Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

Chyby děláme všichni. Jak se z nich nezbláznit, radí odbornice

Někdo ji jen vezme na vědomí, jiný ji vnímá jako průšvih, další jako příležitost ke změně. Chybám v životě se ale člověk nevyhne. Co ovlivňuje náš vztah k jejich hodnocení? A jak pracovat s chybou partnera, dítěte, kolegy, kamaráda? Pět užitečných rad přináší mentorka Olga Medlíková.

Olga Medlíková | foto: archiv Olgy Medlíkové

Slovník spisovného jazyka českého definuje chybu jako něco nesprávného; omyl, mýlku, pochybení, poklesek, nesprávnost nebo nevhodnou, nežádoucí vlastnost osoby, závadu a nedostatek. Celkem děs vzbuzující synonyma.

Hledáte bezchybnou práci? Najděte ji na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

Jak to máte vy? Bojíte se chyby? Berete ji jako něco, co se holt stalo nebo jako průšvih? Nebo jako příležitost ke změně, zamyšlení, signál ukazující jiným směrem?

Ve vztahu k chybě velmi záleží na tom, jestli pocházíme z prostředí kultury viny nebo z prostředí kultury řešení.

Jak vnímáte chyby?

celkem hlasů: 212
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 2. června 2023. Anketa je uzavřena.

Vysvětleme si to na jednoduchém příkladu. Dítě přijde domů se špatnou známkou z matematiky, rodič z kultury viny zanadává a nic neřeší, možná jen poznamená, to je tvůj boj a snaž se to opravit. Jenže prospěch se dál horší. Následují zákazy televize, honění k učení, hartusení. Dítě má problémy nadále a rodič se rozčiluje, po kom je tak pitomé, že nosí pětky z matematiky.

Naproti tomu rodič z prostředí kultury řešení napřed zjišťuje, co se děje a proč. Rozumíš látce, je to na tebe moc rychlé, co se stalo, že došlo ke zhoršení? Pak s dítětem hledá možnosti, jak situaci zlepšit a společně probírají řešení, ze kterého vyberou nejvhodnější variantu. Domluvíme konzultace s učitelem, budu se s tebou učit já nebo ti poradí spolužák? Tím se učí dítě nejen vyřešit pětku z matematiky, ale jak se postavit chybě obecně.

Je chyba něco hrozného? Nikoliv. Horší je, když se člověk z chyby nepoučí čili není člověk vědomý. Rosteme pomocí zpětné vazby k chybě, to znamená tím, že se sebou pracujeme, uvědomujeme si, co a proč se to stalo, a hledáme cesty, jak se zachovat, aby se něco podobného už neopakovalo.

Jak se tedy nezbláznit z toho, že jsme udělali chybu? A jak pracovat s chybou u, partnera, dítěte, kolegy, kamaráda? Tady je několik tipů:

1. Zpětná vazba a příště jinak

Co se stalo, proč se to stalo a jak se tomu vyhnout, pokud se bude situace opakovat. Výčitky nepomáhají, jen oslabují. Pouhý pohled do minulosti nestačí, je třeba přijmout zodpovědnost a najít cestu, jak nevrstvit podobné omyly a zamyslet se nad tím, jak budu podobnou situaci řešit příště.

2. Oddělte čin od činitele

Je nepořádný, pasivní, pomalý. To jsou jen nálepky. Možná je třeba dnes rozhozený rodinnými starostmi, bolí ho zub, je nevyspalý. Už pan Werich říkal, že čeština má H, takže můžeme hodnotit. A my hodnotíme rádi a často. Jenže smysluplnější je popisovat, co se děje, případně co by se dít nemělo, nehodnotit člověka.

3. Více povzbuzujte, méně chvalte

Chvála je za výstup, povzbuzení za proces. Chvála jde za osobou a přiřazuje jí hodnotu. Přílišná chvála je ale toxická, člověk se může na ní stát závislý. Povzbuzení ukazuje, že vidím a oceňuji pozitivní změny v práci či chování druhého.

