Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. ledna 2023 Zdislava

Zdražování nutí k úsporám. Významně ušetřit se dá i na bankovních službách

Kvůli zdražování domácnosti hledají, kde ušetřit. Nejde ale jen o to, co si koupí, nebo nekoupí. Jde i o to, co platit musejí a co už ne. Podle odborníků by si proto lidé měli projít i poplatky za služby své bance. Možná budou překvapení z toho, kolik za její služby ročně vydají.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Z finančních průzkumů vyplývá, že mnozí klienti bank mají za to, že je to právě jejich banka, která jim nabízí své služby zdarma. Opak je ale pravdou. Dokládají to i obsáhlé a komplikované ceníky bank. Běžné jsou poplatky za některé druhy odchozích i příchozích plateb. A běžné jsou i chytáky v podobě ne zcela transparentních služeb.

Hledáte upletnění ve finančních službách? Vyberte si z aktuálních nabídek práce na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz od České spořitelny.

„Například pokud banka odešle potvrzovací SMS neplatíte nic, ale pokud požadujete zasílání, třeba při změně zůstatku vy, už platíte. Chcete rychlejší odbavení na call centru, zase platíte,“ upozorňuje bankovní analytik skupiny Partners Michal Skalický.

Poplatky za bankovní služby se tak mohou ročně vyšplhat k tisícům korun. U domácností, které čerpají úvěry, pak ještě výše.

„U menších nízkonákladových bank se můžeme pohybovat ve stokorunách, u velkých bank to budou řádově tisíce za běžné poplatky. Pokud bychom přidali i konverze při platbách kartou v cizí měně, nebo u zahraničních a SEPA plateb, budou náklady ještě o něco vyšší,“ upřesňuje Michal Skalický.

Nejvíce ušetří refinancování úvěrů

„Vzhledem k rostoucí inflaci a obecně zdražování začnou domácnosti mnohem více revidovat své náklady. Začne to spotřebou, ale i poplatky na všech frontách, včetně bankovních poplatků a zejména pak poplatků a úroků navázaných na úvěry,“ říká Irena Jandíková, obchodní ředitelka Max Banky (dříve Expobank).

Velkou službu v této věci nabízí refinancování úvěrů. Zde mohou domácnosti s vícero úvěry ušetřit nejenom tisíce, ale i stovky tisíc korun. Jandíková uvádí příklad klienta, který prostým refinancováním všech svých úvěrů u bank i nebankovních institucí a úvěrů na kreditních kartách uspořil 200 tisíc korun.

Sjednoťte si půjčky do jedné a ušetřete. Poradíme, jak.

„Můj názor je, že české domácnosti o možnosti konsolidace svých úvěrů do jednoho už vědí. Přesto ale vidíme, že mnohé z nich se stále obávají složitosti procesu refinancování. Představa refinancování, vůbec to slovo refinancování, je pro některé natolik ´nepříjemné´, že se do konsolidace svých úvěrů raději nepouštějí. Mají z toho obavy,“ říká Irena Jandíková s dovětkem, že to je ale chyba.

Problém je v lidech, ne v bankách

Nikoli nevýznamné úspory lze najít i na běžných bankovních poplatcích. U jedné z tuzemských bank platí klient za příchozí zahraniční platbu na účet jedno procento z částky, minimálně 300 korun a nejvíce 1 200 korun.

„Aby to nebylo tak jednoduché, u odchozí platby jsou pravidla ještě trochu jiná a horní hranice se zvyšuje na 1 500 korun. Pro běžného klienta, který takový typ platby využívá zcela výjimečně, je zjištění poplatku předem na úrovni maturity z matematiky,“ podotýká Michal Skalický.

Říká, že klienti banku asi nepřesvědčí, aby jim dala slevu, ale vždy mohou přejít k jiné bance, která je o poznání levnější. Třeba si účtuje maximálně 350 korun za oba typy plateb. Problém je ale podle jeho názoru v tom, že řada lidí nemá přehled o tom, kolik bance za služby platí. A na obtíž bývá i jejich loajalita.

„Zvláště velké banky hřeší na nízkou flexibilitu českých klientů, kteří právě v rovině poplatků snesou opravdu mnoho. Už jen přechodem k bance, která má transparentní nastavení cen, může klient získat přehled a zároveň s velkou pravděpodobností i výrazně ušetřit,“ říká.

I čas jsou peníze

Podle odborníků je zde i další aspekt nákladů na banku. A tím je čas. Pokud totiž platí, že čas jsou peníze, pak i návštěva pobočky banky něco stojí. A inovace jsou v poslední době klíčovým odlišovacím prvkem. To znamená, pokud musí klient kvůli jakémukoliv servisnímu požadavku na pobočku, je jasné, že není v moderní bance.

„Každá banka vám dnes dokáže vytvořit běžný účet, nebo spořicí účet. Ale dokáže to online ve vašem mobilu? Dokáže to do minuty?“ ptá se v této souvislosti Michal Skalický.

Mezi nejzajímavější inovace považuje virtuální platební kartu pouze v mobilním telefonu. Nebo jednorázovou virtuální platební kartu na jedno použití například pro platby na internetu, kdy je karta po zaplacení na internetu okamžitě zrušena, takže nehrozí její zneužití. Anebo třeba i rychlost ze strany banky při vyřízení bankovní identity, kterou dnes běžně vyžaduje nejeden úřad.

Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

V cenách bytů jsme předběhli i Německo, nájmy zdraží, říká analytik

Přehřátý trh s nemovitostmi si o pokles cen říkal už dlouho. Předpověď, že k tomu dojde během pandemie covidu, se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Roční úspora 6 300 Kč a slušná renta. Češi by měli ve spoření na penzi přidat

Odborníci doporučují, abychom si na stáří během produktivního života našetřili alespoň dva miliony korun. Počty...

Všechny zprávy zdarma a fikce doručení. Časté mýty kolem datových schránek

V průběhu prvního čtvrtletí zřídí stát všem živnostníkům a nepodnikajícím právnickým osobám elektronickou datovou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo musí do konce ledna podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí

Blíží se konec ledna a s ním i uzávěrka pro daňové přiznání k dani z nemovitostí. Vyplněný formulář se podává pouze...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Šetří čas i peníze. Už máte digitální občanku? Otestujte se, co o ní víte

Bankovní identita je nejpoužívanějším způsobem digitálního ověření totožnosti. Během necelých dvou let od startu počty...

Zájem o nové byty je v současnosti nízký. Přesto nezlevní

Vyčkávání. Tak by se dala jedním slovem vystihnout momentální situace na trhu s byty v novostavbách ze strany zájemců o...

Zraněným dětem nabídla škola 20 000. Rodiče se nevzdali, získali přes milion

Podle statistik společnosti Vindicia, která pomáhá poškozeným získat adekvátní kompenzaci, činí průměrná výše...

Všechny zprávy zdarma a fikce doručení. Časté mýty kolem datových schránek

V průběhu prvního čtvrtletí zřídí stát všem živnostníkům a nepodnikajícím právnickým osobám elektronickou datovou...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Zemřel hudebník Petr Hošek, hlas a tvář punkové kapely Plexis

Ve věku nedožitých 56 let zemřel po krátké nemoci Petr Hošek, zakladatel a hlavní tvář legendární pražské punkové...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...