Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Útoků na bankovní účty letos přibylo o třetinu. Finty jsou důmyslnější

Nejzranitelnější skupinou při útocích na bankovní účty v online prostoru jsou mladí lidé a senioři, kteří více podceňují zabezpečení a rizika virtuálního prostředí. Kyberšmejdi přitom využívají stále promyšlenější finty, které vypadají důvěryhodně. S koncem roku, kdy útoky narůstají, je důležitá obezřetnost.

Za letošních prvních devět měsíců roku hackeři odsáli z bankovních účtů více než miliardu korun. Podle České bankovní asociace (ČBA) za toto období napadli 65 774 klientů bank. To je zhruba o třetinu více než za stejné období předchozího roku, kdy atakovali 48 452 klientů.

„V dnešní digitální době se kybernetické útoky týkají každého z nás a je proto velmi důležité, aby lidé věděli, jak takový podvod může vypadat. A především, jak se mu bránit,“ říká k rostoucímu počtu útoků na bankovní účty v online prostoru Zdeňka Hildová, ředitelka ČBA Educa.

Zajímavé je pak zjištění asociace, že napadením bankovního účtu na internetu jsou nejvíce ohroženi mladí lidé ve věku od 18 do 34 let. Což se dá podle Hildové vysvětlit tím, že mladí lidé nejsou dost opatrní při otevírání e-mailových příloh. Také ve srovnání se starší populací pravidelně nekontrolují svůj účet u banky.

Ešmejdi pomocí AI úspěšně lákají na investice a obírají lidi o miliony

Další zranitelnou skupinou v kyberprostoru jsou podle asociace senioři, tedy lidé ve věku nad 65 let. U nich spatřují bezpečnostní analytici riziko hlavně ve slabém zabezpečení jejich telefonů, které si pravidelně neaktualizují. A dále v tom, že podstatně méně často mění svá přístupová hesla a jsou více důvěřiví.

Hackeři mění finty

K útokům na bankovní účty zneužívají hackeři profily, e-mailové adresy i telefonní čísla veřejných a soukromých společností. Své strategie často mění a stávají se stále přesvědčivějšími. Například v posledních týdnech dostaly tisíce lidí e-mailem doručenou falešnou zprávu od Všeobecné zdravotní pojišťovny. V ní pachatel informoval adresáty o tom, že mají přeplatek na pojistném, šlo o částku kolem 2 500 korun. K jejímu vyplacení je hackeři žádali o vyplnění formuláře dostupného po rozkliknutí přiloženého odkazu. V něm ale měli oběti tohoto podvodu vyplnit i číslo své platební karty a další osobní údaje. Jak ale vzápětí upozornil veřejnost bezpečnostní ředitel pojišťovny Jan Svoboda, šlo o podvodné e-maily cílené nejen na klienty dané instituce.

„Jde o další pokus zviklat ty, kteří nad textem váhají. Jediné, co riskují, že přijdou o své vlastní peníze. Pokud se přihlásí na zaslaný odkaz, podvodníkům umožní přístup ke svému bankovnímu účtu,“ uvedl k podvodným e-mailům Svoboda.

Veřejnost bez ohledu na jejich smluvní pojišťovnu upozornil, aby na zprávy lidé nereagovali a na odkaz neklikali. I když působí věrohodně, protože obsahuje například reálné kontakty pojišťovny, a nejenom ty. Podvodníci se záměrem odsát peníze z bankovních účtů podle finančního poradce skupiny Partners Vladimíra Weisse často zneužívají i loga obcí a měst či státních institucí, například České správy sociálního zabezpečení. A dokonce cílí i na ekonomicky slabší domácnosti pobírající sociální dávky, které oslovují i skrze falešné stránky připomínající web ministerstva práce a sociálních věcí.

Pozor na nové triky kyberšmejdů. Na dálku zjistí údaje o kartě a vyberou účet

„Takzvaných kyberšmejdů přibývá třeba i na online bazarech, to jak na straně kupujících, tak prodávajících. Ti se snaží své oběti přimět k vyplnění údajů ze své platební karty či přihlašovacích údajů do banky po rozkliknutí podvodné stránky,“ upozorňuje finanční poradce s tím, že před vánočními svátky se dá čekat, že takových útoků přibude.

Banky nikdy nežádají údaje do e-bankingu

K napadání bankovních účtů podle Weisse hackerům slouží často i sociální sítě a chatovací aplikace typu WhatsApp. Podvodníci k útokům ale stále využívají i SMS zprávy a falešné telefonáty. V nich se vydávají například za pracovníka banky a žádají o rychlé přihlášení do internetového bankovnictví.

„Tímto způsobem banky se svými klienty nikdy nejednají, a především po nich nikdy nežádají vyplnit přístupové údaje do e-bankingu,“ zdůrazňuje Vladimír Weiss.

Bohužel se ale stále najdou takoví lidé, kteří se nechají přesvědčit, podlehnout tlaku a na závadný odkaz kliknou nebo rozbalí přílohu e-mailu a vyplní v ní požadované údaje. Následující den nebo již za pár hodin zjistí, že jim z účtu „zmizely“ veškeré peníze. V mnohých případech jde o celoživotní úspory.

„Většina lidí si je vědoma nebezpečí kybernetického útoku, především mladí lidé ale zapomínají na bezpečné chování na internetu s tím, že na účtech nemají příliš peněz,“ říká Weiss.

I když se podle něj nedá snížit riziko vloupání do bankovního účtu a vysátí peněz z něj na nulu, ale existují pravidla bezpečného chování ve virtuálním prostoru. Především je podle něj třeba si rozmyslet, zda otevřít podezřelou přílohu e-mailu či odkaz. A vždy se vyplatí počkat a prověřit si odesílatele, případně se o dané věci informovat u společnosti, jejímž jménem se odesílatel prezentuje.

„Nikdy nikomu nesdělujte své přihlašovací údaje, hesla nebo jiné citlivé údaje. Ani bankovní úředník u přepážky po vás přeci nikdy takové informace nepožaduje,“ upozorňuje.

Pojištění online rizik

Na trhu je podle něj dostupné i pojištění kybernetických či internetových rizik. Nicméně nejde o laciný produkt a smlouvy obsahují řadu výluk a podmínek pro přiznání pojistného plnění.

„Tímto pojištěním se dají krýt škody vzniklé při nákupech na internetu, neoprávněným použitím platební karty nebo škody po útoku hackera na bankovní účet, při němž došlo k odcizení peněz,“ přibližuje finanční poradce.

Lidé by se měli při ochraně svých prostředků nejprve ale zaměřit na používání silných hesel pro vstup do internetového a mobilního bankovnictví i jiných platebních aplikací. Dále se vyvarovat zadávání stejného hesla do většiny online aplikací. Za důležité považuje při správě peněz v e-bankingu využívat zabezpečenou síť či připojení pomocí vlastního datového tarifu a využívat k němu jen vlastní počítač a telefon.

  • Nejčtenější

Pracovní dohody doznaly opět změn. Tentokrát potěší firmy a zaměstnance

Kolem dohod o provedení práce panovala loni poměrně bouřlivá atmosféra. Zákonodárci totiž avizovali novou legislativní úpravu, která by tento institut pořádně zkomplikovala. Návrh dělal vrásky na...

KOMENTÁŘ: Drahota je tady a už nezmizí. Co letos čeká českou ekonomiku

Bude rok 2025 rokem nízké inflace a finanční stability? Poroste naše ekonomika? „Letošní rok rozhodně nebude nudný. Uvolňování sazeb Českou národní bankou bude komplikovat relativně vysoká inflace na...

Pracující důchodci si polepší o tisíce korun. Výhoda není automatická

Starobní důchodci, kteří nadále pracují, mají od ledna 2025 nárok na slevu ze sociálního pojištění. Na pojistném nyní ušetří 6,5 %. Sleva se týká zaměstnanců i OSVČ, kteří dosáhli důchodového věku a...

Stavěl byty, dnes má zřícené letadlo. K podnikání ho inspiroval kamarád

Podnikání bylo vždycky jeho snem a ten se mu splnil. Dlouhá léta stavěl bytové domy. Když se dozvěděl o projektu Papilonia, neváhal a pustil se do přípravy. Dnes Roman Štěpánek provozuje v Liberci...

Odmítnutí ošetření, tisícovka za registraci. Co si pacient nemusí nechat líbit

Možná už se vám to někdy stalo. Chtěli jste se registrovat u nového lékaře, přijetí do péče ale podmiňoval poplatkem. Nebo i ten, ke kterému chodíte už léta, si najednou účtuje za e-recept či...

Kteří zaměstnanci přiznávají své příjmy sami a kdo může využít účtárnu

Kdo je zaměstnaný, může nyní požádat svého zaměstnavatele o roční zúčtování daní. Stačí vyplnit a podepsat žádost, přiložit potřebná potvrzení a vše zařídí účtárna zaměstnavatele. Nemůže to však...

22. ledna 2025

Odmítnutí ošetření, tisícovka za registraci. Co si pacient nemusí nechat líbit

Možná už se vám to někdy stalo. Chtěli jste se registrovat u nového lékaře, přijetí do péče ale podmiňoval poplatkem. Nebo i ten, ke kterému chodíte už léta, si najednou účtuje za e-recept či...

22. ledna 2025

Chybějící zdravotní posudek vyjde seniorního řidiče i pěkně draho

Podcenění povinné lékařské prohlídky řidiče, kterou zákon zatím ukládá od 65 let věku, se může hodně prodražit. Pokud řidiči takový posudek chybí a způsobí škodu na zdraví či majetku, bude po něm...

21. ledna 2025

Koupili jste či upravili loni nemovitost? Podejte daňové přiznání

Do pátku 31. ledna 2025 mají poplatníci povinnost podat přiznání k dani z nemovitých věcí na rok 2025. Týká se to všech nových vlastníků, kteří v roce 2024 koupili dům, byt nebo pozemek. Povinnost se...

21. ledna 2025

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Herec Hynek Čermák a jeho o dvacet let mladší manželka Veronika se rozešli

Herec Hynek Čermák (51) a jeho manželka Veronika Čermák Macková (31) se po necelých deseti letech vztahu rozešli. V...

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá legraci z České...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...

Nejbohatší člověk světa byl přistižen při podvádění ve hrách, nenese to dobře

Nejbohatší člověk světa Elon Musk chtěl během streamování předvést hráčům své umění v aktuálním herním hitu Path of...