Balík do ruky nemám, sdělil pošťák, když dorazil na adresu

aktualizováno 
Když se setkáte se službou, která nezafunguje tak, jak má a připraví vás zbytečně o čas, je to nepříjemné. A možná i trochu k naštvání. Mávnout nad tím rukou však občas nejde. Jako v případě služby České pošty nazvané „Balík do ruky“.

„Balík předáme adresátovi z ruky do ruky, kdekoliv si bude přát,“ avizuje Česká pošta na svých webových stránkách. | foto: zdroj: webové stránky České pošty

Nakupování v e-shopech je čas od času i pro mě praktické. Zvlášť v situaci, kdy v kamenných obchodech není potřebné zboží k sehnání, což byl právě i tento případ. Objednávka zboží v e-shopu proběhla hladce, z nabídky doručovatelů volím Českou poštu a její službu „Balík do ruky“.

Na začátku klapalo vše, jak má. Obchodník po e-mailu oznámil, že balík předal České poště. Ta obratem sdělila, že bude doručovat balík hned druhý den. Za doručení mám zaplatit 95 korun. „Ve vaší lokalitě nabízíme za příplatek večerní doručení v rozmezí 18:00 – 21:00 hodin,“ stálo v e-mailu. Kolik bych musela poště připlatit, uvedeno není, proto na e-mailovou nabídku nereaguji.

Fotogalerie

V den avizovaného doručení pár minut po deváté hodině ranní dostávám SMS zprávu: „Dnes vám budeme doručovat zásilku.“ „Sláva, pošta funguje, a to se o ní říká leccos,“ říkám si v duchu.

Čekání na poštovního doručovatele je trošku delší, přesnou hodinu mi pošta nesdělila. Pár minut před půl druhou zvoní můj mobil a doručovatel hlásí, že stojí před domem. „A mohu platit kartou?“ ptám se. „Není problém,“ odpovídá hlas v telefonu.

Vybíhám ven a mířím k poštovnímu autu. Pan doručovatel stepuje uvnitř vozu mezi množstvím zásilek a hledá. „Váš balík nemůžu najít,“ sděluje mi a hledá dál. Začínám tušit, že se někde stala chyba. Balík do ruky nedostanu. „Klidně si stěžujte, je mi to úplně jedno,“ reaguje pošťák a z jeho hlasu je zřejmé, že je mu to skutečně jedno. Možná ten den vstal špatnou nohou, možná to nebyla jeho chyba a možná to bylo i tím, že ten den bylo třináctého.

Bez balíku zbytečný výlet

Nezkontrolovat si, co vezu, a dorazit na adresu bez balíku je podle mě zbytečný výlet, který něco stojí. Nejen můj čas a pohonné hmoty poštovního auta. Celá kauza však nekončí. Dopátrat se, kde balík je a kdy ho pošta doručí, mě stojí další čas. V depu, odkud zásilka vyrazila na požadovanou adresu, slibují, že to zjistí. Na dalším kontaktním čísle se omlouvají a sdělují, že nedoručení zásilky ohlásí do depa po e-mailu. Pátrání po balíku do ruky trvá dva dny. A výsledek? Ztratil se.

Čtěte také

Ani to není konec. Po sedmi dnech nacházím v poštovní schránce dopis a v ní dopisnici. Mám poště doručit prohlášení, zda jsem balík do ruky obdržela či neobdržela. „Nehodící se škrtněte,“ dozvídám se z instrukcí. Prohlášení mám podepsat a vhodit do nejbližší poštovní schránky. Na dopisnici zaškrtávám správné slovo, tedy že ani po sedmi dnech balík nedorazil. A vyrážím k nejbližší poštovní schránce. „Co když se ztratí i dopisnice,“ říkám si.

Čas jsou peníze

A kolik času mě služba „Balík do ruky“ nakonec stála? Samotné čekání na doručovatele trvalo čtyři hodiny a dvacet minut. Vyřizování reklamace zabralo další čas, protože dovolat se do depa nebylo snadné, linka je hodně vytížená, spojení se podařilo až na opakované pokusy, celkem to podle výpisu z mobilu zabralo minimálně další hodinu. 

