Autobazary hlásí nové podvody. Dlužníci prodávají auta zatížená exekucí

aktualizováno 
Dlužníci našli nový způsob, jak přijít k penězům. Zkoušejí prodat svá auta, která jsou předmětem exekuce. Ubránit se tomu, že na nějaké takové kápnete právě vy, se dá jen složitě. Malým pomocníkem je centrální evidence exekucí. V krajním případě se musíte obrátit na soud.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"V poslední době se ztrojnásobil počet lidí, kteří se snaží prodat auto zatížené exekucí. Jen minulý týden jsme zaznamenali devět pokusů. V průměru jich je až čtyřicet měsíčně," vypočítal ředitel prodeje AAA Auto Petr Vaněček. Netýká se to jen levnějších ojetých vozů, ale i těch dražších. "Odhalili jsme vozy v exekuci, které měly hodnotu 30 tisíc korun, ale i půl milionu," dodává Vaněček.

Prodej takového auta probíhá velice jednoduše. Koupíte si ojetý automobil, zaplatíte dohodnutou částku a za pár dní přijde exekutor a auto vám zabaví, protože bylo součástí exekuce. Nemáte ani auto, ani peníze. Jediné, co vám zbývá, je podat na prodávajícího žalobu o vydání bezdůvodného obohacení nebo podat trestní oznámení pro podvod a žádat náhradu škody. Ale vzhledem k tomu, že je na něj uvalena exekuce, ke svým penězům se dostanete za dlouhou dobu (jestli vůbec).

Dlužník si sice připíše další dluh, případně žalobu, ale na nějakou dobu bude mít k dispozici větší hotovost. To je také hlavní důvod, proč to dělají.

Centrální evidence exekucí pomůže jen částečně

Dlužníkům hraje do karet, že vykonavatel soudu pouze vozidlo sepíše jako součást exekuce, ale neodveze ho. Dlužník tak může vozidlo nadále užívat. Pokud vozidlo sepíše exekutor, tak ho rovnou zabavuje a odváží.

"Pokud je vozidlo součástí sepsaného majetku v exekuci, bude s největší pravděpodobností zajištěno u exekutora, takže riziko koupě takového vozidla je minimální. Horší je, pokud je vozidlo sepsáno vykonavatelem soudu. Ten vozidlo nezajišťuje a ponechává je v užívání dlužníkovi. Zjistit, že je auto stiženo exekucí, je v takovém případě obtížné," vysvětluje soudní exekutor Jan Grosam.

Předcházet takovým problémům lze těžko. V centrální evidenci exekucí si můžete ověřit, zda v ní prodávající není uveden jako dlužník. Autobazary uvádějí, že své klienty většinou také prověřují podle Centrálního registru dlužníků. "I zde však narážíme na problém, neboť v této evidenci nejsou soudní výkony rozhodnutí ani daňové exekuce," doplňuje Grosam. S Centrálním registrem dlužníků navíc nespolupracují banky a distancovali se od něj i provozovatelé Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

Některé autobazary se snaží vzít odpovědnost na sebe. V případě prodeje auta zatíženého exekucí vrací celou zaplacenou částku autobazar a ušlý zisk pak sám vymáhá po majiteli, který zatajil, že vůz je součástí exekuce.

Prodejce nemusí být vlastník

Jiná situace nastává, když je vlastníkem auta někdo jiný než dlužník, který ho měl například jen k běžnému užívání. Opravdový vlastník musí zažádat exekutora, aby auto vyškrtl ze soupisu. K tomu musí mít příslušné důkazy (více o vyškrtnutí ze soupisu čtěte v předchozím článku). K takovému prodeji by však takřka nemělo docházet.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Na zakázce se nedohodli, přesto mu firma účtuje tři tisíce

Ilustrační snímek

Nefungující výrobek můžete vyměnit, špatnou práci reklamovat. Co ale dělat v případě, kdy pro vás řemeslník nic...

Komentář: Budeme mít v Česku čtyřdenní pracovní týden?

Ilustrační snímek

O zavedení čtyřdenního pracovního týdne v poslední době slýcháváme stále častěji, a to zejména v souvislosti s rostoucí...

Další z rubriky

Investiční byt koupený na hypotéku? Možnosti stále jsou

Ilustrační snímek

Aktuálně platná regulace ČNB na hypotéčním trhu zastavila růst cen realit v celé ČR s výjimkou Prahy a Středočeského...

KVÍZ: Slavíme sto let s korunou. Otestujte se, co o ní víte

Ilustrační snímek

Běžně platíme kartou, ale už i telefony, hodinkami či nálepkami. To však neznamená, že by hotové peníze ztrácely svůj...

Na zakázce se nedohodli, přesto mu firma účtuje tři tisíce

Ilustrační snímek

Nefungující výrobek můžete vyměnit, špatnou práci reklamovat. Co ale dělat v případě, kdy pro vás řemeslník nic...

Počasí: Německem se prohnala bouře Axel. Záchranáři evakuovali nemocnici.

Počasí: Německem se prohnala bouře Axel. Záchranáři evakuovali nemocnici.

Kurzy.cz Přes jih Německa se přehnala tlaková níže Axel, která v zemi napáchala obrovské škody. Na některých místech ve spolkový...

Najdete na iDNES.cz