Deset rad investorům do podílových fondů

aktualizováno 
1) Určete si, jakou míru rizika jste ochotni přijmout – Investování je, narozdíl od spoření, spojeno s rizikem. Míru investičního rizika si ale můžete určit sami. Pokud budete investovat do fondu peněžního trhu či do dluhopisového fondu, riskujete pouze nulový či mírně záporný výnos z investice. Pokud nakoupíte podílové listy akciového fondu, riskujete ztrátu až do celkové výše vaší investice. Přijatému riziku odpovídá výkonnost fondu – fondy peněžního trhu a dluhopisové fondy vynášejí řádově procenta, zatímco akciové fondy řádově i desítky procent. Určitý kompromis mezi rizikem a výkonností představují smíšené fondy a fondy fondů.

2) Ujasněte si, na jakou dobu chcete peníze investovat – Při výběru správného typu fondu je zapotřebí zvážit i to, kdy budete investované peníze potřebovat. Doba, na kterou chcete peníze investovat by měla převyšovat tzv. minimální investiční horizont fondu. Nejkratší investiční horizont mají fondy peněžního trhu (6 měsíců), následované dluhopisovými fondy (1,5-2 roky), smíšenými fondy a fondy fondů (3-4 roky) a akciovými roky (5 let).

3) Rozhodněte se, zda chcete investovat do domácího nebo zahraničního podílového fondu – Zahraniční podílové fondy jsou oproti domácím zatíženy nižšími daněmi a obvykle i nižšími poplatky za správu. Na druhé straně při investování v zahraničních fondech musíte většinou počítat s vyšší minimální vstupní investicí, vyššími vstupními poplatky a také s konverzí korun do zahraniční měny.

4) Ujasněte si, zda má mít váš fond ve svém portfoliu převahu domácích nebo zahraničních cenných papírů – Zatímco fondy sídlící v zahraničí investují výhradně do zahraničních instrumentů, domácí fondy investují jak do zahraničních tak i do českých instrumentů. Investováním ve více zemích a měnách fond snižuje teritoriální a měnové riziko, zároveň ale dochází k rozmělňování výkonnosti portfolia. Při rozhodování o tom, zda chcete investovat více v Čechách nebo v zahraničí bude záležet i na vaší osobní důvěře v český kapitálový trh.

5) Přečtěte si statut fondu – Největší pozornost pak věnujte těm částem, jež jsou věnovány investiční strategii fondu, maximálním vstupním a výstupním poplatkům a poplatkům za správu. Investiční strategie fondu by měla být co nejpřesněji definována a měla by zhruba odpovídat vaším představám. Vysoké poplatky snižují čistou výkonnost fondu, a proto je vhodné vybírat fondy s nejnižšími poplatky. Argument, že dražší fondy zaměstnávají lepší odborníky, byl empiricky vyvrácen a je tudíž irelevantní.

6) Zjistěte si informace o správci fondu – Prohlédněte si internetové stránky správce fondu. Úroveň stránek a především množství na nich uvedených informací svědčí o transparentnosti správce a jeho ochotě poskytovat podílníkům informace o jejich penězích. Zelená telefonická linka a pravidelné informování podílníků o vývoji fondu i trhu by měly být samozřejmostí.

7) Nehleďte příliš na výkonnost fondu v minulosti a na název fondu – Fondy, které se dnes umístí na vrcholu pomyslné stupnice výkonnosti, nemusejí v budoucnu toto umístění zopakovat. Na tuto skutečnost poukazují obvykle i prospekty fondů. Název fondu může být mnohdy zavádějící a nemusí odpovídat investičnímu zaměření fondu.

Další informace o podílových fondech:

Jaká rizika tyto investice skýtají, jaké výnosy slibují a kdo je u nás nabízí? Navštivte speciální přílohu PODÍLOVÉ FONDY 2002.

Hledáte detailní informace o podílových fondech? Navštivte sekci věnovanou podílovým fondům.

Zpět na hlavní téma Podílové fondy od A do Z se dostanete tudy.

8) Preferujte fond, který dosažené zisky reinvestuje a nevyplácí je prostřednictvím dividendy. Dividendy totiž podléhají dani z příjmu, nehledě na délku držby podílového listu. Naopak výnos z prodeje podílového listu nepodléhá zdanění, pokud ho držíte déle než šest měsíců.

9) Investujte pravidelně – vzhledem ke skutečnosti, že hodnota podílového listu akciových a smíšených fondů je značně kolísavá, vyplatí se namísto jednorázového nákupu většího množství podílových listů pravidelně nakupovat menší množství podílových listů. Tím se sníží riziko nákupu podílového listu za příliš vysokou cenu.

10) Buďte trpěliví – Neočekávejte, že hned první měsíc budou vaše peníze zhodnoceny, nebo že zrovna vy naleznete fond, který bude mít nejvyšší výkonnost ve své kategorii. Nereagujte na zbrkle na pokles ceny podílového listu jeho prodejem. Pokud nemáte spoustu volného času a pevné nervy, nesledujte cenu podílového listu každý den. Investování do podílového fondu je nutno vnímat jako dlouhodobý investiční proces, výnos lze očekávat až po uplynutí minimálního investičního horizontu.

 

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Jak si říct o vyšší plat či dovolenou navíc? Vyjednávejte jako generál

ilustrační snímek

I když se jim říká měkké dovednosti, neznamená to, že ten, kdo je ovládá, je „měkký“. Právě naopak. Pokud si je...

Další z rubriky

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

Mnoho lidí netuší, na co mají nárok, když pracují ve státní svátek

Ilustrační snímek

Blíží se dvojice státních svátků, 5. a 6. července. Pro řadu zaměstnanců je však stále velkou neznámou, na co mají...

Proč vypnout o dovolené a jak si umět odpočinout, radí psycholog

Ilustrační snímek

Kdo nedokáže o dovolené vypnout a relaxovat, koleduje si o potíže. Nejen že klesne pracovní produktivita, ale vzroste...

Cestovky hlásí rekordní prodej zájezdů. Pomáhá výrazně vyšší poptávka, větší výb...

Cestovky hlásí rekordní prodej zájezdů. Pomáhá výrazně vyšší poptávka, větší výb...

Kurzy.cz I přes velké problémy kvůli odstaveným Boeingům 737 MAX hlásí české cestovní kanceláře rekordní prodej zájezdů. Zájem o...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR/SENIOR PROCES ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz