Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

aktualizováno 
Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát tisíc korun by jim v rodinném rozpočtu totiž znatelně chybělo.

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat cestovní pojištění na daný termín dovolené. Důležité je se zaměřit na výši finančního krytí. | foto: Profimedia.cz

Lyžovat na ledovec Dachstein v Rakousku nedávno vyrazila rodina Landovská z Plzně. „Nejeli jsme tam poprvé, ale tentokrát mi pořád něco říkalo, abych před cestou uzavřela cestovní pojištění se vším všudy, nejen to základní. Máme dva kluky ve věku deset a dvanáct let a uhlídat oba je velmi těžké,“ vypráví Jana Landovská, matka chlapců. Strach neměla jen o to, aby se jim při lyžování něco nestalo, bála se i o to, aby něco neprovedli jiným.

Cestovní pojištění za pět minut online? Vyzkoušejte nás.

Prozřetelnost se Janě Landovské vyplatila. „Při večeři v hotelu, kde jsme byli ubytováni, se klukům podařilo rozbít sadu broušeného skla za devadesát tisíc korun. Škodu nám samozřejmě připsali na účet.“

Součástí cestovního pojištění, které Landovští před odjezdem uzavřeli, bylo i pojištění odpovědnosti za škody pro všechny členy rodiny. „Aby nám pojišťovna škodu uhradila, museli jsme jí ukázat fotografie, na nichž je rozbitý skleněný servis, tedy škodu, a vyjádření hotelového manažera. Na základě toho nám proplatila celou výši škody, kterou kluci způsobili,“ dodává Landovská.

Pojištění odpovědnosti se vyplatí

Podle finančního poradce společnosti Partners Vladimíra Weisse by mělo být pojištění odpovědnosti součástí každého cestovního pojištění. 

„Toto pojištění platí i pro případ újmy na zdraví, což jsou přesně ty případy, kdy na sjezdovce způsobíte někomu úraz. Nejde tedy jen o škody na majetku, ale i na zdraví způsobené jiným osobám,“ vysvětluje Weiss s dovětkem, že vyřadit zaviněnou srážkou na sjezdovce z pracovního procesu například švýcarského manažera nadnárodní firmy se může významně prodražit.

Jeho slova potvrzuje i mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková s tím, že pojištění odpovědnosti poskytuje ochranu pro případ škody způsobené při činnostech běžných v občanském životě, při rekreaci a zábavě, ale třeba i při rizikových sportech. „Na odpovědnost lidé často zapomínají, nicméně tato složka je nesmírně důležitá. Způsobíte-li někomu jinému například úraz, náklady na léčení a rekonvalescenci se v zahraničí mohou vyšplhat velmi vysoko,“ říká Buriánková.

Uvádí i příklad českého lyžaře, který ve švýcarském horském středisku na dojezdové ploše před vleky srazil německého lyžaře. Oba utrpěli rozsáhlá zranění a nároky, které byly z pojištění odpovědnosti německému lyžaři hrazeny, dosáhly částky převyšující osmdesát tisíc eur. 

Pojištění odpovědnosti platící po celé Evropě se přitom vztahuje i na manžela nebo manželku, registrovaného partnera, děti i domácí mazlíčky.

Převoz do nemocnice vás může zruinovat

Známý chirurg a profesor Pavel Pafko na nedávné konferenci Zdravotnictví 2019 uvedl, že k povinné výbavě každého zraněného českého lyžaře v rakouských Alpách musí patřit odmítnutí rychlé záchranné pomoci, protože ta ho (nepojištěného) může docela zruinovat. A měl pravdu. S drahým transportem do nemocnice má zkušenosti nejeden český turista.

Častým úrazem na sjezdovce je totiž zlomenina ruky nebo nohy, výjimkou nejsou ani otevřené zlomeniny nebo poranění páteře, kdy je nutný transport ze sjezdovky do nemocnice helikoptérou.

„Cena transportu může stát kolem 130 tisíc, ošetření horskou službou deset tisíc a den v nemocnici kolem osmnácti tisíc korun. A evropská kartička pojištěnce vám tyto úkony nezaplatí. Ta zaručuje pouze základní zdravotní péči,“ vysvětluje Vladimír Weiss.

Co všechno pojistit

Na zahraniční zimní dovolenou je nezbytné sjednat si takové cestovní pojištění, které zahrnuje i převoz do nemocničního zařízení, ošetření a třeba i převoz domů. A to už kvůli tomu, že mnozí čeští lyžaři i přes stále vyšší investice do vybavení nejsou s to vždy správně odhadnout svou fyzickou kondici, nebo bývají i neukáznění.

Cestovní pojištění jen v jeho základní variantě většinou zahrnuje pouze pojištění léčebných výloh a aktivní asistenční službu, ale už ne třeba transport do nemocnice helikoptérou nebo i sanitkou.

Dobrá rada

Dobrá rada pro hladké pojistné plnění přitom zní: Noste helmu, vyvarujte se alkoholu a drog na sjezdovce, držte se vyznačených tras a dbejte pravidel lyžování na sjezdovce. 

„Zapomínat by se nemělo ani na možný pobyt rodičů s dítětem v nemocnici. Speciálním pojištění jsou pak rizika plynoucí z adrenalinových zimních sportů, kterými jsou v posledních letech třeba snow bike, potápění pod ledem, ledolezení nebo freeride lyžování,“ upřesňuje Vladimír Weiss.

Pro cesty autem je velmi praktické sjednat balíček pojištění, který zahrnuje opravu vozu na místě, odtah do servisu nebo do ČR nebo náhradní dopravu pro pokračování cesty nebo návratu domů. V cestovním pojištění je dále možné pojistit zavazadla, sportovní vybavení, ale i třeba storna pobytu.

Jak funguje asistenční služba u cestovního pojištění?

V případě vzniku pojistné události je důležitým krokem se spojit s asistenční službou, která na základě čísla pojistné smlouvy nastaví další kroky ke zdárnému pojistnému plnění. Zajistí platební záruky a pojistník se tak vyhne přímé úhradě za ošetření nebo hospitalizaci. Vyjedná i převoz do jiného smluvního zařízení nebo do Česka, zajistí prodloužení pobytu v hotelu, stravování, zprostředkuje kontakt s rodinou, potvrdí úhradu škod způsobených třetí osobě nebo zajistí právního zástupce při způsobení škody. 

VIDEO: Extrémní sáňkování v rakouských Alpách. Takto svištíte přírodními tobogány:

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Na zakázce se nedohodli, přesto mu firma účtuje tři tisíce

Ilustrační snímek

Nefungující výrobek můžete vyměnit, špatnou práci reklamovat. Co ale dělat v případě, kdy pro vás řemeslník nic...

Další z rubriky

Na zakázce se nedohodli, přesto mu firma účtuje tři tisíce

Ilustrační snímek

Nefungující výrobek můžete vyměnit, špatnou práci reklamovat. Co ale dělat v případě, kdy pro vás řemeslník nic...

Cyklista srazil maminku na bruslích, stálo to přes dva miliony

Typická cyklostezka v údolí Adiže

Když způsobí nehodu řidič vozu, jistí ho povinné ručení. Když způsobí nehodu cyklista, jde to z jeho kapsy, pokud nemá...

Jak může hlas negativně ovlivnit vaši kariéru a co s tím dělat

Ilustrační snímek

To, jak mluvíme a jak náš hlas vnímají ostatní, je velmi důležité. Hlas je totiž součástí naší značky a může se kladně...

Další rána pro Boeing: problémová letadla budou zřejmě uzemněna až do příštího r...

Další rána pro Boeing: problémová letadla budou zřejmě uzemněna až do příštího r...

Kurzy.cz Indonéské úřady signalizují, že problémová letadla typu Boeing 737 MAX zřejmě uzemní po celý letošní rok a že nejdříve ...

Najdete na iDNES.cz