Diskuse k článku

Dědictví: smutná hra o peníze a majetek

Pokud někdo nezanechá závěť a zemře, dědí jeho blízcí podle zákona. První jsou na řadě děti a manžel nebo manželka. Čtěte speciál o dědictví s modelovými příklady, kolik budete případně dědit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Vaclavkova

dědictví nezletilého

Mám dotaz tohoto znění:

Mám nezletilého syna (12 let).Jsem rozvedená a z tohoto rozvedeného manž. mám s mým rozvedeným manželem jen tohoto syna. V případě mého úmrtí by přicházel v I.skpině jako dědic tento nezletilý syn. Jeho zákonným zástupcem by byl u dědictví jeho otec,tedy můj bývalý manžel.Musím se smířit s faktem,že by se mohlo stát, že po mé smrti bude smět s mým majetkem (za syna,který by majetek nabyl) disponovat můj bývalý manžel????? Poraďte mi, prosím, jak předejít,aby k této situaci nedošlo. Jde to řešit třeba závětí, kde bych vyjádřila své přání, aby nebyl!! syn zastoupen u dědictví zákonným zástupcem - tj. otcem, ale např.zástupcem z řad soudu??? V tomto případě, asi listina o ustanovení správce nic nespraví,že?? Děkuji moc za každou odpověď. (kukinekkukinek@seznam.cz)

0/0
29.3.2009 3:26

leoo

dědictví

dobrý den, je možné nahédnout do protokolu o dědictví, ještě před samotným dědickým řízením ? děkuji, panpan

0/0
4.3.2009 11:48

Lenka

dědictví po otci

DOBRÝ DEN,CHTĚLA BYCH SE ZEPTAT?BABIČKA MĚLA TŘI DĚTI.MŮJ OTEC(syn)ZEMŘEL A ZŮSTALI DVA JEHO SOUROZENCI.MÁM NÁROK NA DĚDÍCTVÍ PO SVÉM ZEMŘELÉM OTCI,JAKO VNUČKA, PO SMRTI BABIČKY?

0/0
19.12.2008 9:32

katchule

katchule@tiscali.cz

skvělý video : http://zpravy.idnes.cz/diky-vam-jsem-ve-vate-vzkazuje-bohac-v-klipu-proti-firme-cez-p4u-/domaci.asp?c=A081126_220704_domaci_dp.

0/0
27.11.2008 10:55

will

dost nepřesností a nepravd...

zajímavé je vyjádření k článku od České daňové zprávy...Rv

http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl/dane_poplatky_8847.html

0/0
20.11.2008 10:14

vymrzovac

bohužel je to pravda......

....často se stává,že ženské umře manžel,a ona musí "neopomenutelným dědicům",kteří se u nich nikdy neukázali,vyplatit část baráku či majetku,který měla s bývalým manželem v bezpodílovém spoluvlastnictví.Neopomenutelné dědice nelze v závěti vynechat,ne všichni jsou natolik solidní,že by se části dědictví zřekli,takže je ženská "potrestána" za smrt manžela. Je to nesmysl v našem právním řádu,který způsobuje značné obtíže zejména lidem podruhé ženatým,kteří měli z předchozích manželství nějaké děti,nejlépe na obou stranách.Člověk by měl mít nezadatelné právo rozhodnout o svém majetku,na který si za svého života vydělalRv

0/0
20.11.2008 9:23

student sš

Chyba v článku. Dědictví...

V článku jsem našel několik chyb. Tak např.

""Manželka a dvě dětinejprve se vypořádá společné jmění manželů – půlka majetku připadne manželce, druhá půlka bude předmětem dědictví manželova polovina majetku se rozdělí na třetiny jednu třetinu získá manželka, druhou dcera, třetí synManžel či manželka a děti patří do první dědické skupiny, všichni dědí rovným dílem.""

Autor si špatně vyložil zákon. § 473 Občanský zákoník- V první skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel nebo partner, každý z nich stejným dílem. To znamená,že dědictví se rozdělí na polovinu. Polovina připadne manželovi(manželce), stejný díl si rozdělí děti.Tedy v uvedeném případě dva díly - manželka a děti. Nikoli tři díly manželka,syn a dcera. Dále by bylo vhodné vysvětlit pojmy - společné jmění manželů, výlučné vlastnictví atd.