Je také dlouhodobě motivační, protože dává najevo, že kolegu, kamarádku, nebo partnera vidím, vnímám a zajímá mě. Chválu leckdy automaticky „vypleskneme“, nad povzbuzením se musíme zamyslet.

4. Řešení musí hledat chybující

Neřešte chyby druhého, nechte ho, aby situaci zvládl vlastními silami, případně s malou dopomocí. Výčitky nejsou k ničemu. Myslící člověk ví, že něco udělal chybně, a ten nemyslící to stejně neuzná, i kdybyste měli stokrát pravdu. Chybující člověk se musí stát součástí řešení.

5. Externí board pomůže

Jednoduše řečeno, board jsou lidé, které opravdu slyšíme, jsou k nám objektivní a my si jich vážíme jako autority kvůli jejich práci, hodnotám, chování, úspěchům, povaze. Nelitují nás, neomlouvají, nekritizují. Dokážou nám říct, jak naše chování působí na jiné, co způsobuje okolí, jak nás druzí čtou. Nastavují nám zrcadlo.

Aby povídání o chybě nevyznělo příliš vážně, mám jeden užitečný tip na závěr, křičící místnost. Prostě si jít někam zařvat, když se věci nedaří. Možná je to doma stodola nebo garáž. Možná se odreagujete mlácením do boxovacího pytle nebo na fotbálku, tam se dá taky krásně hulákat. Někdo naopak potřebuje spíše ticho, tak půjde do parku. I když i tam se dá řádně zařvat.

Chybu zpracováváme různě. Kolem nás je hodně lidí, kteří se ženou za dokonalostí. Ne že by bylo špatné hezky vypadat, hodně toho znát, být ztepilí a vtipní nebo umět si poradit za každého počasí. Ale když to nejde, tak to nejde. Protože mi není dobře, protože to neumím, dělám tuhle práci poprvé, nelíbí se mi prostředí nebo se mi prostě jenom nechce. Máme právo dopouštět se omylů. Máme právo dělat chyby. Všichni. A je třeba dělat chyby – jak jinak bychom přišli na to, co je správné?

Autor:
  • Nejčtenější

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...

Začínali s jedním výrobkem. Dnes jich mají čtyři stovky a prodávají i do světa

Na trhu jsou více než třicet let. AG Foods založil Jiří Jízdný v roce 1990, začínal přitom s jediným produktem. Ten...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Psycholog radí, jak odpovídat na nejčastější otázky při pohovoru

Nezaměstnanost je v Česku nízká a řada firem hledá nejrůznější odborníky. Pokud zvažujete hledat si novou pracovní...

Energie by mohly zlevnit, na ceny před covidem ale zapomeňte

Sjednat si pevné ceny energií a na jak dlouho, nebo se spolehnout na burzovní vývoj a platit spotové ceny? To jsou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Čtvrtinu majetku drží stovka nejbohatších, střední třída u nás chybí

Premium Pouhé jedno procento české populace, tedy necelých 100 tisíc lidí, disponuje finančním majetkem přesahujícím 5 milionů...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Pět tipů, jak se stát šťastnější a vydělávat víc peněz

Často si lidé myslí, že vyšší příjmy a větší bohatství vedou i k vyššímu pocitu štěstí. Řada studií však ukázala, že...

Vytopený byt? Jen pojištění domácnosti na něj zdaleka nemusí stačit

Nejen velké havárie způsobené třeba prasklým odpadem ve zdi, ale i zdánlivé drobnosti, jako jsou prasklá hadička pod...

Energie by mohly zlevnit, na ceny před covidem ale zapomeňte

Sjednat si pevné ceny energií a na jak dlouho, nebo se spolehnout na burzovní vývoj a platit spotové ceny? To jsou...

KVÍZ: Odškodnění za pracovní úrazy stouplo. Víte, na co máte nárok?

Jen loni se v Česku stalo přes čtyřicet tisíc pracovních úrazů. Víte, na jakou kompenzaci má zraněný pracovník nárok?...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...