„V celkových nákladech závažnějších událostí tvoří transport a repatriace velmi podstatnou část, ceny šplhají až do statisíců korun,“ říká Vlastimil Divoký z tiskového oddělení ERV Evropské pojišťovny.
Pokud tedy uzavíráte cestovní pojištění, dobře zvažte, jak vysoké limity na pojistnou ochranu zvolíte. V případě, že jsou tyto limity nedostatečné a kvůli úrazu či nemoci bude nutná repatriace domů sanitkou či letadlem, náklady na převoz se mohou pohybovat v řádech desítek i stovek tisíc korun.
V posledních dvou letech totiž došlo k výraznému navýšení nákladů na repatriace řádově o téměř 100 %. Důležité je také počítat s tím, že Evropský průkaz zdravotního pojištění kryje pouze náklady na veřejně dostupnou zdravotnickou péči v dané zemi, a to pouze v rámci zemí Evropské unie. Průkaz tedy nepokryje převoz zraněného zpět do České republiky.
Převoz domů? I za 500 tisíc
„Řešili jsme případ, kdy naše klientka měla na dovolené v Costa Rice srdeční problémy a navíc se nakazila covidem-19. Pro transport do České republiky jsme zajistili místa v byznys třídě. Po celou dobu byl s klientkou zdravotní doprovod. Celkové náklady včetně převozů ambulancí na letiště a z něj vyšly na 550 tisíc korun,“ přibližuje Vlastimil Divoký náklady na repatriaci nemocné Češky ze Střední Ameriky.
Stanovení nákladů na pojištění je logicky ovlivněno také vzdáleností dané destinace, včetně výše léčebných a zdravotních výdajů, které jsou za tyto úkony v dané zemi běžné. V tomto směru jsou nejnákladnější USA, Austrálie a Asie. „Pojištění do těchto zemí může stát i několik tisíc korun. Ve srovnání s náklady, které bychom museli v případě úhrady léčebné péče a repatriace domů platit z vlastní kapsy, je však tato částka zanedbatelná,“ přibližuje Jiří Váchal ze společnosti Broker Consulting.
Cena převozu nemocných či zraněných lidí do Česka se samozřejmě liší podle konkrétního typu transportu, aktuálních cen přepravce a vzdálenosti od České republiky. Abyste měli představu o aktuálních číslech, přinášíme orientační ceny za repatriaci ze zahraničí do Česka sanitkou a leteckou přepravou.
Ceny za repatriaci sanitkou a letadlem
Pokud se klient zraní v některé ze sousedních zemí, například na Slovensku či v Rakousku, často stačí sanitka. Cena převozu se v takovém případě počítá podle ujetých kilometrů a obvykle se pohybuje kolem 30 až 40 tisíc korun.
Letecká přeprava se pak odvíjí od toho, o jak vážná zranění či onemocnění jde a jakou zdravotní péči pacient potřebuje. V nejjednodušším případě, kdy pacient může cestovat standardně na jednom sedadle, vychází náklady na transport v ekonomické třídě na přibližně 5 až 10 tisíc korun, pokud se jedná o bližší destinace, jako jsou například Itálie, Španělsko či Egypt.
8 letních tipů, jak se posichrovat, když se něco zvrtne nejen v zahraničí |
Častěji však zranění potřebují pro návrat domů více místa v letadle, například při komplikované zlomenině. „Je zcela běžné, že pro klienta kupujeme více sedadel, tzv. extra seats. Většinou jde o tři místa. Náklady se pak násobí a letenky vyjdou na 15 až 30 tisíc korun,“ přibližuje Vlastimil Divoký.
U vzdálenějších zemí, jako je například Dubaj, se pro převoz využívají místa v byznys třídě, která jsou prostornější a pro zraněného klienta bezpečnější. „V takovém případě se ale již bavíme o nákladech přesahujících 50 tisíc korun,“ vyčísluje Divoký.
Běžné sedadlo | 5–10 tisíc |
---|---|
Extra Seats | 15–30 tisíc |
Byznys třída | Od 50 tisíc |
Stretcher | 150–200 tisíc |
Letecká ambulance | od 500 tisíc |
Zdroj: ERV Evropská pojišťovna: Jde o přibližné čásky. Cena převozu se může lišit podle konkrétního typu transportu, aktuálních cen přepravce a vzdálenosti od ČR. |
Létající lůžko i ambulance jsou nejdražší
V případě vážného zranění či pooperačního stavu se používá tzv. stretcher. Jde v podstatě o nemocniční lůžko instalované do letadla místo 9 až 12 sedadel, které klientovi zajistí průběžný monitoring, podávání kyslíku a také péči doprovázejícího zdravotníka. Cena takového převozu se pohybuje v rozmezí 150 až 200 tisíc korun.
„V těchto situacích obvykle vysíláme z České republiky i našeho zdravotníka, který po celou dobu sleduje zdravotní stav pacienta. Cena stretcheru je vysoká i z důvodu, že charterové a nízkonákladové linky nejsou příliš ochotné k jeho umístění na palubu, často kvůli vysoké obsazenosti letadel,“ říká Vlastimil Divoký.
U velmi vážných poranění s nutností urychlené operace, polytraumat či v případě ohrožení života se využívá tzv. letecká ambulance. Jde o vypravené letadlo, které díky svému speciálnímu vybavení funguje jako létající JIP, a to v nižších výškách kvůli dodržení optimálního tlaku vzduchu. „Jedná se o vůbec nejdražší typ transportu. Náklady na leteckou ambulanci začínají na zhruba půl milionu korun, přičemž ze vzdálenější destinace může převoz stát i více než jeden milion korun,“ přibližuje Divoký.
KVÍZ: Znáte svá práva, když se něco pokazí na dovolené? |
Pozor také na výluky
Cestovní pojištění do zahraničí je dnes většinou samozřejmostí. „Přesto je třeba myslet i na to, že toto pojištění slouží pro nahodilé události kryté ve smlouvě, nikoli pro takové, na jejichž vzniku se klient vědomě podílí, případně jdou nad rámec sjednaného krytí,“ upozorňuje Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny UNIQA.
„Velký pozor by si měli dát ti, kteří si při zahraničních radovánkách dopřejí i krapet alkoholu. Pojištění se totiž obecně nevztahuje na náklady vyplývající ze škod, které vznikly následkem požití alkoholu nebo návykových látek,“ upozorňuje Jiří Váchal. V takových případech mohou pojišťovny podle míry vlivu alkoholu či návykové látky krátit pojistné plnění.
Každý by měl podle Evy Svobodové preventivně dbát i na to, aby zahraniční cestou neohrozil svůj zdravotní stav. Při šetření vzniklé škody pojišťovna obvykle zjišťuje, jaký byl zdravotní stav klienta před cestou. Pokud zjistí, že uvedené obtíže již klient měl nebo trpěl chronickými problémy, má právo své pojistné plnění přiměřeně krátit či dokonce odmítnout.
I když máte uzavřené cestovní pojištění, vyplatí se smlouvu pročíst a předem znát, na co přesně jste pojištění, do jakých limitů a čeho se vyvarovat, abyste nemuseli uhradit vzniklé problémy i ze své kapsy.