0/0
18.11.2008 20:29

Mak24

Re: Chyba v článku. Dědictví...

společné jmení manželů - dům a dvě děti. Manžel zemře. V dědictví se bude řešit 1/2 domu a konečný stav bude. Žena 4/6, dcera 1/6, syn 1/6.  Co je na tom nejasného?

0/0
19.11.2008 0:11

elverano

Re: Chyba v článku. Dědictví...

V článku je tebou uvedený příklad dobře. Předmět dědictví se mezi manžela a děti dělí rovným dílem, tedy pokud ¨je manžel a dvě děti, tak každý dostane jednu třetinu.

0/0
20.11.2008 21:40

YaTaky

Notari jsou zlodeji.

...kteri okradaji pozustale o nehorazne sumu a jeste to maji posvecene statem. Je to proste bordel.:-©

0/0
18.11.2008 13:58

Václav S.

Vydědění rodiče?

Dobrý den, jsem ženatý, bezdětný, matka zemřela, otec žije, ale nestýkáme se. Potřebuji vědět, když se v článku píše, že manželka nemůže dědit v první skupině sama, že půl získají žijící rodiče, co mám udělat, když chci veškerý svůj majetek odkázat manželce. Stačí poslední vůle, nebo musím otce nějak "vydědit"? Díky.

0/0
18.11.2008 12:49

dedamraz

Re: Vydědění rodiče?

staci napsat zavet a v ni vsechno odkazat zene....rodice nejsou neopominutelni dedicove, tak se nemusi vydedovat...ze zaveti muze manzelka dedit vsechno, ke skupinam se prihlizi jen v pripade jeji neexistence

0/0
18.11.2008 13:48

cassul

Rodinné vztahy

nejlépe vyjasní dědictví. Zažil jsem, jak se na pohřbu jedné venkovské stařenky servala celá rodina na hostině. Nikdo za ní nikdy nepřijel, bydlela v polorozpadlém domečku a našla jí po týdnu listonoška, když jí nesla penzi. Příbuzné obeslal starosta podle nějakého seznamu, co měla někde v šifonéru, byli to samí prasynovci a praneteře po sestře - nikdo je nikdy neviděl. Pohřeb zařídili místní hasiči, protože její dávno mrtvý manžel byl kdysi jejich dlouholetým šéfem a oni jí občas chodili naštípat dříví a tak. Na pohřeb se sjelo pár těch příbuzných, pohádali se jako psi, pročesali baráček, když našli jen pětistovku v hrnečku, tak chtěli podávat trestní oznámení, že to starosta vykradl, když to pečetil, pak se pohádali o ten baráček a po pár panácích se normálně servali, tekla krev, museli je z té hospody vyhodit. Když jsme to jako starousedlíci viděli, bylo nám zle. Pak ten baráček chtěli někomu prodat jako chatu, jenže nikdo to nekoupil, tak to spadlo a je to tam doteď.

0/0
18.11.2008 12:01

EMS

Právníci

doporučuju právníka. Pár tisícovek utracených za jistotu, že věci budou tak, jak chci já za to stojí. Držím palce

0/0
18.11.2008 11:27

jednoduche

Re: Právníci

;-D

pravnik neni zadna jistota

0/0
18.11.2008 11:30

cassul

Re: Právníci

Když se příbuzní nejsou schopní normálně domluvit jako lidi, nezbývá, než to hnát přes právníky a třeba až soudy. Bohužel.

0/0
18.11.2008 12:02

jednoduche

ja se dedictsvi vzdal

ve prospech nejmladsiho sourozence a nemam zadnej problem.

0/0
18.11.2008 11:27

Pavel

poraďte - co s kukaččím dítětem

Jestli někdo víte, prosím, poraďte - jaké možnosti jsou vydědit dítě, jehož nejsem biologickým otcem, ale bohužel jsem to zjistil až při jeho 15.narozeninách a jsem zapsán jako otec v rodném listu??

(někomu to může být k smíchu, někomu k pláči, někdo se rozhořčí, že se nechci hlásit k dítěti, kde mi druhá bývalá manželka řadu let znepříjemňovala kontakty tak, až jsem to vzdal, zatímco s dítětem z manželství prvního jsem v pravidelném kontaktu a v dobrých vztazích. Nechci řešit minulost ani výživné, které řádně platím, jen bych chtěl, aby můj majetek jednou zdědilo dítě, jehož jsem biologickým otcem a které se o mne stará a aby se toto mé dítě nemuselo dělit na polovinu s druhým, se kterým jsme se odcizili a ani biologicky nemáme nic společného).

