Středa 19. května 2021, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. května 2021 Ivo

Průlom: o digitální občanku je velký zájem, šetří čas a ulehčuje život

Češi mají možnost využívat svoji bankovní identitu k přihlašování k digitálním službám už čtvrt roku. Jde v podstatě o digitální občanku, která slouží k ověření totožnosti v online prostředí. Znamená konec chození na úřady a obrovskou úsporu času. A je o ni velký zájem.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Digitální občanku spustilo již několik bank a další budou následovat. „Přináší zjednodušení a zrychlení komunikace se státem,“ říká Jakub Vlček, manažer pro Bankovní identitu v Komerční bance.

„Bankovní identita je skutečně revoluční služba, která vám ušetří čas s běháním po úřadech. Stačí mít internetové bankovnictví ve vaší bance a na několik kliknutí se prostřednictvím tzv. Portálu občana dostanete například na finanční úřad, katastr, požádáte o sociální dávku, přihlásíte se na úřad práce, zjistíte platnost svých dokladů, počet ‚černých’ bodů za přestupky v autě,“ přibližuje Michal Girgle, manažer pro správu dat MONETA Money Bank.  

Průlom v digitalizaci Česka

Podle expertů je digitální občanka významný krok k zjednodušení každodenního života a průlom v digitalizaci Česka. „Není úplně podstatné, jaké služby je možné přes bankovní identitu využívat už nyní, ale to, jaký přínos přinese služba občanům České republiky v dalších měsících a letech,“ poznamenává Filip Zavřel, vedoucí oddělení Každodenní finanční služby Air Bank.

S využitím bankovní identity budeme moci komunikovat například i s operátory a získáte přístup do klientských zón firem a e-shopů. Seznam služeb, které budou takto přístupné, se totiž bude dál rozšiřovat.

„Soukromé společnosti budou muset s bankami uzavřít také obchodní dohody včetně akceptace softwarových standardů, které pro využití této identifikační metody budou muset implementovat do svých informačních systémů. Předpokládáme, že vše na úrovni soukromých společností bude nabíhat ve třetím čtvrtletí tohoto roku,“ říká Pavel Kolář, gestor Komise digitalizace České bankovní asociace, který má v asociaci projekt Bankovní identity na starost.

KVÍZ: Konec chození na úřady. Co víte o bankovní identitě?

Služby veřejné správy, které jsou už nyní zpřístupněné přes bankovní identitu, jsou zveřejněny na portále E-identita. Jejich seznam je postupně aktualizován a doplňován. Díky bankovní identitě lze letos podat například i daňové přiznání a pomůže třeba i s vyplněním formuláře při Sčítání lidu. „Výhodou bankovní identity je, že do sčítacího formuláře předem vyplní vaše osobní údaje. Formulář přitom nemusíte vyplnit najednou, ale i po částech. Práci si uložíte a vrátíte se k ní později,“ doplňuje Jakub Vlček.

Zabezpečení jako v bance

Využívání bankovní identity je pro klienty banky dobrovolné a zdarma. O zneužití svých údajů se bát nemusíte. Zabezpečení je stejně důsledné jako to, které chrání vaše peníze v bance. „Pro přihlášení ke službám úřadů nebo firem se identita ověřuje stejně, jako když se přihlašujete do internetového bankovnictví,“ vysvětluje Michal Girgle z MONETA Money Bank, a dodává: „Bankovní identita je ve své podstatě digitální občanka, kdy se souhlasem klienta potvrzujeme jeho identitu pro jednání s dalšími třetími stranami online. Vše se děje se souhlasem klienta, v zabezpečeném prostředí banky a na základě jeho vlastní iniciativy.“

K poskytování služeb bankovní identity je nutná akreditace od ministerstva vnitra. Několik bank již tuto akreditaci získalo a službu pro své klienty zavedlo v 1. čtvrtletí letošního roku. Během letoška plánují tuto službu zavést i další tuzemské banky.

Roste zájem i díky zvědavosti

Banky, které službu už odstartovaly, přitom hlásí, že o digitální občanku mají Češi velký zájem.

Bankovní identita v bankách

  • 1. čtvrtletí 2021: Air Bank; Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka, Komerční banka; MONETA Money Bank
  • 2. čtvrtletí 2021: Equa bank, Raiffeisenbank, UniCredit Bank
  • 3. čtvrtletí 2021: mBank

Zdroj: portál Bankovní identita

 „Možnost využívat vlastní bankovní identitu k přihlašování se k online službám vzbudila mezi lidmi zájem i zvědavost. Během prvních tří měsíců letošního roku provedli klienti České spořitelny přes 227 tisíc přihlášení k online službám státu prostřednictvím svojí bankovní identity. Tuto možnost využilo přes 84 tisíc klientů,“ říká Filip Hrubý, tiskový mluvčí České spořitelny.

Rostoucí zájem potvrzuje i průzkum, který pro Českou spořitelnu uskutečnila agentura STEM/MARK. Sonda napříč Českem ukázala, že motivací k prvnímu vyzkoušení bankovní identity byla i zvědavost, jak služba funguje. Všichni dotazovaní přitom uvedli, že ji hodlají využívat i v budoucnu, a to hlavně díky jednoduchému a rychlému způsobu přihlašování a také proto, že si nemusí pamatovat nová hesla a mohou využívat již existující kódy, kterými se přihlašují do svého internetového bankovnictví.

Nejvíc se Češi přihlašují do Portálu občana

Nejčastěji se nyní Češi přihlašovali prostřednictvím své digitální občanky do Portálu občana, kde je nyní k dispozici zhruba 225 služeb. 

Podle průzkumu se nyní Češi přihlašovali prostřednictvím své digitální občanky...

„Stát v současné době na digitalizaci svých služeb usilovně pracuje a do budoucna lze očekávat ještě další rozšiřování jejich nabídky,“ avizuje Ministerstvo vnitra. Vůbec nejčastějším důvodem těch, kteří se přihlásili do Portálu občana přes bankovní identitu, bylo ověřit si stav trestných bodů v Bodovém hodnocení řidiče. Dále se lidé přihlašovali do portálu České správy sociálního zabezpečení, do Daňového portálu a do Katastru nemovitostí.

Téměř nebývalé pro nově zaváděnou službu je i to, že převážná většina dotazovaných respondentů (72 %) připustila, že není nic, s čím byli nespokojeni. 

Dostat se na úroveň, kde bude bankovní identitu k přihlašování a ověřování používat drtivá většina Čechů opakovaně, je podle odborníků otázkou dvou až tří let. Banky mají už zhruba 5,5 milionu uživatelů bankovní identity, tedy klientů internetového bankovnictví. Start této služby potvrzuje, že si lidé bankovní identitu snadno oblíbí. Navíc jim banka poskytne informaci, kde všude klient souhlasil s poskytnutím dat. Takový komfort a přehled stávající občanský průkaz nikdy nemůže nabídnout.

Deset bank tvoří jednotný standard

Podle expertů je to významný průlom v digitalizaci Česka. Bankovní identitu již připravují i některé firmy, jako například pojišťovna Kooperativa nebo Pražská plynárenská. Zapojují se i další energetické společnosti, pojišťovny i finanční instituce a zájem je také z oblastí školství, médií, kultury a medicíny a od technologických a sázkových společností, dopravců nebo obcí. 

Deset bank, reprezentujících drtivou většinu klientů v Česku, zároveň spojilo úsilí, aby vznikl jednotný standard pro online ověřování občanů u služeb státu a firem. „Česko potřebuje digitalizaci a bankovní identita je pro digitalizaci obrovský krok kupředu,“ uzavírá Miroslav Lukeš, poradce pro strategii a obchod Bankovní identita.

Autor:
  • Nejčtenější

Množí se „důvěryhodné“ telefonáty. Kdo uvěří, přijde v bance o úspory

Pandemie přinesla dramatický nárůst kybernetických útoků. Útočníci jsou stále vynalézavější. Kdo není ostražitý, může...

První provozovna jim shořela. Nevzdali se a rozjeli svůj byznys ve velkém

Tomáš Krajči s manželkou Veronikou začínali podnikat v devadesátých letech. V garáži vyráběli domácí brambůrky a...

Vyškrtl bývalého přítele ze závěti, ten přesto zdědil jeho drahý vůz

Premium Sepsali jste závěť a pak změnili názor na to, kdo by měl po vás dědit? Závěť můžete kdykoli zrušit nebo změnit, má to...

Ochlazení hypotečního trhu neočekávám ani letos, říká ekonom

O hypotéky je obrovský zájem. Banky jsou zavalené žádostmi o poskytnutí hypoték. „Neočekávám výrazné ochlazení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Nechte své peníze vydělávat, investujte. Víte, jak na to?

Zabezpečili jste finančně sebe i rodinu a ještě vám zbylo „něco stranou“? Pak se nabízí otázka, jak s těmito prostředky...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Neplatič či chovatel hadů. Jak řešit problémy se sousedy v SVJ?

Premium Sousedy si nevybíráme, ale musíme s nimi vycházet. O to víc to platí v případě společenství vlastníků, která se musí...

Pečují o vážně nemocné. Řeší finanční problémy i byrokratické překážky

Péče o těžce nemocnou blízkou osobu je každodenní dřina a odříkání. Mimo fyzického a duševního vyčerpání pečující ale...

Mysleli to dobře, dopadlo to naopak. Kdy funguje zákon nechtěného

Svět není jednoduchý. Výsledkem rozhodování, které lidé, firmy i vlády provádějí, tak není vždy to, o co usilovali....

PŘEHLEDNĚ: Jak se domluvit s úřady na dálku

Slečna v televizní reklamě vysvětluje, že než se vám uvaří voda na čaj, můžete podat třeba žádost na úřad. Na první...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Princ Harry: Žil jsem jako v zoo. Podívejte, co to udělalo s mou matkou

Na streamovací službě Apple TV+ bude mít brzy premiéru dokument týkající se psychického zdraví, vytvořený princem...

Gelemová se po sedmi letech rozešla se Slováčkem. Touží po rodině

Malířka Lucie Gelemová (38) a hudebník Felix Slováček (77) se rozešli. Žili spolu sedm let, přestože se muzikant...

Cestovky přestřelily při smlouvání pobytů, teď ruší zájezdy i lety

Premium Cestovatelský boom se zatím nekoná. Kanceláře špatně odhadly touhu Čechů vyrazit s ustupující pandemií na zahraniční...

Soused si chce cestu na zastávku krátit přes náš pozemek, chce branku v plotu

Premium Soused si chce ve svém plotu, který stojí na hranici s naším pozemkem, vybudovat branku. Chodil by přes náš pozemek a...