Dovolená v cizině se nám letos prodraží, nejlevnější zůstává Bulharsko

aktualizováno 
Češi loni navzdory krizi cestovali celkově více, pouze omezili pobyt v dražších destinacích a navštívili ty levnější, především Bulharsko, Slovensko, Turecko a Egypt. I letos zůstává pro Čechy nejdostupnější Bulharsko, celkově se však dovolená v zahraničí prodraží.

Bulharsko zůstává pro Čechy už několik nejlevnější destinací. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Může za to především pokles kupní síly koruny. Ve všech 11 zemích, které UniCredit Bank každý rok sleduje, poklesla v průměru o pět procent. Nejvíce se nákupy oproti tuzemským prodraží v Turecku, nadprůměrně pak ještě ve Španělsku a Rakousku. Nejmenší ztráty budou Češi počítat na dovolené v Egyptě, Maďarsku a Řecku.

Změny v kupní síle koruny

V Egyptě sice koruna jako v jediné zemi posílila, celkovou ztrátu však způsobilo zvýšení cen v Egyptě. Do přijatelného tříprocentního poklesu kupní síly koruny se ještě vešlo srovnání s Maďarskem a také s krizí postiženým Řeckem, vůči němuž ztráty tlumila tamní nastupující deflace.

Nejvíce jezdíme do Chorvatska

Tip na dovolenou

Blíží se léto a čas dovolených a vy stále nevíte, kde jí letos strávit? Vyberte si z pestré nabídky zájezdů zahraničních i tuzemských na dovolena.iDNES.cz.

Jednoznačně nejoblíbenější destinací zůstalo mezi Čechy Chorvatsko, na druhou pozici v pomyslném žebříčku se po roční pauze vrátilo Slovensko, které si prohodilo pořadí s nově třetí Itálií. S větším odstupem se pak umístily Řecko a Rakousko, stejně jako v roce 2011. 

O dvě místa si polepšil Egypt, kam se začali Češi zase vracet. Prohodil si tak pořadí s osmým Španělskem, které mělo největší meziroční propad ze všech sledovaných zemí. Podobně si vyměnily pozice Turecko s Francií. 

Nejoblíbenější zahraniční destinace

Bulharsko se v počtu výjezdů objevilo až na konci desítky. Ale díky tomu, že má pověst levné destinace a lidé šetří, se počet Čechů, kteří vycestovali do země na Balkáně téměř zdvojnásobil. 

Bulharsko zůstává nejlevnější, nejdráž je ve Francii a Rakousku

Nejnižší výdaje nás letos čekají v Bulharsku a v Maďarsku. Cenově nejméně atraktivní jsou naopak Francie a Rakousko. A to bez ohledu na to, jaký spotřební koš vezmeme v úvahu. Ať už standardní, který slouží k porovnání cen obyvatel té které země (používá se pro výpočet inflace), nebo takzvaný turistický spotřební koš, který zohledňuje zboží, za které utrácejí turisté.

1000 korun má hodnotu

Země, kde Češi nejčastěji tráví svou zahraniční dovolenou, pro ně zůstávají relativně drahé, česká tisícovka tam má v průměru hodnotu jen 914 korun. Když ovšem zohledníme typické výdaje českých turistů na dovolené, bude to ještě horší. Hodnota české tisícikoruny se smrskne v průměru na 773 korun.

V nejlevnějším Bulharsku si nakoupíme zboží a služby v hodnotě 1 313 korun. Ušetřit by mohli Češi ještě v Maďarsku, kde má česká tisícovka hodnotu 1 137 korun. K levným zemím se nepochybně řadí i Egypt, pro který ovšem cenová srovnání nejsou k dispozici. Dovolená ve všech dalších zemích už bude pro Čechy dražší, než když zůstanou doma. 

1 000 korun v zahraničí má hodnotu
standardní košturistický koš
Bulharsko1 5001 313
Maďarsko1 2101 137
Turecko1 050798
Slovensko1 010873
Chorvatsko1 000779
Průměr914773
Řecko790679
Španělsko770692
Itálie710629
Rakousko690593
Francie680628
Údaje za březen 2013                   Zdroj: OECD, Eurostat, ČNB, UniCredit Bank

Vůbec nejdražší zůstávají z oblíbených destinací pro Čechy země, kam jezdí převážně na poznávající zájezdy, tedy Rakousko a Francie. Nákup, za který český turista utratí v těchto zemích tisícikorunu, by ho doma vyšel jen přibližně na šest stovek. Závěr je tedy jednoznačný. Zahraniční pobyty se pro české turisty zdraží v průměru o devět procent.

Chystáte se letos na dovolené ušetřit?

celkem hlasů: 8828

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 30. června 2013. Anketa je uzavřena.

Ne, když mám dovolenou, nepočítám peníze 8211
Ano, pojedu na kratší dobu, nebo do levnější destinace 368
Dovolenou si vůbec nemůžu dovolit 249
Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Důchodcem načisto: reportáž, jak jsem si začala vyřizovat státní penzi

Ilustrační snímek

Začít si vyřizovat starobní důchod je pro mě tak trochu zvláštní situace. Už samotné slovo starobní mi zní divně. Moje...

Další z rubriky

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Co dělat, když máte splácet víc, než zvládá váš rozpočet

Ilustrační snímek

Problémy se splácením se netýkají jen těch, kdo si neuváženě půjčí. Potíže mohou nastat i tehdy, když si bez vašeho...

Ušetřete na pojištění. Co je důležité pojistit a co je zbytečné?

Ilustrační snímek

Někdo považuje pojištění za úplně zbytečné, jiný nemá klid, dokud mu v šuplíku neleží pojistná smlouva na každou...

Mayová ztrácí půdu pod nohama, brexit se může posunout.

Mayová ztrácí půdu pod nohama, brexit se může posunout.

Kurzy.cz Do Brexitu zbývá 35 dní a zatímco se britská premiérka Theresa Mayová zaměřila na diskuse s Bruselem, u vlastních posla...

Najdete na iDNES.cz