Pátek 14. května 2021, svátek má Bonifác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 14. května 2021 Bonifác

Průlom: o digitální občanku je velký zájem, šetří čas a ulehčuje život

Češi mají možnost využívat svoji bankovní identitu k přihlašování k digitálním službám už čtvrt roku. Jde v podstatě o digitální občanku, která slouží k ověření totožnosti v online prostředí. Znamená konec chození na úřady a obrovskou úsporu času. A je o ni velký zájem.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Digitální občanku spustilo již několik bank a další budou následovat. „Přináší zjednodušení a zrychlení komunikace se státem,“ říká Jakub Vlček, manažer pro Bankovní identitu v Komerční bance.

„Bankovní identita je skutečně revoluční služba, která vám ušetří čas s běháním po úřadech. Stačí mít internetové bankovnictví ve vaší bance a na několik kliknutí se prostřednictvím tzv. Portálu občana dostanete například na finanční úřad, katastr, požádáte o sociální dávku, přihlásíte se na úřad práce, zjistíte platnost svých dokladů, počet ‚černých’ bodů za přestupky v autě,“ přibližuje Michal Girgle, manažer pro správu dat MONETA Money Bank.  

Průlom v digitalizaci Česka

Podle expertů je digitální občanka významný krok k zjednodušení každodenního života a průlom v digitalizaci Česka. „Není úplně podstatné, jaké služby je možné přes bankovní identitu využívat už nyní, ale to, jaký přínos přinese služba občanům České republiky v dalších měsících a letech,“ poznamenává Filip Zavřel, vedoucí oddělení Každodenní finanční služby Air Bank.

S využitím bankovní identity budeme moci komunikovat například i s operátory a získáte přístup do klientských zón firem a e-shopů. Seznam služeb, které budou takto přístupné, se totiž bude dál rozšiřovat.

„Soukromé společnosti budou muset s bankami uzavřít také obchodní dohody včetně akceptace softwarových standardů, které pro využití této identifikační metody budou muset implementovat do svých informačních systémů. Předpokládáme, že vše na úrovni soukromých společností bude nabíhat ve třetím čtvrtletí tohoto roku,“ říká Pavel Kolář, gestor Komise digitalizace České bankovní asociace, který má v asociaci projekt Bankovní identity na starost.

KVÍZ: Konec chození na úřady. Co víte o bankovní identitě?

Služby veřejné správy, které jsou už nyní zpřístupněné přes bankovní identitu, jsou zveřejněny na portále E-identita. Jejich seznam je postupně aktualizován a doplňován. Díky bankovní identitě lze letos podat například i daňové přiznání a pomůže třeba i s vyplněním formuláře při Sčítání lidu. „Výhodou bankovní identity je, že do sčítacího formuláře předem vyplní vaše osobní údaje. Formulář přitom nemusíte vyplnit najednou, ale i po částech. Práci si uložíte a vrátíte se k ní později,“ doplňuje Jakub Vlček.

Zabezpečení jako v bance

Využívání bankovní identity je pro klienty banky dobrovolné a zdarma. O zneužití svých údajů se bát nemusíte. Zabezpečení je stejně důsledné jako to, které chrání vaše peníze v bance. „Pro přihlášení ke službám úřadů nebo firem se identita ověřuje stejně, jako když se přihlašujete do internetového bankovnictví,“ vysvětluje Michal Girgle z MONETA Money Bank, a dodává: „Bankovní identita je ve své podstatě digitální občanka, kdy se souhlasem klienta potvrzujeme jeho identitu pro jednání s dalšími třetími stranami online. Vše se děje se souhlasem klienta, v zabezpečeném prostředí banky a na základě jeho vlastní iniciativy.“

K poskytování služeb bankovní identity je nutná akreditace od ministerstva vnitra. Několik bank již tuto akreditaci získalo a službu pro své klienty zavedlo v 1. čtvrtletí letošního roku. Během letoška plánují tuto službu zavést i další tuzemské banky.

Roste zájem i díky zvědavosti

Banky, které službu už odstartovaly, přitom hlásí, že o digitální občanku mají Češi velký zájem.

Bankovní identita v bankách

  • 1. čtvrtletí 2021: Air Bank; Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka, Komerční banka; MONETA Money Bank
  • 2. čtvrtletí 2021: Equa bank, Raiffeisenbank, UniCredit Bank
  • 3. čtvrtletí 2021: mBank

Zdroj: portál Bankovní identita

 „Možnost využívat vlastní bankovní identitu k přihlašování se k online službám vzbudila mezi lidmi zájem i zvědavost. Během prvních tří měsíců letošního roku provedli klienti České spořitelny přes 227 tisíc přihlášení k online službám státu prostřednictvím svojí bankovní identity. Tuto možnost využilo přes 84 tisíc klientů,“ říká Filip Hrubý, tiskový mluvčí České spořitelny.

