Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Letní brigády jsou letos placené lépe, nejvíce si vyděláte v Praze

Prázdninovým brigádníkům letos hraje situace do karet. Lidé stále nejsou a firmy tak hledají více pracovníků, než jich je k dispozici. Ty nejlepší nabídky jsou sice již rozebrané, dobrou brigádu je však stále možné najít. A nemusí se jednat pouze o místa na festivalech nebo ve stáncích. Léto nabízí i spoustu příležitostí k serióznější práci ve výrobě či v logistice.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Shánění brigády je v podstatě soutěž. Brigádník si přeje co nejzajímavější a nejlépe placenou práci. Na druhé straně stojí firma, která zase hledá co nejschopnější brigádníky. Jakmile se brigádník a firma sejdou a domluví, obě jejich nabídky z trhu zmizí. Proto platí – čím dříve začnete hledat, tím lépe pro vás.

„To samozřejmě neznamená, že musíte přijmout první nabídku, kterou dostanete. Platí však, že ty nejlepší nabídky jsou rozebrány jako první,“ konstatuje Jiří Halbrštát, manažer náboru a marketingu ManpowerGroup. Je proto výhodné se zaregistrovat v agenturách nebo přímo u vybraných zaměstnavatelů, abyste byli mezi prvními oslovenými, jakmile se nová poptávka objeví. Můžete se tak dostat k zajímavějším příležitostem. A to přesto, že ta největší vlna nabídek z května a června je již pryč.

Mzdová válka

Vydělat si přitom můžete více, než tomu bylo v loňském roce. „Společnosti vědí, že dobrých pracovníků je třeba si považovat, brigádníky nevyjímaje. Své nabídky podporují především mzdou, která roste u brigádníků rychleji než u trvalých pracovních pozic,“ vysvětluje Halbrštát.

Lidé spíše preferují dlouhodobou práci, takže některé sezónní pozice mají vyšší mzdu než trvalé pracovní pozice. Firmy totiž musí namotivovat lidi, kteří dělají jinou práci, nebo třeba studují, aby si k nim na sezónu „odskočili“.

Mzda tak brigádníkům v letošním roce vzrostla. „Stále jsou však patrné regionální rozdíly,“ upozorňuje Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment. „Nejvíce si lidé vydělají v Praze, a to až 250 korun za hodinu. V Brně potom podle konkrétní pozice 100 až 170 korun, v Ostravě 90 až 150 korun a na Zlínsku a Liberecku do 130 korun za hodinu.“

Podle údajů ManpowerGroup jsou nejlépe placeni brigádníci ve Středočeském kraji, kde si v průměru vydělají 150 až 170 korun za hodinu. Nejnižší průměrně hodinové mzdy naleznete v Moravskoslezském a Ústeckém kraji, jejich výše dosahuje 120 až 135 korun. „Celkově se průměrné mzdy brigádníků pohybují mezi 130 a 160 korunami za hodinu,“ dodává Halbrštát.

Odměna samozřejmě záleží i na oboru, v němž brigáda bude. Podle údajů portálu Platy.cz si brigádník v cestovním ruchu a gastronomických službách vydělá v průměru 22 300 korun a v retailu i přes 30 tisíc korun za měsíc.

„Tyto částky pochopitelně odpovídají celkovému měsíčnímu příjmu včetně případných benefitů,“ upozorňuje Michla Novák z portálu Profesia.cz. Doplňuje, že výrazný nárůst ohodnocení letos zaznamenali také v oblasti služeb.

Cestovní ruch je lákavý

Už z těchto údajů o mzdách je jasné, kde je po brigádnících největší sháňka. Podle Profesia.cz je aktuálně největší nabídka míst v Praze (26 %), za ní následují Brno a Plzeň.

