Krádež dronu pojišťovna neproplatila. Podle ní je dron motorové letadlo

aktualizováno 
Krádež zavazadla, obzvláště na zahraniční dovolené, není nic příjemného. Pokud jsme pojištěni, spoléháme na to, že nám bude škoda uhrazena. Občas však není jednoduché se svého nároku domoci. Svědčí o tom případ klienta společnosti Vaše nároky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pan Jakub se vydal fotit krásy Kostariky. Sbalil veškerou elektroniku, fotoaparáty, objektivy a další příslušenství, domluvil si vypůjčení automobilu na letišti. Po příjezdu k hotelu odešel s přáteli vyřídit formality spojené s ubytováním, když se ale na parkoviště po chvíli vrátil, čekalo ho nemilé překvapení.

„U půjčeného auta byl poškozený zámek dveří řidiče a z kufru zmizela některá zavazadla s elektronikou, přitom jsme na recepci byli maximálně deset minut,“ popisuje situaci pan Jakub. Kamera na parkovišti nic nezaznamenala, protože byla nasměrovaná opačným směrem. Personál, který stál celou dobu přímo u parkoviště, také tvrdil, že nic neviděl. Celou situaci tak musela šetřit policie.

Pan Jakub byl přesně pro takové případy pojištěn, sjednané cestovní pojištění zahrnovalo i riziko odcizení zavazadel, a to až do výše 40 tisíc korun. Pojišťovně předal veškeré podklady a faktury a očekával, že jako plnění dostane maximální částku. Spletl se. Pojišťovna mu uhradila 26 tisíc korun za odcizený batoh, zavírací nůž, fotoaparát a dva objektivy. Za ukradený dron ovšem plnit odmítla, protože dron klasifikovala jako motorové letadlo a na to  se údajně pojistka nevztahuje.

„Je to celé absurdní, dron s vestavěnou kamerou je podle mě spíše kamera s možností létání, protože jeho hlavní funkcí je pořizování videozáznamu a fotografií. Z kamery vybavené plovákem se přeci taky najednou nestává loď,“ rozhořčuje se pan Jakub. S vyjádřením pojišťovny se nesmířil a obrátil se na advokáta.

Pojišťovna svůj názor nakonec přehodnotila

Letadlo bylo sice v pojistné smlouvě z plnění vyloučeno, v tom tedy pojišťovna měla pravdu. „Podle zákona o civilním letectví se ovšem za letadlo nepovažuje model letadla, jehož maximální hmotnost nepřesahuje 20 kilogramů. Jelikož měl zmíněný dron pouze 900 gramů, nebylo možné jej za letadlo považovat a nebyl tedy výjimkou z pojistných podmínek,“ vysvětluje advokát Petr Novák ze společnosti Vaše nároky.

Advokát zaslal pojišťovně předžalobní výzvu, ve které požadoval vyplacení peněz za dron i za příslušenství k němu. Protistrana se rozhodla plnit již v mimosoudním jednání a klientovi částku do smluvně omezených čtyřiceti tisíc dorovnala, doplatila bezmála 14 tisíc korun. „Není sice vyloučeno, že pracovník pojišťovny, který měl šetření pojistné události na starosti, nevěděl, co je to dron, a tedy jej špatně klasifikoval, podle mého názoru se však spíše jednalo o účelové jednání pojišťovny, aby nemusela vyplácet celé plnění,“ shrnuje advokát.

A rada na závěr? Pokud se domníváte, že pojišťovna neoprávněně krátila či zcela zamítla pojistné plnění, měli byste se vůči jejímu rozhodnutí bránit. Ideálně písemně reagujte na zaslaný výsledek šetření pojišťovny a přiložte důkazy, které rozporují správnost šetření. V případě, že pojišťovna i přesto nárok na plnění zamítne, můžete podat žalobu k soudu.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější
Premium

Zmapovali jsme, za kolik pořídíte bydlení napříč Českem

Chystáte se koupit byt? Rozdíly cen nemovitostí mezi lokalitami jsou závratné. Na byt pro rodinu si připravte alespoň...

Expert: Lidé chybují, když utápějí peníze v pojištění drobných úrazů

Podle odborníků na pojištění stále mnoho lidí nemá dobře uzavřené pojistné smlouvy. Pojištění uzavírají na drobná...

Den s bankéřem: Jak se z nuly buduje firma s miliardovým obratem

Radomír Lapčík je úspěšný český podnikatel, který se vypracoval od nuly. Česká veřejnost ho zná jako zakladatele...

Sonda: které spořicí a termínované účty zhodnotí vklady nejvíce

Úrokové sazby na spořicích účtech stagnují, u nejlepších lze dosáhnout na úročení v rozpětí 1,6 až 3 %. Nezvedají se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Povinné ručení: za stejné auto zaplatí různí řidiči odlišné ceny

Za poslední rok stoupla cena povinného ručení v průměru o tři procenta. Alespoň to tvrdí pojišťovny. Uvedená tři...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Odbornice: Nenechte kapesné virtuálně běhat a pošlete děti na nákup

Finanční znalosti Čechů jsou průměrné. Index finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace (ČBA),...

Povinné ručení: za stejné auto zaplatí různí řidiči odlišné ceny

Za poslední rok stoupla cena povinného ručení v průměru o tři procenta. Alespoň to tvrdí pojišťovny. Uvedená tři...

Tři způsoby, jak se pasivitou připravíte o peníze

Znalosti Čechů o financích a nakládání s penězi nevyznívají úplně lichotivě. Úroveň finanční gramotnosti u nás dosahuje...

Sběratelství je nejrozšířenějším koníčkem na světě. Dá se na něm i vydělat?

Najít starou sbírku známek, bankovek či mincí může být terno. A co teprve, když jsou mezi mincemi svatováclavské...

Advantage Consulting, s.r.o.
SVÁŘEČ - MAG

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 21 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.cz