Rostoucí zájem potvrzuje i průzkum, který pro Českou spořitelnu uskutečnila agentura STEM/MARK. Sonda napříč Českem ukázala, že motivací k prvnímu vyzkoušení bankovní identity byla i zvědavost, jak služba funguje. Všichni dotazovaní přitom uvedli, že ji hodlají využívat i v budoucnu, a to hlavně díky jednoduchému a rychlému způsobu přihlašování a také proto, že si nemusí pamatovat nová hesla a mohou využívat již existující kódy, kterými se přihlašují do svého internetového bankovnictví.

Nejvíc se Češi přihlašují do Portálu občana

Nejčastěji se nyní Češi přihlašovali prostřednictvím své digitální občanky do Portálu občana, kde je nyní k dispozici zhruba 225 služeb. 

Podle průzkumu se nyní Češi přihlašovali prostřednictvím své digitální občanky...

„Stát v současné době na digitalizaci svých služeb usilovně pracuje a do budoucna lze očekávat ještě další rozšiřování jejich nabídky,“ avizuje Ministerstvo vnitra. Vůbec nejčastějším důvodem těch, kteří se přihlásili do Portálu občana přes bankovní identitu, bylo ověřit si stav trestných bodů v Bodovém hodnocení řidiče. Dále se lidé přihlašovali do portálu České správy sociálního zabezpečení, do Daňového portálu a do Katastru nemovitostí.

Téměř nebývalé pro nově zaváděnou službu je i to, že převážná většina dotazovaných respondentů (72 %) připustila, že není nic, s čím byli nespokojeni. 

Dostat se na úroveň, kde bude bankovní identitu k přihlašování a ověřování používat drtivá většina Čechů opakovaně, je podle odborníků otázkou dvou až tří let. Banky mají už zhruba 5,5 milionu uživatelů bankovní identity, tedy klientů internetového bankovnictví. Start této služby potvrzuje, že si lidé bankovní identitu snadno oblíbí. Navíc jim banka poskytne informaci, kde všude klient souhlasil s poskytnutím dat. Takový komfort a přehled stávající občanský průkaz nikdy nemůže nabídnout.

Deset bank tvoří jednotný standard

Podle expertů je to významný průlom v digitalizaci Česka. Bankovní identitu již připravují i některé firmy, jako například pojišťovna Kooperativa nebo Pražská plynárenská. Zapojují se i další energetické společnosti, pojišťovny i finanční instituce a zájem je také z oblastí školství, médií, kultury a medicíny a od technologických a sázkových společností, dopravců nebo obcí. 

Deset bank, reprezentujících drtivou většinu klientů v Česku, zároveň spojilo úsilí, aby vznikl jednotný standard pro online ověřování občanů u služeb státu a firem. „Česko potřebuje digitalizaci a bankovní identita je pro digitalizaci obrovský krok kupředu,“ uzavírá Miroslav Lukeš, poradce pro strategii a obchod Bankovní identita.

Autor:
  • Nejčtenější

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

I přes covidovou krizi rozjeli svůj vysněný byznys. A mají úspěch

Kristýna a Petr jsou životní partneři. Od loňského prosince k tomu přidali i partnerství pracovní. Zjistili totiž, že v...

Množí se „důvěryhodné“ telefonáty. Kdo uvěří, přijde v bance o úspory

Pandemie přinesla dramatický nárůst kybernetických útoků. Útočníci jsou stále vynalézavější. Kdo není ostražitý, může...

Advokát: Mít sídlo firmy v bytě může být pro živnostníky komplikace

Řada lidí odstartuje své podnikání jako osoba samostatně činná. Mnoho podnikatelů se přitom rozhodne, že bude mít sídlo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mysleli to dobře, dopadlo to naopak. Kdy funguje zákon nechtěného

Svět není jednoduchý. Výsledkem rozhodování, které lidé, firmy i vlády provádějí, tak není vždy to, o co usilovali....

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Odkázal jí celý majetek, nedostala ale nic. Kdy (ne)dědí družka?

Závětí ovlivníte, co bude s majetkem po vaší smrti. Pokud má ovšem závěť nějaké věcné či formální chyby, může se...

Mysleli to dobře, dopadlo to naopak. Kdy funguje zákon nechtěného

Svět není jednoduchý. Výsledkem rozhodování, které lidé, firmy i vlády provádějí, tak není vždy to, o co usilovali....

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...

Neplatič či chovatel hadů. Jak řešit problémy se sousedy v SVJ?

Premium Sousedy si nevybíráme, ale musíme s nimi vycházet. O to víc to platí v případě společenství vlastníků, která se musí...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...

I přes covidovou krizi rozjeli svůj vysněný byznys. A mají úspěch

Kristýna a Petr jsou životní partneři. Od loňského prosince k tomu přidali i partnerství pracovní. Zjistili totiž, že v...