Děkuji

0/0
18.11.2008 10:58

jednoduche

Re: poraďte - co s kukaččím dítětem

ja tohle naprosto chapu, bohuzel poradit neumim. Dle mych zkusenosti s podobnyma vecma jsou zakony nakloneny zenam ;-( ... "pozitivni diskriminace" a emancipace, kterou jsme my muzi dopustili.

0/0
18.11.2008 11:29

dedamraz

Re: poraďte - co s kukaččím dítětem

musite napsat zavet {nebo by sla sepsat i jen listina o vydedeni, pak by se dedilo podle zakona} a v ni vyslovne uvest, ze potomka vydedujete, uvest take, ze vydedujete i potomky tohoto vaseho ditete, a uvest duvod: ve vasem pripade zrejme ten, ze vas potomek o vas trvale neprojevuje opravdový zájem, který by jako potomek projevovat měl, jinak na vsechny duvody se podivejte do obcanskeho zakoniku, § 469a

0/0
18.11.2008 11:37

dedamraz

Re: poraďte - co s kukaččím dítětem

jo a jeste zavet muzete napsat zcela jednoduse, na list papiru, vlastni rukou {ne na pocitaci, opravdu rucne...pokud pisete na pocitaci a jen ji podepisete, musite mit dva svedky}, uvest datu, vcetene roku a podepsat...to staci...muze byt velmi jednoducha, staci napsat, ze veskery svuj majete odkazujete rovnym dilem sve manzelce, jmeno, treba i rodne cislo a synovi {dceri}, jmeno, rc, a ze vydedujete sveho syna {dceru}, jmeno, rc a to z toho a toho duvodu....pokud si nejste jist rc, dejte jen datum narozeni, pokud ani tim, tak radeji nic, at ta zavet nemuze byt napadena pro neurcitost....ty udaje jsou jen k blizssi identifikaci tech osob, aby se prave s nekym nespletly....ale pokud se ty deti nejmenuji stejne, tak by to nemel byt problem

0/0
18.11.2008 11:44

dedamraz

Re: poraďte - co s kukaččím dítětem

jo jak koukam, tak vlastne asi nemate zadnou manzelku, takze jen napsat, ze veskery svuj majetek odkazujete tomu jednomu potomkovi

0/0
18.11.2008 11:46

SocPredator

Re: poraďte - co s kukaččím dítětem

Tyhle věci se dají řešit i bez závěti tím, že svůj majetek na své dítě (nebo i manželku) postupně převádíte a zemřete chudý. Logicky pak není co dědit X

0/0
18.11.2008 12:03

cassul

Re: poraďte - co s kukaččím dítětem

To se dělalo i proto, aby se ušetřilo na dědické dani, ale jestli to tak ještě pořád je, to nevím

0/0
18.11.2008 12:08

SocPredator

Re: poraďte - co s kukaččím dítětem

Zceal určitě. A papaláši ty daně nejen nezruší, ale ještě rozšíří a zkomplikují

0/0
18.11.2008 15:05

Pavel

Re: poraďte - co s kukaččím dítětem

Zatím alespoň své životní a úrazové pojistky důsledně píšu ve prospěch svého prvního dítěte, případně ve prospěch svých známých, kteří mi v mém životě pomáhají a z dědictví by neměli nároky žádné. V případě pojištění když je tam jasně uvedená osoba které má pojistné plnění dostat, tak ho dostane a jde to mimo dědické řízení. Takže aspoň něco.

0/0
18.11.2008 12:35

Pavel

Re: poraďte - co s kukaččím dítětem

To je dobrá rada, ale jen v případě, že by šlo okamžik smrti naplánovat. Jinak hrozí, že buď umřu "bohatý", nebo že všechno převedu a pak budu dožívat ještě řadu let v chudobě. Nemluvě o tom, že mé první dítko na sebe prostě nechce nechat převést byt v Praze, když bydlí jinde.

0/0
18.11.2008 14:51

SocPredator

Re: poraďte - co s kukaččím dítětem

No samozřejmě je nutná důvěra. Pokud nemáte nikoho, komu lze takto důvěřovat, nezbývá než závěť. Nicméně postup vašeho dítěte docela nechápu. Já na jeho místě bych si toho považoval!

0/0
18.11.2008 15:02

AgX

Re: poraďte - co s kukaččím dítětem

Treba bydli v regulovanem podnajmu a nesmi vlastnit druhy byt.

0/0
19.11.2008 12:31

PatrikChrz

Re: poraďte - co s kukaččím dítětem

Jak už píší kolegové je třeba potomka (včetně jeho potomků) vydědit, Důvody k vyděnění mohou být celkem čtyři: nezájem, neposkytnutí pomoci, nezřízený život a odsouzení na min. 3 roky. "Neprůstřelný" je jen ten poslední, v případě těch ostatních je vysoká pravděpodobnost že v případě napadnutí u soudu bude toto zneplatněno. Jinak listina o vydědění může být sepsána samostatně (doporučuji, není nutné jí pak měnit při změně závěti) a nebo v rámci závěti.

Pokud si chceš být jist, tak je jediná šance - převést majetek na dítě ještě za života. Bohužel i to s sebou nese určitá úskalí (domovy důchodců by mohly vyprávět :( ). Další možností je použití produktu, který neprochází dědickým řízením - životní nebo penzijní pojištění a tam uvést oprávěnou osobu. Výhoda je ta, že oprávněnou osobu můžeš kdykoliv změnit a tak si potomek až do smrti není jistý, že peníze skutečně obdrží, nevýhodou (u životního pojištění) je vysoká nákladovost (vysoké provize) takového produktu, doporučuji jednorázový.

0/0
18.11.2008 12:55

PatrikChrz

Re: poraďte - co s kukaččím dítětem

málo místa, tak jsem to zkrátil - chtěl jsem napsat, že když už životní pojištění tak za jednorázové pojistné, před pojistným běžným.

Jinak existuje ještě jedna možnost, kdy se potomek připraví o dědictví a to pokud se dopustí trestného činu přímo vůči zůstaviteli, zde jde o zbavení dědického práva automaticky, pokud mu zůstavitel (ten kdo umře a po kom se dědí) odpustí, musí tak učinit písemě (pak dědí klasicky ze zákona) a nebo ho uvést v závěti.

0/0
18.11.2008 12:57

student sš

Re: poraďte - co s kukaččím dítětem

Vydědit potomka mužete jen z důvodu uvedený v zákoně:

a) v rozporu s dobrými mravy neposkytl zůstaviteli potřebnou pomoc v nemoci, ve stáří nebo v jiných závažných případech, b) o zůstavitele trvale neprojevuje opravdový zájem, který by jako potomek projevovat měl, c) byl odsouzen pro úmyslný trestný čin k trestu odnětí svobody v trvání nejméně jednoho roku, d) trvale vede nezřízený život.

Doporučuju se obrátit na právníka. Např. použijete-li bod b) o zůstavitele trvale neprojevuje opravdový zájem. U případného soudu muže stačit potomkovi jako důkaz zájmu např. když prokáže že jste od něj dostal dopis (např.doporučeně). Záleží na právníkovi a samozřejmě na soudci který rozhoduje podle "svého svědomí a vědomí" takže výsledek je nejistý ale to je na jinou diskusi.

0/0
18.11.2008 20:56

vymrzovac

Re: poraďte - co s kukaččím dítětem

takto se vyděďuje "potomek". Co to postavit na tom,že to potomek není a doložit to DNA?

0/0
20.11.2008 9:31

chrobaktruhlik

jo

některé věci se mají řešit za živa ...

0/0
18.11.2008 9:19

cassul

Re: jo

Jak znám některé případy, někteří lidé to neřeší záměrně - buď si namlouvají, že na to mají ještě čas, nebo se naopak těší na to, až se jejich famílie po jejich smrti porve jako psi o kus masa - a mají z toho radost.

0/0
18.11.2008 12:06

pizik

Re: jo

To je svatá pravda, jen někteří lidé to považují za své pohřbívání za živa a tak raději nechají dědice v nejistotě do poslední chvíle a berou si na svědomí rozhádání příbuzenstva při vyřizování dědictví...

0/0
18.11.2008 12:09

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že můžete nechat peníze úročit a zároveň je kdykoliv vybrat?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz