněte si, na jakou dobu chcete peníze investovat – Při výběru správného typu fondu je zapotřebí zvážit i to, kdy budete investované peníze potřebovat. Doba, na kterou chcete peníze investovat by měla převyšovat tzv. minimální investiční horizont fondu. Nejkratší investiční horizont mají fondy peněžního trhu (6 měsíců), následované dluhopisovými fondy (1,5-2 roky), smíšenými fondy a fondy fondů (3-4 roky) a akciovými roky (5 let).

3) Rozhodněte se, zda chcete investovat do domácího nebo zahraničního podílového fondu – Zahraniční podílové fondy jsou oproti domácím zatíženy nižšími daněmi a obvykle i nižšími poplatky za správu. Na druhé straně při investování v zahraničních fondech musíte většinou počítat s vyšší minimální vstupní investicí, vyššími vstupními poplatky a také s konverzí korun do zahraniční měny.

4) Ujasněte si, zda má mít váš fond ve svém portfoliu převahu domácích nebo zahraničních cenných papírů – Zatímco fondy sídlící v zahraničí investují výhradně do zahraničních instrumentů, domácí fondy investují jak do zahraničních tak i do českých instrumentů. Investováním ve více zemích a měnách fond snižuje teritoriální a měnové riziko, zároveň ale dochází k rozmělňování výkonnosti portfolia. Při rozhodování o tom, zda chcete investovat více v Čechách nebo v zahraničí bude záležet i na vaší osobní důvěře v český kapitálový trh.

5) Přečtěte si statut fondu – Největší pozornost pak věnujte těm částem, jež jsou věnovány investiční strategii fondu, maximálním vstupním a výstupním poplatkům a poplatkům za správu. Investiční strategie fondu by měla být co nejpřesněji definována a měla by zhruba odpovídat vaším představám. Vysoké poplatky snižují čistou výkonnost fondu, a proto je vhodné vybírat fondy s nejnižšími poplatky. Argument, že dražší fondy zaměstnávají lepší odborníky, byl empiricky vyvrácen a je tudíž irelevantní.

6) Zjistěte si informace o správci fondu – Prohlédněte si internetové stránky správce fondu. Úroveň stránek a především množství na nich uvedených informací svědčí o transparentnosti správce a jeho ochotě poskytovat podílníkům informace o jejich penězích. Zelená telefonická linka a pravidelné informování podílníků o vývoji fondu i trhu by měly být samozřejmostí.

7) Nehleďte příliš na výkonnost fondu v minulosti a na název fondu – Fondy, které se dnes umístí na vrcholu pomyslné stupnice výkonnosti, nemusejí v budoucnu toto umístění zopakovat. Na tuto skutečnost poukazují obvykle i prospekty fondů. Název fondu může být mnohdy zavádějící a nemusí odpovídat investičnímu zaměření fondu.

Další informace o podílových fondech:

Jaká rizika tyto investice skýtají, jaké výnosy slibují a kdo je u nás nabízí? Navštivte speciální přílohu PODÍLOVÉ FONDY 2002.

Hledáte detailní informace o podílových fondech? Navštivte sekci věnovanou podílovým fondům.

Zpět na hlavní téma Podílové fondy od A do Z se dostanete tudy.

8) Preferujte fond, který dosažené zisky reinvestuje a nevyplácí je prostřednictvím dividendy. Dividendy totiž podléhají dani z příjmu, nehledě na délku držby podílového listu. Naopak výnos z prodeje podílového listu nepodléhá zdanění, pokud ho držíte déle než šest měsíců.

9) Investujte pravidelně – vzhledem ke skutečnosti, že hodnota podílového listu akciových a smíšených fondů je značně kolísavá, vyplatí se namísto jednorázového nákupu většího množství podílových listů pravidelně nakupovat menší množství podílových listů. Tím se sníží riziko nákupu podílového listu za příliš vysokou cenu.

10) Buďte trpěliví – Neočekávejte, že hned první měsíc budou vaše peníze zhodnoceny, nebo že zrovna vy naleznete fond, který bude mít nejvyšší výkonnost ve své kategorii. Nereagujte na zbrkle na pokles ceny podílového listu jeho prodejem. Pokud nemáte spoustu volného času a pevné nervy, nesledujte cenu podílového listu každý den. Investování do podílového fondu je nutno vnímat jako dlouhodobý investiční proces, výnos lze očekávat až po uplynutí minimálního investičního horizontu.

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Koupil nový telefon a zjistil, že je používaný. Reklamaci e-shop zamítl

Ilustrační snímek

Nákup na internetu má své výhody, ale ne vždy. Například když nám prodejce zamítne reklamaci a jeho zdůvodnění je...

Co dělat, když máte splácet víc, než zvládá váš rozpočet

Ilustrační snímek

Problémy se splácením se netýkají jen těch, kdo si neuváženě půjčí. Potíže mohou nastat i tehdy, když si bez vašeho...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz