Pokladna v obchodě může posloužit i jako šikovný bankomat zdarma

aktualizováno 
Služba cashback v Česku existuje už dvanáct let, ale od července má nová pravidla. K nákupu při platbě kartou si můžete u pokladny vybrat až tři tisíce korun.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Cashback je výhodnější než výběr hotovosti z bankomatu cizí banky, je totiž zdarma. Funguje tak, že když v obchodě platíte kartou, můžete si obchodníkovi říct o hotovost. Ten vám ji vydá ze své kasy a přičte ji ke karetní útratě. Jako byste si peníze v obchodě koupili spolu s nákupem na víkend. Přitom to není drahé. Pokud použijete klasickou debetní kartu, vybíráte zcela zdarma. Když banka umožňuje cashback kreditkou, někdy poplatek účtuje, vejdete se však do dvaceti korun.

Cashback můžete využít v síti prodejen Albert, COOP, Globus, Penny Market, Žabka, Teta, EuroOil, ale i u mnoha malých obchodníků mimo řetězce. „Na domácím trhu poskytuje službu cashback téměř deset tisíc obchodních míst. Bohužel tato místa nejsou utříděna do nějakého vyhledávače či databáze,“ uvádí Roman Kotlán ze Sdružení pro bankovní karty. Jednotlivá místa, která službu cashback umožňují, jsou u vchodu či u pokladny označena samolepkou.

Podmínky, za kterých si peníze můžete tímto způsobem vybrat, by měly být jednotné. Původně bylo třeba nakoupit alespoň za 300 korun, pak jste si mohli říct o hotovost až 1 500 korun. Nově stačí nákup za korunu a k tomu si můžete nechat „přibalit“ až tři tisíce. Nové podmínky platí od července.

U kreditek pozor

U debetních karet byste při výběru hotovosti k nákupu neměli narazit na žádnou komplikaci. S kreditní kartou buďte obezřetnější – třeba v případě UniCredit Bank a Raiffeisenbank bezúročné období, které banka poskytuje u placení za nákup, při cashbacku neplatí.

Služba funguje jen u klasických karet, kartu je totiž potřeba protáhnout terminálem a zadat PIN. S bezkontaktní kartou to není problém, ale pokud používáte platební nálepku, nebo u pokladny platíte mobilem, cashback využít nemůžete. 

A poslední, celkem logická věc: může se stát, že malý obchodník, který běžně cashback poskytuje, nemá v kase dost peněz a nemůže požadavku zákazníka vyhovět.

Cashback je zatím popelkou

V Česku tato služba zatím moc netáhne. „Lidé mají často dojem, že využitím služby, kterou neznají, zpomalí odbavení fronty u pokladny a nechtějí zdržovat. Určitě by pomohla i větší propagace přímo u obchodníků, často se ani u pokladny nedozvíte, že máte službu cashback k dispozici. Osobně věřím, že by pomohl i lepší název služby,“ vysvětluje Ondřej Hák z Equa Bank.

Opravdu jen výjimečně se setkáte s aktivním přístupem, kdy by se vás při placení prodavač sám zeptal: „A budete chtít i nějakou hotovost?“ „Kartou platím všude, kde je to možné, ale dotaz na cashback jsem dostala jen jednou,“ popisuje Jindra Nováková z Prahy. 

Banky a obchodníci službu sice umožňují, ale příliš ji nepropagují. Ono už jen sehnat seznam zapojených obchodníků je složité. ČSOB ho má na webu skrytý v mapce poboček, u jiných bank po zadání klíčového slova cashback nevypadne z vyhledávače nic. Na přímý dotaz odpovídají poněkud legračně, „že konkrétní obchodníky bez jejich souhlasu nemohou uvádět“.

Poplatky za využití služby cashback*
Banka Výběr debetní kartou Výběr kreditní kartouBezúročné období**
Air Bank zdarma nenabízejí nenabízejí
Creditas zdarma nenabízejí nenabízejí
Česká spořitelna zdarma zdarma 55 dní
ČSOB zdarma zdarma 55 dní
Equa Bank zdarma nenabízejí nenabízejí
Fio zdarma nenabízejí nenabízejí
Komerční banka zdarma zdarma 45 dní
Moneta Money Bank zdarma 19 Kč*** 50 dní

Raiffeisenbank zdarma 10 Kč není
Sberbank zdarma zdarma 45 dní
UniCredit bank zdarma 19 Kč není

* obchodník zákazníkovi neúčtuje nic, poplatek může účtovat banka (podobně jako poplatek za výběr z bankomatu
** při výběru hotovosti kreditní kartou u obchodníka
***pokud kartu klient aktivně používá, pak je výběr zdarma

Podmínky u obchodníků
 SpolečnostMinimální nákup* Maximální výběr
Albert300 Kč 1 500 Kč
Čepro/EuroOil 1 Kč 3 000 Kč
Globus1 Kč 3 000 Kč
Jednota1 Kč 3 000 Kč
Konzum 1 Kč 3 000 Kč
Penny Market 1 Kč 3 000 Kč
Teta 300 Kč 1 500 Kč
Žabka300 Kč 1 500 Kč

*aby si zákazník mohl říci o hotovost, musí utratit alespoň uvedenou částku

Problém bude nejspíš v tom, že jde o službu doplňkovou. Obchodníci jsou pro banku levným bankomatem, protože za poskytnutí peněz nedostanou žádnou odměnu. Pro klienty, kterým jejich banka zpoplatňuje výběry z bankomatu, je to však rychlá a levná varianta výběru hotovosti i v místech, kde není bankomat na každém rohu.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Jak vyjít se sociopatem na pracovišti a jak ho spolehlivě rozpoznat

Sociopat - ilustrační foto

Podle mezinárodních odhadů spadá do kategorie sociopatů zhruba každý pětadvacátý. Je proto velmi pravděpodobné, že se s...

Karetní realita: PIN na šupině, kartu dala synovi, účet vysál kolega

Ilustrační snímek

Platit kartou Čechy baví. V digitálních platbách jsme dokonce na špici v Evropě. Používáme je doma i v cizině a platíme...

Žebříček 10 nejlepších bankovních běžných účtů. Pořadí se mění

Ilustrační snímek

Banky dál vylepšují běžné účty a snaží se neztratit své klienty. Ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborným...

Dostal výpověď pro nadbytečnost, firma přitom inzeruje volná místa

Ilustrační snímek

Zaměstnavatel nám může dát výpověď jen z důvodů vyjmenovaných v zákoníku práce. Co ale dělat, když výpovědní důvod...

Podnikal a tloustl. Drasticky shodil 33 kilo a změnil si tím život

Stanislav Petříček

Stanislav Petříček začal podnikat a přibývat na váze. Během roku vystřídal pět velikostí kalhot. Pak začal mít strach,...

Další z rubriky

Kolik o dovolené zaplatíte za benzin a naftu ve 28 zemích Evropy

Ilustrační snímek

Ceny benzinu Natural 95 se v Evropské unii aktuálně pohybují v přepočtu na koruny v rozpětí od 29,21 do 44,35. Nafta je...

Kolik letos zaplatíte v Chorvatsku v restauraci a v supermarketu?

Ilustrační snímek

Jadran není levný, ale i tam se dá ušetřit. Přinášíme přehled cen, kolik stojí v Chorvatsku potraviny, drogistické...

Jak se zbavit dluhů: Než si zvolíte cestu, pečlivě počítejte

Ilustrační snímek

Při stejné výši dluhu může být pro někoho výhodnější oddlužení formou osobního bankrotu, pro jiného zase nová půjčka,...

Zjistěte, jaká práce by vás opravdu bavila!

Zjistěte, jaká práce by vás opravdu bavila!

Kurzy.cz Nastoupili jste na novou pracovní pozici, ale cítíte, že to není ono? Měli jste velká očekávání, když jste začali praco...

Najdete na iDNES.cz