Pokud jde o odvětví, nejvíce nabídek na letní brigády najdete gastronomii, cestovním ruchu a zemědělství, dále pak na festivalech a ve volnočasových službách. „Tato odvětví jsou pro letní sezónu typická a mnozí lidé je volí kvůli široké škále nabídek, z nichž si brigádník může vybrat dle svých preferencí,“ říká Jiří Halbrštát.

Například až 25 tisíc korun si tak můžete v letních měsících vydělat za práci pro cestovní agenturu Invia. Brigádníci zde pracují například jako prodejci zájezdů nebo v back office, tedy na recepci, v oddělení péče o zákazníky, v oddělení pokynů či jako asistenti prodejního oddělení. A brigádnická místa zde mají i ve finančním oddělení. 

Požadavky na dočasné pracovníky se tu přitom liší podle konkrétní pozice. „Většinou ale požadujeme dobrou práci na počítači, komunikační dovednosti, zájem o cestování, u některých pozic i znalost cizích jazyků,“ uvedla Andrea Řezníčková, tisková mluvčí Invia. Většinou u brigádníků požadují rozsah práce 20 až 30 hodin týdne. Směny se liší podle pracovní pozice, přičemž některé jsou flexibilní v časovém rozmezí od sedmé hodiny ranní do desáté hodiny večerní.

A volná místa mají stále například také v Parku Mirakulum v Milovicích nad Labem. „Brigádníci u nás pracují ve stáncích s občerstvením, jako obsluha na parkovištích, v pokladnách či v prodejně suvenýrů,“ říká Jiří Antoš, majitel Parku Mirakulum. Hodinová odměna se zde pohybuje mezi 90 až 130 korunami.

Hodně volných míst nabízí výroba a retail

I v létě se však můžete rozhodnout pro některou z nesezónních nabídek. Například na Profesia.cz je nejvíce volných nabídek z oblasti retailu a výroby, a to na pozice jako pokladní, doplňovač zboží nebo dělník. „Právě manuální práce jsou nejméně žádané,“ doplňuje Jitka Součková. A to přesto, že hodinová mzda se prakticky neliší od té v administrativě.

Brigádníky tak stále ještě přijímá například společnost Lightway vyrábějící světlovody. „Žádné zvláštní požadavky na brigádníky nemáme. Jen musí být při práci opatrní, pracují totiž s křišťálovými světlovody, a to není žádný levný plast,“ říká Jakub Brandalík, zakladatel a majitel společnosti Lightway.

Lehká není ani situace v logistice. „Jako nejefektivnější zdroj pro získávání brigádníků se nám tak osvědčilo oslovení našich zaměstnanců, respektive jejich rodinných příslušníků,“ popisuje Zdeňka Jančíková, HR specialistka skupiny Geis. „Takový brigádník má přesnou představu o práci, je zodpovědný, což se o brigádnících, které získáváme například prostřednictvím inzerce, častokrát říct nedá.“ Nejčastěji přitom obsahují pozici skladníka, který si například v Moravskoslezském kraji přijde na 100 až 136 korun za hodinu.

Brigádníky stále ještě poptává také třeba společnost SSI Group, která působí v oblasti facility managementu, tedy se zabývá především bezpečností a správou budov. Aktuálně hledají nejvíce lidí v Praze a blízkém okolí, stejně tak ve velkých moravských městech jako je Ostrava či Olomouc.

„S brigádníky spolupracujeme jak na krátkodobé, tak na dlouhodobé bázi napříč celou firmou,“ říká Radovan Kavulič, personální ředitel SSI Group. Jedná se nejen o pozice v oblasti ostrahy, údržby či úklidu, ale i místa v administrativě. Výhodou je, že směny si tu lze na mnoha pozicích naplánovat dopředu podle časových možností.

Někde můžete zakotvit i natrvalo

Mezi brigádami se pak najdou rovněž nabídky, které vám mohou otevřít dveře firmy i pro hlavní pracovní poměr v dalších letech. Mnohé firmy totiž dnes nabírají brigádníky na běžná pracovní místa, nabízejí jim plný hodinový úvazek a mzdu srovnatelnou se zaměstnanci na hlavní pracovní poměr.

Například u společnosti Sazka běží celoročně program Sazka Super Start určení pro studenty vysokých škol. „Tento projekt dává studentům příležitost poznat z blízka fungování největší loterijní společnosti a získat nové dovednosti pod vedením zkušených mentorů,“ popisuje Kateřina Lukášová, HR ředitelka společnosti Sazka. Po skončení takové stáže čeká na úspěšné talenty nabídka další spolupráce nebo pracovní příležitost. Nastartovat profesní dráhu si zde studenti mohou napříč obory. Patří mezi ně IT, marketing a PR, HR, právo, obchod nebo finance.

Podobně je tomu například v oblasti zdravotnictví. Například centrum fyzioterapeutické péče FYZIOklinika na pražském Chodově hledá fyzioterapeuty nejen na plný úvazek, ale také na brigádu. V tomto případě je samozřejmě nutné mít odpovídající vzdělání v oboru (např. DiS. či Bc.).

„Místa jsou tak vhodná třeba pro studenty následného vzdělávání ve fyzioterapii či maminky na rodičovské dovolené či s malými dětmi,“ říká Zdeněk Bílek, ředitel FYZIOkliniky. Vydělat si mohou až 400 korun hrubého za hodinu. Brigádníky aktuálně potřebují také na recepci pro komunikaci s klienty. Zde se odměna pohybuje mezi 120 až 200 korunami za hodinu.

Kvalifikované lidi potřebují i řemeslné firmy. „Snažíme se proto brigádníky vždy vybrat tak, aby měli šanci ve firmě zakotvit,“ vysvětluje Ivan Petrův, ředitel Brašnářství Tlustý a spol. A jelikož se na brigádnické pozice většinou hlásí studenti či ženy na rodičovské dovolené, počítají pro ně s kratšími pracovními úvazky.

Brigády se nejčastěji řeší na dohodu

V každém případě, ať si brigádu vyberete kdekoliv, vždy trvejte na písemné smlouvě. „Oblíbené jsou zejména tzv. dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr, tedy dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti,“ říká Romana Sedláková z advokátní kanceláře KODAP Legal. To potvrdili i všichni oslovení zaměstnavatelé.

Nejčastěji je využívaná dohoda o provedení práce (tzv. DPP), a to zejména kvůli výhodnému zdanění a jednodušší administrativě. Z hrubé odměny do 10 tisíc korun se totiž neplatí sociální ani zdravotní pojištění. „U jednoho zaměstnavatele je však možné odpracovat maximálně 300 hodin v kalendářním roce,“ poukazuje na omezení Sedláková.

Dohoda o pracovní činnosti (tzv. DPČ) je méně výhodná. Sociální a zdravotní pojištění se zde neplatí pouze při výdělku do 2 500 korun za měsíc. Můžete ale na ni odpracovat 20 hodin týdně, což umožňuje i trvalejší zaměstnání.

„V dohodách je vždy vhodné uvést místo výkonu práce, kdy za dostatečně určité se považuje uvedení obce, kde bude práce konána, dále stanovenou pracovní dobu včetně data nástupu do práce, a v neposlední řadě výši sjednané odměny,“ doporučuje Sedláková. Dodává, že výše sjednané odměny nesmí být nižší než minimální mzda. Minimální hodinová mzda tak nesmí být nižší než 79,80 korun za hodinu.

  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Podílové fondy jsou stále oblíbenější investicí. Experti radí, jak je dobře vybrat

17. dubna 2024

Premium Investování je důležitou součástí budování finanční stability a hraje hlavní roli v dosažení...

Víte, co znamená zkratka OBZP a jaká povinnost je s ní spojená?

17. dubna 2024

OBZP je zkratka, která v sobě skrývá osoby bez zdanitelných příjmů. Tento status se týká lidí ve...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...