Diskuze

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti. Nabízí se sepsat závěť. Nebo ještě lépe využít institut dědické smlouvy. Ta má totiž větší právní sílu. Má však svá pravidla.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Tak jestli to chápu správně, lze sepsat dědickou smlouvu na 5mega barák, nadělat potom dluhy za 10mega, a ten chudák co to podepsal, to po mé smrti už nemá šanci odmítnout? Vyfasuje dluhy?

0 0
možnosti

R^

Dědická smlouva, ale i závěť, pokud jsou dobře sepsané, vám umožní škodit potomkům i dlouho po své smrti.

0 4
možnosti

Podle sebe soudím tebe ? ;-)

1 0
možnosti

Ja nevim, ja naprosto uznavam, ze novy obcansky zakonik byl velky krok kupredu, ale uplne nechapu smysl upravy noveho dedickeho prava.

Chapu, ze chteli dat lidem vice moznosti, jak nalozit se svym majetkem pro pripad smrti, ale do kazdeho institutu dali nejakou bombu nebo aspon hacek. Dedicka smlouva - OK, ale muzes z nejakeho duvodu poridit jen o 3/4 majetku. Odkaz velmi podobna vec. Vyhrada soupisu pozustalosti - musis ucinit, jinak rucis za veskere dluhy zustavitele - kolik nepravniku to vi?

Ve vysledku je furt nejlepsi a nejbezpecnejsi to odkazat za zivota a nelamat si s tim hlavu.

2 0
možnosti

1) O výhradě soupisu stejně jako o odmítnutí dědictví musíte být poučen notářem

2) U dědické smlouvy se zabýváte právy, které ještě nevznikly. Za starého občanského zákoníku jste nemohli převádět práva budoucí nový povolil převádět práva, která ještě nevznikli a případně se neví zda v budoucnu vůbec vzniknou, ale ty 3/4 je taková ochrana pro zůstavitele, kdyby se změnila situace a dědickou smlouvu si rozmyslel tak ji nemůže zrušit bez souhlasu druhé strany tak je tam ochrana, aby zůstala alespoň 1/4

3) Odkaz je institut, kdy dědic přímá jen klady a na odkazovníka nepřechezázejí dluhy dědictví proto musí zůstat, alespoň 1/4 do dědictví se kterou by se případně sanovaly dluhy anobo ve které by dědicové nesly odpovědnost za dané dědictví.

0 0
možnosti

Ten institut neopomenutelných dědiců považuji za nesmyslný a šikanózní. Pokud se rozhodnu, že všechen svůj majetek odkážu místnímu útulku pro psy a potomci nedostanou nic, tak je to moje rozhodnutí nikdo mi ho nemá co zpochybňovat nebo pozměňovat (samozřejmě pokud je závěť pravá, ideálně notářsky ověřená).

20 2
možnosti

tak můžete ten majetek věnovat za života...to udělala tchyně, měla 3 dcery a byt v hodnotě 2m převedla na syna jedné z nich a v dědictví zůstaly jen nepoužitelné staré krámy. Vydědění totiž musí splňovat určité zákonitosti (ne, že se tak jen rozhodnete) a proto je tam ta pojistka zachování čtvrtiny majetku pro neopomenutelné dědice

0 0
možnosti