A volání na kontaktní linku, kde jsem ohlásila nedoručení zásilky, trvalo sedm minut. Cesta k nejbližší poštovní schránce, do které jsem vhodila dopisnici s prohlášením, že jsem balík do ruky neobdržela ani po sedmi dnech, zabrala deset minut času. Nedoručené zásilce jsem tak věnovala více než pět a půl hodiny času.

Pošta se za nepříjemnosti nakonec omluvila a problém vysvětlila. „Pokud při nakládání balíku do auta doručovatel zjistí, že mu oproti seznamu zásilka fyzicky chybí, má to oznámit nadřízenému pracovníkovi. Následně se může snáze zjistit, kde se stal problém a zásilku dohledat,“ vysvětlil Matyáš Vitík, tiskový mluvčí České pošty a dodal: „Doručování se snažíme zkvalitňovat, jedná se například o možnost platit u doručovatele platební kartou, zasíláme SMS avíza o době doručení, je i možnost změny místa doručení přes aplikaci, zavedli jsme zrychlené vydávání balíků na kód, přijímáme nové pracovníky.“

Co dodat. České poště přibývá konkurence a je ve ztrátě. Pokud chce obstát v tržním prostředí, musí na tom zapracovat. A hodně rychle. Čas jsou peníze.

Jak hodnotíte z vlastní zkušenosti služby České pošty? Zvolte na stupnici jako ve škole.

celkem hlasů: 8291
Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Nájemníci jí zdevastovali byt. Lituje, že občas nepřišla na kontrolu

ilustrační snímek

Paní Monika pronajala byt mladému páru. Vypadali slušně, byli sympatičtí, oba měli dobrou práci. Přesto jí během dvou...

Sousedi si stěžují, že můj pes štěká. Může mi někdo chov psa zakázat?

Ilustrační snímek

Majitel zvířete nejspíš řekne, že mu jeho mazlíček působí jen samou radost. Stejný názor ale nemusí mít soused, kterého...

Založil ryze českou banku a splnil si sen. Chce Čechy učit spořit

Radomír Lapčík

Radomír Lapčík založil v 90. letech Moravský Peněžní Ústav a snil o tom, že se toto spořitelní družstvo stane v...

Mladí hledají bydlení stále častěji mimo velká centra. Vyplatí se to

Ilustrační foto

Na koupi bytu na hypotéku v Praze nebo Brně často nedosahují už nejenom takzvaní singles, ale i mnoho mladých párů,...

Jak umí s láskou na pracovišti zatočit zaměstnavatel. Hrozí výpověď?

Ilustrační foto

On firmě šéfuje, ona zastává na témže pracovišti funkci hlavní účetní. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby to nebyli...

Další z rubriky

Můžu vybírat peníze z manželova účtu, když dědictví není vypořádáno?

Ilustrační snímek

Bankovní účet smrtí jeho majitele nezaniká, ale zůstatek na účtu ke dni úmrtí je součástí dědictví. Můžou se z účtu...

Rozpočet rodiny: Jak hlídat příjmy a mít výdaje pod kontrolou

Ilustrační snímek

Chcete opravdu ušetřit? Pak si alespoň nějaký čas pište, za co utrácíte. Ano, pro většinu lidí je to nepředstavitelná...

Pojištění nákladů asistované reprodukce má své podmínky

Ilustrační snímek

Páry, které se rozhodly pro umělé oplodnění, musejí často vynaložit nemalé finanční prostředky. Z veřejného zdravotního...

Čechy rozčílila nová rodičovská. Politikům posílají drsné vzkazy.

Čechy rozčílila nová rodičovská. Politikům posílají drsné vzkazy.

Kurzy.cz Rodičovský příspěvek ve výši 300 tisíc korun pro všechny rodiče malých dětí žádají tisíce lidí. Sociální sítě zaplavily...

Advantage Consulting, s.r.o.
ANALYTIK V AUTOMOBILOVÉ SPOLEČNOSTI

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz