Koupil auto v bazaru, po týdnu přestalo jezdit. Jak se bránit?

aktualizováno 
Pořídit si ojetý vůz v autobazaru nemusí být tak výhodné, jak se na první pohled zdá. Co dělat, když auto krátce po koupi vypoví službu? Poradíme vám, co si při nákupu ohlídat a jak správně reklamovat.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pan Josef si chtěl pořídit auto a poohlížel se po levnějším SUV. To pravé našel na webových stránkách autobazaru. Vydal se do prodejny, auto si prohlédl a absolvoval zkušební jízdu. „Technik, který s námi jel, doslova říkal, že vůz je v top stavu,“ vzpomíná motorista. A tak bylo rozhodnuto, pan Josef podepsal kupní smlouvu i veškeré další dokumenty a zaplatil 300 tisíc korun. „Slečna, se kterou jsme jednali, nás informovala, že stav vozidla spadá do kategorie C, což je vůz naprosto v pořádku a že ani jiné vozy neprodávají,“ popisuje.

Hledáte levné povinné ručení? Porovnejte si nabídky ještě dnes.

Dlouho se z nákupu neradoval. Po osmi dnech běžného provozu odešla spojka a následoval odtah do autorizovaného servisu. „Technici to vyhodnotili jako skrytou závadu, spojka podle nich byla poškozená již dříve a byla nesprávně opravena,“ líčí pan Josef. Rozhodl se proto auto reklamovat. Autobazar reklamaci zamítl, zákazník přece podepsal protokol o stavu vozidla, takže byl na všechny vady upozorněn.

Teprve poté, co se pan Josef obrátil na iDNES.cz, a ten se o případ začal zajímat, změnil prodejce názor a opravu uhradil.

ČOI loni uložila autobazarům 73 pokut

Česká obchodní inspekce (ČOI) v průběhu roku 2018 uskutečnila celkem 83 kontrol autobazarů. Hlavním cílem bylo ověřit, jakým způsobem bazary informují o vlastnostech prodávaných automobilů, zejména o počtu najetých kilometrů, počtu předchozích majitelů nebo zda bylo vozidlo po nehodě. Porušení právních předpisů inspektoři ČOI zjistili v padesáti případech.

„Nejčastěji prodejci používali nekalé obchodní praktiky, které pak mohou ovlivnit rozhodnutí spotřebitele při nákupu ojetého vozidla nebo o vlastnostech prodávaných vozidel řádně neinformovali,“ uvádí mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich. Za tyto nedostatky ČOI pravomocně uložila celkem 73 pokut v celkové výši 2 081 500 Kč.

Nejvyšší pokuta 300 000 Kč byla udělena za nekalé obchodní praktiky. „Autobazar na svých webových stránkách nabízel BMW za 215 000 Kč, deklaroval, že jde o vozidlo nehavarované, ve velmi dobrém stavu po nesmírně pečlivém majiteli. Jenže v Protokolu o předání vozidla bylo uvedeno, že jde o vůz ve velmi špatném až nevyhovujícím technickém stavu, nadměrně opotřebovaný a havarovaný,“ líčí mluvčí ČOI konkrétní případ porušení zákona. K tomu společnost zákazníka neinformovala, že stav na tachometru neodpovídá skutečnému počtu ujetých kilometrů.

I ojeté auto můžete reklamovat

Konkrétní předpis, který by autobazarům nařizoval, jak mají vozy před prodejem kontrolovat, neexistuje. Zákon na ochranu spotřebitele jim však ukládá, aby o stavu vozů pravdivě informovaly. „Autobazar by měl srozumitelně a jasně informovat kupujícího o tom, v jakém stavu ojetý vůz je a jaké konkrétní vady se na něm vyskytují,“ říká Zelený a dodává: „Pokud jsou navíc zákazníkovi sdělovány informace o tom, že je vozidlo naprosto v pořádku, tak to lze v situaci, kdy tomu tak není, vyhodnotit jako nekalou obchodní praktiku.“

I ojeté auto můžete reklamovat. Pokud se vada projeví v průběhu šesti měsíců od převzetí věci, má se podle občanského zákoníku za to, že věc byla vadná již při převzetí. V případě, že autobazar reklamaci zamítne, měl by prokázat, že se nejedná o vadu, za kterou odpovídá. „Jestliže autobazar reklamaci zamítne a bude argumentovat tím, že jste před koupí o vadě věděli, musíte dokázat, že ve smlouvě uvedená vada zmíněna není. Bude-li argumentovat tím, že vada vznikla běžným opotřebením, měl by to prokázat autobazar,“ upřesňuje Zelený.

Reklamaci musí prodávající vyřídit včas, tedy do třiceti dnů, v opačném případě jde o podstatné porušení smlouvy a vy můžete od smlouvy odstoupit. V případě sporu bude stav vozidla posuzovat soudní znalec, je proto vhodné uschovávat si maximum podkladů pro případné dokazování předchozího stavu automobilu. Jestliže posudek prokáže nedůvodnost zamítnutí reklamace, máte právo i na proplacení nákladů, které jste museli v souvislosti s jejím uplatněním vynaložit (tedy včetně proplacení znaleckého posudku).

Na co si dát pozor při koupi ojetiny

  • Přečtěte si důkladně kupní smlouvu a připojené obchodní podmínky.
  • Propočítejte si nabídku financování a ověřte si smluvní podmínky. Spočítejte a zvažte výhodnost úvěru, posuzujte cenu za celou dobu jeho trvání.
  • Prověřte si historii vozidla, hlavně průběh počtu najetých kilometrů, zda vozidlo nebylo odcizeno, havarováno a podobně.
  • Zejména dražší vozidla si nechte fyzicky prověřit u odborníků. Pak získáte stoprocentní jistotu, že nejsou změněny identifikátory (například VIN ) vozidla.
  • Zjistěte si skutečný rok výroby auta. Může být starší, než si myslíte. Cena by měla odpovídat skutečnému roku výroby.
  • Důkladně si ověřte technický stav vozidla. Pokud automobilům nerozumíte, přizvěte si odborníka nebo navštivte servis.
  • Když u vozidla zjistíte po jeho koupi vadu, ať už technické povahy nebo v jeho historii (například přetočený tachometr), neváhejte a vůz reklamujte.

Zdroj: dTest

Autor: pro iDNES.cz

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Kvíz: Víte, co si letos můžete odečíst z daní?

Ilustrační snímek

Pokud jste ještě nepodali daňové přiznání za loňský rok, vyzkoušejte náš kvíz. Zjistíte, jak znáte novinky, díky kterým...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Kvíz: Víte, co si letos můžete odečíst z daní?

Ilustrační snímek

Pokud jste ještě nepodali daňové přiznání za loňský rok, vyzkoušejte náš kvíz. Zjistíte, jak znáte novinky, díky kterým...

Ušetřete na pojištění. Co je důležité pojistit a co je zbytečné?

Ilustrační snímek

Někdo považuje pojištění za úplně zbytečné, jiný nemá klid, dokud mu v šuplíku neleží pojistná smlouva na každou...

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Termín pro přiznání daně z příjmů se blíží

Termín pro přiznání daně z příjmů se blíží

Kurzy.cz Posledním dnem pro odevzdání daňového přiznání pro poplatníky daně z příjmů za rok 2018 je 1. duben 2019. Tento den je ...

Najdete na iDNES.cz