Bojíme se, že po škrtech neuživíme rodiny, říkají státní zaměstnanci

aktualizováno 
Státní zaměstnanci žijí v nejistotě. Vědí, že se má jejich plat snížit o deset procent, ale jak to bude v praxi, zatím nevědí. Není jasné, jestli se procenta strhnou ze základních tarifů, nebo z celých objemů mezd. Lidé se bojí, že přijdou o desetitisíce a neuživí rodiny.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Každý, kdo dostává peníze od státu, tedy úředníci, učitelé, policisté, hasiči či lékaři a sestry, je zařazen do jedné ze 16 platových tříd podle jedné ze tří tarifních tabulek. Jedna je pro technicko-hospodářské pracovníky, dělníky, sociální pracovníky a pedagogy, druhá pro úředníky, třetí pro ty, kdo pracují ve zdravotnictví.

5-10 procent

pracovníků ve státní správě by mělo v nejbližších dnech přijít o práci.

Jakou třídu kdo dostane, závisí na zařazení jeho pozice podle katalogu prací daného úřadu. A na dosaženém vzdělání. Takže i když se například středoškoláci díky svému vzdělání vejdou do rozmezí čtyř platových tříd, to, ve které nakonec skončí, záleží přesně na pracovní náplni. Každá pozice se ještě dělí do platových stupňů podle délky praxe.

Například nástupní plat lékaře, kterému se podaří získat celý úvazek, je 17 340 korun hrubého v 11. třídě a prvním platovém stupni. Po pěti či šesti letech, když složí atestaci, poskočí do 13. třídy a do 4. stupně a bude mít nárok na plat 22 770 korun.

U ostatních profesí je to podobné, jen postup do vyšší třídy je podmíněn zvýšením vzdělání nebo přechodem na náročnější práci. I jim automaticky roste plat s délkou praxe (viz tabulka). Takže průnik platové třídy a platového stupně tvoří základní mzdu, na kterou má každý nárok, méně dostat nemůže.

Nejsou to však jediné peníze, které státní zaměstnanci mají. K základnímu platu dostávají ještě osobní ohodnocení, které může být zase přesně podle předem daných pravidel až jedno-, ale i dvojnásobek tarifního platu. To je teorie.

V praxi je to většinou desetina, někde i dvacet procent. Jeho výši určuje vedoucí a zaměstnanec ho dostane až po zkušební době podle toho, jak pracuje. Výše osobního ohodnocení se může měnit třeba každý měsíc, prakticky však zůstává i několik let stejná. "Naposledy mi zvedli osobní ohodnocení na pět tisíc před čtyřmi lety," svěřila se 37letá úřednice.

Hrubé platy státních úředníků

Příplatky a odměny

V profesích, kde pracují přesčas, o víkendech, nocích, svátcích či ve ztíženém prostředí (s chemickými látkami, v nadměrném hluku či prachu, například rentgenolog či policista), mají zaměstnanci nárok na příplatky. Za práci v noci je to 20 procent průměrného hodinového výdělku, za ztížené pracovní prostředí se výše příplatku pohybuje od 400 do 1 400 korun.

Vedoucí dostávají zase příplatky za vedení v rozmezí pět až 60 procent z tarifu, v praxi to bývají jednotky tisíc korun měsíčně. Pak ještě mohou přijít na řadu odměny. Ty dostanou pracovníci za mimořádný výkon či práci navíc. Vyplácejí se zpravidla čtvrtletně nebo ke konci roku. Od počátku krize jsou však spíš výjimkou.

Čeho se lidé nejvíce bojí

Původní návrh ministra Drábka byl, že zruší v tarifní tabulce platové stupně, nebude zohledňovat délku praxe. Tím pádem dá vedoucím větší volnost v individuálním odměňování a přitom ušetří. A lidé začali mít strach, že přijdou o víc než jen 10 procent. Kdyby například 40letá zdravotní sestra spadla z lety vyslouženého stupně do základu, přišla by o pět tisíc. Nevěří totiž, že budou peníze na vyšší osobní ohodnocení.

Zatím se "jen" propouští

Co mají přesně dělat, nevědí podle informací úředníků ze státní správy ani jejich šéfové. Podřízení se mnohdy dozvídají informace o tom, co se chystá, jen z médií.

Situaci začínají někde řešit plošným propouštěním. "Vláda slíbila uspořit 10 procent mzdových nákladů, což u nás probíhá stylem propustíme 20 procent lidí a zbylým sebereme 20 procent peněz," posteskla si Marie Pecková, která pracuje na ministerstvu.

"Teorie je taková, že těm, kteří zůstanou, by se platy až tolik snížit nemusely, protože by mohli dostat víc na osobním ohodnocení. Ale jaká bude praxe, to je ve hvězdách," přidává se další úřednice.

fakta

Platová tabulka je rozdělena na 16 platových tříd (vodorovně). Plat podle jednotlivých tříd lidé dostanou, pokud dosáhli vzdělání, které je potřeba k vykonávání dané pozice a podle své konkrétní náplně práce. Svislý sloupec rozdělený na 12 platových stupňů udává částky, na které je podle zákona nárok po odsloužených letech. K této nárokové částce dostávají ještě nenárokový osobní příplatek. Ten se pohybuje od pár stovek do několika tisíc korun měsíčně.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Proč vypnout o dovolené a jak si umět odpočinout, radí psycholog

Ilustrační snímek

Kdo nedokáže o dovolené vypnout a relaxovat, koleduje si o potíže. Nejen že klesne pracovní produktivita, ale vzroste...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Další z rubriky

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

Kvíz: Jste zkušení gurmáni? Jak znáte svá práva v restauraci?

ilustrační snímek

Většina lidí s reklamací v restauraci váhá. Zákazník přitom uzavírá stejnou kupní smlouvu jako kdekoliv jinde a v...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Kurzy.cz Těžko uvěřitelnou pracovní dobu mají některé zdravotní sestry. Na sociálních sítích jedna z nich zveřejnila svůj rozpis...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA PLÁNOVÁNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz